IPPB3/423-592/14-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-592/14-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2014 r. (data wpływu 6 czerwca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy po likwidacji spółki wartość majątku wydanego przez wnioskodawcę na rzecz Wspólnika, będzie stanowić przychód z udziału w zyskach osób prawnych i podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych - jest prawidłowe,

* czy na Wnioskodawcy będzie spoczywał obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy po likwidacji spółki wartość majątku wydanego przez wnioskodawcę na rzecz Wspólnika, będzie stanowić przychód z udziału w zyskach osób prawnych i podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych oraz czy na Wnioskodawcy będzie spoczywał obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jedną ze spółek grupy V. zajmującej się produkcją i dystrybucją napojów spożywczych. Aktualnie rozważana jest zmiana struktury grupy spółek, w wyniku której planowane jest m.in. podjęcie decyzji o rozwiązaniu spółki Wnioskodawcy. Możliwe jest zatem podjęcie przez Zgromadzenie Wspólników Spółki uchwały o rozwiązaniu Spółki, na podstawie art. 270 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 z późn. zm. dalej: "k.s.h."), co będzie jednocześnie oznaczać otwarcie jej likwidacji, zgodnie z art. 274 § 1 k.s.h.

W przypadku przeprowadzenia likwidacji, pozostały w wyniku tej procedury majątek Spółki zostanie na podstawie postanowień Umowy Spółki oraz przepisów k.s.h. przekazany jej wspólnikom, którymi mogą być osoby fizyczne, jak również spółka kapitałowa posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce.

Na dzień wydania majątku Spółki po przeprowadzeniu likwidacji powyższa spółka kapitałowa (dalej: "Wspólnik") posiadać będzie (na podstawie tytułu własności) ponad 10% udziałów w kapitale zakładowym Spółki przez nieprzerwany okres co najmniej 2 lat. Wspólnik ten jest spółką kapitałową prawa polskiego, posiadającą siedzibę w Polsce i podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, co może zostać potwierdzone pisemnym oświadczeniu Wspólnika na podstawie art. 26 ust. 1f u.p.d.o.p. oraz certyfikatem rezydencji wydanym przez właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego na podstawie art. 26 ust. 1c u.p.d.o.p.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

1. Czy po przeprowadzeniu likwidacji Spółki, wartość majątku wydanego przez Wnioskodawcę na rzecz Wspólnika na podstawie postanowień Umowy Spółki oraz przepisów Kodeksu spółek handlowych, będzie stanowić w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p dochód (przychód) tego Wspólnika z udziału w zyskach osób prawnych., który na podstawie art. 22 ust. 4, 4a i 4d u.p.d.o.p. podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

2. Czy w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy za prawidłowe w zakresie pytania nr 1, w przypadku spełnienia warunku udokumentowania rezydencji podatkowej Wspólnika oraz uzyskaniu od niego oświadczenia o nieskorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości dochodów (bez względu na źródło ich osiągania), na Wnioskodawcy nie będzie spoczywał w analizowanym przypadku obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego zgodnie z art. 26 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 4, 4a i 4d u.p.d.o.p.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku przekazania na rzecz Wspólnika majątku Spółki pozostałego po przeprowadzeniu likwidacji i na podstawie postanowień Umowy Spółki oraz przepisów Kodeksu spółek handlowych, wartość majątku wydanego przez Spółkę na rzecz Wspólnika będzie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p. dochód (przychód) tego Wspólnika z udziału w zyskach osób prawnych, który na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. podlegać będzie zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

Precyzyjną kwotę dochodu Wspólnika należałoby określić przy uwzględnieniu art. 12 ust. 4 pkt u.p.d.o.p. zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Natomiast w przedmiocie pytania nr 2, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jeżeli majątek Spółki pozostały po przeprowadzeniu likwidacji i przekazany Wspólnikowi stanowić będzie dochód (przychód) tego Wspólnika z udziału w zyskach osób prawnych mogący podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego, pod warunkiem udokumentowania rezydencji podatkowej Wspólnika oraz złożenia przez niego oświadczenia o nieskorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów (bez względu na źródło ich osiągania), na Wnioskodawcy nie będzie spoczywał obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego zgodnie z art. 26 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p.

Postępowanie likwidacyjne dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zostało uregulowane przepisami ustawy k.s.h. W szczególności, zgodnie z art. 272 k.s.h., rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.

Otwarcie likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje, zgodnie z art. 270 pkt 2 oraz art. 274 § 1 k.s.h., na podstawie uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki i z dniem jej powzięcia.

Zgodnie z art. 275 § 2 k.s.h., w okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziab majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań. W myśl art. 282 § 1 k.s.h., likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki. Majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli podlega podziałowi pomiędzy wspólników spółki udziałów w stosunku do ich udziałów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 286 § 2 i 3 k.s.h.). Ponadto, w świetle art. 286 § 1 k.s.h., podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu łub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.

Przechodząc natomiast na grunt przepisów podatkowego, należy wskazać, że zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 u.p.d.o.p. przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 2 1 i 22 u.p.d.o.p., przedmiotem opodatkowania jest przychód. Natomiast, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11 u.p.d.o.p., nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Jednocześnie, w świetle art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b u.p.d.o.p., jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki. Jednocześnie jak już wskazano, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia.

Należy wskazać, że zgodnie z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p. podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wynosi 19% uzyskanego przychodu. Jednakże, zgodnie z art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p., zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału, w zyskach osób prawnych (...) jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w powyżej, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie na leżącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym on całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka uzyskująca przedmiotowe dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;

4.

spółka uzyskująca przedmiotowe dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tyblu udziału w zyskach osób prawnych, nic korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Ponadto, w myśl art. 22 ust. 4a u.p.d,o.p., zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 u.p.d,o.p., ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności, nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Art. 22 ust. 4d u.p.d.o.p. stanowi z kolei, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 4 stosuje się, jeżeli posiadanie udziałów, o którym mowa w ust. 4 pkt 3, wynika z tytułu własności.

Należy podkreślić, że dniu wydania przez Spółkę majątku pozostałego po przeprowadzeniu jej likwidacji na rzecz Wspólnika powyższe warunki zostaną spełnione. Wypłacany (przekazywany) Wspólnikowi majątek likwidacyjny będzie stanowił mianowicie dla tego Wspólnika dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych, wspólnik ten będzie posiadał (na podstawie tytułu własności) co najmniej 10% udziałów w Spółce przez nieprzerwany okres 2 lat. Ponadto zarówno Spółka jak i Wspólnik posiadać będą siedzibę na terytorium Polski a Wspólnik podlegać będzie w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania) oraz nie będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów (bez względu na źródło ich osiągania). Należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p., są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem art. 26 ust. 2 i 2b u.p.do.p., w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-le u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 22 ust. 1f u.p.d.o.p., w przypadku należności, o których mowa w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p., wypłacanych na rzecz spółki, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2 u.p.d.o.p., osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat tych należności, stosują zwolnienia wynikające art. 22 ust. 4, z uwzględnieniem art. 22 ust. 1c u.p.d.o.p., pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności spełnione zostały warunki, o których mowa odpowiednio w art. 22 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o,p.

Ponadto, jak wynika z art. 26 ust. 1c u.p.d.o.p., osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 list. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2 albo w art. 22 ust. 4 pkt 2, mającą siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie na leżącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji.

Powyższe warunki również zostaną przez Spółkę spełnione w dniu wypłaty (przekazania) majątku pozostałego po przeprowadzeniu jej likwidacji, tj. uzyska ona od Wspólnika certyfikat rezydencji na podstawie art. 26 ust. 1c u.p.d.o.p. oraz oświadczenie Wspólnika, o którym mowa w art. 26 ust. 1f u.p.d.o.p.

W konsekwencji powyższego, na wnioskodawcy nie będzie spoczywał obowiązek poboru zryczałtowanego podarku dochodowego w związku z wydaniem majątku pozostałego po przeprowadzeniu likwidacji na rzecz Wspólnika, zgodnie z art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p., ponieważ Wspólnikowi będzie przysługiwało zwolnienie z opodatkowania tego dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 22 ust. 4, 4a i 4d oraz zostaną spełnione warunki z art. 26 ust. 1c i 1f u.p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl