IPPB3/423-431/11-2/JB - Skutki podatkowe związane z nieodpłatnym nabyciem przez spółkę z o.o. własnych udziałów celem ich umorzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-431/11-2/JB Skutki podatkowe związane z nieodpłatnym nabyciem przez spółkę z o.o. własnych udziałów celem ich umorzenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu 16 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych związanych z nieodpłatnym nabyciem własnych udziałów w celu umorzenia, oznaczonych pytaniami nr 1 i nr 4 - w części dotyczącej Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych związanych z nieodpłatnym nabyciem własnych udziałów w celu umorzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka E. Sp. z o.o. jest podmiotem, którego wszystkie udziały (100%) należą do Spółki Akcyjnej I. Udziałowiec to jest I. S.A. zamierza doprowadzić do obniżenia kapitału poprzez nieodpłatne zbycie posiadanych udziałów do E. Sp. z o.o. w celu ich umorzenia zgodnie z art. 199 Kodeksu Spółek Handlowych. Nadwyżka uzyskana z obniżenia kapitału zakładowego zostanie przekazana na kapitał zapasowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy nieodpłatne zbycie udziałów do Spółki w celu ich umorzenia jest opodatkowane podatkiem dochodowym w Spółce, której udziały są zbywane.

2.

Czy nieodpłatne zbycie udziałów w Spółce udziałowca powoduje powstanie przychodu.

3.

Czy nieodpłatne zbycie udziałów na rzecz Spółki w celu ich umorzenia spowoduje po umorzeniu powstanie przychodu u pozostałych udziałowców Spółki.

4.

Czy nieodpłatne zbycie (przeniesienie własności) udziałów nie spowoduje ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia z tytułu przeniesienia własności udziałów bez wynagrodzenia zarówno u udziałowca jak i w E. Sp. z o.o....

5.

Czy dla celów podatkowych umowa nieodpłatnego zbycia udziałów powinna być ustalona w wartościach rynkowych.

6.

Czy nieodpłatne zbycie udziałów Spółki w celu umorzenia jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych i stanowi odpowiedź na pytanie oznaczone numerem 1 i 4. Jednakże w odniesieniu do pytania nr 4, odpowiedź udzielona jest tylko w zakresie skutków podatkowych dot. Spółki, a nie jej udziałowca. W odniesieniu do pytań oznaczonych numerem 2, 3, 5 i 4 - w części dot. udziałowca Spółki, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie. Również w zakresie podatku od podatku od czynności cywilno-prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygniecie.

Stanowisko Wnioskodawcy

Ad.1.

Tryb zasady dotyczące umorzenia udziałów w spółce z o.o. reguluje art. 199 k.s.h. Stanowi on, że umorzenie udziałów może być dokonane albo za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez takiej zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Zgodnie z regulacją kodeksową, wspólnik ma prawo do wynagrodzenia w przypadku umorzenia udziału. Jako wyjątek od tej zasady, ustawa dopuszcza jednak możliwość, że za zgodą wspólnika umorzenie udziału nastąpić może bez należnego mu wynagrodzenia.

W analizowanym przypadku, podatnik planuje dokonanie dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia, dokonując jednoczesnego obniżenia kapitału zakładowego i przekazaniu całej kwoty obniżonego kapitału na utworzony kapitał zapasowy/rezerwowy lub fundusz celowy. Odnosząc się do konsekwencji podatkowych takiej transakcji na poziomie spółki umarzającej własne udziały, nabycie udziałów własnych oraz ich umorzenie stanowi jedynie przesunięcie (przeksięgowanie) określonej kwoty w obrębie kapitału własnego spółki. Tym samym jest to neutralne podatkowo dla spółki nabywającej własne udziały. Brak jest bowiem jakichkolwiek podstaw dla uznania, iż mamy do czynienia z przysporzeniem majątkowym po jej stronie.

Przedmiotowa interpretacja jest również potwierdzona przez celowościową wykładnię ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - CIT, zgodnie z którą nie uważa się również za przychody podatkowe przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT), ani kwot stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji) przekazaną na kapitał zapasowy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT). W odpowiedzi na interpelację poselską, Minister Finansów wskazał, że niezależnie od faktu, iż określony w art. 12 ustawy katalog przypadków powodujących powstanie przychodu nie jest enumeratywny, to nabycie przez spółkę kapitałową własnych udziałów celem ich umorzenia - nawet bez wynagrodzenia - nie spowoduje powstania przychodu w tej spółce. Podobnie czynność ta nie spowoduje również powstania przychodu u wspólników tej spółki, jakkolwiek wzrośnie wartość księgowa posiadanych przez nich udziałów. Tym samym, Minister potwierdził brak konsekwencji podatkowych związanych z umorzeniem udziałów bez wynagrodzenia także po stronie pozostałych wspólników spółki. Tak w Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12.06.2008 sygn. IP-PB3-423-501/08-2/JB "Przeprowadzenie umorzenia bez wynagrodzenia w trybie art. 199 § 3 Kodeks spółek handlowych przy jednoczesnym obniżeniu kapitału zakładowego i przekazaniu całej kwoty obniżonego kapitału na utworzony fundusz celowy - fundusz z umorzenia udziałów własnych bez wynagrodzenia lub fundusz rezerwowy, stanowi jedynie przesunięcie (przeksięgowanie) określonej kwoty w obrębie kapitału własnego spółki i nie powoduje po stronie spółki, której udziały są umarzane żadnych konsekwencji podatkowych". Podobne interpretacje zostały również wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 28 marca 2008 r. sygnatura ITPB3/423-88/08/MT.

Ad.4.

W przypadku umorzenia udziałów bez wynagrodzenia wprost dopuszczonego przez przepisy Kodeksu spółek handlowych jako forma alternatywna, równorzędna w stosunku do umorzenia za wynagrodzeniem, w żadnym razie nie dochodzi do umorzenia zobowiązania spółki do zapłaty wynagrodzenia za umarzane udziały. Takie zobowiązanie do zapłaty wynagrodzenia nie powstaje. Brak jest również podstaw do przyjęcia, że w takiej sytuacji spółka uzyskuje od wspólnika, którego udziały są umarzane bez wynagrodzenia, przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 6 CIT. W wyniku umorzenia udziałów bez wynagrodzenia spółka nie otrzymuje żadnego świadczenia, a jej stan majątkowy nie ulega zmianie. Uzyskane w ten sposób udziały własne nie powiększają majątku spółki. W związku z ich nabyciem nie odnosi ona żadnej korzyści majątkowej, jako że nabywa udziały nie w celu wykonywania z nich praw, lecz wyłącznie w celu ich umorzenia. W świetle powyższego brak jest podstaw do uznania, że w związku z umorzeniem udziałów bez wynagrodzenia powstaje po stronie spółki dochód podatkowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w doniesieniu do pytania pierwszego i czwartego, w części dot. skutków podatkowych dla Spółki, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Imacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl