IPPB3/423-524/10-5/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-524/10-5/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 20 września 2010 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) o dokument potwierdzający prawo do reprezentacji Spółki przez pana K. B. na wezwanie z dnia 14 września 2010 r. Nr IPPP1-443-808/10-2/EK; IPPB3-423-528/10-2/MS (data doręczenia 16 września 2010 r.) oraz w dniu 5 listopada 2010 r. na wezwanie z dnia 28 października 2010 r. nr IPPB3/423-524/10-3/MS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie nr 3), w części dotyczącej skutków podatkowych, dla Wnioskodawcy, wniesienia przez Wnioskodawcę do innej spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do innej spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. zamierza wnieść wkład w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w tym: know-how, marka, serwery) do innej spółki kapitałowej. Wartość praw majątkowych do know-how jest wyznacznikiem wartości wnoszonego aportu. Wycena praw majątkowych do know-how przeprowadzona przez wyspecjalizowaną firmę, określiła ich wartość na poziomie 2.500,00 tys. zł. Aport wnoszony razem z Inkubatorem Przedsiębiorczości powołanym z Działaniem Operacyjnym PARP PO IG3.1. Wniesienie aportu będzie wykonane w ramach działalności gospodarczej podatnika. P. Sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy czynność wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej do innej spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu VAT.

2. Czy czynność wniesienia ww. aportu jest dokumentowana dokumentem VAT, tj. faktura jest wykazywana w ewidencji VAT prowadzonej działalności przez podmiot wnoszący aport.

3. Czy wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa skutkuje powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego dla spółki wnoszącej aport i spółki otrzymującej wkład niepieniężny.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 3, w części dotyczącej skutków podatkowych dla spółki wnoszącej wkład niepieniężny do innej spółki kapitałowej. W zakresie pytania nr 3 w części dotyczącej skutków podatkowych dla spółki obejmującej aport wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie. W przedmiocie pytań nr 1 - 2 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnoszącym aport będzie osoba prawna. Definicja przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarte są w art. 4a pkt 3 i 4 u.p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo w rozumieniu ustawy o p.d.o.p. odpowiada pojęcie przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów k.c. W Kodeksie cywilnym przedsiębiorstwo zostało zdefiniowane w art. 551. Zgodnie z k.c. przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i prawnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Według oceny Wnioskodawcy wydzielona część przedsiębiorstwa (w zamierzeniu przedmiot wkładu) wypełnia podaną wyżej definicję. Osoba prawna (i fizyczna) wnosząca aportem całe przedsiębiorstwo (albo jego część) jest uprzywilejowana pod względem podatkowym, bowiem taka czynność nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego. W przedstawionej sytuacji aport staje się przychodem dopiero w chwili jego zbycia.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej, jako "ustawa o p.d.o.p."), dla spółki wnoszącej wkład niepieniężny "przychodami (...) są w szczególności nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej (...) objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część". Przepis ten należy rozpatrywać w powiązaniu z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. w którym czytamy, iż "nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (...)".

Biorąc powyższe pod uwagę, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p. po stronie Spółki - wnoszącej aport - nie powstaje przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu. Art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p. jednoznacznie stwierdza, iż przychód podatkowy w postaci nominalnej wartości udziałów w spółce kapitałowej powstaje na moment wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Oznacza to, iż przychód podatkowy w postaci nominalnej wartości udziałów otrzymanych na moment wniesienia wkładu niepieniężnego powstaje gdy przedmiotem aportu są m.in. poszczególne środki trwałe lub wartości niematerialne i prawie nie stanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Konsekwentnie w art. 15 ust. 1j ustawy o p.d.o.p. definiuje sposób kalkulacji kosztów uzyskania przychodów dla spółki wnoszącej wkład niepieniężny, na moment dokonania tej czynności w przypadku, gdy wkład niepieniężny przyjmuje inną formę niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Jednocześnie w ustawie o p.d.o.p. brak jest analogicznych regulacji odnoszących się do sytuacji, w której przedmiotem wkładu jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Tym samym, jednoznacznym jest, iż w takim przypadku na moment dokonania transakcji nie ustała się kosztów uzyskania przychodu, gdyż przychód podatkowy także nie jest kalkulowany, a moment w którym przychód i koszt jest ustalany po stronie spółki wnoszącej aport przypada dopiero w momencie sprzedaży udziałów/akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W omawianym przypadku przedmiotem aportu, który Wnioskodawca planuje wnieść do innej spółki kapitałowej jest - zgodnie z oceną Wnioskodawcy - zorganizowana część przedsiębiorstwa. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p., obejmuje organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W związku z powyższym, czynność wniesienia aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w zamian za który Spółka obejmie udziały innej spółki kapitałowej, będzie neutralna podatkowo na dzień wniesienia aportu.

Przychód podatkowy powstanie dopiero na moment sprzedaży otrzymanych udziałów przez Spółkę Wnoszącą aport. Wówczas zgodnie z art. 15 ust. 1k pkt 2 u.p.d.o.p. kosztem uzyskania przychodów będzie wartość zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynikająca z ksiąg określona na dzień objęcia tych udziałów (akcji), nie wyższa jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 3 w części dotyczącej skutków podatkowych dla Wnioskodawcy w momencie wniesienia do innej spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl