IPPB3/423-60/12-2/PK1 - Określenie wartości stanowiącej koszt nabycia bądź objęcia udziałów w spółce, zmniejszający przychód.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-60/12-2/PK1 Określenie wartości stanowiącej koszt nabycia bądź objęcia udziałów w spółce, zmniejszający przychód.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2012 r. (data wpływu 3 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości stanowiącej koszt nabycia bądź objęcia udziałów w spółce, zmniejszający przychód-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości stanowiącej koszt nabycia bądź objęcia udziałów w spółce, zmniejszający przychód.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: C. lub Spółka) jest spółką należącą do zagranicznego funduszu inwestycyjnego mającego siedzibę w Unii Europejskiej, dokonującego inwestycji między innymi w nieruchomości komercyjne położone w Polsce. Obecnie Spółka prowadzi negocjacje dotyczące warunków nabycia udziałów w spółce cypryjskiej (dalej: New Hold Cyp), która na moment transakcji będzie posiadać jako swoje główne aktywa 100% udziałów w spółce N. Sp. z o.o. (dalej: N.). N. jest użytkownikiem wieczystym lub właścicielem działek zlokalizowanych w K. przy ulicy C., J. B., Ś. i D. oraz właścicielem wybudowanej na działkach nieruchomości komercyjnej w postaci centrum handlowego (dalej: Nieruchomość). Centrum handlowe zostało wybudowane prze N. i oddane do używania najemcom w 2005 r. Udziały spółki N. nie były i nie będą przedmiotem wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Podstawową działalnością spółki N. jest wynajem powierzchni komercyjnych w Nieruchomości na własny rachunek. Obecnie całość powierzchni handlowo-usługowych Nieruchomości jest wynajęta na rzecz podmiotów trzecich.

Intencją Spółki jest wejście w posiadanie Nieruchomości jako właściciel i użytkownik wieczysty i kontynuowanie działalności prowadzonej obecnie przez N. w zbliżonym zakresie. Jednakże - ze względu na fakt, iż do sprzedaży zostały wystawione wyłącznie udziały w New Hold Cyp.- Spółka nabędzie 100% udziałów New Hold Cyp.

Mając na uwadze, że przedmiotem transakcji będą udziały w New Hold Cyp, w celu uproszczenia struktury własnościowej, ograniczenia kosztów funkcjonowania trzech podmiotów (New Hold Cyp, Spółki i N.) oraz dążąc do zminimalizowania ryzyk biznesowych, Spółka - po nabyciu udziałów w New Hold Cyp - prawdopodobnie podejmie decyzję o likwidacji New Hold Cyp oraz N. i przeprowadzi postępowanie likwidacyjne w sposób opisany poniżej.

Likwidacja New Hold Cyp zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem cypryjskim. W konsekwencji, po nabyciu udziałów w New Hold Cyp, podmiot ten zostanie zlikwidowany, a udziały w spółce N. zostaną objęte przez C. Postępowanie likwidacyjne spółki N. zostanie formalnie wszczęte na podstawie art. 270 i n. Kodeksu Spółek Handlowych. W toku tego postępowania należne pieniężne zobowiązania spółki N. wobec jej wierzycieli zostaną uregulowane (zapłacone lub zbyte) albo zabezpieczone. W ten sposób zostaną zaspokojone należne roszczenia pieniężne wierzycieli spółki N. (a tym samym zostanie zrealizowany jeden z celów postępowania likwidacyjnego). Nie będzie więc konieczności zbywania majątku N. podmiotom trzecim. W konsekwencji, cały majątek N. pozostały po spłacie zabezpieczeniu wierzycieli N. obejmujący w szczególności prawo własności i wieczystego użytkowania działek w Katowicach, prawo własności centrum handlowego, wyposażenie centrum handlowego, środki pieniężne, pozostałe wierzytelności (należności) oraz udziały w spółce zależnej, której właścicielem jest N. zostanie przekazany Spółce w naturze w drodze jednego aktu prawnego. Spółka jako podmiot przejmujący cały majątek N. pozostały po spłacie / zabezpieczeniu wierzycieli N. - stanie się również stroną wszystkich zawartych przez N. umów najmu oraz innych umów związanych z Nieruchomością np. dotyczących usług sprzątania czy ochrony (za zgodą kontrahentów). W ramach powyższego zostanie wydana dokumentacja dotycząca działek i Nieruchomości jak również księgi N. Spółka nie przejmie pracowników N., gdyż N. nie posiada pracowników.

Nie jest wykluczone, że po wydaniu całego majątku N., do czasu zakończenia procesu likwidacji w N. pozostanie część środków pieniężnych w celu zabezpieczenia roszczeń potencjalnych wierzycieli i/lub pokrycia kosztów likwidacji. Po uregulowaniu wszystkich powyższych zobowiązań, pozostałe środki pieniężne zostaną wydane C. jako ostatnie aktywo należące do majątku likwidacyjnego i proces likwidacji zostanie zakończony. Na moment wydania aktywów spółki N. w ramach postępowania likwidacyjnego, 100% udziałowcem N. będzie C.

Spółka planuje kontynuować, przy użyciu otrzymanego majątku, działalność polegającą na wynajmie powierzchni komercyjnych Nieruchomości (a zatem realizować cele ustalone przed nabyciem Nieruchomości).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jak należy określić wartość stanowiącą dla Spółki koszt nabycia bądź objęcia udziałów w spółce N. (ustalony na moment likwidacji New Hold Cyp), zmniejszający przychód Spółki w związku z likwidacją N....

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze przedstawione powyżej okoliczności zdarzenia przyszłego, kosz nabycia bądź objęcia udziałów N. - zmniejszający przychód Spółki z tytułu likwidacji spółki N. - stanowić będzie wartość udziałów spółki N. ustalona przez C. na moment likwidacji New Hold Cyp, nie wyższa niż wartość rynkowa tych udziałów.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o p.d.o.p., za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej, uważa się - z zastrzeżeniem art. 16g ust. 10b ustawy o p.d.o.p. - ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 16g ust. 10b ustawy o p.d.o.p. - w przypadku, jeśli środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane przez podatnika w związku z likwidacją osoby prawnej zostały uprzednio wniesione do tej (likwidowanej) osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - wartość początkową takich środków trwałych ora; wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu likwidowanego (tzw. zasada kontynuacji). Tym samym, jeśli aktywa objęte w ramach procesu likwidacji nie zostały uprzednio wniesione do likwidowanej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, art. 16g ust. 10b ustawy o p.d.o.p. nie znajdzie zastosowania.

Mając na uwadze, iż ustawa o p.d.o.p. nie zawiera żadnych szczególnych postanowień w zakresie ustalania wartości podatkowej składników wchodzących w skład majątku likwidacyjnego innych niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne (w szczególności udziałów), wartość takich aktywów powinna być również określona jako ich wartość rynkowa na moment przekazania majątku likwidacyjnego. Logicznym potwierdzeniem takiego podejścia będzie fakt, iż taka wartość składników majątku otrzymanego na skutek likwidacji ustalona na moment przekazania tego majątku, odpowiadająca wartości rynkowej poszczególnych składników, jest również podstawą ustalenia przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego.

Ponieważ ustawa o p.d.o.p. nie zawiera bardziej szczegółowych wskazań odnośnie ustalenia wartości rynkowej składników majątku niż te zawarte w art. 14 ust. 2 ustawy o p.d.o.p., Spółka stoi na stanowisku, że wycena dokonana przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, z uwzględnieniem czasu i miejsca otrzymania przez Spółkę majątku polikwidacyjnego, będzie właściwa dla celów ustalenia wartości podatkowej składników majątkowych (wycena taka powinna co do zasady być również podstawą do ustalenia dochodu Spółki z tytułu likwidacji w rozumieniu art. 10 ustawy o POOP. Konsekwentnie, wartość określona przez rzeczoznawcę powinna, zdaniem Spółki, zostać przyjęta przez nią jako podstawa do ustalenia wartości podatkowej składników obejmowanych w ramach likwidacji. Wartość ta stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w momencie zbycia składników majątku (akcji N.) otrzymanych w związku z likwidacją New Hold Cyp, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. W przypadku likwidacji spółki N., tak ustalona wartość udziałów będzie też obniżać przychód z tytułu likwidacji N., zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o p.d.o.p.

W związku z powyższym - zdaniem Spółki - koszt nabycia bądź objęcia udziałów N., zmniejszający przychód Spółki z tytułu likwidacji spółki N., stanowić będzie wartość udziałów spółki N. ustalona przez C. na moment likwidacji New Hold Cyp, nie wyższe niż wartość rynkowa tych udziałów.

Przedstawione powyżej stanowisko Spółki znajduje także potwierdzenie w szeregu interpretacji organów podatkowych, w szczególności:

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 stycznia 2010 r. (IPPB3/423-747/09-2/PD)

* interpretacji Dyrektora Skarbowej w Katowicach z 23 marca 2009 r. (IBPBI/2/423-1222/08/PP);

* interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 stycznia 2009 r. (IPPB3/423-1569/08-2/JG).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Dodatkowo biorąc pod uwagę wyżej zaprezentowaną argumentację organ interpretacyjny pragnie w tym miejscu odnieść się do stanowiska Wnioskodawcy w zakresie sposobu ustalenia wartości rynkowej przedmiotowych składników majątkowych. Określając sposób ustalania wartości początkowej tych składników majątkowych Wnioskodawca dokładnie opisał sposób ustalania ich wartości rynkowej wskazując, że ich wycena zostanie "dokonana przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, z uwzględnieniem czasu i miejsca otrzymania przez Spółkę majątku polikwidacyjnego, (...) (wycena taka powinna co do zasady być również podstawą do ustalenia dochodu Spółki z tytułu likwidacji w rozumieniu art. 10 ustawy o POOP). Konsekwentnie, wartość określona przez rzeczoznawcę powinna, zdaniem Spółki, zostać przyjęta przez nią jako podstawa do ustalenia wartości podatkowej składników obejmowanych w ramach likwidacji (...) W przypadku likwidacji spółki N., tak ustalona wartość udziałów będzie też obniżać przychód z tytułu likwidacji N., zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o p.d.o.p.".

W art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) zawarty jest przepis zawierający definicję wartości rynkowej rzeczy lub praw majątkowych (zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 16g ust. 12 norma powyższa ma zastosowanie w niniejszej sprawie). Zgodnie z tym przepisem "wartość rynkową (...) rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia". Wnioskodawca wskazuje w uzasadnieniu wniosku, że wartość początkowa przedmiotowych składników majątkowych zostanie określona na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego, podając przy tym kryteria jakie wykorzystane będą do dokonania tej wyceny, przy czym nie wymienia on wszystkich kryteriów, które zamieszczone są w przepisie art. 14 ust. 2 u.p.d.o.p. Wycena składników majątkowych, powinna być oparta na wszystkich kryteriach wymienionych we wskazanym wyżej przepisie. Do weryfikacji takiej wyceny uprawnione są organy podatkowe powołane do ustalania lub określania i poboru podatków oraz niepodatkowych należności budżetowych, jak również innych należności. Weryfikacja taka może się odbyć jedynie w toku postępowania podatkowego dokonując analizy treści dokonanej wyceny przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych, które miały wpływ na tę treść. Takich uprawnień nie posiada organ wydający interpretację indywidualną.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl