IPPB3/423-460/12-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-460/12-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2012 r. (data wpływu 4 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* ustalenia proporcji udziału Spółki w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe,

* konsekwencji szczególnego rozliczenia transakcji wniesienia aportu oraz objęcia przez Spółkę udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia proporcji udziału Spółki w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej oraz konsekwencji szczególnego rozliczenia transakcji wniesienia aportu oraz objęcia przez Spółkę udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadząc obecnie działalność handlową w branży motoryzacyjnej w zakresie środków smarnych, płynów eksploatacyjnych i szeroko "pojętej" chemii samochodowej, zamierza na początku 2012 r. przystąpić do nowozakładanej Spółki komandytowo-akcyjnej, poprzez wniesienie całego swojego przedsiębiorstwa w zamian za objęcie udziału w zyskach w tej Spółce. Strukturę właścicielską utworzonej Spółki komandytowo-akcyjnej będą stanowić odpowiednio: B. Spółka z o.o. będąca zarazem Komplementariuszem Spółki oraz dwie Osoby fizyczne (ojciec i syn) jako Akcjonariusze Spółki. Wartość wniesionego przez Spółkę B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu znacznie przewyższa wartość wkładów wniesionych przez pozostałych Wspólników - Osoby fizyczne (Akcjonariuszy) i ogranicza się do wysokości udziału w zyskach w wysokości 2% przy umownym udziale w zysku pozostałych wspólników Osób fizycznych - Akcjonariuszy, odpowiednio na poziomie: Ojciec 88% i Syn 10%. Majątek Spółki B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako całość "wnoszonego" przedsiębiorstwa obejmuje wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego, wykazane w sporządzonym przez B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialność na tę okoliczność bilansie Spółki. Wartość wkładów pozostałych wspólników - Osób fizycznych (Akcjonariuszy) stanowi wysokość "wnoszonych" wkładów pieniężnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy dopuszczalne jest takie ustalenie proporcji udziału w zyskach wspólników w Spółce komandytowo-akcyjnej, w której Spółka B. Sp. z o.o. (Komplementariusz) wnosząc wkład w postaci całego swojego przedsiębiorstwa o wartości znacznie przewyższającej wartość wkładu pozostałych wspólników Osób fizycznych (Akcjonariuszy), otrzyma prawo do udziału w zyskach na poziomie 2%, przy wysokości ustalonego udziału w zyskach dla pozostałych wspólników na poziomie 98% (łącznie).

2.

Czy ukształtowanie proporcji udziału w zyskach, wspólników Spółki komandytowo-akcyjnej, w sposób opisany w pytaniu nr 1, będzie rodziło na gruncie podatku dochodowym od osób prawnych konsekwencje szczególnego rozliczenia transakcji wniesienia aportu oraz objęcia przez Spółkę B. Sp. z o.o. udziału w zysku w Spółce komandytowo-akcyjnej.

Stanowisko własne Spółki w zakresie pytania nr 1

Zgodnie z art. 1 § 2 i art. 4 § 1 pkt 1 - Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - dalej: k.s.h. (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka komandytowo-akcyjna jest osobową spółką handlową.

Na podstawie art. 147 § 1 k.s.h. Komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej.

Zgodnie z tym, że Spółka komandytowo-akcyjna nie posiada osobowości prawnej podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy Spółki komandytowej. Ponieważ Spółka B. Sp. z o.o. jest osobą prawną, przy ustalaniu zasad opodatkowania dochodu z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej (komplementariusza) zastosowanie znajdzie ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Art. 5 ust. 2 ustawy dodaje ponadto, iż zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Udziały w zyskach poszczególnych wspólników w Spółce komandytowo-akcyjnej mogą być dowolnie ustalane przez samych wspólników w statucie Spółki, w szczególności udziały te nie muszą odzwierciedlać wartości rynkowej wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników. Ustawa o p.d.o.p. ani inne ustawy podatkowe w żadnym przepisie nie wskazują, iż udział ten powinien być powiązany z wartością wniesionych wkładów. Udziały wspólników w zyskach są równe wyłącznie w przypadku, kiedy brak jest stosownych dowodów na okoliczności odmienne, co ma zastosowanie także do braku stosownych uregulowań w statucie spółki. W sytuacji, kiedy statut spółki stanowi inaczej (oczywiście w granicach prawa wynikającego z kodeksu spółek handlowych lub innych przepisów), dopuszczalne jest ustalenie różnych praw do udziału w zyskach w stosunku do każdego ze wspólników, w zależności od wewnętrznych ustaleń wspólników.

Na podstawie powołanych przepisów należy stwierdzić, iż dopuszczalna jest sytuacja, aby komplementariusz którego wkład jest znaczny miał niski udział w zysku (2%) oraz odwrotnie - akcjonariusze, których wkład jest minimalny mieli wysoki udział w zysku (razem 98%). Zarówno kodeks spółek handlowych, jak i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie wykluczają takiej możliwości oraz nie przewidują negatywnych konsekwencji z tak ukształtowanych umownie relacji pomiędzy wspólnikami spółki komandytowo-akcyjnej.

Powyższe stanowisko potwierdza:

* wydana Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2012 r. (na wniosek własny Spółki) - sygnatura: IPPB3/423-34/12-2/DP;

* wydana Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. - sygnatura: IPPB3/423-297/10-2/AG;

* wydana Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 marca 2009 r. - sygnatura: IBPBI/2/423-1177/08/AP;

* wydana interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście, z dnia 14 marca 2006 r. - sygnatura: PB1-415-3-06-KN.

Stanowisko własne Spółki w zakresie pytania nr 2

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p. przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Na podstawie art. 14.1. ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Dodatkowo, zgodnie z art. 11. Ustawy o p.d.o.p. w przypadku, gdy podmiot krajowy dokonuje transakcji z innym podmiotem krajowym powiązanym charakterem, rodzinnym lub wynikającym ze stosunku pracy albo majątkowym i jeżeli w wyniku takich powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań

Pojęcie kapitału zakładowego występuje w kodeksie spółek handlowych przede wszystkim w odniesieniu do spółek kapitałowych, tj. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, a w drodze regulacji szczególnej w spółce komandytowo - akcyjnej.

W przypadku, gdy Spółka B Sp. z o.o. obejmie udział w spółce osobowej (komandytowo-akcyjnej) majątek Spółki zostaje tylko przesunięty do innego podmiotu, jednak to Spółka B Sp. z o.o. nadal pozostanie podatnikiem dochodu generowanego z wykorzystaniem przesuniętego do spółki osobowej majątku.

Z analizy treści cytowanego art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., wynika jednoznacznie, iż dotyczy on jedynie określenia przychodu stanowiącego nominalną wartość udziału (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a więc nie dotyczy aportów wnoszonych do spółek osobowych.

W świetle powyższych przepisów, należy uznać, iż czynność wniesienia przez Spółkę B Sp. z o.o. całości swojego przedsiębiorstwa (składników niematerialnych i materialnych) tytułem aportu do nowo tworzonej Spółki komandytowo-akcyjnej, nie będzie generować dla niej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, co w konsekwencji powoduje bezprzedmiotowość art. 14 ustawy o p.d.o.p. - dotyczącego wyceny wielkości przychodu oraz art. 11 dotyczącego określenia wielkości podatku należnego z uwzględnieniem powiązań.

Reasumując, ukształtowanie proporcji udziału w zyskach, wspólników Spółki komandytowo-akcyjnej, w sposób opisany w pytaniu nr 1, nie będzie rodziło na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych żadnych konsekwencji, w tym szczególnego rozliczenia transakcji wniesienia aportu (przedsiębiorstwa) oraz objęcia przez Spółkę B Sp. z o.o. udziału w zysku w Spółce komandytowo-akcyjnej.

Powyższe stanowisko potwierdza:

* wydana Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2012 r. (na wniosek własny Spółki) - sygnatura: IPPB3/423-34/12-2/DP;

* wydana dnia 15 stycznia 2008 r., przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu Indywidualna interpretacja o sygnaturze: ILPB3/423-170/07-2/HS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania numer 1 oraz pytania nr 2, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl