IPPB3/423-433/09-3/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-433/09-3/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 17 lipca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przez Spółkę kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez spółkę osobową od wartości początkowej nieruchomości wniesionej uprzednio do niej przez Wnioskodawcę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przez Spółkę kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez spółkę osobową od wartości początkowej nieruchomości wniesionej uprzednio do niej przez Wnioskodawcę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka A Sp. z o.o. (w dalszej części wniosku określona jako "Wnioskodawca" lub " A") jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej i właścicielem budynków stanowiących odrębne nieruchomości, których częściami składowymi są aktywa będące środkami trwałymi i inne urządzenia techniczne na stałe zamontowane wewnątrz budynków (w dalszej części wniosku określone jako "Nieruchomość"). Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej przysługuje Wnioskodawcy do dnia 5 grudnia 2089 r. Nieruchomość jest położona w W, przy ul. X.

Obecnie, A planuje albo dokonać sprzedaży Nieruchomości na rzecz osoby trzeciej (w dalszej części wniosku określonej jako "Inwestor"), albo wnieść Nieruchomość tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej prawa handlowego (tj. spółki komandytowej, w zamian za objęcie udziałów w tej spółce w dalszej części wniosku określonej jako "Spółka Komandytowa").

W związku z potencjalną transakcją sprzedaży Nieruchomości na rzecz Inwestora, trwają negocjacje Wnioskodawcy z Inwestorem w zakresie treści umowy przedwstępnej (w dalszej części wniosku określonej jako "Umowa Przedwstępna"), zgodnie z którą przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności budynków na rzecz Inwestora nastąpi pod następującymi warunkami zawieszającymi:

1.

prawo pierwokupu przysługujące Gminie w stosunku do części Nieruchomości nie zostanie przez Gminę zrealizowane oraz

2.

część działek wchodzących w skład Nieruchomości zostanie scalona w jedną lub w kilka działek (przy czym ten warunek został zastrzeżony na korzyść A).

Zgodnie z treścią Umowy Przedwstępnej, umowa przenosząca własność Nieruchomości (w dalszej części wniosku określona jako "Umowa Przyrzeczona"), zostanie zawarta po ziszczeniu się wyżej wymienionych warunków, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2009 r.

W szczególności, w razie ziszczenia się wspomnianych warunków przed dniem 31 grudnia 2009 r., Nieruchomość zostanie sprzedana Inwertorowi albo przez Wnioskodawcę, albo przez Spółkę Komandytową (tj. w razie, gdyby w okresie poprzedzającym ziszczenie się tych warunków A zdecydowała się wnieść tytułem wkładu niepieniężnego Nieruchomość do Spółki Komandytowej). Niemniej, w dniu zawarcia Umowy Przedwstępnej Wnioskodawca i Inwestor zawrą pod warunkiem zawieszającym podpisania Umowy Przyrzeczonej - umowę najmu na mocy, której A będzie wynajmował Nieruchawość od Inwestora. Wyżej wymieniona umowa najmu wejdzie w życie jednocześnie z podpisaniem Umowy Przyrzeczonej.

Natomiast, w razie nieziszczenia się wspomnianych warunków przed dniem 31 grudnia 2009 r. Nieruchomość zostanie wniesiona przez Wnioskodawcę do Spółki Komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego. Wnioskodawca będzie pełnił w Spółce Komandytowej rolę komandytariusza, zaś drugim wspólnikiem Spółki Komandytowej (tj. komplementariuszem) będzie inna spółka kapitałowa prawa handlowego. Po wniesieniu do Spółki Komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości, Wnioskodawca wynajmie Nieruchomość od Spółki Komandytowej.

Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), wartość wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości zostanie określona w umowie spółki komandytowej i będzie równa jej wartości rynkowej określonej na dzień wniesienia aportu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Jak powinna zostać określona wartość początkowa Nieruchomości w księgach Spółki Komandytowej w przypadku, gdy Nieruchomość zostanie wniesiona przez Wnioskodawcę do Spółki Komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego, zaś Spółka Komandytowa następnie wynajmie Nieruchomość A, z tym zastrzeżeniem, iż istnieje możliwość sprzedaży Nieruchomości przez Wnioskodawcę Inwestorowi, o ile ziszczą się określone warunki sprzedaży (co jednak jest zdarzeniem przyszłym i niepewnym).

2.

Czy Spółka Komandytowa do której zostanie wniesiona przez Wnioskodawcę Nieruchomość tytułem wkładu niepieniężnego, będzie miała prawo dokonywania amortyzacji podatkowej wybranych elementów składających się na Nieruchomość (tj. budynków oraz aktywów będących środkami trwałymi i innych urządzeń technicznych na stałe zamontowanych wewnątrz budynków).

3.

Czy wynikająca z posiadanych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Komandytowej odpowiednia część wartości Nieruchomości (nie wyższa niż jej wartość rynkowa, określona na dzień jej wniesienia aportem), określona w księgach Spółki Komandytowej, pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, będzie stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów w razie sprzedaży Nieruchomości przez Spółkę Komandytową.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 2. W przedmiocie pytania nr 1 i 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy (ad. do pytania nr 2):

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesione do Spółki Komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego określone elementy Nieruchomości, tj. budynki, aktywa będące środkami trwałymi i inne urządzenia techniczne na stałe zamontowane wewnątrz budynków, spełniają kryteria przewidziane przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do środków trwałych i konsekwentnie, w odniesieniu do tych elementów Nieruchomości, Wnioskodawca będzie miał prawo dokonywania amortyzacji podatkowej.

Aktywa majątkowe, w stosunku do których podatnik, generalnie, posiada prawo dokonywania amortyzacji podatkowej, jak również warunki, których spełnienie umożliwia mu dokonywanie amortyzacji podatkowej zostały wprost określone w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej, jako "ustawa o p.d.o.p."), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

* o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Przepis art. 16c tejże ustawy stwierdza zaś, iż amortyzacji nie podlegają m.in. grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Na Nieruchomość, którą Wnioskodawca wniesie do Spółki Komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego składają się m.in. budynki, aktywa będące środkami trwałymi i inne urządzenia techniczne na stała zamontowana wewnątrz budynków. Wyżej wymieniona składniki majątkowe stanowią własność A i obecnie są przez nią wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem, w momencie wniesienia ich do Spółki Komandytowej, kryterium ich kompletności i zdatności do używania przez Spółkę Komandytową będzie można de facto uznać za spełnione. Za dzień przyjęcia budynków, aktywów będących środkami trwałymi i innych urządzeń technicznych na stałe zamontowanych wewnątrz budynków do używania przez Spółkę Komandytową należy uznać moment wniesienia ich do Spółki Komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego.

Po wniesieniu przedmiotowych składników majątkowych do Spółki Komandytowej, zostaną one następnie przekazane do używania Wnioskodawcy na podstawie umowy najmu, zawartej między A a Spółką Komandytową. Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, iż zamiarem Spółki Komandytowej jest używanie budynków, aktywów będących środkami trwałymi i innych urządzeń technicznych na stałe zamontowanych wewnątrz budynków przez okres, na jaki zostanie zawarta umowa najmu z Wnioskodawcą. Zatem, mimo iż w okresie do dnia 31 grudnia 2009 r. istnieje potencjalna możliwość sprzedaży przedmiotowych składników majątkowych przez Spółkę Komandytową na rzecz Inwestora na podstawie Umowy Przyrzeczonej, to jednak realizacja tej transakcji jest obwarowana szeregiem warunków, których dopiero łączne ziszczenie się umożliwi przeprowadzenie wspomnianej transakcji. W tym kontekście, potencjalną transakcję sprzedaży budynków, aktywów będących środkami trwałymi i innych urządzeń technicznych na stałe zamontowanych wewnątrz budynków należy rozpatrywać w kategorii zdarzenia przyszłego i niepewnego, a zatem takiego, z którego przed jego nastąpieniem nie można wywodzić skutków prawnych. Intencją Spółki Komandytowej jest zaś używanie przedmiotowych składników majątkowych, gdyż Nieruchomość będzie wynajmowana Wnioskodawcy.

Konsekwentnie, zdaniem Wnioskodawcy, wnoszone do Spółki Komandytowej budynki, aktywa będące środkami trwałymi i inne urządzenia techniczne na stale zamontowane wewnątrz budynków powinny zostać zaklasyfikowane w księgach Spółki Komandytowej jako środki trwałe, od których wartości początkowej (nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej) A będzie dokonywać odpisy amortyzacyjne, stanowiące w odpowiedniej części koszt uzyskania przychodów A, będącego wspólnikiem Spółki Komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl