IPPB3/423-353/10-2/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-353/10-2/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2010 r. (data wpływu 4 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na finansowanie działalności gospodarczej, w tym na nabycie akcji Spółki Kapitałowej, z którą Spółka zamierza utworzyć podatkową grupę kapitałową; uzupełnionym w dniu 4 sierpnia 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.), na wezwanie organu z dnia 28 lipca 2010 r. (data doręczenia 3 sierpnia 2010 r.) w zakresie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego zdarzenia przyszłego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej na finansowanie działalności gospodarczej, w tym na nabycie akcji Spółki Kapitałowej, z którą Spółka zamierza utworzyć podatkową grupę kapitałową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z siedzibą na terytorium RP zaciągnęła pożyczkę na wybrane przedsięwzięcia biznesowe, w tym na nabycie akcji innej Spółki (dalej jako: "Spółka Kapitałowa"). Z tytułu zaciągniętej pożyczki Spółka jest zobowiązana do zapłaty odsetek. Przedmiotowe odsetki obok innych kosztów ogólnych, takich jak koszty wynajmu pomieszczeń, koszty administracyjne i inne stanowią jeden z kosztów działalności Spółki.

Jednocześnie powyższe odsetki mogą być spłacane w trakcie roku podatkowego. Spółka zaznacza, że w analizowanej sytuacji nie mają zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o p.d.o.p. (dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji).

Ponadto w trakcie danego roku podatkowego oraz kolejnych lat Spółka może uzyskiwać przychody, w tym m.in. przychody ze zbycia akcji, z dywidendy, z innych przedsięwzięć wykonywanych w ramach działalności Spółki.

Spółka wraz ze Spółką Kapitałową zamierzają utworzyć podatkową grupę kapitałową. Po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej ponoszone przez Spółkę koszty będą składały się na osiągnięty przez Spółkę dochód lub stratę, które z kolei składać się będą na wynik podatkowy podatkowej grupy kapitałowej, stosownie do treści art. 7a ustawy o p.d.o.p.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zapłacone odsetki od pożyczki zaciągniętej na finansowanie działalności gospodarczej w tym m.in. na nabycie akcji Spółki Kapitałowej powinny zostać ujęte jako koszt uzyskania przychodów (koszty działalności) Spółki, stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. i będą mogły być uwzględnione przy obliczeniu, zgodnie z art. 7a ustawy o p.d.o.p., dochodu/straty podatkowej grupy kapitałowej.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki zapłacone odsetki od pożyczki zaciągniętej na nabycie akcji innej Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. i mogą być uwzględnione przy obliczaniu dochodu/straty podatkowej grupy kapitałowej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z powyższym, aby dany wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące przesłanki:

* koszt musi być rzeczywiście poniesiony, a jego poniesienie musi być prawidłowo udokumentowane,

* pomiędzy poniesieniem kosztu a osiągnięciem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy,

* wydatek nie może się znajdować w katalogu artykułu 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., na który składają się wydatki, które nie mogą dla celów podatku dochodowego od osób prawnych stanowić kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku odsetek faktycznie opłaconych od zaciągniętej pożyczki, faktyczne poniesienie wydatku nie może budzić wątpliwości. Jednocześnie spłata odsetek została prawidłowo udokumentowana.

Jednocześnie, ustawa o p.d.o.p. nie podaje, które koszty mogą być uznane za "koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów", w związku z czym zakwalifikowanie danego wydatku do kosztów podatkowych powinno być dokonane w oparciu o kryteria wynikające z ukształtowanej linii orzecznictwa sądowego i praktyki organów skarbowych.

Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą sądów administracyjnych, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika - to jest wystąpienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem, a uzyskanym przychodem (tak m.in. wyroki: WSA w Gliwicach z dnia 25 marca 2010 r., sygn I SA/Go 58/10; NSA: z 13 marca 1998 r. sygn: SA/Lu 230/97; z 7 marca 2001 r. sygn. III. SA 64/00; z 8 grudnia 2004 r. FSK 768/04).

W ocenie Spółki taki związek z osiągnięciem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów bez wątpienia będzie miał miejsce w analizowanym przypadku.

W wyniku zawarcia umowy pożyczki Spółka uzyskała środki finansowe, które in fine umożliwiają prowadzenie działalności Spółki, a także umożliwiają zdobycie rynku w tym także poprzez uzyskanie kontroli nad Spółką Kapitałową. Ponadto, uzyskane środki Spółka może przeznaczyć na wybrane przedsięwzięcia biznesowe, co może pozwolić Spółce uzyskać przychód podatkowy.

Spółka przykładowo może ze środków uzyskanych z pożyczki nabyć akcje w Spółce Kapitałowej i następnie uzyskać przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji. Tym samym odsetki od pożyczki na zakup udziałów w Spółce Kapitałowej mają ewidentny wpływ na osiągnięcie lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów Spółki, a poniesienie takiego kosztu jest racjonalne i uzasadnione z punktu widzenia działalności statutowej Spółki. Jednocześnie, aby przedmiotowe odsetki stanowiły koszty uzyskania przychodów nie mogą zostać spełnione przesłanki, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. naliczonych lecz nie zapłaconych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

A contrario za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o p.d.o.p. mogą zostać uznane odsetki zapłacone.

Jednocześnie, zdaniem Spółki w analizowanym przypadku nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym m.in. wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych są kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych.

Powyższy przepis, zdaniem Spółki odnosi się bowiem m.in. do zapłaconej ceny udziałów lub akcji, opłat notarialnych lub opłat skarbowych, nie zaś odsetek od tych kredytów lub pożyczek zaciągniętych na zakup udziałów lub akcji.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie również w orzecznictwie sądów administracyjnych oraz piśmiennictwie organów podatkowych. Dla przykładu Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 kwietnia 2006 r. sygn. II FSK 508/05 stwierdził, że: "W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji / innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia".

Należy również zaznaczyć, że z punktu widzenia możliwości zaliczenia powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodów drugorzędne znaczenie ma fakt, że Spółka poza przychodami ze zbycia akcji może również także uzyskiwać przychody z dywidendy.

Takie stanowisko wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych w tym przykładowo z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 stycznia 2006 r. sygn.: I SA/Wr 1631/04. Sąd w przedmiotowym wyroku wskazał, że koszty związane z procesem nabycia akcji (koszty usług doradczych) powinny być traktowane jako związane z ogólną działalnością podatnika, a nie powinny być powiązane z przychodami dywidendowymi. W analizowanej sytuacji, odsetki z tytułu pożyczki ponoszone przez Spółkę także powinny być traktowane analogicznie jak w prezentowanym wyroku, jako związane z ogólną działalnością Spółki, a zatem powinny zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów Spółki.

Należy bowiem zauważyć, że otrzymane pożyczki potencjalnie umożliwia Spółce uzyskiwanie przychodów opodatkowanych w tym przychodów z tytułu zbycia akcji oraz innych przychodów związanych z ogólną działalnością Spółki i umożliwiają Spółce prowadzenie i rozszerzanie działalności. Konsekwentnie, odsetki z tytułu przedmiotowej pożyczki mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Stanowisko powyższe znajduje uzasadnienie w piśmiennictwie organów podatkowych (np. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 maja 2008, sygn. IP-PB3-423-293/08-2/Kr) a także w orzecznictwie sądów administracyjnych (np. wyrok NSA z 7 września 2004 r., sygn. FSK 324/04) W konsekwencji, zdaniem Spółki, odsetki od zaciągniętej pożyczki na zakup akcji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów jako koszty działalności ogólnej Spółki.

W dniu 4 sierpnia 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.), Spółka uzupełniła wniosek w zakresie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego zdarzenia przyszłego wyjaśniając, iż dochód podatkowej grupy kapitałowej kalkuluje się na podstawie art. 7a ustawy o p.d.o.p. Z kolei, odsetki ujęte w kosztach uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., będą mogły być uwzględniane przy obliczaniu dochodu/straw Spółki wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej i zgodnie z art. 7a ustawy o p.d.o.p. i konsekwentnie mogą one być one ujęte przy kalkulacji dochodu podatkowej grupy kapitałowej poprzez ujęcie w dochodzie/stracie spółki wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej.

Zgodnie bowiem z art. 7a ustawy o p.d.o.p., podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym, obliczanym zgodnie z art. 19, jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej. Dochody i straty spółek (w tym spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej) oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3. Jednocześnie, zgodnie z art. 7 ustawy o p.d.o.p., dochodem jest, co do zasady, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Biorąc powyższe pod uwagę fakt, że odsetki zostały ujęte w kosztach uzyskania przychodów w Spółce wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., wówczas na podstawie ąrt. 7a ustawy o p.d.o.p., odsetki takie będą uwzględnione w dochodzie podatkowej grupy kapitałowej poprzez dochód/stratę spółki wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl