IPPB3/423-418/10-2/AG - Skutki podatkowe podwyższenia kapitału poprzez potrącenie wierzytelności spółki względem wspólnika z tytułu zwrotu dopłat oraz wspólnika względem spółki z tytułu podwyższenia kapitału.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-418/10-2/AG Skutki podatkowe podwyższenia kapitału poprzez potrącenie wierzytelności spółki względem wspólnika z tytułu zwrotu dopłat oraz wspólnika względem spółki z tytułu podwyższenia kapitału.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2010 r. (data wpływu 25 czerwca 2010 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie Uchwały Zgromadzenia Wspólników w oparciu o art. 177 Kodeksu Spółek Handlowych, wspólnicy Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w 2008 r. wnieśli do Spółki dopłaty. Dopłaty wniesione były w gotówce z zachowaniem wymogów k.s.h. Po spełnieniu warunków wynikających z art. 178 i art. 179 k.s.h., Spółka zamierza dokonać zwrotu dopłat.

Następnie Zgromadzenie Wspólników zamierza podjąć uchwałę o podniesieniu kapitału, wpłatą gotówkową. Uregulowanie płatności z obu tytułów nastąpi poprzez wzajemne potrącenie wierzytelności: Spółki względem wspólnika z tytułu zwrotu dopłat i wspólnika względem spółki z tytułu podwyższenia kapitału.

Z punktu widzenia przepisów podatkowych wnoszenie i zwrot dopłat jest neutralne podatkowo, jednakże z treści art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że przychodami są: nominalne wartości udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W związku z powyższym Spółka zadała następujące pytanie:

Czy w świetle opisanego stanu faktycznego w związku z art. 12 ust. 1 pkt 7 i ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pokrycie kwot podwyższenia kapitału podstawowego poprzez zgodne potrącenie wierzytelności należy uznać w Spółce za przychód podlegający opodatkowaniu.

Stanowisko wnioskodawcy.

Zdaniem Spółki sposób rozliczenia wierzytelności poprzez potrącenie nie skutkuje w Spółce powstaniem przychodu do opodatkowania. Dopłaty wniesione były w gotówce, podwyższenie kapitału nastąpi w gotówce, natomiast sposób rozliczenia wierzytelności nie jest zabroniony w świetle przepisów kodeksu cywilnego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Natomiast, stosownie do treści art. 12 ust. 1b ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Źródłem powstania przychodu opisanego w przedmiotowym przepisie, powstającego po stronie udziałowca / akcjonariusza (podmiotu wnoszącego aport), jest objęcie udziałów (akcji), wkładów w zamian za wkłady niepieniężne (aporty), z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie, art. 12 ust. 1 pkt 7 i ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajduje zastosowania w odniesieniu do Spółki.

W myśl zaś art. 12 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

W konsekwencji, jak słusznie stwierdziła Spółka (opierając się jednak na błędnych przesłankach) pokrycie kwot podwyższenia kapitału podstawowego poprzez zgodne potrącenie wierzytelności Spółki z tytułu wkładu na podniesienie jej kapitału i wierzytelności wspólnika z tytułu zwrotu dopłat wniesionych do Spółki zgodnie z art. 178 i art. 179 Kodeksu spółek handlowych nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu podatkowego (art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl