IPPB3/423-308/14-3/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-308/14-3/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2014 r. (data wpływu 21 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 maja 2014 r. (wpływ faxem 2 czerwca 2014 r.) - o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 11 grudnia 2003 r. Przedsiębiorstwo Sp. z o.o. będąc członkiem Spółdzielni w W, zwane dalej - "Spółdzielnią", zawarła umowę wkładu niepieniężnego.

W oparciu o art. 19 § 1 i art. 20 ustawy - Prawo Spółdzielcze członek Spółdzielni jest zobowiązany do zadeklarowania udziału w wysokości przewidzianej przez Statut, a także do wniesienia wkładów na własność Spółdzielni lub do korzystania z tego wkładu na podstawie innego stosunku prawnego tj. zgodnie ze statutem.

Przedsiębiorstwo Sp. z o.o. zwane dalej "Członkiem Spółdzielni" zadeklarowało zwrotny wkład niepieniężny do Spółdzielni w postaci długoterminowych aktywów finansowych tj. 5 502 udziałów Zakładów B. sp. z o.o. po 1000 zł tj. ich wartości nominalnej. W roku wniesienia "Członek Spółdzielni" prawidłowo rozpoznał koszty i przychody podatkowe.

Zgodnie z umową wkładu Spółdzielnia mogła rozporządzać wniesionymi udziałami jak własnymi, tak więc mogły one podlegać obrotowi.

W 2014 r. "Członek Spółdzielni" ma zamiar wystąpić z wnioskiem do Spółdzielni o zwrot wkładu w postaci udziałów spółki prawa handlowego lub jego równowartości w gotówce.

Zgodnie z zawartą umową wkładu jak i ze Statutem oraz odpowiednimi przepisami Prawa Spółdzielczego zwrot wkładu niepieniężnego następuje poprzez przeniesienie na Członka Spółdzielni udziałów o wartości odpowiadającej ich wartości nominalnej z daty zawarcia umowy wkładu, dopuszczając jednocześnie przeniesienie udziałów lub akcji spółek innych niż udziały wniesione jako wkład, a także zwrot wkładu niepieniężnego w pieniądzu w wartości nominalnej udziałów z dnia wniesienia wkładu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy dla "Członka Spółdzielni" zwrot tej samej ilości udziałów innego podmiotu niż wniesionych udziałów, tj. Zakładów B. których wartość nominalna jest taka jak wniesionego wkładu do Spółdzielni rodziłoby konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Jeżeli zwrot wkładu niepieniężnego przez Spółdzielnię "Członkowi Spółdzielni" nastąpiłbyw pieniądzu wg wartości nominalnej udziałów łub akcji z dnia wniesienia wkładu czy wartośćotrzymanych pieniędzy rodzi konsekwencje podatkowo dla "Członka Spółdzielni".

Zdaniem Wnioskodawcy.

Ad. 1 i 2

W oparciu o przepisy art. 19 1, art. 20 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo Spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r.nr 188 poz. 1848-tekst jednolity z późn. zm.) członek spółdzielni zobowiązany jest do zadeklarowania udziału w wysokości przewidzianej przez Statut, a także wniesienia wkładów na własność Spółdzielni lub do korzystania z nich przez Spółdzielnię na podstawie innego stosunku prawnego, jeżeli statut przewiduję taki obowiązek.

Statut Spółdzielni jak również umowa wkładu przyznają Spółdzielni możliwość wyboru sposobu zwrotu wkładu na podstawie 8, 14 ust. 4 Statutu Spółdzielni "Tryb i terminy wniesienia wkładu, okres jego użytkowania przez Spółdzielnię, zasady zwrotu ustala umowa zawarta pomiędzy Członkiem a Spółdzielnią". § 14a Statutu Spółdzielni tj.: "Członek Spółdzielni może rozporządzać swoimi roszczeniami do Spółdzielni o wypłatę udziałów oraz o zwrot wkładów lub o wypłatę ich równowartości ze skutecznością od dnia w którym roszczenia te stały się wymagalne" oraz 6 umowy wkładu z dnia 11 grudnia 2003 r. - "W przypadku wypowiedzenia niniejszej umowy, albo jej rozwiązania w trybie porozumienia stron, zwrot wkładu lub jego części następuje według wyboru Spółdzielni:

a.

w gotówce o wartości nominalnej z dnia wniesienia wkładu,

b.

poprzez przeniesienie własności akcji lub udziałów o wartości nominalnej odpowiadającej wartości wkładu niepieniężnego z daty jego wniesienia. Dopuszcza się przeniesienie własności akcji lub udziałów innych spółek niż te, których udziały wniesiono na mocy niniejszej umowy"

Naszym zdaniem zwrot wkładu niepieniężnego w pieniądzu według wartości nominalnej udziałów z dnia wniesienia wkładu niepieniężnego - zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: ustawy o CIT)"nie zalicza się do przychodów zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów akcji oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia" - nie rodzi konsekwencji podatkowych.

Zdaniem Spółki również zwrot wniesionego wkładu niepieniężnego w postaci udziałów spółki prawa handlowego innego podmiotu niż wniesionych udziałów tj. Zakładów B., których wartość nominalna jest taka sama jak wniesionego wkładu do Spółdzielni nie rodzi konsekwencji podatkowych w podatku osób prawnych.

Roszczenie z tytułu zwrotu wkładu przysługuje Członkowi Spółdzielni (zgodnie z przepisami ustawy - Prawo Spółdzielcze i Statutem Spółdzielni) jednak w momencie zwrotu wkładów nie ustała się kosztu uzyskania przychodów natomiast wyłącza się z przychodów do opodatkowania wartość otrzymanych środków pieniężnych odpowiadającą kosztowi ich nabycia lub objęcia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl