IPPB3/423-62/12-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-62/12-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2012 r. (data wpływu 6 lutego 2012 r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawcą jest Sp. z o.o. ("Spółka"). Spółka jest jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski ("Spółka Córka"), posiadającym bezpośrednio 100% udziałów w Spółce Córce. W zdarzeniu przyszłym objętym niniejszym wnioskiem, Spółka będzie także jedynym wspólnikiem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (Spółka Zależna"), posiadającym 100% udziałów w Spółce Zależnej.

Spółka wniesie do Spółki Zależnej wkład niepieniężny w postaci posiadanych 100% udziałów w Spółce Córce, obejmując w zamian udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Zależnej (tzw. wymiana udziałów). W ramach powyższej transakcji Spółka Zależna przekaże Spółce wyłącznie udziały własne (bez zapłaty w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Spółka, Spółka Zależna oraz Spółka Córka są czynnymi podatnikami VAT, mają siedziby na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka nie uczestniczy ani nie będzie uczestniczyć w zarządzaniu Spółką Córką w szczególności nie świadczy ani nie będzie świadczyć na rzecz Spółki Córki usług zarządzania. Spółka nie prowadzi i nie będzie prowadzić ani działalności maklerskiej ani brokerskiej, a ponadto w zakres faktycznie prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej nie wchodzi obrót papierami wartościowymi; opisana transakcja wymiany udziałów będzie miała charakter incydentalny.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytania:

1.

Czy w związku z otrzymaniem przez Spółkę udziałów w Spółce Zależnej w wyniku tzw. wymiany udziałów (wniesienia przez Spółkę do Spółki Zależnej wkładu niepieniężnego w postaci 100% udziałów w Spółce Córce), Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego.

2.

Czy wniesienie przez Spółkę do Spółki Zależnej wkładu niepieniężnego w postaci 100% udziałów w Spółce Córce będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest pytanie numer 1 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki w związku z otrzymaniem przez Spółkę udziałów w Spółce Zależnej w wyniku tzw. wymiany udziałów (wniesienia przez Spółkę do Spółki Zależnej wkładu niepieniężnego w postaci 100% udziałów w Spółce Córce), Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - dalej: UPodPraw), jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W Świetle powyższego, zdaniem Spółki:

1.

z literalnego brzmienia przepisów UPodPraw jednoznacznie wynika, że w przypadku nabycia przez jedną spółkę - w zamian za własne udziały - od udziałowca drugiej spółki udziałów tej drugiej spółki, wartość otrzymanych przez tego udziałowca udziałów jest wyłączona z jego przychodów, jeśli spełnione zostaną łącznie w szczególności następujące przesłanki:

a.

w wyniku tego nabycia dotychczasowy udziałowiec otrzyma udziały spółki nabywającej udziały drugiej spółki,

b.

spółka nabywająca udziały uzyska bezwzględną większość praw głosu w tej drugiej spółce, której udziały są nabywane,

c.

podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do EOG opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia;

2.

wszystkie powyższe przesłanki niezbędne do zastosowania powyższego przepisu będą w analizowanej sytuacji spełnione, w szczególności:

a.

w wyniku nabycia przez Spółkę Zależną od Spółki 100% udziałów w Spółce Córce, Spółka (tj. dotychczasowy udziałowiec Spółki Córki) otrzyma udziały Spółki Zależnej,

b.

Spółka Zależna, jako spółka nabywająca, uzyska 100% (a zatem bezwzględną większość) praw głosu w Spółce Córce (spółce, której udziały są nabywane),

c.

zarówno Spółka, Spółka Zależna, jak i Spółka Córka, a zatem wszystkie podmioty biorące udział w transakcji wymiany udziałów, podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, w związku z otrzymaniem przez Spółkę udziałów w Spółce Zależnej w wyniku tzw. wymiany Spółkę do Spółki Zależnej wkładu niepieniężnego w postaci 100% udziałów w Spółce Córce), Spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wiążących interpretacjach organów podatkowych, w szczególności:

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 lipca 2011 r., znak ILPB3/423-159/11-6/EK, zgodnie z którą: " (...) w wyniku planowanej transakcji wymiany udziałów, w ramach której Wnioskodawca stanie się udziałowcem (akcjonariuszem) Spółki Celowej II, a Spółka Celowa II udziałowcem (akcjonariuszem) Spółki Celowej, po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi przychód z tytułu otrzymanych udziałów (akcji)";

* w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 marca 2011 r., znak IPPB3/423-872/10-2/AG oraz z dnia 2 grudnia 2010 r., znak IPPB3/423-647/10-4/AG, w których organ w pełnym zakresie potwierdził prawidłowość analogicznego stanowiska wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl