IPPB3/423-452/12-2/KK - Ustalenie momentu powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-452/12-2/KK Ustalenie momentu powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2012 r. (data wpływu 2 lipca 2012 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Polski i podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów).

Wnioskodawca rozważa skutki podatkowe dotyczące osiągania w przyszłości przychodów z tytułu udziału w spółce komandytowo akcyjnej (dalej Spółka ") jako jej akcjonariusz nie mający statusu komplementariusza.

Spółka będzie osiągać, a następnie wypłacać wspólnikom w całości lub w uchwalonej części, przychody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej obejmującej przede wszystkim transakcje odpłatnego zbycia udziałów i akcji w innych spółkach, w tym sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wnioskodawca będzie uczestniczyć w zyskach Spółki stosownie do zasad wynikających z przepisów Kodeksu Spółek Handlowych tj. poprzez uzyskiwanie dywidendy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników o podziale zysku.

Wnioskodawca wnosi o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie, dotyczące zasad opodatkowania przychodów z tytułu udziału w Spółce.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

W którym momencie i w jakim zakresie po stronie Wnioskodawcy powstawać będzie przychód z tytułu udziału w zysku Spółki.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jako akcjonariusz Spółki (komandytowo akcyjnej), przychód z tytułu udziału w tej spółce uzyska w dniu podjęcia przez walne zgromadzenie wspólników tej spółki uchwały o podziale zysku, bądź też w dniu dywidendy wskazanym w tej uchwale. Przychodem Wnioskodawcy będzie w tym przypadku jedynie ta część zysku, która w uchwale zgromadzenia wspólników Spółki zostanie przeznaczona do wypłaty. Nie będzie stanowiła przychodu Wnioskodawcy ta część zysku, która w uchwale zgromadzenia wspólników zostanie przeznaczona na powiększenie kapitałów Spółki (w tym zapasowego lub rezerwowego).

W opisanym zdarzeniu przyszłym, Spółka będzie osiągała zyski z prowadzonej działalności gospodarczej. Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych spółka osobowa (w tym komandytowo akcyjna) nie jest podatnikiem tego podatku. Opodatkowanie osiągniętych przez taką spółkę zysków z działalności gospodarczej następuje na poziomie jej wspólników. Jeżeli zatem spółka osobowa osiąga zyski z działalności gospodarczej, to przychody jej wspólników z tytułu udziału w tej spółce także będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., za przychody z działalności gospodarczej uważa się także przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. W myśl tego przepisu, przychód po stronie akcjonariusza spółki komandytowo akcyjnej z tytułu udziału w zysku z tej spółki powstać może nie wcześniej niż w momencie, w którym akcjonariusz uzyska prawo do zysku.

Artykuł 147 § 1 Kodeksu spółek handlowych ("k.s.h.") stanowi, że komplementariusz oraz akcjonariusz spółki komandytowo akcyjnej uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Dział IV Tytułu II Kodeksu spółek handlowych, który zawiera regulacje dotyczące spółki komandytowo akcyjnej, nie zawiera przepisu, który wprost regulowałby moment, w którym wspólnicy tej spółki uzyskują prawo do zysku. Stosownie do art. 126 § 1 k.s.h., w tym zakresie obowiązywać będą regulacje dotyczące spółki akcyjnej. Na tej podstawie, dla określenia momentu, w którym akcjonariusz spółki komandytowo akcyjnej nabywa prawo do wypłaty należnego mu udziału w jej zysku, konieczne jest odwołanie się do art. 347 § 1 oraz art. 348 § 2 k.s.h.

Artykuł 347 § 1 k.s.h. stanowi, że Akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom. Z kolei z art. 348 § 2 k.s.h. wynika, że prawo do wypłaty dywidendy akcjonariusze uzyskują co do zasady w dniu podjęcia uchwały o podziale zysku, chyba, że zgromadzenie wspólników określi w uchwale inny dzień (dzień dywidendy), na który ustalane będzie prawo akcjonariuszy do dywidendy za dany rok obrotowy.

W świetle powyższej regulacji, akcjonariusz spółki komandytowo akcyjnej uzyskiwać będzie przychód z tytułu udziału w tej spółce nie w momencie, w którym ta spółka uzyska przychody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, np. w dniu w którym spółka dokona odpłatnego zbycia udziałów lub akcji i gdy powstanie po stronie Spółki roszczenie o zapłatę kwoty należnej ze sprzedaży udziałów lub akcji, ale dopiero z chwilą, gdy akcjonariusz nabędzie prawo do dywidendy (roszczenie o wypłatę zysku), tj. w dniu podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłaty, albo też w określonym w tej uchwale dniu dywidendy. Ponadto, skoro art. 347 § 1 k.s.h. przyznaje akcjonariuszowi prawo do udziału w zysku jedynie w części przeznaczonej w uchwale zgromadzenia wspólników do wypłaty, nie będzie stanowić przychodu akcjonariusza spółki komandytowo akcyjnej ta część wypracowanego przez tę spółkę zysku, która zostanie przeznaczona na powiększenie jej kapitałów, w tym zapasowego lub rezerwowego.

Wnioskodawca zwraca uwagę, iż jego stanowisko znajduje swoje potwierdzenie także w Interpretacji Ogólnej Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r., sygn. DDS/033/1/12/KSM/DD-125.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl