IPPB3/423-365/10-4/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-365/10-4/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2010 r. (data wpływu 21 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) o dokument potwierdzający prawo do reprezentacji Spółki na wezwanie z dnia 15 lipca 2010 r. Nr IPPB3/423-365/10-2/MS (data doręczenia 27 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych objęcia przez spółkę komandytową, w której Wnioskodawca jest Komandytariuszem, udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych objęcia przez spółkę komandytową, w której Wnioskodawca jest Komandytariuszem, udziałów w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

"P. z o.o." Spółka komandytowa z siedzibą w K. (dalej, jako "Spółka Komandytowa") jest użytkownikiem wieczystym gruntu, położonego w K, oraz właścicielem znajdujących się na nim budynków i budowli (prawo wieczystego użytkowania oraz budynki i budowle dalej określane są łącznie jako "Nieruchomość"). Spółka Komandytowa ujęła ww. składniki majątkowe w księgach rachunkowych odpowiednio jako środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Nieruchomość nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Komandytariuszami Spółki Komandytowej są: spółka akcyjna "P" oraz Wnioskodawca, natomiast komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością "N".

Spółka Komandytowa planuje wniesienie Nieruchomości do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością"A" jako wkład niepieniężny. Aport będzie wniesiony według jego wartości wynikającej z ksiąg rachunkowych Spółki Komandytowej, która to wartość stanowi wartość rynkową. W zamian za powyższy aport Spółka Komandytowa obejmie udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "A" o wartości nominalnej niższej od wartości rynkowej wnoszonej aportem Nieruchomości. Nadwyżka wartości aportu ponad wartość nominalną wydanych udziałów (agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "A".

Wnioskodawca zadał następujące pytania:

1.

Jak w opisanym zdarzeniu przyszłym ustalić przychód Wnioskodawcy z tytułu objęcia przez Spółkę Komandytową udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "A.

2.

Jak w opisanym zdarzeniu przyszłym ustalić po stronie Wnioskodawcy koszt uzyskania ww. przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1.

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów bądź strat w spółkach osobowych są wspólnicy tych spółek podlegający przepisom ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o p.d.o.p.), przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Ze względu na fakt, że w niniejszym przypadku mamy do czynienia z wkładem niepieniężnym innym niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, zastosowanie znajdzie przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p. Uwzględniając równocześnie art. 5 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przychodem Wnioskodawcy w niniejszym przypadku będzie nominalna wartość udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "A" objętych przez Spółkę Komandytową w zamian za Nieruchomość, w wysokości proporcjonalnej do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w Spółce Komandytowej.

Wysokości ww. przychodu nie zmienia odesłanie zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p. do odpowiedniego stosowania przepisów art. 14 ust. 1-3 ustawy o p.d.o.p. Zgodzić się należy w tym zakresie ze stanowiskiem wyrażonym w wyroku WSA w Bydgoszczy z dnia 7 grudnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Bd 699/09), które zapadło na gruncie analogicznie brzmiącej regulacji art. 17 ust. 1 pkt 9 w zw. z ust. 2 i art. 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sąd zauważył, że "Użycie przez prawodawcę podczas konstruowania norm prawnych określenia "odpowiednio" oznacza, że przepis, do którego odwołano się ma zostać zastosowany jedynie w zakresie, jaki da się pogodzić z charakterem instytucji prawnej regulowanej przepisem odsyłającym. (...) przychodem (...) jest nominalna wartość nabytych udziałów, czyli (...) wartość umownie określona przez strony, stąd, wykluczone jest, zdaniem Sądu, jakiekolwiek ustalanie wartości w oparciu o ceny rynkowe. W ocenie Sądu odpowiednie zastosowanie art. 19 ust. 1 u.p.d.o.f. polega wyłącznie na zastosowaniu zdania pierwszego, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8,jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (por. wyrok WSA z dnia 22 kwietnia 2008 r., sygn. akt I SA/Gd 917/07, LEX nr 467167)" (...) w przypadku odplatanego zbycia udziałów, akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów, akcji z dnia ich objęcia, jeżeli te udziały, akcje zostały objęte za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Skoro zatem przychodem (...) oraz kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów lub akcji, jest nominalna wartość udziałów lub akcji, to realizacja dochodu podlegającego opodatkowaniu następuje na etapie zbycia tych praw majątkowych. Nie zaś w dacie objęcia udziałów lub akcji w spółce posiadającej osobowość prawną (...)"

Dodać należy, że ww. stanowisko znajduje potwierdzenie również w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (por. wyrok z dnia 19 kwietnia 2006 r., sygn. akt II FSK 558/05; wyrok z dnia 25 listopada 2008 r., sygn. akt II FSK 1165/07).

Mając na względzie powyższe przepisy, zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym przychodem Wnioskodawcy z tytułu objęcia przez Spółkę Komandytową udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "A" będzie wartość nominalna objętych udziałów, w wysokości proporcjonalnej do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w Spółce Komandytowej, bez względu na fakt, że wartość nominalna objętych przez Spółkę Komandytową udziałów jest niższa od wartości Nieruchomości wniesionej aportem.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy o p.d.o.p. w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Zgodnie zaś z art. 5 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. zasadę wyrażoną w ust. 1 tego artykułu stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższych przepisów, zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy z tytułu objęcia przez Spółkę Komandytową udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "A" w zamian za wniesione składniki majątkowe stanowiące Nieruchomość będzie kwota odpowiadająca wartości początkowej tych składników, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami i pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem aportu sumę odpisów amortyzacyjnych, w wysokości proporcjonalnej do posiadanego przez Wnioskodawcę udziału w Spółce Komandytowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl