IPPB3/423-326/12-6/AG

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-326/12-6/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. Nr 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2012 r. (data wpływu 25 maja 2012 r.) uzupełnionym na wezwanie z dnia 8 sierpnia 2012 r. (data doręczenia 10 sierpnia 2012 r.) nr IPPB3/423-326/12-2/AG pismem z dnia 16 sierpnia 2012 r. (data nadania 17 sierpnia 2012 r., data wpływu 20 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie przychodów i kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej "Spółka" lub Wnioskodawca") jest spółką kapitałową prawa polskiego. Spółka należy do międzynarodowej grupy medialnej I ("Grupa I"). Spółka jest członkiem spółdzielni założonej pod prawem holenderskim - D. U.A. z siedzibą w Holandii. Na moment opisanego zdarzenia przyszłego:

* Spółka posiadać będzie 100% praw (udziałów) wynikających z uczestnictwa w spółdzielni - c" - D C U.A. bądź 100% udziałów w D. ("besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid" odpowiadająca formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) (dalej: odpowiednio - niezależnie od zmiany formy prawnej - "D" oraz "Udziały") z siedzibą w Holandii o ile nastąpi wcześniej planowane przekształcenie formy prawnej D z C na B.V.

* D posiadać będzie całość bądź część udziałów w spółce kapitałowej prawa polskiego I Sp. z o.o. (operator platformy telewizji satelitarnej X; dalej:"I ") bądź I S.A. o ile nastąpi wcześniej przekształcenie formy prawnej I ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną;

* Spółka może posiadać bezpośrednio mniej niż 50% udziałów (akcji) w I (i udziały te nie będą dawać większości praw głosu).

Spółka ma zamiar wnieść Udziały w D (będącego udziałowcem I) do spółki kapitałowej prawa polskiego C S.A. (operator platformy telewizji satelitarnej "CF "; dalej: "CF ") w zamian za jej akcje.

Z uwagi na istniejące na dzień podpisania pomiędzy Spółką I, CF i C S.A. porozumienia o planowanym połączeniu platform telewizji satelitarnej, obostrzenia kontraktowe wynikające z wcześniej zawartych przez Spółkę zobowiązań (wobec jej wierzycieli), Wnioskodawca rozważa przeprowadzenie prawnie i kontraktowo dopuszczalnych kroków (opisane we Wniosku Kroki 1-5):

Krok 1 kapitał zakładowy CF zostanie warunkowo podwyższony w celu emisji warrantów subskrypcyjnych, które zostaną objęte przez Wnioskodawcę i będą go uprawniać do objęcia nowo wyemitowanych akcji CF (w zamian za wkład niepieniężny w postaci Udziałów w D).

Zgodnie z art. 453 § 2 ustawy z dnia 13 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) w celu warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółka (tutaj CF) może emitować papiery wartościowe imienne lub na okaziciela uprawniające ich posiadacza (tutaj Wnioskodawca) do zapisu lub objęcia akcji, z wyłączeniem prawa poboru (warranty subskrypcyjne).

W wykonaniu niniejszego kroku nie nastąpi żadna zmiana w strukturze właścicielskiej Grupy T jaki C, natomiast emisja warrantów subskrypcyjnych będzie mieć na celu przygotowanie ram prawnych dla późniejszego wniesienia Udziałów w D na pokrycie warunkowo podwyższonego kapitału zakładowego w C.

Krok 2 Wnioskodawca sprzeda na warunkach rynkowych posiadane Udziały w D do (należącej do grupy I; dalej: " P "), będącej rezydentem podatkowym w Holandii.

W dniu zawarcia umowy zbycia Udziałów w D, T przeniesie na rzecz P wszystkie posiadane przez T Udziały w P przed zapłaceniem przez P na rzecz T ceny odpowiadającej ich wartości. W konsekwencji, P zostanie właścicielem Udziałów w D (w miejsce Wnioskodawcy). Jednocześnie, w związku z nieuiszczeniem przez P ceny za Udziały w D, P będzie zobowiązane względem T do zapłaty ceny za te Udziały. Zobowiązanie to zostanie zaspokojone przez P w następstwie Kroków 4 i 5 (opisanych poniżej).

Krok 3 - W związku z wykonaniem prawa z warrantów subskrypcyjnych wyemitowanych przez C. w ramach Kroku 1, Wnioskodawca obejmie akcje w warunkowo podwyższonym kapitale zakładowym CF. Jednoczenie Wnioskodawca zobowiąże się do pokrycia obejmowanych akcji Udziałami w D.

Wnioskodawca realizując przysługujące mu prawa z warrantów subskrypcyjnych wyemitowanych przez C. w ramach Kroku 1 obejmie akcje w warunkowo podwyższonym kapitale zakładowym CF. Jednocześnie Wnioskodawca zobowiąże się względem CF do pokrycia objętych akcji Udziałami w D, z tym że zobowiązanie to zostanie wykonane poprzez przeniesienie własności Udziałów w D na CF przez P, jako że w konsekwencji zdarzeń opisanych w Kroku 2 to P jest właścicielem Udziałów w D, a T przysługuje względem P roszczenie o zapłatę ceny za sprzedaż tych Udziałów.

Krok 4 - P działając w imieniu i na rzecz Wnioskodawcy, celem zaspokojenia przysługującego T względem P roszczenia o zapłatę ceny z tytułu sprzedaży Udziałów w D na rzecz P, wniesie nabyte w Kroku 2 Udziały w D do CF w związku z wykonaniem przez Wnioskodawcę praw z warrantów subskrypcyjnych, celem objęcia nowo wyemitowanych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym CF i wykonaniem zobowiązania Wnioskodawcy do pokrycia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym CF.

Następstwem Kroku 4 będzie nabycie przez C. własności Udziałów w D (w miejsce P). Tym samym zobowiązanie Wnioskodawcy (określone w Kroku 3) do pokrycia nowo-wyemitowanych akcji przez C. Udziałami w D zostanie spełnione. P wnosząc Udziały w D do CF będzie działało w wykonaniu umowy przekazu przewidzianej w art. 921 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej: ("k.c.") Umowa zostanie zawarta pomiędzy Wnioskodawcą (jako przekazującym), P (jako przekazanym) oraz CF (jako odbiorcą przekazu). Umowa stanowić będzie upoważnienie ze strony Wnioskodawcy dla (i) P do spełnienia świadczenia do rąk CF w wykonaniu zobowiązania Wnioskodawcy do pokrycia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym CF, jak również (ii) CF do odbioru tego świadczenia (tekst jedn.: akceptacji przeniesienia Udziałów w D). Tym samym, zgodnie z umową przekazu CF przyjmie świadczenie od P w wykonaniu zobowiązania Wnioskodawcy do pokrycia obejmowanych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym CF Udziałami (opisanego w Kroku 3).

W opisywanym stanie faktycznym, obowiązujące przepisy nie nakładają na dłużnika (tutaj Wnioskodawca) zobowiązania do osobistego spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela (tutaj CF). W konsekwencji jest dopuszczalne, aby świadczenie, do wykonania którego zobowiązany jest Wnioskodawca (przeniesienie własności Udziałów w P) należne wierzycielowi (tutaj CF), zostało spełnione przez podmiot trzeci (tutaj P).

Krok 5 (jednocześnie z krokiem 4) - Wnioskodawca i P zawrą umowę o świadczenie w miejsce wykonania ("datio in solutum") (instytucja przewidziana w art. 453 k.c., bądź regulowaną prawem zagranicznym instytucję prawną o podobnym charakterze (tekst jedn.: w istotnych aspektach prawnych - essentialia negotii - tożsama z datio in solutum), na mocy której strony uznają, że zobowiązanie P do zapłaty ceny za nabyte, w ramach Kroku 2, Udziały w D zostanie wykonane poprzez wniesienie przez P nowo-nabytych Udziałów w D do CF (jak wskazano w Kroku 4). Wartość emisyjna akcji CF będzie odpowiadała wysokości zobowiązania P wobec Wnioskodawcy z tytułu obowiązku zapłaty ceny za nabyte Udziały w D.

W konsekwencji zobowiązanie P do zapłaty na rzecz Wnioskodawcy ceny za zakupione Udziały w D zostanie spełnione poprzez wniesienie przez P, działające w imieniu, czyli z upoważnienia i na rzecz Wnioskodawcy, do CF (w ramach Kroku 4) Udziałów w D.

Jak wskazano powyżej, P wykona zobowiązanie wobec Wnioskodawcy w oparciu o instytucję świadczenia w miejsce wykonania ("datio in solutum") przewidzianą w art. 453 k.c. bądź regulowaną prawem zagranicznym instytucję prawną o podobnym charakterze (tekst jedn.: w istotnych aspektach prawnych - essentialia negotii tożsamą z datio in solutum). Zgodnie z art. 453 k.c., jeżeli dłużnik (tutaj P) w celu zwolnienia się z zobowiązania (tutaj zapłata ceny za zakupione Udziały w D) spełnia za zgodą wierzyciela (tutaj Wnioskodawca) inne świadczenie (tutaj wniesienie Udziałów w D do CF), zobowiązanie dłużnika względem wierzyciela wygasa. W konsekwencji zastosowanie instytucji świadczenia w miejsce wykonania (Krok 5) połączonej z konstrukcją przekazu (Krok 4) umożliwi wszystkim zainteresowanym podmiotom realizację zakładanych planów biznesowych bez naruszenia wcześniejszych zobowiązań Wnioskodawcy wobec jego wierzycieli.

W wyniku przedstawionych powyżej kroków, CF zostanie wyłącznym udziałowcem D. Spółka nie wyklucza w przyszłości odpłatnego zbycia akcji CF. Spółka, D, I oraz CF podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania) w Polsce bądź winnym kraju członkowskim Unii Europejskiej.

Wnioskodawca w odpowiedzi na wezwanie organu podatkowego dodatkowo wyjaśnił, co następuje:

W wykonaniu postanowień umowy przekazu zawartej pomiędzy Wnioskodawcą, P oraz CF (Krok 4) oraz w celu wykonania ciążącego na P zobowiązania do zapłaty ceny do Wnioskodawcy za nabyte w Kroku 2 Udziały w D, P na podstawie umowy przeniesienia własność wkładu niepieniężnego wniesie Udziały w D do CF, Wniesienie Udziałów w D nastąpi w imieniu, czyli z upoważnienia na rzecz Wnioskodawcy jako podmiotu zobowiązanego do wniesienia Udziałów w D na pokrycie kapitału zakładowego w CF.

W przedmiotowym stanie faktycznym, obowiązujące przepisy nie nakładają na dłużnika (tutaj Wnioskodawca) zobowiązania do osobistego spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela (tutaj CF). Tak wyrażone zobowiązanie Wnioskodawcy jest ważne i podlegające wykonaniu. Ze względu na fakt, że Wnioskodawca w chwili wykonywania zobowiązania nie będzie właścicielem Udziałów w D, wykonanie zobowiązania będzie musiało nastąpić na rzecz Wnioskodawcy przez podmiot będący ich właścicielem. Tym samym jest dopuszczalne, aby świadczenie, do wykonania którego jest zobowiązany Wnioskodawca (przeniesienie własności Udziałów w D) należne wierzycielowi (tutaj CF), zostało spełnione przez podmiot trzeci (tutaj P).

Powyższe nie powoduje, że zobowiązanie to nie będzie prawnie skuteczne. Dłużnik może spełnić swoje świadczenie nie tylko poprzez jego bezpośrednie wykonanie, ale również w inne przewidziane prawem sposoby, w tym poprzez świadczenie spełnione przez inną niż dłużnik osobę. Stąd też nie ma przeszkód, aby Wnioskodawca zobowiązał się wobec CF do pokrycia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Udziałami w D. Sposób przeniesienia Udziałów w D na rzecz CF (poprzez P) będzie stanowić jedynie techniczną stronę realizacji tego zobowiązania.

Umowa przekazu (przewidziana w art. 9211 k.c. i nast.) zostanie zawarta pomiędzy Wnioskodawcą, P i CF. Na mocy tej umowy Wnioskodawca (przekazujący) upoważni P (przekazany), do spełnienia świadczenia w postaci wniesienia Udziałów w D do CF (do czego Wnioskodawca się zobowiązał w następstwie Kroku 3). Jednocześnie, Wnioskodawca upoważni C. (odbiorca przekazu) do przyjęcia świadczenia od P. W przedmiotowym stanie faktycznym przeniesienie przez P Udziałów w D na C. doprowadzi do wykonania zobowiązania P względem Wnioskodawcy z tytułu zapłaty ceny za Udziały w D oraz zobowiązania Wnioskodawcy do wniesienia wkładu do CF w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym CF.

Podstawową funkcją przekazu jest ułatwianie obrotu gospodarczego. Na przykład w sytuacji, gdy ten sam podmiot w stosunku do jednego jest zobowiązany do zapłaty sumy pieniężnej zaś wobec innego jest on uprawniony żądać określonej sumy to brak funkcjonowania instytucji przekazu prowadziłby do sytuacji, kiedy każde z powyższych świadczeń musiałoby być spełnione oddzielnie, instytucja przekazu może być stosowana do wszelkich świadczeń, które mogą być spełnione i przyjęte przez osobę trzecią tj. m.in. zapłaty, przeniesienia własności i wydania rzeczy oraz innych świadczeń polegających na działaniu. Dzięki zastosowaniu konstrukcji przekazu możliwe jest, by podmiot równocześnie zobowiązany i uprawniony wobec innych podmiotów złożył oświadczenie upoważniające dłużnika pierwszego stosunku do uiszczenia świadczenia do rąk wierzyciela drugiego stosunku z tym skutkiem, że wygasną zobowiązania z obydwu stosunków. Przekaz jest instytucją, na którą składają się dwa upoważnienia: jedno dla przekazanego, aby spełnił świadczenie do rąk odbiorcy przekazu, drugie dla odbiorcy przekazu i by odebrał świadczenie od przekazanego. Zarówno przekazany jaki odbiorca przekazu działa w imieniu własnym, ale na rzecz i z upoważnienia przekazującego. Konstrukcja przekazu zakłada istnienie trzech podmiotów i polega ona na tym, że jedna osoba zwana przekazującym (tutaj Wnioskodawca) poleca innej osobie, zwanej przekazanym (tutaj P) spełnienie określonego świadczenia do rąk osoby trzeciej, zwanej odbiorcą przekazu (tutaj CF). Spełnienie świadczenia ze stosunku powstałego na mocy urnowy przekazu i "datio in solutum" spowoduje wygaśnięcie zobowiązania przekazanego (tutaj P) wobec przekazującego (tutaj Wnioskodawca), oraz wygaśnięcie długu przekazującego wobec odbiorcy przekazu (tutaj CF).

Podmiotem przenoszącym na rzecz CF własność Udziałów w D będzie P. Zobowiązanym do wniesienia Udziałów w D w celu pokrycia objętych przez Wnioskodawcę akcji w warunkowo podwyższonym kapitale zakładowym CF będzie Wnioskodawca. Natomiast, w praktyce i jak to zostało wskazane we Wniosku oraz wyjaśnieniach powyżej, w wykonaniu postanowień umowy przekazu zawartej pomiędzy Wnioskodawcą, P oraz CF (Krok 4) oraz w celu wykonania ciążącego na P zobowiązania do zapłaty ceny do Wnioskodawcy za nabyte w Kroku 2 Udziały w DTN, P na podstawie umowy przeniesienia własności wkładu niepieniężnego wniesie Udziały w D do CF. Poprzez przeniesienie własności Udziałów w D na C. P wykona istniejące dotychczas niewykonane zobowiązanie do zapłaty ceny za Udziały w D.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym (Kroki 1 - 5) jedynym przychodem Spółki będzie cena sprzedaży Udziałów w D, natomiast w pozostałym zakresie zdarzenie będzie neutralne podatkowo dla Spółki.

2.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym do objęcia akcji CF (Kroki 1,3 i 4) zastosowanie znajdą przepisy o tzw. wymianie udziałów (art. 12 ust. 4d Ustawy o p.d.o.p.) i w konsekwencji po stronie Spółki nie wystąpi przychód do opodatkowania z tytułu objęcia akcji w CF.

3.

Czy, jeśli odpowiedź na pytanie nr 2 będzie negatywna, to koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia akcji CF równy będzie cenie sprzedaży Udziałów w D do P (dokonanej w Kroku 2).

4.

Czy na moment odpłatnego zbycia akcji w CF objętych przez Spółkę w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych akcji będzie równy cenie sprzedaży Udziałów w D do P (Krok 2).

Zdaniem Wnioskodawcy

Ad. 1

Zdaniem Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym (Kroki 1 - 5) jedynym przychodem Spółki będzie cena sprzedaży Udziałów w D, natomiast w pozostałym zakresie zdarzenie będzie neutralne podatkowo dla Spółki.

Przepisy ustawy o p.d.o.p. nie zawierają definicji legalnej przychodu. W art. 12 ust. 1 ustawodawca wskazuje jedynie przykładowe (o czym świadczy użycie zwrotu w szczególności") kategorie przysporzeń, które kreują przychód do opodatkowania. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych oraz organów podatkowych, o zaliczeniu danego przysporzenia do przychodów podatkowych decyduje definitywny charakter tego przysporzenia, rozumiany jako ostateczne i faktyczne powiększenie aktywów podatnika (tak przykładowo NSA w Warszawie w wyroku z dnia 27 listopada 2003 r., sygn. III SA 3382/02, w którym sąd stwierdził, że " (...) do przychodów zaliczyć można tylko takie wartości, które określają definitywny przyrost majątku podatnika").

Zgodnie z art. 14 ust. 1 Ustawy o p.d.o.p. przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Zbycie wkładów w spółdzielni albo udziałów w spółce kapitałowej powoduje powstanie przychodu do opodatkowania po stronie wspólnika zbywającego wkłady (udziały). A zatem sprzedaż przez Spółkę Udziałów w D do P (Krok 2 opisanego zdarzenia przyszłego) skutkować będzie powstaniem po jej stronie przychodu do opodatkowania. Jednocześnie, co do zasady, Spółka będzie mieć prawo do odliczenia od tego przychodu kosztów jego uzyskania (co nie stanowi jednak przedmiotu niniejszego wniosku).

W przedmiotowej sprawie w imieniu i na rachunek Spółki zostaną następnie (Krok 3 - 5 opisanego zdarzenia przyszłego) wniesione Udziały w D do CF jako forma rozliczenia zobowiązania z tytułu nabycia Udziałów w D przez P (zapłata ceny za sprzedane Udziały). W odniesieniu do tych kroków rozważyć należy dwa zdarzenia: (i) objęcie akcji CF oraz (ii) rozliczenie wzajemnych wierzytelności w ramach przekazu oraz przeniesienia własności Udziałów w miejsce wykonania zobowiązania do zapłaty ceny.

W odniesieniu do pierwszego zdarzenia, które jest przedmiotem pytania nr 2 zastosowanie będą miały przepisy dotyczące tzw. wymiany udziałów - zatem na podstawie art. 12 ust. 4d Ustawy o p.d.o.p. nie powstanie przychód z tego tytułu (szczegółowa argumentacja została przedstawiona w uzasadnieniu do pytania nr 2).

W odniesieniu do kwestii wzajemnych rozliczeń należy wskazać, że czynność wniesienia Udziałów w D do CF jako forma rozliczenia zobowiązania z tytułu wcześniejszej sprzedaży Udziałów, celem wykonania zobowiązania przez P (dokonywana za zgodą wierzyciela - Spółki) mieścić się będzie w ramach tzw. świadczenia w miejsce wykonania: "Jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa". Jest to czynność zupełnie innego rodzaju aniżeli np. umowa sprzedaży bądź darowizny (które regulują inne przepisy k.c., specyficzne określające elementy istotne tych umów). W przypadku bowiem dokonania datio in solutum nie dochodzi do zawarcia nowej umowy, określającej nowe zobowiązanie stron. W takim przypadku dochodzi jedynie do wykonania a tym samym wygaśnięcia zobowiązania, powstałego już uprzednio na mocy wcześniejszej umowy między stronami, przy czym wykonanie zobowiązania - za zgodą wierzyciela - następuje w innej formie, aniżeli strony się pierwotnie umówiły. Jest to zatem jedynie zmiana sposobu wykonania już wcześniej powstałego zobowiązania. Nie dochodzi do powstania nowych zobowiązań (np. zobowiązań w zakresie przeniesienia własności określonych rzeczy lub praw, bądź zapłaty umówionej ceny). Przeciwnie, na mocy datio in solutum dłużnik doprowadza do wygaśnięcia wcześniejszych zobowiązań.

Wobec powyższego, skoro na skutek wniesienia przez P w imieniu i na rzecz Spółki Udziałów w D do CF w celu pokrycia nowo wyemitowanych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym CF (na podstawie umowy o świadczenie w miejsce wykonania, która zostanie zawarta przez strony) nastąpi wykonanie wcześniejszego zobowiązania P wobec Spółki do zapłaty ceny za udziały w D to, zdaniem Spółki, nie uzyskuje ona dodatkowego przysporzenia majątkowego z tego tytułu. Konsekwentnie w tym zakresie (Krok 3, 4 i 5 opisanego zdarzenia przyszłego) po stronie Spółki nie powstaje przychód do opodatkowania.

Należy zauważyć, że odmienna od zaprezentowanej wykładnia przepisów podatkowych w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego prowadziłaby do sytuacji, w której to samo zdarzenie gospodarcze byłoby opodatkowane po stronie Spółki dwukrotnie:

* raz w momencie sprzedaży Udziałów w D do P (Krok 2),

* drugi raz w momencie wykonania zobowiązania przez P w dniu objęcia przez Spółkę akcji w CF (Krok 3 - 5).

Taka sytuacja stanowiłaby naruszenie podstawowych zasad dotyczących opodatkowania podatkiem dochodowym, stąd też należy uznać, że objęcie przez Spółkę akcji w CF na skutek wykonania przez P zobowiązania (Krok 3 - 5) będzie neutralne podatkowo.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, w tym m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. ILPB4/423- 145/11-5/ŁM czy też w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 grudnia 2007 r., sygn. ITPB3/423-108b/07/PS.

Wobec powyższego Spółka stoi na stanowisku, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym powstaje przychód do opodatkowania wynikający z czynności sprzedaży przez Spółkę Udziałów w D do P (Krok 2), natomiast w pozostałym zakresie opisane w zdarzeniu przyszłym kroki będą dla Spółki neutralne podatkowo z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych.

Ad. 2

Zdaniem Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym do objęcia akcji CF (Kroki 1,3 i 4) zastosowanie znajdą przepisy o tzw. wymianie udziałów (art. 12 ust. 4d Ustawy o p.d.o.p.) i w konsekwencji po stronie Spółki nie wystąpi przychód do opodatkowania z tytułu objęcia akcji w CF.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o p.d.o.p., jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia;

* spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

* spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z kolei zgodnie, z art. 12 ust. 11 Ustawy o p.d.o.p. w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W świetle powołanej powyżej regulacji tzw. transakcja wymiany udziałów (akcji) jest dla jej stron neutralna na gruncie Ustawy o p.d.o.p., tj. nie wiąże się z powstaniem przychodu, zarówno po stronie udziałowca (akcjonariusza) zbywającego udziały, jak i spółki nabywającej te udziały (akcje), jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

I.

podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia;

II.

w przypadku, gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., powinna być podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy o p.d.o.p. lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego; oraz

III.

spółka nabywająca uzyskuje w wyniku transakcji bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane albo spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w. spółce, której udziały (akcje) są nabywane zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce.

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Spółka w wykonaniu warrantów subskrypcyjnych obejmować będzie akcje wyemitowane przez CF w ramach warunkowego podwyższenia kapitału poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Udziałów w D (Krok 3), Zobowiązanie Spółki do pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego CF Udziałami w D wykonane zostanie przez P w imieniu i na rzecz Spółki (Krok 4 i 5). W konsekwencji na skutek wyżej wymienionych kroków (Krok 3, 4 i 5) Spółka obejmie akcje w CF w zamian za uzyskanie przez CF Udziałów w D dających CF bezwzględną większości głosów w D.

Mając powyższe na uwadze, należy uznać zdaniem Spółki, że:

* podmioty biorące udział w opisanej w zdarzeniu przyszłym transakcji podlegają w Polsce lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. A zatem warunek (i), o którym mowa powyżej należy uznać za spełniony w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

* Z uwagi na formę prawną w jakiej prowadzona jest działalność D tj. obecnie C a w przypadku przekształcenia formy prawnej - B.V., D jako spółka nabywająca, której Udziały są przedmiotem transakcji jest podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do Ustawy o p.d.o.p. A zatem art. 12 ust. 4d Ustawy o p.d.o.p. znajduje do niej zastosowanie a wspominany powyżej warunek (ii) należy uznać za spełniony w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

* W wyniku transakcji opisanej w zdarzeniu przyszłym, CF uzyska 100% Udziałów w D, które będą odpowiadały 100% praw głosu. Tym samym, CF uzyska bezwzględną większość praw głosu w D. W konsekwencji, warunek (iii), O którym mowa powyżej należy uznać za spełniony w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Reasumując, do opisanej w zdarzeniu przyszłym transakcji, w wyniku której na skutek wniesienia przez P w imieniu i na rzecz Spółki Udziałów w D do CF w zamian za jej akcje, co pozwoli CF na posiadanie bezwzględnej większości praw głosów w D, znajdzie zastosowanie przepis art. 12 ust. 4d Ustawy o p.d.o.p. (w związku z art. 12 ust. 11 Ustawy o p.d.o.p.). A zatem, zdaniem Spółki, po jej stronie nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu z tytułu objęcia akcji w CF.

Ad. 3

Zdaniem Spółki, jeśli odpowiedź na pytanie nr 2 będzie negatywna, to koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia akcji CF równy będzie cenie sprzedaży Udziałów w D do P (Krok 2). W sytuacji, w której odpowiedź na pytanie nr 2 powyżej byłaby negatywna, tj. organ wydający interpretację uznałby, że na skutek opisanych w zdarzeniu przyszłym (Krok 3 - 5), po stronie Spółki powstaje jednak przychód do opodatkowania z tytułu objęcia akcji CF (z czym Spółka się nie zgadza, w świetle argumentacji przedstawionej w punkcie 2 powyżej), to Spółka w takiej sytuacji będzie mieć prawo do pomniejszenia takiego przychodu o koszty jego uzyskania.

Zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 2b Ustawy o p.d.o.p. w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji) albo wkładów - ustała się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcji) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Zdaniem Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym, ze względu na sekwencję oraz charakter prawny przedstawionych kroków, wydatkami o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o p.d.o.p. będzie wartość wierzytelności Spółki wobec P z tytułu zbycia Udziałów w D (odpowiadający tej wierzytelności przychód został opodatkowany w Spółce na skutek sprzedaży Udziałów w D do P). Z ekonomicznego punktu widzenia to właśnie wartość niespłaconego przez P zobowiązania względem Spółki stanowi wydatek poniesiony przez Spółkę.

W tym zakresie należy zwrócić uwagę, że poprzez przeniesienie własności Udziałów na CF jako pokrycia wkładu na poczet akcji obejmowanych przez Spółkę wygasła wierzytelność Spółki wobec P z tytułu sprzedaży Udziałów. Innymi słowy w celu nabycia prawa do Udziałów (przenoszonych w jej imieniu i na jej rzecz do CF) Spółka uznała, że została spłacona w całości jej wierzytelność z tytułu sprzedaży Udziałów na rzecz P. Zatem zwiększenie aktywów Spółki o akcje CF odbyło się kosztem zmniejszenia aktywów z tytułu wierzytelności wobec P z tytułu sprzedaży Udziałów.

Co istotne Spółka będzie uprawniona do rozpoznania przychodu do opodatkowania z tytułu sprzedaży Udziałów. A zatem nabycie "prawa" do nich powinno się odbyć przy urealnieniu bazy kosztowej (biorąc pod uwagę, że wartość wierzytelności będzie stanowić rzeczywisty uszczerbek majątkowy Spółki z tytułu nabycia akcji CF).

W tym miejscu Spółka pragnie zwrócić uwagę, że w przypadku zbliżonych stanów faktycznych, gdzie również wykorzystywana jest do nabycia określonego aktywa instytucja "datio in solutum" (Krok 3 -5) organy podatkowe potwierdzają ww. interpretację Spółki. I tak przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, rozpatrując kwestię wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej przez wnioskodawcę w wyniku przeniesienia, na podstawie datio in solutum przez dłużnika własności nieruchomości w celu spłaty zobowiązania z tytułu pożyczek, uznał, że (j kosztem uzyskania przychodu w momencie sprzedaży nieruchomości nabytej w ramach datio in solutum będą wydatki poniesione przez Spółkę na jej nabycie, które odpowiadają sumie (i) kwoty wierzytelności z tytułu pożyczki (kwocie głównej powiększonej o otrzymane odsetki), która wygasła na skutek uregulowania zobowiązania w trybie art. 453 Kodeksu cywilnego oraz kwoty uiszczonej dopłaty" (interpretacja z dnia 10 stycznia 2011 r., sygn. IBPBI/21423-1408/10/AK). Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 19 listopada 2010 r., sygn. IPPB3/423-636/10- 2/GJ.

A zatem w przypadku gdyby organ wydający interpretację uznał, że na skutek transakcji opisanych w zdarzeniu przyszłym (Krok 3 - 5), po stronie Spółki powstaje jednak przychód do opodatkowania z tytułu objęcia akcji CF, oznaczałoby to, iż:

I.

W wyniku sprzedaży przez Spółkę Udziałów w D, powstaje przychód podatkowy w wysokości ceny sprzedaży tych Udziałów do P,

II.

Kosztem uzyskania przychodu, określonego w punkcie (i) powyżej będą historyczne wydatki poniesione na nabycie/objęcie Udziałów w D,

III.

W wyniku wniesienia przez P (w imieniu i na rzecz T) Udziałów w D do CF i objęcia przez T nowo wyemitowanych akcji CF, po stronie NN powstanie przychód w wysokości wartości nominalnej nowo wyemitowanych akcji CF,

IV.

Kosztem uzyskania przychodu, określonego w punkcie (iii) powyżej będzie wartość wierzytelności T względem P z tytułu sprzedaży Udziałów w D (Krok 2)

Reasumując, Spółka wnosi o potwierdzenie, że na moment objęcia przez Spółkę akcji w CF w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym (Kroki 3 - 5), o ile objęcie to będzie skutkowało przychodem dla Spółki (z czym Spółka się nie zgadza) to kosztem uzyskania tego przychodu będzie cena sprzedaży udziałów w D do P (Krok 2).

Ad. 4

Zdaniem Spółki, na moment odpłatnego zbycia akcji w CF objętych przez Spółkę w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych akcji będzie równy cenie sprzedaży Udziałów w D do P (Krok 2). Spółka nie wyklucza w przyszłości odpłatnego zbycia akcji CF objętych w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym (Krok 3 - 5). Zbycie akcji w CF spowoduje po stronie Spółki powstanie przychodu do opodatkowania. Jednocześnie, Spółka powinna mieć prawo do odliczenia od tego przychodu kosztów jego uzyskania.

Ponieważ nabycie akcji CF nastąpi w drodze tzw. wymiany udziałów zastosowanie do ustalenia kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji CF znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 8d Ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z tą regulacją nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k. A zatem na moment odpłatnego zbycia udziałów (akcji) nabytych przez podatnika w drodze tzw. wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d Ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodu z tytuły zbycia takich udziałów (akcji) będą wydatki poniesione przez podatnika ustalone zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k Ustawy o p.d.o.p.

Ponieważ nabycie Udziałów wnoszonych aportem do CF nastąpiło w ramach rozliczenia z użyciem datio in solutum (nie nastąpiło w drodze wniesienia wkładu niepieniężnego do D) zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o p.d.o.p. Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Zdaniem Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym, ze względu na sekwencję oraz charakter prawny przedstawionych kroków, wydatkami na objęcie akcji w CF będzie wartość wierzytelności Spółki wobec P z tytułu zbycia Udziałów w D odpowiadająca wartości rynkowej akcji CF (odpowiadający tej wierzytelności przychód został opodatkowany w Spółce na skutek sprzedaży Udziałów w D do P). Z ekonomicznego punktu widzenia to właśnie wartość niespłaconego przez P zobowiązania względem Spółki stanowi wydatek poniesiony przez Spółkę na nabycie/objęcie akcji w CF. Zbycie Udziałów w D (Krok 2) w świetle obowiązujących na moment zawarcia przez Spółkę i Groupe C porozumienia o połączeniu platform telewizji satelitarnej, będzie niezbędne i warunkujące możliwość późniejszego (w drodze wykonania Kroków 3 - 5) objęcia akcji w CF.

W tym zakresie należy zwrócić uwagę, że poprzez przeniesienie własności Udziałów na CF jako pokrycia wkładu na poczet akcji obejmowanych przez Spółkę wygasła wierzytelność Spółki wobec P z tytułu sprzedaży Udziałów. Innymi słowy w celu nabycia "prawa" do Udziałów (przenoszonych w jej imieniu i na jej rzecz do CF) Spółka uznała, że została spłacona w całości jej wierzytelność z tytułu sprzedaży Udziałów na rzecz P. Zatem zwiększenie aktywów Spółki o akcje CF odbyło się kosztem zmniejszenia aktywów z tytułu wierzytelności wobec P z tytułu sprzedaży Udziałów.

Co istotne Spółka będzie uprawniona do rozpoznania przychodu do opodatkowania z tytułu sprzedaży Udziałów. A zatem nabycie "prawa" do nich powinno się odbyć przy urealnieniu bazy kosztowej (biorąc pod uwagę, że wartość wierzytelności będzie stanowić rzeczywisty uszczerbek majątkowy Spółki z tytułu nabycia akcji CF).

W tym miejscu Spółka pragnie zwrócić uwagę, że w przypadku zbliżonych stanów faktycznych, gdzie również wykorzystywana jest do nabycia określonego aktywa instytucja "datio in solutum" (Krok 3 -5) organy podatkowe potwierdzają ww. interpretację Spółki. I tak przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, rozpatrując kwestię wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytej przez wnioskodawcę w wyniku przeniesienia, na podstawie "datio in solutum" przez dłużnika własności nieruchomości w celu spłaty zobowiązania z tytułu pożyczek, uznał, że " (...) kosztem uzyskania przychodu w momencie sprzedaży nieruchomości nabytej w ramach datio in solutum będą wydatki poniesione przez Spółkę na jej nabycie, które odpowiadają sumie (i) kwoty wierzytelności z tytułu pożyczki (kwocie głównej powiększonej o otrzymane odsetki), która wygasła na skutek uregulowania zobowiązania w trybie art. 453 Kodeksu cywilnego oraz kwoty uiszczonej dopłat" (interpretacja z dnia 10 stycznia 2011 r., sygn. IBPBl/2/423-1408/10/AK). Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 19 listopada 2010 r., sygn. IPPB3/423-636/10-2/GJ.

Reasumując, Spółka wnosi o potwierdzenie, na moment odpłatnego zbycia akcji w CF objętych przez Spółkę w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym (Kroki 1 - 5), kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych akcji będzie cena sprzedaży Udziałów w D do P (Krok 1).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym, Wnioskodawca (Spółka, T) ma zamiar wnieść aportem Udziały w D do spółki CF w zamian za jej akcje.

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.) zasady opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki kapitałowej zostały uregulowane w sposób szczegółowy, m.in. w art. 12 ust. 1 pkt 7 czy art. 12 ust. 4d, art. 15j tej ustawy.

Z uwagi na podane we wniosku przyczyny operacja wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci udziałów D do CF zostanie przeprowadzona poprzez przeprowadzenie kilku poszczególnych prawnie dopuszczalnych etapów (Kroków od 1 do 5).

Jak podkreśliła Spółka "Sposób przeniesienia Udziałów w D na rzecz CF (poprze P) będzie stanowić jedynie techniczną realizację tego zobowiązania." Organ podatkowy zauważa, że z uwagi na zamiar Spółki, który ma być osiągnięty i zostanie osiągnięty w wyniku realizacji poszczególnych Kroków oraz określony przez Spółkę cel czynności podejmowanych w ramach tych Kroków, zmierzających ostatecznie do realizacji zobowiązania Spółki do wniesienia aportem Udziałów D do CF, należy podzielić powyższe stwierdzenie Spółki.

W ocenie organu podatkowego Sposób przeprowadzenia przedmiotowej transakcji wniesienia wkładu pieniężnego do CF przez Spółkę nie zmienia prawno-podatkowej kwalifikacji tej czynności na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Brak jest bowiem podstaw prawnych by przepisy regulujące opodatkowanie transakcji wniesienia wkładu niepieniężnego nie znalazły w niniejszej sprawie zastosowania.

W konsekwencji, odnosząc się do poszczególnych pytań Spółki, organ stwierdza co następuje.

Ad.1 i 2)

Za błędne należy uznać stanowisko Spółki, iż z tytułu przeniesienia własności Udziałów D na rzecz P Spółka osiągnie przychód podatkowy.

Jak wskazała Spółka, w pierwszym etapie opisanego przez nią procesu na który składają się poszczególne Kroki, w wyniku objęcia warrantów subskrypcyjnych nabędzie ona prawo do nabycia akcji CF w zamian za wkład niepieniężny w postaci Udziałów D (Krok 1). Po czym Spółka sprzeda posiadane przez siebie Udziały w D spółce P (Krok 2). Następnie Spółka w wykonaniu warrantów subskrypcyjnych obejmie akcje CF (warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego), zobowiązując się jednocześnie do pokrycia objętych akcji Udziałami w D, do czego będzie miało dojść poprzez przeniesienie własności udziałów D na CF przez P działającej w imieniu i na rzecz Spółki (Krok 3) - w wyniku zawarcia umowy przekazu i umowy datio in solutum (Krok 4 i 5).

Na podstawie umowy przeniesienia własności wkładu niepieniężnego dojdzie do przeniesienia własności udziałów w D na CF w wyniku realizacji umowy przekazu oraz umowy datio in solutum, i tym samym dojdzie do zaspokojenia przysługującego Spółce roszczenia wobec P o zapłatę ceny za Udziały D, a jednocześnie do realizacji przysługującego CF roszczenia wobec Spółki o wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Udziałów D.

Należy zwrócić uwagę, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dojdzie po stronie Spółki do uzyskania jakiegokolwiek trwałego przysporzenia majątkowego z tytułu zbycia udziałów w D na rzecz P, ponieważ w efekcie końcowym wykonania umowy zbycia tych udziałów na rzecz P (a więc w momencie wniesienia Udziałów D rzez P do CF na podstawie umowy przekazu i datio in solutum) Spółka nie osiągnie przyrostu majątku z tego tytułu. Można powiedzieć, że P pełnić będzie w planowanej transakcji wniesienia przez Spółkę aportu niepieniężnego do CF w postaci Udziałów D jedynie funkcję pośrednika - podmiotu pośredniczącego w przekazaniu tychże udziałów CF. Powyższe potwierdza jednoznacznie analiza treści przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego (poszczególnych Kroków). Jednocześnie do przysporzenia w majątku Spółki dojdzie natomiast w wyniku (z tytułu) wniesienia przez nią tychże Udziałów (poprzez przeniesienie ich własności w imieniu i na rzecz Spółki przez P) na kapitał CF i objęcia przez Spółkę akcji CF, które to zdarzenie podlega regulacjom art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Organ zauważa, że podatnik nie może osiągnąć "podwójnego" przysporzenia majątkowego, a w konsekwencji przychodu podatkowego jednocześnie z tytułu zbycia udziałów poprzez wniesienie ich aportem do innej spółki kapitałowej (za "pośrednictwem" innego podmiotu) oraz z tytułu ich zbycia na rzecz tego podmiotu, który "pośredniczył" we wniesieniu tychże udziałów. Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprost reguluje konsekwencje podatkowe zdarzenia głównego jakim jest w przedmiotowej sprawie wniesienie aportem udziałów do spółki kapitałowej, wymieniając je bezpośrednio wśród przychodów podatkowych w art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych by w uznać, że Spółka w tym samym momencie uzyska również przysporzenie majątkowe rodzące przychód podatkowy z tytułu realizacji roszczenia o wynagrodzenie za zbycie Udziałów D na rzecz P.

Zgodnie z powołanym art. 12 ust. 1 pkt 7 przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, będzie nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Natomiast, stosownie do treści art. 12 ust. 1b ww. ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, objęcie udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część jest czynnością skutkującą powstaniem przychodu po stronie podmiotu wnoszącego aport będącego podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przychodem tym jest nominalna wartość udziałów w spółce, objętych w zamian za wkład niepieniężny. Powołany przepis odsyła jednocześnie do unormowań art. 14 ust. 1-3 omawianej ustawy, nakazując ich odpowiednie stosowanie.

Odnosząc powyższe do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, iż art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdzie zastosowanie w zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez Spółkę. W konsekwencji z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Udziałów D do CF, Spółka będzie miała obowiązek wykazania przychodu podatkowego w wysokości nominalnej wartości akcji CF objętych w zamian za ten wkład niepieniężny (z uwzględnieniem art. 14 ust. 1-3 ustawy).

Zgodnie natomiast z treścią art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Na mocy art. 12 ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Transakcja wymiany udziałów jest jedną z operacji, do których odnosi się Dyrektywa Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego. Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące wymiany udziałów implementują postanowienia tejże dyrektywy.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka wniesie do CF Udziały D w zamian za co Spółka obejmie akcje CF, przy czym zobowiązanie Spółki do pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego CF udziałami D wykonane zostanie przez P w imieniu i na rzecz Spółki.

Analizując przedmiotowe zdarzenie przyszłe w świetle brzmienia art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zauważyć, że podmioty biorące udział w opisanej transakcji spełniają warunki określone w tym przepisie co do ich rezydencji podatkowej, a w wyniku nabycia przez CF udziałów D nabędzie ona bezwzględną większość praw głosu w D.

Niemniej jednak nie można uznać, iż powołany art. 12 ust. 4d ww. ustawy, znajdzie zastosowanie w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, gdyż podmiotem przenoszącym własność udziałów D na CF będzie P (pomimo że dokona tego w imieniu i na rzecz Spółki). W efekcie CF nabędzie od udziałowca D, tj. spółki P udziały D, natomiast wyda własne akcje innemu udziałowcowi D, tj. Spółce (która w momencie ich otrzymania będzie udziałowcem D, gdyż nastąpi to przed zbyciem Udziałów D do P). W konsekwencji w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym podmiot, od którego CF nabędzie faktycznie udziały D nie będzie tym samym podmiotem któremu CF wyda własne akcje - nie są to podmioty tożsame. Mamy więc do czynienia w opisanej transakcji z czterema stronami transakcji, gdy tymczasem z brzmienia art. 12 ust. 4d ww. ustawy jednoznacznie wynika, iż operacja tzw. wymiany udziałów ma miejsce pomiędzy trzema stronami (podmiot który nabywa, podmiot który zbywa oraz podmiot którego akcje/udziały są zbywane), spełniającymi pozostałe warunki określone w tym przepisie.

Zatem za błędne należy uznać stanowisko Spółki, że sposób realizacji transakcji wniesienia aportem do CF Udziałów D przez Spółkę (w wyniku ich zbycia przez P) spełni warunki określone w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W konsekwencji, Wnioskodawca będzie miał obowiązek wykazania przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu objęci akcji CF.

Ad. 3)

Za błędne należy uznać stanowisko Spółki, iż koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia akcji CF będzie równy cenie sprzedaży Udziałów w D do P.

Na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 2 tej ustawy, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości wartości:

a.

nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

b.

określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c.

określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni.

Ponadto, jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1j - art. 15 ust. 1o ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku wniesienia aportem udziałów/akcji nabytych za gotówkę należy uznać, że podatnik zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b w związku z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinien rozpoznać koszt w wysokości wydatków faktycznie poniesionych na nabycie tych udziałów/akcji. W przypadku wniesienia aportem udziałów/akcji nabytych za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część należy uznać, że podatnik zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinien rozpoznać koszt w wysokości wartości nominalnej wnoszonych udziałów/akcji. Zaś w przypadku wniesienia aportem udziałów/akcji nabytych za objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części podatnik powinien rozpoznać koszt w wysokości określonej zgodnie z ust. 1k.

Odnosząc powyższe uregulowania do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, organ zauważa, że Spółka będzie miała prawo wykazać koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia Akcji CF w zamian za wkład niepieniężny w postaci Udziałów D, w wysokości wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie/w momencie nabycia tych Udziałów (tzw. koszt historyczny) ustalone w sposób określony w art. 15 ust. 1j pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Za błędne należy zaś uznać stanowisko Spółki, iż za wydatek na nabycie Udziałów D, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b ww. ustawy można będzie uznać "wartość wierzytelności Spółki wobec P z tytułu zbycia udziałów w D" (cenę sprzedaży udziałów D do P), gdyż wartość ta nie stanowi faktycznie poniesionego przez Spółkę wydatku na nabycie Udziałów D (tzw. kosztu historycznego), tj. na objęcie praw (udziałów) w spółdzielni holenderskiej (która zostanie ewentualnie przekształcona w spółkę kapitałową), o którym mowa w tych przepisach.

Należy przy tym zauważyć, że podatnik może rozliczyć określony wydatek przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o ile nie został on wcześniej zaliczony przez niego do kosztów uzyskania przychodów.

Ad. 4)

Za błędne należy uznać stanowisko Spółki, iż na moment odpłatnego zbycia akcji CF objętych przez Spółkę w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji będzie równy cenie sprzedaży Udziałów D do P.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Cytowany przepis statuuje ogólną zasadę przyjmowania, dla celów określenia kosztów uzyskania przychodów, wartości nominalnej wydanych udziałów w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jako że w opisanym zdarzeniu przyszłym w zamian za wniesione na kapitał zakładowy CF udziały D wydane zostaną Spółce akcje CF, należy uznać, iż co do zasady na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie zbycia przez Spółkę tychże akcji CF (nabytych za wkład niepieniężny w postaci Udziałów D) do kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu, Spółka będzie mogła zaliczyć wartość nominalną akcji CF z dnia ich objęcia. Za błędne należy zatem uznać stanowisko Spółki, iż na moment odpłatnego zbycia akcji CF objętych przez Spółkę w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji będzie równy cenie sprzedaży Udziałów D do P, skoro ustawodawca w cytowanym art. 15 ust. 1k pkt 1 ww. ustawy, jednoznacznie określił w jaki sposób ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu transakcji odpłatnego zbycia udziałów nabytych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Odnośnie powołanych przez Spółkę we wniosku interpretacji indywidualnych podkreślić należy, że interpretacje indywidualne wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację, co do zasady nie stanowią źródła prawa. Podstawą dokonania przez organ indywidualnej interpretacji są same przepisy prawa podatkowego, w tym ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto podkreślenia wymaga, iż z treści przywołanych interpretacji indywidualnych jednoznacznie wynika, że nie zostały wydane w stanie faktycznym tożsamym ze zdarzeniem przyszłym przedstawionym w niniejszej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl