IPPB3/423-604/13-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-604/13-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2013 r. (data wpływu 13 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez spółkę komandytową składników majątkowych objętych przez tę spółkę jako wkład niepieniężny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez spółkę komandytową składników majątkowych objętych przez tę spółkę jako wkład niepieniężny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna jest komandytariuszem w spółce S. Spółka Akcyjna Spółka Komandytowa. Spółka S. spółka akcyjna będąca komplementariuszem w spółce S. Spółka Akcyjna F. Spółka Komandytowa wniosła aport w postaci akcji w spółce pod firmą A. S.A. Spółka S. Spółka Akcyjna F. Spółka Komandytowa planuje sprzedaż akcji spółki A. S.A. Cena sprzedaży zostanie ustalona na poziomie wartości rynkowej akcji. Zgodnie z umową spółka E. Spółka Akcyjna uczestniczy w zysku spółki S. Spółka Akcyjna F. Spółka Komandytowa w wysokości 67% (sześćdziesiąt siedem procent).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaki będzie koszt uzyskania przychodów dla spółki E. Spółka Akcyjna w związku ze sprzedażą akcji spółki A. S.A. przez spółkę S. Spółka Akcyjna F. Spółka Komandytowa.

Zdaniem Spółki, kosztem uzyskania przychodów sprzedanych akcji spółki A. S.A. będą wydatki na nabycie akcji spółki A. S.A. poniesione przez wspólnika, który wniósł akcje aportem, czyli spółkę S. Spółka Akcyjna.

Podstawę prawną stanowi art. 15 ust. 1t pkt 2, z którego wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę niebędącą osobą prawną rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodu uważa się wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie #61485; jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych Spółki.

Zatem wspólnicy spółki S. Spółka Akcyjna F. Spółka Komandytowa rozpoznają w przypadku sprzedaży akcji spółki A. S.A. koszt uzyskania przychodów w wysokości wydatków jakie zostały poniesione przez komplementariusza, który wniósł akcje aportem.

Dla spółki E. Spółka Akcyjna koszt uzyskania przychodów wyniesie 67% wydatków jakie spółka S. Spółka Akcyjna poniosła na nabycie akcji spółki A. S.A. przed wniesieniem ich jako aport do spółki S. Spółka Akcyjna F. Spółka Komandytowa.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: "ustawa o p.d.o.p.") przepisy ustawy mają zastosowanie do osób prawnych, spółek kapitałowych w organizacji oraz do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Z uwagi na fakt, że zgodnie z art. 4 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: "k.s.h."), spółki osobowe są zaliczane do spółek osobowych nieposiadających osobowości prawnej, nie mogą one być uznane za podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Spółki osobowe nie podlegają również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), akt ten reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym uznać należy, że na gruncie podatku dochodowego spółki osobowe są transparentne podatkowo.

Jednakże dochody osiągane przez spółki osobowe nie są wyłączone spod opodatkowania podatkiem dochodowym. Obciążeni tym podatkiem są poszczególni wspólnicy, którzy w zależności od ich statusu cywilnoprawnego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych bądź podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego uznać należy, że w sytuacji, gdy wspólnikiem w spółce osobowej jest osoba prawna, to skutki podatkowe udziału tego wspólnika w spółce osobowej powinny być oceniane na gruncie ustawy o p.d.o.p. Kwestię osiągania przychodów i rozliczania kosztów związanych z udziałem w spółkach osobowych uregulowane są w art. 5 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z ust. 1 powołanego przepisu przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Art. 5 ust. 2 tej ustawy stanowi, iż zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Konsekwentnie, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółek osobowych, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane także w oparciu o pozostałe przepisy ustawy o p.d.o.p.

W przepisach ustawy o p.d.o.p. oprócz normy zawartej w art. 5 znajduje się obecnie szereg przepisów szczególnych regulujących zasady ustalania przychodów i kosztów związanych z uczestnictwem w spółkach osobowych. Takim przepisem jest m.in. art. 15 ust. 1t, z którego wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę osobową rzeczy i praw będących przedmiotem wkładu do takiej spółki za koszt uzyskania przychodów uważa się:

1.

wartość początkową przyjętą przez spółkę w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4a, pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych - jeżeli rzeczy te lub prawa były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki;

2.

wartość poniesionych wydatków na nabycie albo wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli rzeczy te lub prawa nie były zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych spółki.

Aby określić wysokość kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy osiąganych w związku z udziałem w spółce komandytowej, niebędącej osobą prawną, w zgodzie z treścią zacytowanych przepisów, należy określić w pierwszej kolejności jego udział w tej spółce. Zgodnie bowiem z przepisem art. 5 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. przedmiotowe koszty rozlicza się odpowiednio do ustalonych zasad udziału w zysku spółki. Proporcję, o której mowa w powołanym art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustala się w stosunku do przysługującego wspólnikowi udziału w zyskach spółki komandytowej.

Z analizy złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Zgodnie z zapisami umowy spółki komandytowej Wnioskodawcy przysługiwać będzie udział w zysku tej spółki w wysokości sześćdziesiąt siedem procent. Zgodnie z przytoczonym przepisem art. 5 ust. 2 koszty uzyskania przychodów należy ustalić zgodnie z ustalonym udziałem w zysku, dlatego też Wnioskodawca prawidłowo wskazuje na wysokość swego udziału w kosztach z tytułu dokonanej przez spółkę komandytową transakcji.

Na ustalenie wysokości kosztów możliwych do rozpoznania w niniejszej sprawie ma również wpływ fakt, że spółka komandytowa dokona sprzedaży składników majątkowych (akcji innej spółki akcyjnej), które wniesione zostały do niej jako wkład niepieniężny. Słusznie więc Wnioskodawca wskazuje, że zastosowanie w tej sytuacji znajdzie przepis art. 15 ust. 1t pkt 2, zgodnie z którym kosztem podatkowym w momencie zbycia akcji będą wydatki poniesione na nabycie tych akcji przez wspólnika, który przedmiotowe akcje do spółki komandytowej wniósł. Przedmiotowe akcje zostały bowiem wniesione jako wkład niepieniężny oraz nie były zaliczone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (zgodnie z art. 16b ustawy o p.d.o.p. akcje nie mogą być uznane za wartości niematerialne i prawne w rozumieniu tej ustawy).

Reasumując Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez spółkę komandytową posiadanych akcji w wysokości wydatków poniesionych na nabycie tych akcji, oczywiście z uwzględnieniem przyznanej proporcji w udziale w zysku spółki komandytowej (czyli do wysokości sześćdziesięciu siedmiu procent poniesionych wydatków).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl