IPPB3/423-444/12-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-444/12-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2012 r. (data wpływu 29 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów:

* po dniu zakupu akcji w X Spółce komandytowo-akcyjnej (pytanie nr 1)- jest nieprawidłowe,

* po dniu nabycia akcji, a następnie przejęciu SKA (pytanie nr 2) - jest prawidłowe.

* po dniu nabycia udziałów i przejęciu polskiej Y Spółki z o.o. (pytanie nr 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów po dniu zakupu akcji w X Spółce komandytowo-akcyjnej, po dniu jej przejęcia oraz w momencie nabycia udziałów i przejęciu polskiej Y Spółki z o.o. przez A.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Zdarzenie 1.

Spółka A Sp. z o.o. (dalej jako: A lub Spółka) planuje zakup akcji w X spółka komandytowo-akcyjna (dalej jako: SKA). Przed zakupem akcji do SKA zostanie przeniesione przedsiębiorstwo osoby fizycznej (działającej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej) w drodze darowizny. W momencie przeniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w drodze darowizny do SKA akcjonariuszem SKA będzie zamknięty fundusz inwestycyjny (zwolniony podmiotowo z podatku dochodowego od osób prawnych, zwany dalej jako FIZ). Komplementariuszem SKA będzie X Sp. z o.o. (z minimalnym udziałem w zysku SKA). Spółka A planuje zakup akcji od FIZ, będącego akcjonariuszem większościowym. Po zakupie akcji A Sp. z o.o. planuje przejęcie SKA (połączenie przez przejęcie w trybie określonym w Kodeksie Spółek Handlowych).

Zdarzenie 2.

Spółka A sp. z o.o. planuje zakup udziałów w Y Sp. z o.o. Przed zakupem udziałów do Y Sp. z o.o. zostanie wniesione przedsiębiorstwo X spółka komandytowo-akcyjna (dalej jako: SKA). Przed wniesieniem SKA do Y Sp. z o.o. zostanie przeniesione przedsiębiorstwo osoby fizycznej (działającej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej) w drodze darowizny. W momencie przeniesienia przedsiębiorstwa osoby fizycznej w drodze darowizny do SKA akcjonariuszem SKA będzie zamknięty fundusz inwestycyjny (zwolniony podmiotowo z podatku dochodowego od osób prawnych, zwany dalej jako FIZ). Komplementarluszem SKA będzie X Sp. z o.o. (z minimalnym udziałem w zysku SKA). Spółka A planuje zakup udziałów w Y Sp. z o.o. od SKA.

Po zakupie udziałów w Y Sp. z 0,0. A planuje przejęcie Y Sp. z o.o. (połączenie przez przejęcie w trybie określonym w Kodeksie Spółek Handlowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy po nabyciu akcji przez A w SKA odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie przez SKA będą stanowić koszty uzyskania przychodu, proporcjonalnie do posiadanego przez A udziału w zysku SKA.

2.

Czy po nabyciu akcji przez A w SKA i przejęciu SKA, A będzie mogła zaliczyć odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie przez SKA do kosztów uzyskania przychodu.

3.

Czy po nabyciu udziałów przez A i przejęciu Y Sp. z o.o. A będzie mogła zaliczyć odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie przez SKA do kosztów uzyskania przychodu.

Stanowisko własne Wnioskodawcy:

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, po nabyciu akcji przez A w SKA odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie przez SKA będą stanowić koszty uzyskania przychodów, proporcjonalnie do posiadanego przez A udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej.

Zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1992 r. Nr 21, poz. 86 z późn. zm.), zwanej dalej jako: u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy.

Natomiast w myśl art. 5 ust. 1 i 2 u.p.d.o.p. przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu udziału w zysku spółki nieposiadającej osobowości prawnej (w tym przypadku SKA) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zysku. Ponadto art. 15 ust. 6 u.p.d.o.p określa, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), dokonywane jednakże zgodnie z uwzględnieniem art. 16a-16m.

W związku z powyższym, w ocenie Spółki nieodpłatne przeniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej (jednoosobowej działalności gospodarczej) w drodze darowizny do SKA nie wyklucza możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych z tego tytułu przez A, w części proporcjonalnej do udziału w zysku SKA, do kosztów uzyskania przychodów. Wynika to również z art. 16 ust. 1 pkt 63a u.p.d,o.p., zgodnie z którym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, w momencie gdy:

* nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw,

* dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

* nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku. Nabycie przedsiębiorstwa w drodze darowizny przez SKA stanowi przychód co do zasady podlegający opodatkowaniu przez jej wspólników (akcjonariusza, komplementariusza) proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku. Jednakże w zaprezentowanym stanie faktycznym przychód ten jest zwolniony z opodatkowania, co wynika z faktu, iż wspólnikiem (akcjonariuszem) SKA jest FIZ, podlegający zwolnieniu podmiotowemu z podatku dochodowego. Tym samym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa mogą być, zdaniem Wnioskodawcy, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie znajduje zastosowania wyłączenie, o którym mowa w 16 ust. 1 pkt 63a u.p.d.o.p. Mogą one również stanowić koszty dla A po nabyciu przez nią akcji w SKA, proporcjonalnie do posiadanego przez A udziału w zysku SKA.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, po nabyciu akcji, a następnie nabyciu składników majątkowych SKA w drodze przejęcia przez A, będzie ona mogła zaliczyć w całości odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 15 u.p.d.o.p, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 u.p,d.o.p, przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu udziału w zysku spółki nieposiadającej osobowości prawnej (w tym przypadku SKA) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zysku. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa również, iż w razie połączenia podmiotów, gdy podmiotem połączonym jest spółka nie posiadająca osobowości prawnej (SKA), wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest ustalana w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu połączonego (art. 16g ust. 9).

Zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne przeniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej (jednoosobowej działalności gospodarczej) w drodze darowizny nie wyklucza możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów po nabyciu akcji w SKA oraz późniejszym połączeniu, z tych samych względów, które zostały przedstawione w punkcie 1. Wynika to również z art. 16 ust. 1 pkt 63a, który to określa, iż odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, w momencie gdy:

* nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy łub praw,

* dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

* nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Nabycie przez SKA przedsiębiorstwa osoby fizycznej w drodze darowizny stanowi co do zasady przychód z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, który podlega opodatkowaniu proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku na poziomie wspólników SKA. Jednakże przed nabyciem akcjonariuszem SKA będzie FIZ, który jest zwolniony podmiotowo z podatku dochodowego. A więc zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa mogą być zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie są spełnione warunki do wyłączenia odpisów amortyzacyjnych z kosztów uzyskania przychodów, wymienione w ww. artykule. Mogą one tym samym być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przez A po przejęciu w drodze połączenia SKA, której majątek będzie składał się z nabytego nieodpłatnie przedsiębiorstwa od osoby fizycznej.

Ad 3.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż po nabyciu udziałów i przejęciu polskiej Y Sp. z o.o. przez A, odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będą mogły być w całości traktowane przez A jako koszty uzyskania przychodów.

W myśl art. 15 u.p.d.o.p, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Ponadto zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 u.p.d.o.p. przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu udziału w zysku spółki nieposiadającej osobowości prawnej (w tym przypadku Y Sp. z o.o.) łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego przez niego prawa do udziału w zysku.

Zgodnie z art. 16g ust. 9 u.p.d.o.p w razie połączenia podmiotów, gdy podmiotem połączonym jest spółka nieposiadająca osobowości prawnej (Y Sp. z o.o.), wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest ustalana w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne przeniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej (jednoosobowej działalności gospodarczej) w drodze darowizny nie wyklucza możliwości zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów przez A po nabyciu udziałów oraz późniejszym połączeniu ze spółką Y. Wynika to z faktu, iż owo nabycie nie spełnia warunków wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 63a, będących wykluczeniem z kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z którym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, w momencie gdy:

* nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw,

* dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

* nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Nabycie przez SKA przedsiębiorstwa osoby fizycznej co do zasady stanowi przychód z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, który podlega opodatkowaniu proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku na poziomie wspólników SKA. Jednakże przed nabyciem akcjonariuszem SKA będzie FIZ, który jest zwolniony z podatku dochodowego. Tym samym, Zdaniem Wnioskodawcy, odpisy amortyzacyjne z tytułu uzyskania składników majątkowych nabytych przez SKA i przekazanych później do Y Sp. z o.o. mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie są spełnione warunki do wyłączenia odpisów amortyzacyjnych z kosztów uzyskania przychodów, wymienione w ww. artykule. Mogą być one tym samym zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przez A po nabyciu przez nią w drodze połączenia spółki Y Sp. z o.o., której majątek będzie składał się z nabytego nieodpłatnie przedsiębiorstwa od osoby fizycznej przez SKA (przedsiębiorstwo to zostanie bowiem przeniesione w dalszej kolejności w drodze aportu do Y Sp. z o.o.).

Na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. (dalej: "k.s.h.") - spółka komandytowo-akcyjna, podobnie jak spółka jawna, spółka partnerska i spółka komandytowa, jest nieposiadającą osobowości prawnej spółką osobową. Specyfiką spółki komandytowo-akcyjnej (dalej także: "SKA") jest jednak to, iż zasady jej funkcjonowania regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych zarówno dotyczące spółek osobowych, jak i spółki akcyjnej (spółki kapitałowej). W szczególności do spółki komandytowo-akcyjnej mają odpowiednie zastosowanie regulacje przepisu art. 347 § 1 k.s.h.

Artykuł 347 § 1 k.s.h., w związku z art. 126 § 1 pkt 2 k.s.h. stanowi, że akcjonariusze mają prawo do udziału w zysku wykazanym w sprawozdaniu finansowym, zbadanym przez biegłego rewidenta, który został przeznaczony przez walne zgromadzenie do wypłaty akcjonariuszom, przy czym zgodnie z art. 348 § 2 k.s.h. uprawnionymi do dywidendy za dany rok podatkowy są na mocy wyżej wskazanych przepisów akcjonariusze, którym przysługiwało prawo do akcji w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku lub akcjonariusze którym przysługiwały akcje na dzień dywidendy.

Minister Finansów w dniu 11 maja 2012 r. wydał interpretację ogólną nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125 w sprawie opodatkowania dochodów niebędącego komplementariuszem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej (Dz. Urz. Min Fin Nr 10, poz. 24), która uwzględnia orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym tezy wynikające z uchwały naczelnego sądu administracyjnego z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. II FPS 1/11).

W powołanej powyżej uchwale przyjętej w składzie 7 sędziów przez NSA w dniu 16 stycznia 2012 r. Sąd stwierdził, iż "Biorąc pod uwagę pozycję prawną akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej należy stwierdzić, iż posiadanie akcji, podobnie jak udziałów w spółkach prawa handlowego, oraz czerpanie przychodów z podziału zysku, bez względu na to kiedy akcjonariusz otrzyma z tego źródła pieniądze lub wartości pieniężne, nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej...". Stwierdził w niej także, iż "w stanie prawnym obowiązującym w 2008 r. przychód (dochód) spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku, tj. zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)".

Jakkolwiek w powyższej uchwale NSA dokonał interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie opodatkowania akcjonariusza SKA będącego osobą prawną, to jednak tezy z niej wynikające mają charakter ogólny. Już po wydaniu przez NSA powyższej uchwały, w orzecznictwie WSA podzielany jest wyrażony w niej pogląd, iż uzyskiwanie przez spółkę komandytowo-akcyjną przychodów oraz ponoszenie przez taką spółkę kosztów uzyskania przychodów nie rodzi - po stronie akcjonariusza takiej spółki - obowiązku wykazywania tych przychodów oraz kosztów, w proporcji do posiadanego w tej spółce prawa do udziału w jej zyskach.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodów przez niebędącego komplementariuszem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie przez SKA.

Jak wykazano powyżej udział w spółce komandytowo-akcyjnej w charakterze akcjonariusza nie uprawnia Wnioskodawcy do wykazywania z tego tytułu przychodów i kosztów ich uzyskania. Zgodnie z pismem Ministra Finansów z dnia 11 maja 2012 r. nr DD5/033/1/12/KSM/DD-125, stanowiącym ww. interpretację ogólną, akcjonariusz z tytułu udziału w zysku spółki komandytowo-akcyjnej uzyskuje jedynie przychód w postaci dywidendy. Przychód ten staje się jego przychodem należnym, podlegającym z datą podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie o wypłacie dywidendy albo - jeżeli określony został dzień dywidendy - w tym dniu - stosownie do art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., - połączeniu z pozostałymi przychodami, o których mowa w art. 12 u.p.d.o.p.

Odnosząc powyższe do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, iż nabywając akcje SKA, jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej uprawniony jest do ujmowania w "swoich" kosztach uzyskania przychodów, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku, wartości odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych nabytych nieodpłatnie przez SKA, uznaje się za nieprawidłowe.

Istotą odpowiedzi na pytanie nr 2 i 3 są skutki podatkowe dla Wnioskodawcy, jako podmiotu przejmującego:

* podmiot będący spółką komandytowo-akcyjną, tj. nieposiadającą osobowości prawnej, w której pełniła funkcję akcjonariusza (pyt. Nr 2)

* podmiot będący spółką kapitałową, w tym przypadku spólkę z o.o. posiadającą osobowośc prawną (pyt. Nr 3).

Zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.; dalej Op) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się: osób prawnych, osobowych spółek handlowych, osobowych i kapitałowych spółek handlowych - wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie: innej osoby prawnej (osób prawnych), osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych) (§ 2).

Po połączeniu przez przejęcie w stosunku do Wnioskodawcy zastosowanie będą miały następujące przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.) określające tzw. obowiązek kontynuacji, tj.:

Artykuł 16g ust. 9 u.p.d.o.p. stanowi, iż w razie przekształcenia formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi.

Zgodnie zaś z art. 16h ust. 3, podmioty, o których mowa w art. 16g ust. 9, powstałe z przekształcenia, podziału, z zastrzeżeniem ust. 5, albo połączenia podmiotów oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań nr 2 i 3 należy uznać za prawidłowe, przyjmując, iż dotyczy ono skutków podatkowych po dniu przejęcia przez Wnioskodawcę SKA lub Y sp. z o.o. z tym jednakże założeniem, że prawidłowe ustalenie wartości początkowej i kosztów z tytułu amortyzacji (w tym zastosowania lub nie art. 16 ust. 1 pakt 63 lit. a ustawy o p.d.o.p.) miało miejsce na etapie poprzednika prawnego Wnioskodawcy tj. SKA (pyt. 2) lub Y sp z o.o. (pyt. 3).

W tym miejscu Organ zauważa, że o ile sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w SKA, która nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podatnikami są zaś wspólnicy takiej spółki, mieści się w zakresie w jakim z wnioskiem o interpretację Spółka jako wspólnik spółki osobowej mogła wystąpić, o tyle rozstrzygnięcie czy Y sp z.o. prawidłowo ustaliła wartość początkową i miała prawo do odpisów amortyzacyjnych (które to prawo A sp.z o.o. może kontynuować) leży już poza zakresem udzielenia interpretacji Spółce. Wniosek w tym zakresie powinna złożyć Y sp z o.o., która jest odrębnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Końcowo Organ zauważa, że błędne jest stwierdzenie Wnioskodawcy zawarte w uzasadnieniu do pytania nr 3 jakoby Y sp. z o.o. była spółką nieposiadającą osobowości prawnej. Natomiast zgodzić się należy z Wnioskodawcą co do interpretacji art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. a u.p.d.o.p. w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl