IPPB3/423-413/10-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-413/10-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2010 r. (data wpływu 15 czerwca 2010 r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 5 sierpnia 2010 r. (data doręczenia 9 sierpnia 2010 r.) pismem z dnia 111 sierpnia 2010 r. (data nadania 13 sierpnia 2010 r., data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskani przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskani przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczne/zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca tj. N. sp. z o.o. jest wspólnikiem spółki handlowej osobowej (komandytowej): S. Wnioskodawca posiada udział w zyskach i stratach w tejże spółce komandytowej w jednakowej wielkości tj. 99%. Pozostałymi wspólnikami spółki komandytowej są dwie osoby fizyczne, obywatele i rezydenci podatkowi Niemiec, każdy z udziałem 0,5%.

S. posiada w stosunku do N. sp. z o.o. (wspólnika) wierzytelność z tytułu wynagrodzenia za świadczone na jego rzecz usługi doradztwa prawnego. Obecnie S. rozważa umorzenie przedmiotowej wierzytelności w stosunku do Wnioskodawcy będącego jej wspólnikiem.

W związku z powyższym Spółka zadała w związku z (1) wynagrodzeniem spółki komandytowej z tytułu usług świadczonych na rzecz Wnioskodawcy (jej wspólnika) oraz (2) w związku z umorzeniem zobowiązania Wnioskodawcy przez wierzyciela będącego spółką komandytową, w której to Wnioskodawca jest jednocześnie wspólnikiem (o udziale 99%) następujące pytanie:

czy (i) kwota zobowiązania Wnioskodawcy w stosunku do spółki komandytowej stanowi u Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości i jednocześnie w 99% przychód z tytułu udziału w spółce komandytowej oraz (ii) czy 99% umorzonego zobowiązania stanowić będzie u Wnioskodawcy przychód i (lub) koszt podatkowy z tytułu udziału w spółce osobowej.

Stanowisko Spółki.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w związku z regulacją wynikającą z art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) wszelkie przychody i koszty wynikające z udziału w spółce osobowej należy łączyć z innymi przychodami i kosztami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału w spółce osobowej.

Zasadę tą stosuje się również do rozliczenia kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wynikających z udziału w spółce osobowej.

Oznacza to, iż każdy przychód, koszt lub wydatek powstały w związku z posiadanym w spółce osobowej udziałem oraz w odpowiedniej proporcji) Wnioskodawca powinien rozpatrywać w swoich indywidualnych rozliczeniach podatku dochodowego pod względem tego czy jest on u niego przychodem, kosztem lub wydatkiem stanowiącym koszt podatkowy lub odpowiednio przychód podatkowy.

Jeżeli zatem jakiś przychód, wydatek lub koszt przypisany Wnioskodawcy w odpowiedniej proporcji z tytułu udziału w spółce osobowej, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowi u Wnioskodawcy przychodu, wydatku lub kosztu podatkowego, to Wnioskodawca nie uwzględnia go w swoich indywidualnych rozliczeniach podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy zobowiązanie (z tytułu zakupu usług doradztwa prawnego) w stosunku do spółki komandytowej, w której jest wspólnikiem, stanowi u Wnioskodawcy w całości koszt uzyskania przychodu. Z drugiej jednak strony wierzytelność (należność handlowa z tytułu wynagrodzenia) spółki komandytowej w stosunku do Wnioskodawcy (wspólnika) stanowi u Wnioskodawcy w 99% przychód z tytułu udziału w zyskach spółki osobowej. Pozostały 1% stanowi przychód z udziału w spółce osobowej u pozostałych wspólników będącymi osobami fizycznymi (po 0,5% u każdego z nich).

W przypadku planowanego umorzenia przedmiotowego zobowiązania jakie posiada spółka komandytowa w stosunku do swojego wspólnika (Wnioskodawcy) po stronie Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce osobowej w proporcji 99% należy przypisać koszt podatkowy - zgodnie z regulacją art. 16 ust. 1 nr 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ponadto jednocześnie po Stronie Wnioskodawcy zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstanie przychód w wysokości umorzonego zobowiązania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl