IPPB3/423-455/09-3/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-455/09-3/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2009 r. (data wpływu 2 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w zakresie potwierdzenia,

* że w związku z wydaniem przez Spółkę akcjonariuszowi udziałów spółek zależnych jako "dywidendy likwidacyjnej", po stronie Spółki nie powstanie dochód podlegający opodatkowaniu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie podatkowych konsekwencji dla Spółki w związku z wydaniem przez nią udziałów spółek zależnych na rzecz akcjonariusza z tytułu "dywidendy likwidacyjnej".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: "P." lub "Spółka") jest polskim rezydentem podatkowym. Obecnie, właścicielem Spółki jest spółka E. A/S (dalej: "E.") utworzona zgodnie z prawem Królestwa Danii oraz posiadająca siedzibę i zarząd na jego terytorium.

W dniu 28 listopada 2008 r. spółka prawa duńskiego - N A/S (dalej: "N."), połączyła się w drodze per incorporationem z innym duńskim podmiotem D. A/S (dalej: "D."), który od lipca 2005 r. do momentu połączenia posiadał udziały w Spółce P. Podczas połączenia spółka N. A/S zmieniła swoją nazwę na E. A/S. P. jest Spółką holdingową, świadczącą usługi na rzecz innych spółek zależnych. Zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym działalność Spółki polega na doradztwie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, działalności holdingów, działalności w zakresie architektury i inżynierii oraz badania i analizy technicznej.

Majątek P. stanowią przede wszystkim udziały w trzech polskich spółkach: K. Sp. z o.o., O. Sp. z o.o. i W. Sp. z o.o. Połączenie spółki E. z D. zostało dokonane na gruncie prawa duńskiego.

W wyniku połączenia cały majątek D., w tym również udziały posiadane w P., został przeniesiony na spółkę E. jako sukcesora praw spółki D. D., jako spółka przejmowana, ulegnie rozwiązaniu, bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. W najbliższej przyszłości, mając na celu uproszczenie struktury udziałowej grupy, planowana jest likwidacja P. W związku z tą operacją cały majątek P. (w tym, przede wszystkim, udziały w trzech ww. polskich spółkach) zostanie przekazany na rzecz dawnej N., czyli E. w formie dywidendy likwidacyjnej.

W związku z powyższym, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wydaniem spółce E. udziałów spółek zależnych od P. (K. Sp. z O.O., O. Sp. z o.o. oraz W. Sp. z o.o.), w związku z Likwidacją P. (jako "dywidendy likwidacyjnej"), po stronie P. powstanie przychód lub dochód (strata) podlegający opodatkowaniu (zwłaszcza w sytuacji, gdy wartość rynkowa przekazanych udziałów będzie wyższa niż ich koszt nabycia lub objęcia).

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki, w związku z wydaniem przez P. akcjonariuszowi udziałów spółek zależnych jako "dywidendy likwidacyjnej", dla Spółki nie powstaje przychód ani dochód podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 468 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: "k.s.h.") celem likwidacji jest zakończenie interesów bieżących Spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i "upłynnienie majątku spółki (czynności likwidacyjne). Jednocześnie, zgodnie z art. 474 § 2 k.s.h. majątek, pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, dzieli się między akcjonariuszy w stosunku do dokonanych przez każdego z nich wypłat na kapitał zakładowy. Zdaniem Spółki, z tytułu wydania swojemu akcjonariuszowi udziałów, stanowiących majątek likwidacyjny Spółki, w Spółce nie wystąpi przychód podlegający opodatkowaniu i w rezultacie nie powstanie również dochód/strata podatkowa.

Spółka wskazuje, iż potwierdzeniem jej stanowiska, są następujące argumenty:

1)

Charakter transakcji nie daje podstaw do określenia przychodu i w rezultacie dochodu/straty podatkowej.

Zdaniem Spółki, przekazanie majątku polikwidacyjnego do E. nie prowadzi do osiągnięcia przez P. (Spółkę) przychodu a w efekcie dochodu (straty), jak to ma miejsce np. w przypadku sprzedaży lub wniesienia udziałów jako wkładu niepieniężnego. W zamian za transfer majątku Spółka nie otrzymuje bowiem żadnych korzyści, które byłaby zobowiązana opodatkować. Z treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT wynika, że "przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe". Powyższe oznacza, że przychodami podlegającymi opodatkowaniu są wszelkie przysporzenia, które powodują trwały przyrost aktywów podatnika. Podczas planowanych przez Spółkę czynności likwidacyjnych, nastąpi przekazanie majątku Spółki jej akcjonariuszowi, któremu nie odpowiada jakiekolwiek przysporzenie po stronie likwidowanej Spółki.

Skoro więc w przypadku P., mamy do czynienia z likwidacją i przekazaniem akcjonariuszowi majątku pozostałego po czynnościach likwidacyjnych, któremu to przekazaniu nie odpowiada jakiekolwiek przysporzenie po stronie Spółki - dlatego też w Spółce nie powstanie przychód podatkowy (a w konsekwencji nie wystąpi obowiązek podatkowy wynikający z przepisów ustawy CIT).

2)

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT ewentualny dochód (strata) może zostać opodatkowany przez odbiorcę (spółkę E.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy CIT, w sytuacji przekazania majątku w związku z likwidacją osoby prawnej, jedynie po stronie spółki E. może powstać przychód podlegający opodatkowaniu (przy czym będzie on pomniejszony o koszt nabycia lub objęcia udziałów przez spółkę). Jednocześnie możliwe jest dla spółki E. skorzystanie ze zwolnienia wymienionego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT (nie jest to jednak przedmiotem niniejszego zapytania). Jeśli likwidowana Spółka zobowiązana byłaby do opodatkowania tej różnicy jako swojego dochodu doszłoby do podwójnego opodatkowania tego samego przyrostu wartości majątku, co byłoby niezgodne z obowiązującymi przepisami ustawy o CIT, a także fundamentalnymi zasadami państwa prawa.

W konsekwencji, skoro opodatkowaniu z tytułu wzrostu wartości udziałów może podlegać podmiot otrzymujący udziały w związku z likwidacją Spółki, obowiązek podatkowy nie wystąpi po stronie likwidowanego podmiotu (P.).

3)

Przekazanie udziałów stanowi zwrot majątku likwidacyjnego właścicielowi Spółki.

W związku z tym, iż obowiązek przekazania majątku Spółki jej akcjonariuszowi wynika z przepisów k.s.h., transakcja nie ma charakteru zbycia mającego na celu osiągnięcie przychodu (dochodu) przez Spółkę, a jest jedynie wynikiem uregulowań prawnych dotyczących relacji między spółką aj ej właścicielem.

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, iż skoro przekazanie udziałów w spółkach zależnych (jako majątku pozostałego po planowanych czynnościach likwidacyjnych) następuje w wyniku wypełnienia obowiązku nałożonego przepisami prawa (bez żadnego przysporzenia majątkowego dla Spółki w procesie likwidacji), to tym samym dla Spółki nie może powstać obowiązek podatkowy w podatku dochodowym.

Zdaniem Spółki polskie przepisy podatkowe nie nakładają na Spółkę obowiązku podatkowego w podatku dochodowym w związku z likwidacją Spółki i przekazaniem akcjonariuszowi "dywidendy likwidacyjnej".

Potwierdzeniem stanowiska prezentowanego przez Spółkę stanowić mogą następujące interpretacje organów podatkowych:

* PD-II/423-5/07 Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z 25 maja 2007 r.,

* 1471/DPD2/423-135/06/MB Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 11 grudnia 2006 r.,

* ZD/423-43-27/05 Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego z dnia 17 marca 2005 r.".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl