IPPB3/423-510/09-5/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-510/09-5/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2009 r. (data wpływu 4 sierpnia 2009 r.) uzupełnionym na wezwanie nr IPPB3/423-510/09-2/AG z dnia 14 października 2009 r. (data doręczenia 19 października 2009 r.) w dniu 27 października 2009 r. (data nadania 23 października 2009 r.), w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatkowych skutków wydania majątku likwidacyjnego (pytanie oznaczone numerem 2 i 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatkowych skutków wydania majątku likwidacyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej: Spółka) w przeszłości prowadziła działalność w zakresie świadczenia usług hotelarskich. Spółka jest również od ponad dwóch lat nieprzerwanie 100% udziałowcem w A Sp. z o.o. (dalej: A), która także w przeszłości prowadziła działalność w branży hotelarskiej. Spółka posiada udziały w A nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.

Zarówno spółka, jak i A wyzbyły się składników majątkowych umożliwiających świadczenie usług hotelarskich, w związku z czym w najbliższym czasie planowane jest otwarcie likwidacji obydwu spółek.

W przeszłości A udzieliła oprocentowanej pożyczki w walucie obcej (EUR) na rzecz podmiotu zagranicznego, która do tej pory została spłacona jedynie w niewielkiej części. Planowane jest, iż w ramach likwidacji A podmiot ten wyda spółce swój majątek, a w szczególności wierzytelność wynikającą z udzielonej przez A pożyczki w walucie obcej wraz z odsetkami naliczonymi do dnia przekazania majątku na rzecz spółki. W efekcie, na skutek likwidacji A i związanego z tym wydania majątku na rzecz spółki jako udziałowca A dojdzie do przeniesienia wierzytelności z umowy pożyczki, tak iż to spółka stanie się wierzycielem uprawnionym do uzyskania pozostającej do spłaty kwoty głównej pożyczki oraz należnych odsetek. Następnie, w związku z likwidacją spółki cały jej majątek zostanie z kolei przekazany jej jedynemu udziałowcowi, tj. spółce A (dalej: API). W skład przekazywanego majątku wejdzie m.in. wierzytelność wynikająca z udzielonej pierwotnie przez A pożyczki (wraz z odsetkami naliczonymi do dnia przekazania majątku spółki na rzecz API). W efekcie, w ramach procesu likwidacji spółki związanego z nim wydania majątku na rzecz udziałowca, dojdzie do przeniesienia wierzytelności z umowy pożyczki, tak iż to API stanie się wierzycielem uprawnionym do uzyskania pozostającej do spłaty kwoty głównej pożyczki oraz należnych odsetek.

W związku z powyższym, spółka wniosła o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie (oznaczone numerem 2 i 3):

Pytanie 2. Czy przeniesienie na rzecz API, w ramach planowanej likwidacji spółki, praw z tytułu wierzytelności wynikających z pożyczki, udzielonej pierwotnie przez A, będzie dla spółki neutralne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, tzn. czy w związku z tą operacją spółka nie będzie zobowiązana do wykazania przychodu podlegającego opodatkowaniu, ani nie będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów.

Pytanie 3. Czy w związku z przeniesieniem na rzecz API, w ramach planowanej likwidacji spółki praw z tytułu wierzytelności wynikających z udzielonej przez spółkę pożyczki, po stronie spółki powstanie przychód lub koszt podatkowy z tytułu różnic kursowych.

Stanowisko wnioskodawcy.

Planowane przeniesienie wierzytelności na rzecz API w ramach likwidacji spółki będzie zdarzeniem neutralnym podatkowo. W szczególności:

I.

nie powstanie po stronie spółki obowiązek wykazania przychodu podlegającego opodatkowaniu, ani uprawnienie do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów,

II.

nie powstanie po stronie spółki przychód podlegający opodatkowaniu, ani koszty uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych.

W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychód podlegający opodatkowaniu uznaje się w szczególności otrzymane pieniądze oraz wartości pieniężne.

W art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), znajduje się ponadto otwarty katalog uszczegóławiający zakres przedmiotowy pojęcia przychodu w rozumieniu ustawodawcy. Wspólną cechą wskazanych w tym przepisie przychodów jest powstanie po stronie otrzymującego przychód określonego przysporzenia majątkowego. W przypadku zaś wydania majątku w ramach likwidacji spółki, po jej stronie nie powstanie żadne przysporzenie o charakterze majątkowym - spółka przekaże jedynie elementy swojego majątku na rzecz API. Brak będzie jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego po stronie otrzymującego majątek. W tej sytuacji przeniesienie wierzytelności wynikających z zawartej umowy pożyczki w żadnym wypadku nie może być utożsamiane z odpłatnym zbyciem wierzytelności. Przeniesienie wierzytelności wynikających z umowy pożyczki nie może być również uznane za jakąkolwiek formę zapłaty odsetek naliczonych od pożyczki do dnia przeniesienia wierzytelności. Odsetki te nadal będą bowiem nieuregulowane i do otrzymania ich zapłaty będzie uprawniony nowy wierzyciel z umowy pożyczki, tj. udziałowiec spółki. W konsekwencji, należy uznać, że w analizowanej sytuacji, w związku z likwidacją spółki i wynikającym z niej przekazaniem praw z tytułu wierzytelności, po stronie spółki nie powstanie jakikolwiek przychód podatkowy.

Jednocześnie w związku z planowaną likwidacją i przeniesieniem praw z wierzytelności do API brak będzie podstaw do rozpoznania po stronie spółki jakichkolwiek kosztów uzyskania przychodów.

W rezultacie planowane przeniesienie przez spółkę praw z tytułu wierzytelności, w ramach procesu likwidacji, pozostanie dla spółki neutralne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzn. nie powstanie po jej stronie przychód podatkowy, ani nie będzie ona uprawniona do rozpoznania jakichkolwiek kosztów uzyskania przychodów. Prawidłowość stanowiska przedstawionego przez spółkę potwierdza stanowisko organów podatkowych: przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji indywidualnej z 31 marca 2009 r. (nr IBPBI/2/423-275/09/AP).

Zgodnie z art. 15a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawych różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszt uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe.

Szczegółowe określenie sytuacji, w których dochodzi do powstania dodatnich i ujemnych różnic kursowych zostało zawarte odpowiednio w art. 15a ust. 2 i art. 15a ust. 3 tej ustawy.

W związku z planowanym przeniesieniem w ramach likwidacji wierzytelności wynikających z udzielonej pierwotnie przez Azure Gdańsk pożyczki, nie zrealizuje się żadna z sytuacji wskazanych w powyższych przepisach. Konsekwentnie, po stronie spółki brak będzie podstaw do rozpoznania dodatnich lub ujemnych różnic kursowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl