IPPB3/423-481/14-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-481/14-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2014 r. (data wpływu 30 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* konsekwencji podatkowych otrzymania składników majątkowych innych niż środki pieniężne otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

* konsekwencji podatkowych zbycia składników majątkowych innych niż środki pieniężne otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych otrzymania, a następnie zbycia składników majątkowych innych niż środki pieniężne otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub S.) jest spółką kapitałową (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Polsce i jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest udziałowcem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka) należącej do tej samej co S. grupy. Udziałowcami Spółki są również inne osoby prawne z grupy. Spółka jest obecnie w trakcie procesu przekształcenia w spółkę komandytową. Zakończenie procesu przekształcenia planowane jest w 2014 r. W efekcie przekształcenia Spółki Wnioskodawca stanie się jednym z komandytariuszy przekształconej Spółki, posiadającym większościowy wkład i udział w zysku tej Spółki. Umowa Spółki przekształconej zostanie zawarta na czas nieoznaczony (dalej: Umowa).

Po przekształceniu Spółki w spółkę komandytową, Wnioskodawca może wystąpić ze Spółki. Wystąpienie ze Spółki (komandytowej) nastąpiłoby w drodze wypowiedzenia przez S. umowy spółki poprzez złożenie stosownego pisemnego oświadczenia. Zgodnie z umową Spółki (komandytowej)"<...> wspólnik może wypowiedzieć Umowę Spółki komandytowej za co najmniej pięciodniowym uprzedzeniem <...>". Oznacza to, że wystąpienie może mieć miejsce na koniec lub w trakcie roku obrotowego Spółki. Umowa Spółki (komandytowej) dopuszcza wypowiedzenie urnowy przez wspólnika i stanowi, że "<...> W przypadku wystąpienia ze Spółki komandytariusz ma prawo do otrzymania z tytułu wystąpienia płatności w pieniądzu lub do otrzymanie składników majątku w naturze zależnie od decyzji komplementariusza. Kwotę płatności w pieniądzu lub składniki majątkowe ustala komplementariusz uwzględniając wartość rynkową majątku Spółki oraz proporcji, wartości wkładu występującego komandytariusza do sumy wszystkich wkładów wspólników <...>"

Mając na uwadze treść Umowy Spółki (komandytowej), w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki (komandytowej) komplementariusz ustali kwotowo wartość udziału kapitałowego przysługującego Wnioskodawcy. Następnie w zależności od decyzji komplementariusza Spółka (komandytowa) wypłaci Wnioskodawcy udział kapitałowy w pieniądzu lub zamiast wypłaty środków pieniężnych, przekaże mu składniki majątkowe w naturze na podstawie umowy o świadczenie miejsce wypełnienia (datio in solutum). W tym ostatnim przypadku możliwe jest, iż Wnioskodawca z tytułu wystąpienia ze Spółki (komandytowej) otrzyma składniki majątku w naturze, tj. w postaci posiadanych przez Spółkę udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, należącej do tej samej grupy co Spółka i Wnioskodawca. W zależności od wyceny Wnioskodawca może otrzymać całość lub część udziałów w ww. spółce.

Dla pełnego obrazu Spółka informuje że:

* w świetle Umowy Spółki (komandytowej) dopuszczalne jest wystąpienie wspólnika w każdym momencie;

* w zależności od uwarunkowań biznesowych wystąpienie Wnioskodawcy może mieć miejsce niedługim czasie po przekształceniu;

* w wyniku wystąpienia S. ze Spółki (komandytowej) nie dojdzie do rozwiązania Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki (komandytowej) i otrzymania przez niego z tytułu wystąpienia ze Spółki (komandytowej) składników majątku innych niż środki pieniężne, tj. udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, po stronie Wnioskodawcy występującego ze Spółki powstanie przychód.

2. Czy przychód podatkowy powstanie w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymanych w związku wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki (komandytowej).

Stanowisko w zakresie pytania nr 1

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki (komandytowej) i otrzymania przez niego w związku z wystąpieniem ze Spółki (komandytowej) składników majątku innych niż środki pieniężne, tj. udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po stronie Wnioskodawcy występującego ze Spółki nie powstanie przychód.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: z 2011 r., Dz. U. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) przychodami są m.in. otrzymane pieniądze wartości pieniężne w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu:

a.

likwidacji takiej spółki,

b.

wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce.

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji. Przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Zdaniem Wnioskodawcy, literalne brzmienie tego przepisu wyraźnie wyłącza z przychodów wartość innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną.

Stanowi on przy tym, że przychód po stronie wspólnika powstanie, gdy zdecyduje się on zbyć otrzymane w związku z wystąpieniem ze spółki składniki majątku.

Przepis powyższy powoduje zatem odroczenie momentu powstania przychodu, aż do momentu ewentualnego zbycia składników majątku uprzednio otrzymanych w związku z wystąpieniem z półki niebędącej osobą prawną.

Potwierdza to także treść uzasadnienia do projektu ustawy wprowadzającej do ustawy o CIT art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b w obowiązującym obecnie brzmieniu (druk sejmowy nr 3500). Jak wynika bowiem uzasadnienia "w przypadku otrzymania przez występującego wspólnika innych niż środki pieniężne składników majątku zasady opodatkowania będą takie jak przy likwidacji spółki i tak w przypadku otrzymania przez wspólnika innych składników majątku ich wartość będzie stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki Będzie to skutkowało opodatkowaniem faktycznie uzyskanego przychodu".

Jak wynika z powyższego, celem regulacji art. 12 ust. 4 pkt 3b jest zapewnienie, aby opodatkowanie zysku wynikającego z potencjalnej różnicy pomiędzy ceną zbycia składników majątkowych wydanych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej (która to cena zbycia nie powinna odbiegać od wartości rynkowej vide art. 14 ustawy o CIT) a ich wartością w cenie nabycia nastąpiło dopiero na etapie faktycznej realizacji tego zysku #61485; a więc np. ewentualnej sprzedaży takich składników majątku przez wspólnika. Jednocześnie brak jest innych przepisów które powodowałyby obowiązek rozpoznania przychodu/dochodu w sytuacji występowania wspólnika ze spółki niebędącej osoba prawna i otrzymaniu przez niego składników majątku innych niż środki pieniężne Spółka komandytowa jest spółką niebędącą osobą prawną.

W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym brak jest opodatkowania z tytułu wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki (komandytowej) w szczególności z tytułu wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki i z tytułu otrzymania przez niego z tytułu wystąpienia ze Spółki udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stanowisko przedstawione powyżej przez Wnioskodawcę potwierdzone zostało między innymi w:

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 września 2013 r., sygn. ILPB4/423-210/13-2/ŁM,

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 września 2013 r., sygn. IPPB3/423-446/13-3/DP,

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 października 2012 r., sygn. IPPB3/423-450/12-2/k.k.

Reasumując, w przypadku wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki (komandytowej) otrzymania przez niego z tytułu wystąpienia ze Spółki składników majątku innych niż środki pieniężne tj. udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po stronie Wnioskodawcy występującego ze Spółki nie powstanie przychód podatkowy.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2

W opinii Wnioskodawcy, mając na uwadze przepisy podatkowe przytoczone powyżej, które są jednoznaczne w tym zakresie, oraz uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy odnośnie do pytania nr 1, przychód podatkowy dotyczący otrzymanych przez wspólnika w wyniku wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną składników majątku innych niż środki pieniężne może powstać dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez takiego wspólnika wydanych mu w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej składników majątku niebędących środkami pieniężnymi (tu: udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).

Jak wskazano bowiem w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, zgodnie z regulacją art. 12 ust. 4 pkt 3b, w sytuacji, gdy występujący wspólnik spółki niebędącej osobą prawną otrzymuje inne składniki niż środki pieniężne z tytułu wystąpienia z takiej spółki ich wartości nie zalicza się do przychodów wspólnika występującego. Przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa (art. 14 ust. 1#61485;3 stosuje się odpowiednio). Przepis ten wskazuje zatem jednoznacznie na odroczenie momentu powstania przychodu podatkowego do momentu odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z wystąpieniem ze spółki niebędącej osobą prawną (tu do momentu ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością)

Reasumując, mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż przychód podatkowy Wnioskodawcy sytuacji otrzymania przez niego w wyniku wystąpienia ze Spółki (komandytowej) składników majątku w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. składników majątku innych niż środki pieniężne może powstać dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę wydanych mu w związku z wystąpieniem ze Spółki (komandytowej) udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 1 oraz nr 2, jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl