IPPB3/423-578/09-5/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-578/09-5/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2009 r. (data wpływu 24 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości firmy w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, uzupełnionym w dniu 2 listopada 2009 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) o dokument potwierdzający prawo do reprezentacji Spółki przez pana Artura R. na wezwanie z dnia 22 października 2009 r. Nr IPPB3/423-578/09-2/MS (data doręczenia 26 października 2009 r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości firmy w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę do spółki osobowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba prawna (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) prowadzi działalność w zakresie usług spedycji krajowej i międzynarodowej. Wnioskodawca zamierza przystąpić jako wspólnik, do osobowej spółki handlowej (dalej: spółka osobowa). Przedmiotem wkładu Wnioskodawcy do spółki osobowej będzie przedsiębiorstwo. W skład omawianego przedsiębiorstwa wejdzie m.in. zarejestrowany w Urzędzie Patentowym znak towarowy. W wyniku planowanej transakcji spółka osobowa przejmie pełen zakres działalności gospodarczej, prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawcę w ramach przedsiębiorstwa. Drugim wspólnikiem spółki osobowej będzie osoba fizyczna, która wniesie do spółki wkład pieniężny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej, spowoduje powstanie po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu.

2.

Jak należy ustalić wartość firmy, w celu określenia wartości początkowej składników majątkowych wchodzących w skład wnoszonego do spółki osobowej przedsiębiorstwa, w tym w szczególności zarejestrowanego znaku towarowego.

3.

Czy w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, znak towarowy wchodzący w skład przedsiębiorstwa może zostać ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i stanowić podstawę amortyzacji dla wspólników spółki osobowej.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 2. W przedmiocie pytań nr 1 oraz 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy (ad. nr 2):

W myśl przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej: "ustawa o p.d.o.p.") z udziału w spółce niebędącej osobą prawną z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Podobną regulację zawiera przepis art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.; dalej "Ustawa o p.d.o.f."), który stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Z powyższych przepisów wynika, iż spółki osobowe są transparentne podatkowo, co oznacza, że koszty i przychody wynikające z udziału w spółce osobowej ustala się odrębnie dla każdego z jej wspólników, z uwzględnieniem właściwych dla wspólników ustaw o podatku dochodowym.

W omawianym zdarzeniu przyszłym, wspólnikiem spółki osobowej będzie zarówno osoba prawna (spółki z o.o.), jak i osoba fizyczna, a zatem koszty i przychody wspólników będą ustalane na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy wartość początkową wniesionych aportem środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, stanowiącą podstawę amortyzacji, również należy ustalić odrębnie dla każdego ze wspólników spółki osobowej.

W odniesieniu do wspólnika będącego osobą prawną zastosowanie znajdą przepisy art. 16b oraz 16g ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 tejże ustawy, amortyzacji podlegają w szczególności nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.). Do tej kategorii praw zalicza się niewątpliwie prawo ochronne na znak towarowy. W tym celu spółka winna ustalić wartość początkową uzyskanego prawa ochronnego. Stosownie do art. 16f powołanej ustawy podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b ustawy o p.d.o.p.

W myśl przepisu art. 16g ust. 9 ustawy o p.d.o.p., w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów (...) dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

W związku z faktem, iż przedmiotem aportu będzie przedsiębiorstwo, zastosowanie znajdzie przepis art. 16g ust. 10a ustawy o p.d.o.p., który stanowi, iż przepis ust. 9 tego artykułu stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

Zważywszy, iż w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy nie jest ujęty składnik majątku wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności wnoszącego aport, tj. prawo do znaku towarowego, po jego otrzymaniu w formie wkładu rzeczowego, spółka osobowa będzie miała prawo do ustalenia jego wartości początkowej, z uwzględnieniem treści art. 16g ust. 10 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z treścią art. 16g ust. 10 ustawy o p.d.o.p., w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2.

Powołany przepis ust. 2 art. 16g stanowi natomiast, że wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki. Za cenę nabycia, o której mowa w powołanym przepisie uważa się - zgodnie z ust. 3 art. 16g u ustawy o p.d.o.p. - kwotę należną zbywcy.

Wnioskodawca pragnie w tym miejscu wskazać, iż z powołanych przepisów nie wynika wprost jak należy ustalić wartość firmy w przypadku wniesienia wkładu w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej. W przepisie art. 16g ust. 2 i 3 ustawy o p.d.o.p. mowa jest bowiem o "cenie nabycia" oraz "kwocie należnej zbywcy". W przypadku wniesienia wkładu do spółki osobowej nie występuje jednak ani "cena nabycia" wkładu, ani "kwota należna zbywcy", bowiem jak zostało wcześniej wskazane, czynność wniesienia wkładu do spółki osobowej nie wiąże się z odpłatnością na rzecz podmiotu wnoszącego wkład. Wnioskodawca pragnie wskazać, iż literalne odczytywanie powołanych przepisów uniemożliwiałoby dokonanie oceny, czy w przypadku aportu przedsiębiorstwa do spółki osobowej powstanie dodatnia wartość firmy, czy tez nie. Mając jednak na uwadze, iż przepis art. 16g ust. 10a ustawy o p.d.o.p. nakazuje, aby przepis art. 16g ust. 10 stosować odpowiednio.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż dla określenia, czy w wyniku aportu dojdzie do powstania dodatniej wartości firmy, należy przyjąć w drodze analogii, że wartością firmy będzie w takim przypadku dodatnia różnica pomiędzy wartością wkładu wynikającego z umowy spółki, a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl