IPPB3/423-325/12-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-325/12-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2012 r. (data wpływu 25 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* skutków podatkowych wniesienia w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) spółki kapitałowej do spółki kapitałowej/spółdzielni mającej siedzibę w Holandii - jest prawidłowe,

* konsekwencji podatkowych zbycia udziałów holenderskiej spółki kapitałowej/spółdzielni - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wniesienia w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) spółki kapitałowej do spółki kapitałowej/spółdzielni mającej siedzibę w Holandii, a następnie zbycia udziałów holenderskiej spółki kapitałowej/spółdzielni.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

S.A. (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") jest spółką kapitałową prawa polskiego będącą jedną z największych spółek medialnych w Polsce. Spółka należy do międzynarodowej grupy medialnej I ("Grupa I"). Spółka jest członkiem spółdzielni założonej pod prawem holenderskim - D U.A. z siedzibą w Holandii, do której wniosła ponad 90% wkładów. Na moment opisanego zdarzenia przyszłego:

* Spółka będzie posiadać prawa wynikające z uczestnictwa w spółdzielni (udziały) D U.A. ("coöperatie", do której wniosła ponad 90% ogółu wkładów) bądź ponad 90% udziałów w DB.V. ("besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid" odpowiadająca formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) (dalej: JD") z siedzibą w Holandii o ile nastąpi wcześniej planowane przekształcenie formy prawnej D z C na B.V.

* D oraz Spółka będą łącznie posiadać 100% udziałów (akcji) w I Sp. z o.o. (operator platformy telewizji satelitarnej "n"; dalej: "I ") lub I S.A., o ile nastąpi przekształcenie I ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną.

W związku z planowaną restrukturyzacją biznesową Grupy I, Spółka zamierza wnieść posiadane udziały (akcje) w I (objęte przez Spółkę w zamian za wkład pieniężny rozliczony w drodze umownego potrącenia wierzytelności posiadanych przez Spółkę wobec I z tytułu niespłaconych pożyczek wraz z naliczonymi i/albo skapitalizowanymi odsetkami z zobowiązaniem Spółki wobec I z tytułu pokrycia przez Spółkę wkładem pieniężnym udziałów) do D jako wkład niepieniężny. W ramach transakcji aportu Wnioskodawca obejmie nowoutworzone udziały (w przypadku przekształcenia w B.V.) lub zwiększy udziały (wnosząc nowe wkłady) w D. W wyniku tej transakcji D będzie posiadać 100% udziałów (akcji) w I.

Spółka nie wyklucza w przyszłości odpłatnego zbycia udziałów w D w szczególności poprzez ich sprzedaż.

D podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Holandii (tzn. jako spółdzielnia prawa holenderskiego z siedzibą w Holandii jest rezydentem podatkowym w Holandii zgodnie z przepisami podatkowymi prawa holenderskiego). Na potwierdzenie tej okoliczności D uzyska certyfikat rezydencji wydany przez holenderskie władze podatkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, w wyniku wniesienia przez Spółkę, w formie wkładu niepieniężnego, posiadanych udziałów (akcji) w I do D, po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

2.

W jakiej wysokości należy ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia w przyszłości udziałów w D objętych w sposób opisanym w zdarzeniu przyszłym.

Ad. 1. Zdaniem Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym, w wyniku wniesienia przez Spółkę, w formie wkładu niepieniężnego, posiadanych udziałów (akcji) w I do D, po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Ad. 2. Zdaniem Spółki, koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia w przyszłości udziałów w D objętych w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym należy ustalić zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o p.d.o.p.

UZASADNIENIE

Ad. 1

Zgodnie z art. 12 ust. 4d Ustawy o p.d.o.p., jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

* spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

* spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z kolei zgodnie, z art. 12 ust. 11 Ustawy o p.d.o.p. w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W świetle powołanej powyżej regulacji tzw. transakcja wymiany udziałów (akcji) jest dla jej stron neutralna na gruncie Ustawy o p.d.o.p., tj. nie wiąże się z powstaniem przychodu, zarówno po stronie udziałowca (akcjonariusza) zbywającego udziały, jak i spółki nabywającej te udziały (akcje), jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

i.

podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia;

ii. w przypadku, gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., powinna być podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy o p.d.o.p. lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego; oraz

iii. spółka nabywająca uzyskuje w wyniku transakcji bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane albo spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce.

Referując do przedstawionych wyżej warunków, Spółka wskazuje, że:

* Podmioty (Spółka, I jak i D działające jako C bądź B.V.) biorące udział w opisanej w zdarzeniu prawnym transakcji podlegają w Polsce łub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia. A zatem warunek (i) należy uznać za spełniony w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

* Z uwagi na formę prawną w jakiej prowadzona jest działalność D tj. obecnie C a w przypadku przekształcenia formy prawnej - B.V., D jako spółka nabywająca jest podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do Ustawy o p.d.o.p. (dla wyjaśnienia różnica w nazewnictwie D - C a nazewnictwem użytym w załączniku nr 3 do Ustawy - coöperatie ma charakter czysto językowy i wynika z posłużenia się przez ustawodawcę w załączniku liczbą mnoga). A zatem art. 12 ust. 4d Ustawy o p.d.o.p. znajduje do niej zastosowanie a warunek (ii) należy uznać za spełniony w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

* W wyniku transakcji opisanej w zdarzeniu przyszłym, D (niezależnie od formy prawnej, w której będzie działać, tj. C bądź B.V.) uzyska 100% udziałów (akcji) w I, które będą odpowiadały 100% praw głosu. Tym samym, D uzyska bezwzględną większość praw głosu w I lub posiadając już bezwzględną większość głosów, zwiększy ilość udziałów (akcji) w I. W konsekwencji, warunek (iii) należy uznać za spełniony w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Reasumując, przesłanki, określone w art. 12 ust. 4d oraz art. 12 ust. 11 Ustawy o p.d.o.p., w przedstawionym zdarzeniu przyszłym należy uznać za spełnione łącznie. A zatem, zdaniem Spółki, w wyniku wniesienia przez Spółkę, w formie wkładu niepieniężnego, udziałów (akcji) posiadanych w I do D (niezależnie od formy prawnej w której będzie działać, tj. C bądź B.V.), po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Ad. 2.

W przypadku odpłatnego zbycia udziałów, które powoduje powstanie przychodu do opodatkowania po stronie wspólnika zbywającego udziały, co do zasady, wspólnik ma prawo do uwzględnienia kosztów jego uzyskania. Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów zależy m.in. od tego, w jaki sposób zbywane udziały zostały nabyte bądź objęte.

Generalnie, zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8d Ustawy o p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów. Wydatki takie jednak stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalone zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k Ustawy o p.d.o.p. (zdanie drugie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8d cytowanej ustawy).

A zatem Spółka na moment odpłatnego zbycia udziałów w D objętych w drodze opisanej w zdarzeniu przyszłym transakcji wymiany udziałów, będzie miała prawo do ujęcia w rachunku podatkowym kosztów uzyskania tego przychodu w wysokości wydatków na nabycie/objęcie udziałów w I (udziały podlegające wymianie), ustalonych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 bądź art. 15 ust. 1k Ustawy o p.d.o.p.

I tak zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie łub nabycie udziałów/akcji albo wkładów w spółdzielni, udziałów lub akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e. Tym samym ustawodawca odroczył możliwość zaliczenia wydatków na objęcie/nabycie udziałów/akcji w spółce do kosztów uzyskania przychodu, do momentu odpłatnego zbycia.

Mając na uwadze, że udziały w I (spółka, której udziały są przedmiotem transakcji wymiany udziałów) zostaną objęte przez Spółkę w drodze wniesienia wkładu gotówkowego, zdaniem Spółki na dzień zbycia udziałów w D objętych w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym, Spółka będzie mieć prawo do ujęcia dla celów podatkowych kosztów uzyskania przychodu z tego tytułu w wysokości ustalonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 w zw. zad. 16 ust. 1 pkt 8d Ustawy o p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 1, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej - w zakresie pytania nr 1, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 2, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej "ustawa o p.d.o.p.")"jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów)."

Artykuł 12 ust. 11 stanowi natomiast, że w sytuacji, gdy "spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego."

Mając na uwadze fakt, iż stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 wniosku jest prawidłowe, uznać należy, iż do opisanej transakcji znajdą zastosowanie dwa przytoczone wyżej przepisy. W związku z powyższym należy wskazać, iż w sytuacji dokonania przez Spółkę kolejnej transakcji w postaci zbycia udziałów holenderskiej spółdzielni (ewentualnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w przypadku gdy dojdzie do przekształcenia tego podmiotu), Spółka będzie musiała ustalić na ten moment koszt uzyskania przychodów zgodnie z dyspozycją przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8d. Przepis ten stanowi, iż: "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...) wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k (...)".

Jako niesporne należy zatem uznać twierdzenie Spółki, zgodnie z którym Spółka na moment odpłatnego zbycia udziałów w D objętych w drodze opisanej w zdarzeniu przyszłym transakcji wymiany udziałów, będzie miała prawo do ujęcia w rachunku podatkowym kosztów uzyskania tego przychodu w wysokości wydatków na nabycie/objęcie udziałów w I (udziały podlegające wymianie), ustalonych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 bądź art. 15 ust. 1k Ustawy o p.d.o.p. Nie można jednak zgodzić się z dalszym wywodem Spółki, z którego wynika, iż finalnie zastosowanie do ustalenia wysokości kosztów, o których mowa w pytaniu nr 2, znajdzie przepis art. 16 ust. 1 pkt 8. Wnioskodawca nie nabył bowiem udziałów spółki, której udziały są przedmiotem transakcji wymiany udziałów, w drodze wniesienia wkładu gotówkowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka objęła udziały I w drodze umownego potrącenia wierzytelności posiadanych przez Spółkę wobec I z tytułu niespłaconych pożyczek wraz z naliczonymi i/albo skapitalizowanymi odsetkami z zobowiązaniem Spółki wobec I z tytułu pokrycia przez Spółkę wkładem pieniężnym udziałów.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.; dalej "k.s.h.") przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej może być wierzytelność, jaką posiada obecny/przyszły wspólnik wobec spółki jak również wierzytelność posiadana przez obecnego/przyszłego wspólnika wobec osoby trzeciej. Sytuację, w której przedmiotem aportu jest wierzytelność posiadana przez obecnego/przyszłego wspólnika wobec spółki przyjmuje się określać jako konwersję wierzytelności na udziały/akcje (z perspektywy wspólnika-wierzyciela) albo też jako konwersję długu na kapitał (z perspektywy spółki-dłużnika). Konwersja wierzytelności wierzyciela oznacza jej zamianę na inne prawo majątkowe i nie jest wniesieniem wkładu w formie pieniężnej albowiem tę można zrealizować tylko przez wpłatę pieniądza (gotówki) lub przy użyciu pieniądza bankowego.

Kodeks spółek handlowych, podobnie zresztą jak i poprzednio obowiązujący Kodeks handlowy, nie definiują pojęć wkład pieniężny czy niepieniężny (aport) jako form pokrycia kapitału w spółce z o.o., jak również technicznego sposobu realizacji wniesienia tego wkładu na pokrycie kapitału zakładowego. Ustawodawca wprowadzając ten dychotomiczny podział wkładów przeciwstawił wkład niepieniężny, wkładowi pieniężnemu, a to logicznie oznacza, że przedmiotem wkładu niepieniężnego może być wszystko to co - nie będąc pieniądzem - przedstawia wartość ekonomiczną.

Artykuł 14 § 4 k.s.h. nie przesądza pieniężnego charakteru konwersji wierzytelności na udziały w przypadku omawianej konwersji, lecz o wyeliminowaniu dotychczasowej praktyki wnoszenia tzw. ukrytych aportów polegającej na samowolnej zmianie sposobu pokrycia i zamiast wkładu pieniężnego do czego się zobowiązał wspólnik ("należnej zapłaty na poczet udziałów") wnoszenia do spółki za zgodą zarządu aportu w postaci wierzytelności pieniężnej, którą sam posiada względem spółki. Przepis ten więc dopuszczając umowne potrącenie zapewnia realność wniesionego wkładu, przez co realizuje ochronną funkcję kapitału zakładowego.

W kontekście powyższego nie można utożsamiać umownego potrącenia wzajemnych wierzytelności (spółki i obecnego/przyszłego wspólnika) związanego z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki, z fizycznym uregulowaniem przez obecnego/przyszłego wspólnika istniejącej wierzytelności spółki wobec takiego wspólnika, z tytułu roszczenia o wniesienie przez niego wkładu pieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy spółki. Nie można zatem uznać, iż dokując konwersji wierzytelności na kapitał zakładowy drogą potrącenia umownego, na co pozwala art. 14 § 4 k.s.h., można w ten sposób wywołać te same skutki podatkowe jakie powstać mogą jedynie w wyniku faktycznego przekazania środków pieniężnych na kapitał zakładowy. Potrącenie jest bowiem formą wygaszania istniejących wierzytelności prowadzącą do umorzenia wzajemnych należności i zobowiązań. Kompensata nie prowadzi zatem do realizacji świadczeń wzajemnych, a jedynie do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej, przy czym wierzytelności umarzają się do wierzytelności niższej a zobowiązania wzajemne wygasają. Przyjęta przy kompensacie forma wykonania świadczenia jest więc czym innym niż spełnienie świadczenia poprzez zapłatę.

W związku z powyższym należy uznać, iż udziały w I zostaną objęte w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego. Spółka będzie miała prawo rozpoznać koszt podatkowy stosownie do treści art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o p.d.o.p. (w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8d tej ustawy), zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Cytowany przepis statuuje ogólną zasadę przyjmowania, dla celów określenia kosztów uzyskania przychodów, wartości nominalnej wydanych udziałów w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Jako, że w opisanym zdarzeniu przyszłym w zamian za wniesione na kapitał zakładowy I wierzytelności Spółki z tytułu pożyczek wydane zostaną udziały I, w momencie zbycia tychże udziałów Spółka będzie miała prawo do wykazania kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu - w wartości nominalnej objętych w drodze konwersji udziałów I (a nie w wartości ustalonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., jak błędnie twierdzi Spółka).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 2, uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl