IPPB3/423-402/13-2/MS1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-402/13-2/MS1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2013 r. (data wpływu 13 maja 2013 r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości kontynuacji dotychczas stosowanej metody amortyzacji gruntów, budynków i budowli - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie możliwości kontynuacji dotychczas stosowanej metody amortyzacji gruntów, budynków i budowli.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest przedsiębiorstwem, którego podstawowym przedmiotem działalności jest sprzedaż i dystrybucja energii elektrycznej, sprzedaż oleju napędowego oraz świadczenie usług elektroenergetycznych.

Spółka została utworzona przez X. S.A. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego; dalej: "Ustawa o X.") X. S.A. może tworzyć spółki w celu prowadzenia działalności innej niż określona w art. 14 i art. 15. Zgodnie z art. 19 ust. 2 Ustawy o X. przy tworzeniu spółek, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio zasady, warunki i tryb określone w art. 17. Na podstawie Ustawy o X., X. S.A. została zobowiązana do wyposażenia utworzonych przez siebie spółek w majątek niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 17 ust. 1 Ustawy o X., X. S.A. wniesie do spółek, o których mowa w art. 14 i 15, określone uchwałą Walnego Zgromadzenia X. S.A. wkłady niepieniężne w postaci zespołu składników materialnych i niematerialnych wyodrębnionych z jej przedsiębiorstwa, niezbędnych do prowadzenia działalności w zakresie określonym w art. 14 ust. 1 i art. 15 ust. 1, oraz wkłady pieniężne. Zgodnie z ust. 2 art. 17 Ustawy o X. wkłady niepieniężne, o których mowa w ust. 1, zostaną wniesione według wartości skorygowanej aktywów netto. W wielu przypadkach nieuregulowany stan prawny gruntów (brak wpisania w księgach wieczystych X. S.A. jako użytkownika wieczystego gruntu) uniemożliwia wniesienie danego gruntu w postaci wkładu niepieniężnego (do czasu uregulowania stanu prawnego).

Spółka na podstawie zawartej umowy dzierżawi od X. S.A. nieruchomości (działki gruntów), które są wykorzystywane w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Spółka zamierza wybudować nowe budynki i budowle na gruntach, które dzierżawi od X. S.A. Wybudowane budynki i budowle będą stanowiły aktywa Spółki jako budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie, które będą amortyzowane dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Wartością początkową tych środków trwałych będzie koszt ich wytworzenia. Zgodnie z postanowieniami umowy dzierżawy, dzierżawcy (E. S.A.) nie przysługuje od X. S.A. zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych na zrealizowane inwestycje (wybudowane budynki i budowle) w przypadku wniesienia tych nieruchomości aportem w celu objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki.

W przyszłości planowane jest wniesienie przez X. S.A. aportem nieruchomości obecnie dzierżawionych przez Spółkę. W momencie wniesienia aportu wartość rynkowa nieruchomości zostanie określona w operacie szacunkowym według wartości skorygowanej aktywów netto. Wartość wnoszonego przez X. S.A. majątku dla celów aportu zostanie pomniejszona o wartość poniesionych przez E. S.A. niezamortyzowanych nakładów, podnoszących wartość aportowanych nieruchomości. Wartość tych nakładów zostanie określona w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości do aportowania według wartości skorygowanej aktywów netto. Określona w powyższy sposób wartość wnoszonych aportem nieruchomości w całości zostanie przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki lub też w zdecydowanej większości zostanie przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki, a w nieznacznej części zostanie przekazana na kapitał zapasowy.

Oznacza to, że wartość wkładu niepieniężnego, za który X. S.A. obejmie akcje Spółki zostanie określona jako wartość gruntu (bez uwzględnienia wartości budynków i budowli wybudowanych przez Spółkę).

W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

Czy w sytuacji gdy grunty (prawo własności gruntu lub prawo wieczystego użytkowania gruntu), na których Spółka wybudowała budynki lub budowle, zostaną wniesione jako wkład niepieniężny (aport) do Spółki, Spółce będzie przysługiwało prawo do dalszego dokonywania opisów amortyzacyjnych od pierwotnie ustalonej wartości początkowej budynków lub budowli.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, po wniesieniu aportem dzierżawionych dotychczas nieruchomości, przysługuje jej prawo do kontynuowania amortyzacji na dotychczasowych zasadach, tj. Spółka powinna kontynuować amortyzację naliczaną od pierwotnie określonej wartości początkowej budynków i budowli. W związku z aportem, Spółka wprowadzi do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nowe pozycje w postaci gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, od których nie będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Natomiast zgodnie z wspomnianą wyżej zasadą kontynuacji Spółka nie wykaże budynków i budowli jako nowych środków trwałych, tylko będzie kontynuowała zaliczanie dokonywanych odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu przy zastosowaniu metody i zasad stosowanych przed aportem.

Należy jednocześnie podkreślić fakt, iż X. S.A. została ustawowo zobowiązana do wyposażenia utworzonych Spółek w majątek niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Niemniej jednak nieuregulowany stan prawny części nieruchomości uniemożliwia wniesienie tych nieruchomości w postaci wkładu niepieniężnego (do czasu uregulowania stanu prawnego). Dlatego też Spółka chcąc rozwijać prowadzoną działalność gospodarczą dokonuje inwestycji na cudzym gruncie. Zdaniem Spółki, z Ustawy o X. nie wynika obowiązek dokonywania przez X. S.A. zwrotu na rzecz Spółki niezamortyzowanych nakładów. Dlatego też określając wartość majątku wnoszonego aportem do Spółki X. S.A. pomniejszy wartość tego majątku o wartość nakładów poczynionych przez Spółkę.

Przepisy u.p.d.o.p. nie regulują szczegółowo sytuacji przedstawionej przez Spółkę. Ustawodawca nie przewidział specjalnego sposobu amortyzowania budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie. Przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie należy więc stosować takie same zasady, jak przy amortyzacji budynków i budowli wybudowanych na własnym gruncie.

Ponieważ wartość wnoszonego przez X. S.A. majątku dla celów aportu zostanie pomniejszona o wartość poniesionych przez Spółkę nakładów, podnoszących wartość aportowanej nieruchomości, Spółka uważa, że po otrzymaniu wkładu niepieniężnego przysługuje jej prawo do dalszego dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wybudowanych budynków i budowli na dotychczasowych zasadach. Zmianie ulegnie jedynie charakterystyka środków trwałych, z budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie, na budynki i budowle własne.

Stosownie do treści art. 16a ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z treścią art. 16a ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p. amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie - zwane także środkami trwałymi.

Stosowanie do art. 16h ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. odpisy amortyzacyjne są dokonywane od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały lub wartość niematerialną i prawną wprowadzono do ewidencji do końca tego miesiąca, w którym:

* następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową, lub

* postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

W przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpi żadna z ww. okoliczności, która powodowałaby, że Spółka powinna zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę ogólne przepisy dotyczące amortyzacji środków trwałych prawidłowa jest kontynuacja amortyzacji na dotychczasowych zasadach.

Potwierdzenie powyższego stanowiska można znaleźć m.in. w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 5 października 2010 r., sygn. ILPB4/423-70/10-5/ŁM, w której zostało stwierdzone, że "W przypadku nabycia przez Spółkę środka trwałego (nieruchomości gruntowej), na którym wybudowała przedmiotowe budynki, istnieje możliwość kontynuacji amortyzacji według zasad przyjętych na początku amortyzacji dla tych budynków, pomimo iż po ich nabyciu nie będą to już "obce środki trwałe", lecz własne. (...) wnioskodawca jest uprawniony kontynuować amortyzację wytworzonych w wyniku prowadzenia inwestycji na wydzierżawianej nieruchomości gruntowej środków trwałych, po dokonaniu przeniesienia praw własności na Spółkę, według metody i zasad stosowanych przed ich nabyciem i zaliczać tak dokonywane odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodu".

Zdaniem Spółki, po wniesieniu nieruchomości aportem do Spółki, Spółka powinna kontynuować amortyzację inwestycji na dotychczasowych zasadach, tj. od budynków i budowli na cudzym gruncie. Przepisy u.p.d.o.p. nie wykluczają możliwości dalszej amortyzacji nakładów poniesionych na wniesione aportem nieruchomości na dotychczasowych zasadach. Wybudowane przez Spółkę budynki i budowle będą w dalszym ciągu wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl