IPPB3/423-545/12-4/PK1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-545/12-4/PK1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2012 r. (data wpływu: 30 lipca 2012 r.), uzupełnieniowym w dniu 31 października 2012 r. (data wpływu: 5 listopada 2012 r.) na wezwanie organu z dnia 22 października 2012 r. sygn. IPPB3/423-545/12-2/PK1, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia wydatków ponoszonych na podstawie umowy o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia wydatków ponoszonych na podstawie umowy o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi tut. organ wezwał Wnioskodawcę do ich uzupełnienia pismem z dnia 22 października 2012 r., sygn. IPPB3/423-545/12-2/PK1. Spółka w dniu 31 października 2012 r. (data wpływu: 5 listopada 2012 r.) uzupełniła wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest działalność w zakresie gier na automatach o niskich wygranych oraz w zakresie prowadzenia Salonów Gier Dla poprawy funkcjonalności zarządzania Spółka podpisała umowę o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych.

Umowa o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych zawarta pomiędzy Spółką a osobami fizycznymi, obejmuje prace stworzenia modułu magazynowego do systemu FDok, który to moduł będzie wykorzystywany przy inwentaryzacji środków trwałych Spółki. System FDok istnieje w Spółce jako wartość niematerialna i prawna.

Spółka przekazuje każdorazowo dla wykonawcy dzieła narzędzia i materiały niezbędne do wykonania zamówionego dzieła z których rozlicza się po wykonaniu dzieła. Przedmiotem umowy o dzieło jest stworzenie Modułu Magazynowego do systemu FDok, który będzie stanowił rozszerzenie istniejącego już systemu wspierającego obieg dokumentów.

Potwierdzeniem wykonania dzieła jest protokół zdawczo-odbiorczy sporządzony przez strony ostatniego dnia obowiązywania umowy. Załącznik do protokołu zdawczo - odbiorczego zawiera opis prac wykonanych w module magazynowym, który umożliwia użytkownikowi:

* Dodanie automatu - dodanie danych automatu do systemu w przypadku, gdy fizycznie znajdujący się w magazynie automat nie ma swojego odpowiednika w systemie;

* Drukowanie kodu kreskowego - wydruk kodu kreskowego wybranego z automatu

* Inicjalny skan automatu - pierwsze, inicjalne zeskanowanie kodu kreskowego automatu podczas procedury ewidencji magazynu centralnego;

* Przyporządkowanie automatu do magazynu - wybór typu magazynu wchodzącego w skład kompleksu magazynów centralnych, do którego na ten moment ma trafić automat. Decyzja podejmowana przez serwisanta na bazie wyniku check-in technicznego na tym etapie nie wspierana przez system;

* Przekazanie/przyjęcie automatu - przyjęcie automatu do konkretnej strefy lub typu magazynu;

* wyszukiwanie automatu - odnalezienie automatu w systemie na podstawie zeskanowanego kodu kreskowego lub po wpisaniu numeru fabrycznego w odpowiednie pole formularza bądź zestawienia oraz zatwierdzenie;

* Digitalizacja KKEA - wprowadzenie danych dotyczących księgi kontroli eksploatacji automatu, oraz wszystkich jej poszczególnych zapisów. Powiązanie odpowiednich zapisów z istniejącymi w systemie informacjami dotyczącymi dokumentów GL-1 lub GL-2 lub oznaczenie braku takiego powiązania; Uzupełnienie brakujących pozycji KKEA;

* Check-In techniczny;

* Zarządzanie plikami;

* Przeglądanie list przypisanych automatów;

* Przeglądanie historii zdarzeń;

W wyniku zleconych prac powstał nowy moduł jak dodatkowy element składowy programu FDok. Wykonawca oświadcza, iż z chwilą przekazania zamawiającemu (Spółce) wykonanego dzieła, przechodzą na zamawiającego majątkowe prawa autorskie, a co za tym idzie dzieło te staje się własnością Spółki. Wykonawca dzieła oświadczył w umowie, iż dzieło jest wynikiem jego twórczości bez udziału osób trzecich oraz, że nie zaciągnie, do dnia przekazania przedmiotu dzieła, jakichkolwiek zobowiązań, które ograniczałyby lub wyłączały jego prawo do przeniesienia przysługujących mu praw na rzecz Spółki. Dzieło jest przekazywane w formie elektronicznej Realizacja umowy o dzieło odbywa się na zlecenie Spółki oraz pod ścisłym jej nadzorem. W umowie o dzieło zostało zawarte wynagrodzenie za dzieło wyższe niż 3. 500.- zł bez wyszczególnienia wynagrodzenia za prawa autorskie.

W uzupełnieniu Spółka podniosła iż zawarła z wykonawcami-osobami fizycznymi ramową umowę o dzieło z przeniesieniem autorskich praw majątkowych na wykonanie prac związanych z utworzeniem modułu magazynowego do systemu FDoK zgodnie z zapotrzebowaniem, który to moduł będzie wykorzystywany przy inwentaryzacji środków trwałych Spółki. System informatyczny FDoK istnieje w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych Spółki. Przedmiotem umowy o dzieło jest stworzenie nowego modułu magazynowego do systemu FDoK, który stanowił będzie rozszerzenie istniejącego już systemu mającego za zadanie wspieranie obiegu dokumentów. Potwierdzeniem wykonania dzieła jest protokół zdawczo - odbiorczy sporządzony przez strony ostatniego dnia obowiązywania umowy. Załącznik do protokołu zawiera opis prac wykonanych w module magazynowym. W wyniku zleconych prac powstał nowy moduł jako dodatkowy element składowy programu informatycznego FDoK.

Spółka wykorzystuje przedmiotowy system informatyczny jak i moduł magazynowy na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, okres użytkowanie programu, a także wykonanych prac związanych z umową o dzieło, Spółka będzie używać dłużej niż rok. W obecnym stanie faktycznym Spółka nie przewiduje oddania w użytkowanie systemu informatycznego będącego przedmiotem umowy o dzieło, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, umowy licencyjnej czy umowy leasingu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki poniesione przez Spółkę na podstawie umowy o dzieło i inne wydatki związane z wytworzeniem dzieła (narzędzia i materiały), stanowią wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów i nie stanowią nabytych wartości niematerialnych i prawnych, od których Spółka byłaby zobowiązana dokonywać odpisy amortyzacyjne.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki związanie z umową o dzieło nie mogą podlegać amortyzacji, ponieważ w opisanym stanie faktycznym doszło do wytworzenia wartości niematerialnej i prawnej przez Spółkę we własnym zakresie, a nie zostały przez Spółkę nabyte. Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania: autorskie lub pokrewne prawa majątkowe - o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z treścią wyżej cyt przepisu, amortyzacji podlegają nabyte prawa autorskie, a nie prawa wytworzone we własnym zakresie, które zaliczymy bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów, a to na podstawie Art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Niewątpliwie wydatki ponoszone na wykonanie dzieła związane są z osiąganiem przez Spółkę przychodów w sposób pośredni, służą bowiem do ewidencji przychodów i kosztów osiąganych przez Spółkę umożliwiających prawidłowe wyliczenie zobowiązań podatkowych, analiz na potrzeby wewnętrzne firmy jak i instytucji zewnętrznych czy usprawnieniu systemu obiegu dokumentów w Spółce. W ocenie Spółki za wytworzeniem wartości niematerialnej i prawnej przemawia również fakt, że ponosi ona inne koszty z tym związane (np. narzędzia i materiały niezbędne do wykonania dzieła). W konsekwencji w ocenie Spółki, posiadane przez nią prawa majątkowe uzyskane na podstawie umowy o dzieło nie zostały nabyte lecz wytworzone przez Spółkę we własnym zakresie, gdyż Spółka zleca firmie zewnętrznej wykonanie określonych części prac związanych z już istniejącymi WNiP", a skoro stanowią koszt wytworzenia, to na podstawie Art. 16b ust. 1 u.p.d.o.p. nie stanowią WNiP podlegających amortyzacji. Dodatkowo w umowach nie zostało wydzielone wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich.

Wykonane prace na rzecz Spółki nie zostały objęte odrębną licencją, nie mają bytu samodzielnego, co przesądza, że nie mogą być zakwalifikowane jako odrębna wartość niematerialna i prawna, są jedynie rozwinięciem, dostosowaniem, modernizacją, ulepszeniem wpływającym na podwyższenie wartości już istniejącego składnika aktywów. Przepis Art. 16g u.p.d.o.p. nie przewiduje możliwości podwyższenia wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej, możliwość podwyższenia wartości początkowej dotyczy wyłącznie środków trwałych.

Natomiast co do praw autorskich, Spółka uważa, iż przedmiotem umowy jest wykonanie określonego dzieła, do którego Spółka uzyskuje autorskie prawa majątkowe, jednak zawarta przez Spółkę a wykonawcą umowa o dzieło nie wyodrębnia wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich. Zgodnie z poglądem (Krystyna Witt, Umowa o dzieło a prawa autorskie, Monitor Podatkowy 2/2002)"jeżeli bowiem z umowy wynika, że wypłacone wynagrodzenie dotyczy stworzenia dzieła i autor otrzymuje honorarium autorskie, a za przeniesienie praw autorskich nie jest ustalone odrębne wynagrodzenie to nie ma podstaw do amortyzowania tego wydatku, bo tak naprawdę nie nastąpiło odpłatne nabycie praw majątkowych. Przeniesienie praw do dzieł następuje nieodpłatnie." Na podstawie umowy o dzieło, za wykonanie dzieła, Spółka zobowiązana była do zapłaty wynagrodzenia, przy czym umowa nie wyodrębnia wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich, w ramach wynagrodzenia następuje przeniesienie praw autorskich.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, iż przedmiotowe wydatki stanowią wytworzenie wartości niematerialnej i prawnej i winna je zakwalifikować jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl