IPPB3/423-402/12-2/AG - CIT w zakresie tzw. transakcji wymiany udziałów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-402/12-2/AG CIT w zakresie tzw. transakcji wymiany udziałów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. Nr 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2012 r. (data wpływu 18 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. transakcji wymiany udziałów-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. transakcji wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) należy do Grupy Kapitałowej U. i prowadzi działalność deweloperską w obszarze nieruchomości mieszkaniowych oraz biurowych. Niezależnie, Spółka m.in. posiada również 100% udziałów w spółkach kapitałowych (spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością) realizujących inwestycje developerskie (dalej: Spółki Operacyjne). Spółka uzyskała udziały w Spółkach Operacyjnych w ramach wymiany udziałów z U. S.A. - U. S.A. wniosła do Spółki 100% praw głosów w Spółkach Operacyjnych w zamian za udziały Spółki, wartość otrzymanych udziałów w Spółkach Operacyjnych została alokowana w Spółce na kapitał zakładowy i zapasowy. Obecnie Spółka zamierza dokonać restrukturyzacji swojej działalności w zakresie posiadanych udziałów Spółek Operacyjnych.

W ramach jednego z rozpatrywanych scenariuszy Spółka zamierza dokonać wymiany udziałów polegającej na wniesieniu udziałów Spółek Operacyjnych do innej spółki kapitałowej (dalej: Spółka Kapitałowa), przy tym może to być zarówno polska spółka kapitałowa w formie sp. z o.o., jak i zagraniczna spółka prawa cypryjskiego (z siedzibą na Cyprze), odpowiadająca formą polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (limited liability company). W ramach powyższej wymiany udziałów Spółka w zamian za udziały Spółek Operacyjnych uzyska udziały Spółki Kapitałowej. Przy tym Spółka Kapitałowa w ramach wymiany udziałów uzyska bezwzględną większość praw głosów w Spółkach Operacyjnych (bądź posiadając już bezwzględną większość praw głosów w tych spółkach zwiększy ich ilość). Nie są przewidywane jakiekolwiek dodatkowe wpłaty w gotówce dokonywane przez Spółkę Kapitałową na rzecz Spółki z tytułu nabycia udziałów Spółek Operacyjnych. Wartość udziałów, które Spółka Kapitałowa uzyska w Spółkach Operacyjnych może zostać alokowana pomiędzy kapitał zakładowy i zapasowy tej spółki.

Ze względu na dalszą restrukturyzację działalności Spółek Operacyjnych, planowane jest ich przekształcenie w spółki komandytowo-akcyjne (dalej: SKA). W związku z tym, wymiana udziałów pomiędzy Wnioskodawcą i Spółką Kapitałową może nastąpić przed lub po rozpoczęciu procedury przekształcenia Spółek Operacyjnych w SKA. W każdym jednak przypadku wymiana udziałów nastąpi przed dniem przekształceniem Spółek Operacyjnych w SKA, tj. przed dniem rejestracji przekształcenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przedmiotem wymiany będą udziały w Spółkach Operacyjnych działających w formie spółki z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przedstawione zdarzenie przyszłe wypełnia warunki wymiany udziałów z art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p.

2.

Czy przedstawione zdarzenie przyszłe polegające na wniesieniu udziałów (bezwzględnej większości praw głosów) Spółek Operacyjnych do Spółki Kapitałowej (polskiej lub cypryjskiej), w zamian za objęcie udziałów w tych spółkach, nie będzie powodować powstania przychodu po stronie Spółki - tj. pozostanie neutralne podatkowo na dzień jego dokonania.

3.

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym transakcja wymiany udziałów polegająca na wniesieniu udziałów Spółek Operacyjnych do Spółki Kapitałowej w zamian za udziały Spółki Kapitałowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytania podatnika numer od 1 do 2 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie podatku od towarów i usług (pytanie numer 3) wniosek Spółki podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.

Stanowisko Wnioskodawcy.

Ad. 1 i 2

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm., dalej: ustawa o p.d.o.p.) w art. 12 ust. 4d reguluje zasady opodatkowania transakcji wymiany udziałów. Zgodnie tym przepisem, w przypadku podatników dokonujących zbycia udziałów jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej, jeżeli spółka nabywająca oraz spółka zbywająca (obejmująca), podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz w zamian za zbywane udziały spółka zbywająca otrzyma udziały spółki nabywającej, a także, jeżeli w wyniku nabycia udziałów spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są zbywane, to wówczas do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów w spółce zbywającej i w spółce nabywającej. Przepis ten koresponduje z normą art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., która wskazuje, że w przypadku aportu niepieniężnego innego niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa przychodem jest wartość nominalna udziałów objętych w zamian za ten aport.

Konsekwentnie, przy dopełnieniu warunków przewidzianych dla wymiany udziałów, wartość udziałów uzyskanych w ramach tej transakcji przez spółkę zbywającą (Wnioskodawcę) nie stanowi dla tej spółki przychodu podatkowego (art. 12 ust. 4d "wyłącza" normę art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p.). Nie ma przy tym znaczenia sposób, w jaki spółka zbywająca nabyła udziały w spółkach zbywanych (mogła je nabyć w ramach innej transakcji wymiany udziałów), w ramach procedury wymiany udziałów nieopodatkowana jest też ta część wartości udziałów spółek zbywanych, która w spółce zbywającej została przekazana na kapitał zapasowy.

Zdaniem Spółki, opisana wymiana udziałów wypełnia warunki z art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. Dlatego, zgodnie z tym przepisem, jej przeprowadzenie w opisanych wyżej okolicznościach nie spowoduje powstania przychodu podatkowego w Spółce. W jej wyniku dojdzie bowiem do wymiany udziałów pomiędzy dwiema spółkami podlegającymi w Państwie Członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania) - Spółka wniesie udziały Spółek Operacyjnych do Spółki Kapitałowej (spółki polskiej, podlegającej opodatkowaniu p.d.o.p. w Polsce, bądź spółki cypryjskiej, będącej rezydentem Cypru i podlegającej tam opodatkowaniu podatkiem dochodowym od od całości swoich dochodów). W wyniku planowanej transakcji wymiany udziałów Spółka, w zamian za udziały w Spółkach Operacyjnych otrzyma udziały Spółki Kapitałowej (polskiej lub cypryjskiej - w zależności od realizowanego scenariusza), z kolei Spółka Kapitałowa uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółkach Operacyjnych.

Jednocześnie, z tytułu wymiany udziałów Spółka, na moment jej dokonania, nie rozpozna kosztów uzyskania przychodów, na co wskazuje art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o p.d.o.p. - przepis ten przesądza, że do kosztów podatkowych nie zalicza się wydatków poniesionych przez udziałowca (tu: Spółkę) na nabycie lub objęcie udziałów (tu: udziałów Spółek Operacyjnych) przekazywanych spółce nabywającej (tu: Spółce Kapitałowej) w drodze wymiany udziałów. Wydatki te stanowią jednak koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów spółki nabywającej (tu: Spółki Kapitałowej) otrzymanych w wyniku wymiany udziałów (koszt ten określa się na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 lub art. 15 ust. 1k ustawy o p.d.o.p.

Podsumowując, w związku z wymianą udziałów Spółka nie rozpozna przychodów i kosztów podatkowych. Takie przychody i koszty, określone zgodnie z powyższymi przepisami, Spółka rozpozna dopiero w razie odpłatnego zbycia udziałów otrzymanych w Spółce Kapitałowej w zamian za udziały w Spółkach Operacyjnych.

Przy tym, na powyższe skutki podatkowe nie ma wpływu fakt że wymiana udziałów może zostać dokonana po rozpoczęciu procedury przekształcenia Spółek Operacyjnych w SKA; w każdym wypadku wymiana ta nastąpi jeszcze przed przekształceniem tych spółek w SKA, a przedmiotem wymiany będą udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym sensie, rozpoczęcie procedury przekształcenia Spółek Operacyjnych w SKA nie wpływa na zakres stosowania w tym wypadku art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p., w szczególności udziały Spółek Operacyjnych mogą być w okresie do dnia ich przekształcenia w SKA przedmiotem wymiany udziałów na warunkach opisanych w art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. - jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Na mocy art. 12 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Transakcja wymiany udziałów jest jedną z operacji, do których odnosi się Dyrektywa Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego. Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące wymiany udziałów implementują postanowienia tejże dyrektywy.

Odnosząc powołane wyżej przepisy do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Spółkę należy zgodzić się ze stanowiskiem Spółki (Wnioskodawcy), iż planowana transakcja wniesienia przez nią udziałów Spółek Operacyjnych do Spółki Kapitałowej stanowić będzie wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W jej wyniku dojdzie bowiem do wymiany udziałów pomiędzy dwiema spółkami podlegającymi w Państwie Członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania) - Spółka wniesie udziały Spółek Operacyjnych do Spółki Kapitałowej (spółki polskiej, podlegającej opodatkowaniu p.d.o.p. w Polsce, bądź spółki cypryjskiej, będącej rezydentem Cypru i podlegającej tam opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów). W wyniku planowanej transakcji wymiany udziałów Spółka, w zamian za udziały w Spółkach Operacyjnych otrzyma udziały Spółki Kapitałowej bez dopłaty w gotówce (polskiej lub cypryjskiej - w zależności od realizowanego scenariusza), z kolei Spółka Kapitałowa uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółkach Operacyjnych.

Wobec powyższego, ponieważ w planowanym zdarzeniu przyszłym zostaną spełnione przesłanki art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to na moment transakcji wymiany udziałów Spółka nie rozpozna przychodu z tytułu otrzymanych udziałów w Spółce Kapitałowej. Jednocześnie na moment dokonania wymiany udziałów Spółka nie rozpozna również kosztu uzyskania przychodów z tytułu przekazania udziałów Spółek Operacyjnych Spółce Kapitałowej, ponieważ zgodnie z art. 16 ust. 8d tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k.

W konsekwencji, z tytułu planowanej transakcji wniesienia przez Spółkę udziałów Spółek Operacyjnych do Spółek Kapitałowych Spółka nie rozpozna przychodów ani kosztów podatkowych. Obowiązek podatkowy Spółki jest bowiem odroczony w czasie do momentu późniejszego odpłatnego zbycia udziałów Spółki Kapitałowej objętych w ramach wymiany udziałów. W momencie tym Spółka będzie miała prawo do rozpoznania kosztu podatkowego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w postaci wydatków na nabycie udziałów Spółek Operacyjnych, nabytych przez Spółkę w ramach wymiany udziałów, a więc z uwzględnieniem uregulowań art. 16 ust. 1 pkt 8e, tej ustawy zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl