IPPB3-423-499/09-7/JB - Zwolnienie od podatku dochodowego od dywidendy wypłaconej przez spółkę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3-423-499/09-7/JB Zwolnienie od podatku dochodowego od dywidendy wypłaconej przez spółkę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2009 r. (data wpływu 6 sierpnia 2009 r.), uzupełnionego w dniu 1 października 2009 r. (data wpływu 2 października 2009 r.) na podstawie wezwania z dnia 24 września 2009 r., nr IPPB3/423-499/09-2/JB o dodatkowe informacje z zakresu stanu faktycznego oraz o KRS, uzupełnienie zostało sprostowane przy pismach z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu w dniu 8 października 2009 r.) oraz z dnia 8 października 2009 r. (data wpływu 13 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zastosowania art. 22 ust. 4 ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka posiadająca 99 % udziałów w spółce zależnej wniosła aportem zorganizowane przedsiębiorstwo do nowo powstałe spółki akcyjnej. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy, zwolnione z podatku od dywidendy są dywidendy wypłacane spółkom posiadającym co najmniej 15 % udziałów w spółkach zależnych, oraz okres posiadania tych udziałów wynosi ponad 2 lata. Spełnione są więc oba warunki zwalniające dywidendę z podatku. Po wniesieniu aportem zorganizowanego przedsiębiorstwa dywidenda będzie wypłacona Spółce przez nową spółkę.

Z uzupełnienia do ww. wniosku wynika, że spółka wypłacająca dywidendę, czyli M. S.A. jest spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Wnioskodawca, jako odbiorca dywidendy jest spółką podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Wnioskodawca posiada bezpośrednie udziały w kapitale zakładowym spółki wypłacającej dywidendę - w wysokości 89,7 %. Akcje spółki M. S.A., zostały objęte w grudniu 2008 r., natomiast dywidenda zostanie wypłacona w 2009 r.

Ponadto Spółka wskazuje, że po dniu wypłaty dywidendy, zamierza nadal nieprzerwanie utrzymywać udziały w spółce zależnej, przez okres powyżej 2 lat, uwzględniając art. 22 ust. 4b ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od dywidendy wypłaconej przez spółkę M. S.A....

Stanowisko Wnioskodawcy

W ocenie Spółki, ponieważ posiada ona wymagany udział w kapitale zakładowym Spółki S.A. i zamierza utrzymać akcje, w tej samej wysokości, nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat od dnia wypłaty dywidendy, to mając na uwadze art. 22 ust. 4b ustawy, na dzień wypłaty dywidendy, będzie przysługiwało Spółce zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z zm.), zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a.

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b.

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Stosownie do treści art. 22 ust. 4a ww. ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 4b ww. ustawy, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, upływa po dniu wypłaty dywidendy. W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19 % dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

Organ wydający interpretację zauważa, że powołane przepisy art. 22 ust. 4-4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzają wyjątek od generalnej zasady opodatkowania wypłacanych należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy. Należy podkreślić, że zarówno w orzecznictwie Sądu Najwyższego, jak i sądów administracyjnych, a także piśmiennictwie ukształtowany jest jednoznaczny pogląd, w myśl którego przepisy prawa podatkowego należy wykładać ściśle i zgodnie z ich literalnym brzmieniem, tym bardziej jeżeli dotyczą one ulg i zwolnień podatkowych, stanowiących odstępstwo od konstytucyjnej zasady powszechności i równości opodatkowania.

Z przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, że warunkiem zwolnienia od podatku z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spełnienie przez uzyskującego dywidendę jednocześnie wszystkich przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że:

*

spółka wypłacająca dywidendę - M. S.A., jest spółką mającą siedzibę na terytorium RP,

*

Wnioskodawca, jako odbiorca dywidendy jest spółką podlegającą w RP opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów,

*

Wnioskodawca posiada bezpośrednio udziały w kapitale zakładowym spółki wypłacającej dywidendę - 89,7 % od grudnia 2008 r.

Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, iż po dniu wypłaty dywidendy, zamierza nadal nieprzerwanie utrzymywać udziały w spółce zależnej, uwzględniając, art. 22 ust. 4b ustawy.

A zatem, odnosząc powyższe do treści art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że na dzień wypłaty dywidendy - przypadający w 2009 r., nie spełnione zostaną podstawowe przesłanki zwolnienia z opodatkowania, a mianowicie nieprzerwane 2-letnie, posiadanie przez Spółkę udziału w kapitale zakładowym spółki zależnej.

Jednakże, zwolnienie wynikające z art. 22 ust. 4 ustawy, będzie miało zastosowanie na dzień wypłaty dywidendy, jeżeli, zgodnie z art. 22 ust. 4b ustawy, Spółka zachowa wymagany - co najmniej 10 % bezpośredni udział w kapitale zakładowym spółki zależnej w ciągu dwóch lat, od daty objęcia tych udziałów, tj. od grudnia 2008 r.

Natomiast w przypadku niedotrzymania tego warunku Spółka będzie obowiązana do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl