IPPB3/423-362/09-2/MS - Wniesienie przez spółkę z o.o. wkładu niepieniężnego w postaci prawa do znaku towarowego do spółki osobowej a powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-362/09-2/MS Wniesienie przez spółkę z o.o. wkładu niepieniężnego w postaci prawa do znaku towarowego do spółki osobowej a powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2009 r. (data wpływu 15 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2009 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej "Spółka" lub "A.") jest właścicielem prawa do korzystania ze znaku słowno-graficznego "X." w zakresie oznaczania nim działalności w Polsce polegającej na prowadzeniu kin i multipleksów kinowych oraz wyświetlaniu i dystrybucji filmów (dalej " Prawo do Znaku Towarowego"). Prawo do Znaku Towarowego zostało zarejestrowane w dniu 8 kwietnia 1998 r. na Węgrzech, przy czym terytorialny zakres ochrony obejmuje także obszar Polski i Czech. Spółka jest właścicielem także innych praw do korzystania ze znaków towarowych i/lub praw do znaków towarowych. Prawo do Znaku Towarowego jest przez A. amortyzowane.

W ramach planowanej restrukturyzacji działalności grupy Spółka zamierza skoncentrować posiadane prawa do korzystania ze znaków towarowych oraz prawa do znaków towarowych w jednym podmiocie. A. planuje utworzyć spółkę komandytową (dalej "Spółka Osobowa"). A. zamierza wnieść wkład w postaci Prawa do Znaku Towarowego do Spółki Osobowej, której będzie wspólnikiem. Wkład niepieniężny zostanie dokonany po wartości rynkowej Prawa do Znaku Towarowego określonej w akcie notarialnym wnoszącym wkład do Spółki Osobowej, a wynikającej z wyceny dokonanej przez niezależny podmiot. Wniesione wkładem niepieniężnym Prawo do Znaku Towarowego będzie zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych oraz będzie pokazane w księgach rachunkowych Spółki Osobowej. Spółka Osobowa będzie wykorzystywać wniesione wkładem niepieniężnym Prawo do Znaku Towarowego w ramach swojej działalności gospodarczej poprzez udzielanie licencji na odpłatne korzystanie z przedmiotowego Prawa do Znaku Towarowego.

Spółka planuje, iż w przyszłości poza wyżej wymienionym prawem do korzystania ze znaku "X", także inne prawa do korzystania ze znaków towarowych oraz znaki towarowe, które są lub będą posiadane przez Spółkę (dalej łącznie z Prawem do Znaku Towarowego zwane jako "Prawa do Znaków Towarowych") mogą być przedmiotem wkładów niepieniężnych, w ich wartości rynkowej określonej w akcie notarialnym wnoszącym wkład do Spółki Osobowej, a wynikającej z wyceny dokonanej przez niezależny podmiot, do Spółki Osobowej (w takim przypadku wniesione wkładem niepieniężnym Prawa do Znaków Towarowych będą zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych oraz będą pokazane w księgach rachunkowych Spółki Osobowej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Praw do Znaków Towarowych do Spółki Osobowej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Spółki wnoszącej wkład niepieniężny przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej "podatek CIT").

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Wnioskodawcy z uwagi na fakt, iż Spółka Osobowa jest transparentna z podatkowego punktu widzenia, należy dokonać kwalifikacji, prawnopodatkowej opisanego stanu faktycznego na podstawie przepisów podatkowych obowiązujących dla wspólnika Spółki Osobowej. Jako że A. jest podatnikiem podatku CIT, właściwe regulacje dla Spółki zawarte są w Ustawie o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i art. 14 tej ustawy, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Spółka podkreśla, iż wykładnia językowa wskazanych przepisów wskazuje, iż aby doszło do powstania przychodu musi dojść do transakcji wniesienia aportu do spółki kapitałowej.

Co więcej, zgodnie z art. 12 ust. 1b Ustawy o CIT przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zdaniem Spółki, w związku z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT wkład niepieniężny do osobowej spółki handlowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przede wszystkim, wskazany przepis odnosi się jedynie do spółek kapitałowych, a zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej "Kodeks Spółek Handlowych") określenie spółki kapitałowe oznacza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną. Natomiast zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 Kodeksu Spółek Handlowych określenie spółki osobowe oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną. Tak więc spółka osobowa nie może być uznana za spółkę kapitałową wymienioną w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT.

Co więcej, zgodnie art. 152, art. 302 oraz art. 126 § 2 Kodeksu Spółek Handlowych pojęcie kapitału zakładowego występuje w spółkach kapitałowych tj. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w spółce akcyjnej, a dla spółek osobowych jedynie w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych. W innych niż spółka komandytowo-akcyjna spółkach osobowych, np. spółce jawnej lub komandytowej (jaką będzie Spółka Osobowa), pojęcie kapitału zakładowego nie istnieje. A w rezultacie, w przypadku Spółki Osobowej nie będzie można również dokonać wpisu do rejestru o podwyższeniu kapitału zakładowego. W rezultacie zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT przychód mógłby więc powstać tylko w przypadku wniesienia wkładu przez A. do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, a nie jak w przedmiotowej transakcji do Spółki Osobowej, w której nie występuje kapitał zakładowy.

Dodatkowo, Spółka zwraca uwagę, iż w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego przez A. do Spółki Osobowej, nie nastąpi żadne wydanie dokumentów akcji. Zatem z treści powołanego art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT jednoznacznie wynika, że artykuł ten dotyczy jedynie określenia przychodu stanowiącego nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zatem w każdym przypadku, kiedy niespełnione są warunki wskazane w zacytowanym przepisie, nie można mówić o powstaniu przychodu u podatnika podatku CIT.

W świetle powyższego zdaniem Spółki na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Praw do Znaków Towarowych do Spółki Osobowej nie będzie skutkowało powstaniem po stronie A. przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl