IPPB3/423-455/12-4/MS

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-455/12-4/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie obowiązku SKA jako płatnika tego podatku na podstawie art. 26 (pytanie nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku SKA jako płatnika tego podatku na podstawie art. 26.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Komandytowo-akcyjna (dalej: SKA) posiada jednego komplementariusza, którym jest spółka z o.o. (dalej: Komplementariusz) oraz jednego akcjonariusza, którym jest inna spółka z o.o. (dalej: Akcjonariusz).

Akcjonariusz objął akcje w SKA w zamian za wniesione aportem przedsiębiorstwo. Wartość księgowa składników przedsiębiorstwa (nieruchomość i gotówka) wyniosła 13.500.000,00 złotych. W zamian za aport przedsiębiorstwa Akcjonariusz objął 590.000 akcji po cenie nominalnej 1000 złotych i cenie emisyjnej 22,90 złotego. W skutek takiej struktury aportu 5.900.000,00 złotych zostało zaksięgowane na kapitał zakładowy SKA, a 7.600.000,00 złotych Akcjonariusz wyemitował obligacje o wartości 13.500.00000 złotych, które w całości skupiła SKA. Obecnie rozważany jest scenariusz, w którym SKA wzywa Akcjonariusza do wykupu obligacji równocześnie skupując od Akcjonariusza akcje własne w celu umorzenia. Zostanie skupiony pakiet większościowy akcji, Akcjonariusz pozostawi sobie jednak pewną ich liczbę i nie utraci statusu Akcjonariusza. W wyniku wykupu obligacji oraz skupu akcji własnych w celu umorzenia pomiędzy SKA i Akcjonariuszem powstaną wzajemne wierzytelności, które zostaną potrącone. Aktywnie Akcjonariusz za wykupione obligacji zapłaci akcjami SKA.

Zakłada się przy tym, że obligacje zostaną wykupione w okresie zapadalności oraz, że nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące możliwości skupu akcji własnych przez SKA. W konsekwencji po stronie Akcjonariusza nastąpi odpłatne zbycie akcji, przy czym o ile Wnioskodawca nabędzie je za kwotę 13.500.000,00 zł i przychodem Akcjonariusza będą środki uzyskane ze zbycia akcji o tyle powstaną wątpliwości co do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie nr 2:

Czy w takim przypadku, tj. nabycia akcji własnych SKA jest płatnikiem tego podatku na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, w odniesieniu do pytania drugiego, tj. nabycia akcji własnych SKA celem ich umorzenia pojawia się wątpliwość, czy zastosowanie znajdzie w przedmiotowym stanie faktycznym art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przedmiotowym stanie faktycznym przepis ten nie znajduje zastosowania ponieważ odnosi się on wyraźnie do osób prawnych. Spółka komandytowo-akcyjna niewątpliwie nie jest osobą prawną i tym samym nie jest zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od przychodów ze sprzedaży akcji przez Akcjonariusza.

Mając na uwadze powyższe, tut. organ stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: ustawa o p.d.o.p.) osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem.

Natomiast art. 22 ust. 1 ustawy o podp stanowi, że podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

W świetle powyższego, organ podatkowy uznaje stanowisko Wnioskodawcy, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym nie będzie ciążył na nim obowiązek naliczenia i pobrania podatku dochodowego od osób prawnych, za prawidłowe.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zajęcie takiego stanowiska uwarunkowane jest zupełnie innymi argumentami niż uczyniła to Spółka. Organ nie może się bowiem zgodzić ze stwierdzeniem, że "Spółka komandytowo-akcyjna niewątpliwie nie jest osobą prawną i tym samym nie jest zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od przychodów ze sprzedaży akcji przez Akcjonariusza." Przeczy temu zarówno treść powołanego powyżej art. 26 ust. 1, jak i art. 22 ust. 1 ustawy o podp, które wskazuje iż istnieją sytuacje w których powstają obowiązki płatnika również dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w tym spółek komandytowo-akcyjnych.

Istotnym jest, że zdarzenie przyszłe polegające na nabyciu akcji własnych spółki komandytowo-akcyjnej w celu umorzenia nie mieści się w katalogu określonym w art. 22 ust. 1 i nie można utożsamiać go z nabyciem akcji własnych spółki kapitałowej, ponieważ przychody z tytułu udziału w spółkach osobowych opodatkowywane są na poziomie wspólników. Zatem to na Wspólniku ciąży obowiązek ustalenia dochodu na ww. transakcji oraz odprowadzenia podatku do właściwego urzędu skarbowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl