IPPB3/423-269/13-2/GJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-269/13-2/GJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2013 r. (data wpływu 26 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu uzyskania poręczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.04.2013. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest podmiotem z siedzibą w Polsce i prowadzi od I kwartału 2013 r. działalność gospodarczą w zakresie produkcji masy włóknistej oraz produkcji makulaturowych papierów przemysłowych.

Od 2011 r. Spółka realizuje inwestycję polegającą na budowie zakładu produkcyjnego z maszyną papierniczą. Dostawcy głównych maszyn i urządzeń, aby zabezpieczyć płatności z tytułu zawartych kontraktów o bardzo dużej wartości, zawarcie kontraktu warunkowali uzyskaniem poręczenia zapłaty przez będącą w bardzo dobrej kondycji finansowej, Spółkę Matkę z siedzibą w Polsce. Spółka Matka poręczyła za zobowiązania Spółki-córki. Spółki zawarły ze sobą stosowną umowę i na warunkach rynkowych ustaliły odpłatność z tytułu zawartego poręczenia, stosując stawkę z tytułu odpłatności na poziomie, jaki stosuje niezależny podmiot. Poręczenie będzie funkcjonować do czasu zakończenia rozliczeń (zapłaty zobowiązań kontraktowych) pomiędzy Dostawcami i Wnioskodawcą.

Spółka udzielająca gwarancji rozpoznała przychód (przyjęto umowne okresy rozliczeniowe), natomiast Spółka uzyskująca poręczenie rozpoznała koszt uzyskania przychodu w tej samej dacie. Po zakończeniu inwestycji i rozliczeniu dostaw nastąpi kolejne rozliczenie. Rozliczenie pomiędzy Spółkami następuje na podstawie wystawionej przez Dostawcę noty księgowej (tego typu usługi są zwolnione od podatku od towarów i usług).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego oraz polskich regulacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Spółka może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wydatki poniesione na zapłatę z tytułu poręczenia.

2.

Jeśli tak to, czy prawidłowa jest kwalifikacja kosztu jako kosztu uzyskania przychodu pośrednio związanego z przyszłymi przychodami na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki:

Wydatek z tytułu poręczenia zapłaty zobowiązań udzielony przez Spółkę Matkę Spółce córce Strony potraktowały jak umowę odpłatną ustaliły odpłatność na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu tego typu usług traktując wydatek jako koszt pośredni związany z przyszłym przychodem.

UZASADNIENIE

W myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu muszą być spełnione następujące warunki:

* Został poniesiony przez podatnika tj. nie stanowią kosztów uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez inne osoby niż podatnik

* Jest definitywny tj. wartość wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona

* Pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą

* Poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów

* Został właściwie udokumentowany

* Nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Poniesione koszty związane z poręczeniem spłaty zobowiązań z tytułu dostawy maszyn i urządzeń (środków trwałych) jako wydatek niezbędny do przyszłego funkcjonowania Spółki ustalone na zasadach rynkowych, są kosztami pośrednimi uzyskania przychodu potrącanymi w dacie poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl