IPPB3/423-370/10-4/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-370/10-4/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 czerwca 2010 r. (data wpływu 28 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 26 lipca 2010 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) o dokument potwierdzający prawo do reprezentacji Spółki przez Pana Artura R. na wezwanie z dnia 15 lipca 2010 r. Nr IPPB3/423-370/10-2/MS (data doręczenia 19 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego ZCP, które nie były ujawnione w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego aport - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego ZCP, które nie były ujawnione w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego aport.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Pan Artur R. będący jednocześnie większościowym udziałowcem K. sp. z o.o. (dalej: "K." lub "Spółka") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu produktami rolnymi pod firmą G. (dalej "G."). W ramach tej działalności funkcjonuje zorganizowana części przedsiębiorstwa - (dalej "Z.").

Pan Artur R. zamierza wnieść do spółki, celem objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, Z. w postaci wkładu niepieniężnego. W skład zorganizowanej części Z. wchodzi między innymi nieruchomość stanowiąca własność Pana Artura R. na której posadowione są dwie hale (Hi i H2) wraz a zapleczem socjalnym i biurowym. W ewidencji środków trwałych G. Artur R. (w skład której wchodzi Z.) znajduje się hala produkcyjno - magazynowa i zaplecze biurowe, natomiast hala do magazynowania i konfekcjonowania warzyw wraz z zapleczem socjalnym nigdy nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych G. Artur Rl.

Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

W jaki sposób dla celów amortyzacji podatkowej należy ustalić wartość początkową hali do magazynowania i konfekcjonowania warzyw wraz z zapleczem socjalnym, które zostaną wniesione przez Pana Artura R. do Spółki K. w ramach Z., a co się z tym wiąże od jakiej wartości należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki K....

Zdaniem Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 16g ust. 10a u.p.d.o.p. "Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej czyści w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie byłe wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10".

Z powyższego wynika, że do składników, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez G. Artur R. (hala produkcyjno - magazynowa i zaplecze biurowe) zastosowanie znajdzie przepis art. 10g ust. 9 u.p.d.o.p., zgodnie z którym: "W razie przekształcenia formy prawnej a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przypisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego."

Natomiast do ustalenia wartości początkowej hali do magazynowania i konfekcjonowania warzyw i zaplecza socjalnego, które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych G. Artur R., zastosowanie znajdzie art. 10g, ust. 10 u.p.d.o.p., zgodnie z którym: "W razie nabycia w drodze kupna lub przejęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej czyści, łączna wartość początkowa nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

1.

suma ich wartości rynkowe! - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,

2.

różnica między cen nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej czyści, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przepadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy."

Podsumowując, wartość początkowa składników Z., które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny (Artur R.), należy ustalić w wartości rynkowej (w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy) lub w wartości różnicy między ceną nabycia Z., a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi (w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy). Tak ustalona wartość będzie stanowić podstawę do dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki K.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl