IPPB3/423-578/09-6/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-578/09-6/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2009 r. (data wpływu 24 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej zarejestrowanego znaku towarowego nieujętego u Wnioskodawcy w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych a wniesionego aportem w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej i rozpoznanego przez nią jako wartość niematerialna i prawna, uzupełnionym w dniu 2 listopada 2009 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) o dokument potwierdzający prawo do reprezentacji Spółki przez pana Artura R. na wezwanie z dnia 22 października 2009 r. Nr IPPB3/423-578/09-2/MS (data doręczenia 26 października 2009 r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej zarejestrowanego znaku towarowego nieujętego u Wnioskodawcy w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych a wniesionego aportem w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej i rozpoznanego przez nią jako wartość niematerialna i prawna.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba prawna (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) prowadzi działalność w zakresie usług spedycji krajowej i międzynarodowej. Wnioskodawca zamierza przystąpić jako wspólnik, do osobowej spółki handlowej (dalej: spółka osobowa). Przedmiotem wkładu Wnioskodawcy do spółki osobowej będzie przedsiębiorstwo. W skład omawianego przedsiębiorstwa wejdzie m.in. zarejestrowany w Urzędzie Patentowym znak towarowy. W wyniku planowanej transakcji spółka osobowa przejmie pełen zakres działalności gospodarczej, prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawcę w ramach przedsiębiorstwa. Drugim wspólnikiem spółki osobowej będzie osoba fizyczna, która wniesie do spółki wkład pieniężny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej, spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu.

2.

Jak należy ustalić wartość firmy, w celu określenia wartości początkowej składników majątkowych wchodzących w skład wnoszonego do spółki osobowej przedsiębiorstwa, w tym w szczególności zarejestrowanego znaku towarowego.

3.

Czy w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, znak towarowy wchodzący w skład przedsiębiorstwa może zostać ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i stanowić podstawę amortyzacji dla wspólników spółki osobowej.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 3. W przedmiocie pytań nr 1 - 2 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy (ad. nr 3):

W myśl art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej: "ustawa o p.d.o.p."), amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.), do których zalicza się niewątpliwie prawo ochronne na znak towarowy.

Stosownie do art. 16f ustawy o p.d.o.p., podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b tejże ustawy.

Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy - ustalonej w sposób wskazany w stanowisku Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 - Spółka będzie mogła ująć wartość wchodzącego w skład przedsiębiorstwa znaku towarowego w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a Wnioskodawca będzie mógł dokonywać od tak ustalonej wartości odpisów amortyzacyjnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej: "ustawa o p.d.o.p.") brak jest przepisów odnoszących się wprost do ustalenia wartości początkowej wkładów niepieniężnych wnoszonych przez spółkę kapitałową do spółki osobowej, bez względu na jego formę: czy jako zespół poszczególnych składników majątkowych, czy jako przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964, nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej: k.c.) lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p. O ile w części dotyczącej wniesienia aportem zespołu składników majątkowych w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część można odnieść się do analogii pomiędzy zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, to w zakresie skutków podatkowych w momencie, gdy przedmiotem wkładu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część brak jest takich korelacji.

Przepisy ustawy o p.d.o.p. nie precyzują, w jaki sposób powinna być ustalona i przyjęta dla celów ewidencji spółki osobowej wartość składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa i otrzymanych w formie wkładu niepieniężnego. W szczególności w sytuacji, gdy wspomniane składniki majątkowe nie stanowiły środków trwałych podmiotu wnoszącego wkład niepieniężny, natomiast - po wniesieniu aportu - zostaną rozpoznane jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podmiotu otrzymującego wkład niepieniężny, tj. spółki osobowej.

W konsekwencji, przy ustalaniu wartości składników niestanowiących środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych Wnoszącego a rozpoznanych jako środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podmiotu otrzymującego wkład niepieniężny, wartość początkowa nabytych składników majątkowych powinna zostać ustalona w wartości określonej w akcie notarialnym - umowie spółki osobowej w wartości nie wyższym niż ich wartość rynkowa, tj. według wartosci rynkowej z dnia dokonania wkładu niepieniężnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl