IPPB3/423-415/10-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-415/10-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2010 r. (data wpływu 15 czerwca 2010 r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 5 sierpnia 2010 r. (data doręczenia 9 sierpnia 2010 r.) pismem z dnia 16 sierpnia 2010 r. (data nadania 17 sierpnia 2010 r., data wpływu 20 sierpnia 2010 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan fatyczny.

W dniu 4 marca 2009 Spółka A. z siedzibą w Larnace działająca pod numerem... na Cyprze nabyła 100% udziałów i od tego dnia nabyła prawo do dywidendy. W dniu 25 marca 2010 Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników "V. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy w kwocie 529.800 (słownie: pięćset dwadzieścia dziewięć tysięcy osiemset złotych i 00/100) na rzecz udziałowca Spółki A. W czerwcu 2010 Spółka przekazała w całości dywidendę w kwocie 529.800 (słownie: pięćset dwadzieścia dziewięć tysięcy osiemset złotych i 00/100) stosując zwolnienie z podatku dochodowego od wypłaconych dywidend. Spółka "V" otrzymała od A certyfikat rezydencji w oryginale przed wypłatą dywidendy.

Stosownie do art. 22 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.), dochody (przychody) z dywidend mogą być zwolnione od podatku, jeśli spełnione będą łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, będzie spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiadać będzie bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie:

a.

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b.

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Stosownie do art. 22 ust. 4b u.p.d.o.p., omawiane zwolnienie ma zastosowanie również w przypadku, kiedy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania przez spółkę otrzymującą dywidendę udziałów lub akcji spółki wypłacającej dywidendę, we wskazanej wcześniej wysokości, upływa po dniu uzyskania przez nią tych dochodów (przychodów).

W takim więc przypadku, kiedy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania przez spółkę otrzymującą dywidendę udziałów lub akcji spółki wypłacającej dywidendę - w chwili takiej wypłaty - jeszcze nie upłynął, płatnik, dokonując wypłaty tej dywidendy, stosuje wobec niej zwolnienie podatkowe i nie potrąca podatku dochodowego. Przepisy podatkowe nie mówią o tym, aby płatnik posiadał oświadczenie uzyskane od podatnika (spółki otrzymującej dywidendę), że ten zachowa przez okres wymagany do zwolnienia udziały.

Z oświadczeń woli wynika, iż A nie zamierza pozbyć się udziałów.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 5 sierpnia 2010 r. Spółka doprecyzowała, iż:

* udziałowcem Spółki jest "A z siedzibą w Larnace na Cyprze posiadająca 100% udziałów Spółki "V Sp. z o.o.";

* dywidenda została wypłacona na rzecz udziałowca "A" z siedzibą w Larnace na Cyprze w czerwcu 2010 r.;

* certyfikat rezydencji został wydany przez Republikę Cypryjską.

W związku z powyższym Spółka zadała pytanie:

Czy spółka poprawnie zinterpretowała przepisy podatkowe:

* art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. z póź zm.;

* art. 3 Dyrektywy Rady z dnia 23 lipca 1990 r. 90/435/EWG;

* Dyrektywy Rady z dnia 22 grudnia 2003 r. 2003/123/EC;

nie potrąciła podatku dochodowego od osób prawnych tytułem wypłaconej dywidendy na rzecz udziałowca A.

Stanowisko Spółki.

Na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) dalej: u.p.d.o.p., od podatku "u źródła", a więc podatku pobieranego w Polsce, zwolnione będą dywidendy, jeżeli zostaną spełnione wszystkie określone w przepisach warunki.

Jak wynika z art. 22 ust. 4 tej ustawy, podmiotem wypłacającym dywidendę musi być spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Natomiast uzyskującym przychody z dywidend musi być spółka podlegająca w innym, niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Warunkiem dla zwolnienia dywidendy z podatku dochodowego jest również wymóg, aby odbiorca należności (przychodu) z tytułu dywidendy była spółka z inne go państwa członkowskiego, o której mowa powyżej. Przepisy wymagają również, aby spółka z siedzibą w państwie członkowskim Unii Europejskiej posiadała w spółce polskiej odpowiednią wysokość udziału w kapitale zakładowym.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p., spółka unijna musi posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale spółki polskiej Kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby istniała możliwość zwolnienia od podatku wypłaconej dywidendy jest wymóg dotyczący okresu posiadania przez spółkę unijną udziałów w polskiej spółce. Jak wynika z przepisów u.p.d.o.p. okres czasu, przez który spółka otrzymująca dywidendę musi posiadać kwalifikowaną wysokość udziału w kapitale zakładowym musi trwać nieprzerwanie przez dwa lata.

Co do okresu posiadania kwalifikowanej wysokości udziału przez dwa lata, wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 17 października 1996 r. Trybunał dokonał wykładni art. 3 dyrektywy 90/435/EWG w orzeczeniu w sprawie "Denkavit" uznał, iż okres posiadania udziałów w odpowiedniej wysokości uważa się za spełniony również wówczas, gdy wymagane dwa lata upływają po dniu uzyskania dochodów z dywidend.

Odzwierciedlenie tego orzecznictwa ETS w polskim prawie jest art. 22 ust. 4b u.p.d.o.p., zgodnie z którym zwolnienie z dywidend od podatku pobieranego u źródła przysługuje spółce dominującej również w przypadku, gdy okres dwuletniego posiadania udziałów upływa po dniu uzyskania dochodów z tytułu dywidendy.

Spółka podkreśla, iż zostały spełnione wszystkie warunki, określone w u.p.d.o.p., aby wypłata dywidendy została zwolniona z podatku:

1.

Wypłacającym dywidendę jest Spółka "V" Sp. z o.o., która jest płatnikiem podatku dochodowego w Polsce i posiada siedzibę na terytorium Polski w Warszawie, co stanowi spełnienie art. 22 ust. 4 pkt 1.

2.

Spółką osiągającą dochody z wypłaconej dywidendy jest Spółka "A" posiadająca siedzibę w Larnace na Cyprze (w państwie członkowskim Unii Europejskiej), podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, co stanowi spełnienie art. 22 ust. 4 pkt 2.

3.

Udziałowiec Spółka "A" posiada pełny pakiet udziałów tj. 100% w kapitale Spółki wypłacającej dywidendę, co stanowi spełnienie art. 22 ust. 4 pkt 3.

4.

Odbiorcą dochodów z tytułu dywidendy jest spółka, który spełnia warunki określone w pkt 2 art. 22 ust. 4.

Zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów), co stanowi spełnienie art. 22 ust. 4 pkt 4

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl