IPPB3/423-559/13-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 października 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-559/13-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2013 r. (data wpływu 30 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych nieodpłatnego przekazania akcji spółki komandytowo-akcyjnej na rzecz zagranicznej osoby prawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych nieodpłatnego przekazania akcji spółki komandytowo-akcyjnej na rzecz zagranicznej osoby prawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka") jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka będzie akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski (dalej: "Spółka komandytowo-akcyjna") i będzie posiadała 100% akcji w kapitale zakładowym Spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: "Akcje"). Spółka nie będzie komplementariuszem w Spółce komandytowo-akcyjnej. W przyszłości Spółka rozważa przekazanie nieodpłatnie Akcji Spółki komandytowo-akcyjnej na terytorium jednego z krajów Unii Europejskiej (dalej: "Spółka A"). W chwili dokonania nieodpłatnego przekazania Akcji Spółki komandytowo-akcyjnej Spółka A będzie osobą prawną.

W zamian za dokonanie nieodpłatnego przekazania Akcji, Spółka nie otrzyma od Spółki A żadnego świadczenia, w szczególności nie otrzyma zapłaty za Akcje, ani nie obejmie nowowyemitowanych udziałów w Spółce. Ponadto, w związku z otrzymaniem Akcji Spółka A nie będzie ani teraz ani w przyszłości zobowiązana do dokonania jakichkolwiek świadczeń na rzecz Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne przekazanie przez polską Spółkę ograniczoną odpowiedzialnością Akcji w Spółce komandytowo-akcyjnej na rzecz Spółki z siedzibą na terytorium jednego z krajów Unii Europejskiej nie będzie rodziło skutku w postaci powstania po stronie polskiej Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych

Zdaniem Spółki, w przypadku nieodpłatnego przekazania Akcji Spółki komandytowo-akcyjnej Spółce A mającej siedzibę na terytorium jednego z krajów Unii Europejskiej, Spółka nie uzyska z tytułu nieodpłatnego przekazania Akcji jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na terytorium Polski.

Zgodnie z ogólną definicją zawartą w art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. dalej: "ustawa o CIT") przychodami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne (w tym również różnice kursowe), wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo nieodpłatnie rzeczy lub praw, o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. a także wartość innych otrzymanych nieodpłatnych łub częściowo odpłatnych świadczeń.

Biorąc pod uwagę literalne brzmienie powyższego artykułu należy stwierdzić, iż przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych stanowi jedynie wartość nieodpłatnie otrzymanych rzeczy lub praw majątkowych. A contrario dokonanie nieodpłatnego przekazania rzeczy lub praw majątkowych nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie podmiotu dokonującego nieodpłatnego przekazania tych rzeczy lub praw majątkowych. A zatem w omawianym stanie faktycznym, po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na powyższą konkluzję nie ma wpływu fakt, czy nieodpłatne przekazanie Akcji Spółki komandytowo-akcyjnej jest dokonywane pomiędzy podmiotami i powiązanymi (w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT) czy niepowiązanymi. Warunkiem zastosowania art. 11 ustawy o CIT jest bowiem łączne spełnienie następujących przesłanek:

a.

istnienie powiązań, o których mowa w art. 11 ustawy o CIT, oraz

b.

ustalenie lub narzucenie w wyniku takich powiązań warunków różniących się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, oraz

c.

nie wykazanie dochodów w wyniku powyższego albo wykazanie dochodów niższych od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby powiązania o których mowa w art. 11 ustawy o CIT nie istniały.

Skoro zatem przekazanie Akcji Spółki komandytowo-akcyjnej jest czynnością nieodpłatną, która nie skutkuje powstaniem przychodu dla Spółki, to w żadnym przypadku nie dojdzie do niewykazania lub zaniżenia dochodów z tytułu dokonania tej czynności. W konsekwencji, w analizowanej sytuacji art. 11 ustawy o CIT nie będzie mógł być zastosowany z uwagi na brak spełnienia przesłanki, o której mowa w pkt c) powyżej.

Stanowisko Spółki znajduje pełne potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, w szczególności: w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2009 r. o sygn. IPPB3/423-77/09-2/GJ, oraz z dnia 29 listopada 2012 r. o sygn. IPPB5/423-990/12-2/AB.

Konkludując, zdaniem Spółki, w przypadku przekazania przez Spółkę nieodpłatnie Akcji Spółki komandytowo-akcyjnej na rzecz Spółki A, Spółka nie uzyskuje z tego tytułu jakiegokolwiek przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl