IPPB3/423-224/12-5/PK1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-224/12-5/PK1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2012 r. (data wpływu: 10 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 czerwca 2012 r. (data wpływu: 26 czerwca 2012 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 19 czerwca 2012 r. nr IPPB3/423-224/12-2/PK1 (doręczone 22 czerwca 2012 r.), a następnie uzupełnionym w dniu 6 lipca 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej wkładu niepieniężnego oraz kosztów uzyskania przychodów w sytuacji jego odpłatnego zbycia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej wkładu niepieniężnego oraz kosztów uzyskania przychodów w sytuacji jego odpłatnego zbycia. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 19 czerwca 2012 r. (znak sprawy: IPPB3/423-224/12-2/PK1), wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 23 czerwca 2012 r. (data wpływu 26 czerwca 2012 r.).W dniu 6 lipca 2012 r. Wnioskodawca ponownie uzupełnił wniosek w zakresie opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest spółką akcyjną oraz jest - w części ułamkowej - współwłaścicielem budynków oraz współużytkownikiem wieczystym działek gruntów, na których budynki są położone (nieruchomości budynkowe). Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu i wynajmu nieruchomości. Drugim i wyłącznym współwłaścicielem budynków i współużytkownikiem wieczystym działek gruntów jest inna osoba prawna (Współwłaściciel); Właścicielem gruntów jest Skarb Państwa.

Współwłaściciel wniesie swój udział w nieruchomościach budynkowych do Spółki w drodze aportu, za który otrzyma wyemitowane (przez Spółkę) akcje Spółki. Aport ten (udział) nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. W rezultacie dokonania aportu w majątku Spółki nastąpi zejście się dotychczasowych udziałów w nieruchomościach budynkowych Spółki i Współwłaściciela, tym samym Spółka stanie się wyłącznym właścicielem budynków oraz wyłącznym użytkownikiem wieczystym działek gruntu, co do całości nieruchomości budynkowych. Spółka rozważa - po przejęciu ww. aportu i zgromadzeniu w swoim majątku całości własności budynków i prawa użytkowania wieczystego - utworzenie odrębnej jednoosobowej spółki z o.o. celowej (spółki-córki), w której Spółka obejmie wszystkie udziały w zamian za ww. nieruchomości wniesione do spółki-córki jako aport. Spółka-córka jeszcze nie istnieje, a w zamierzeniu Spółki ta nowo powstała spółka-córka prowadzić będzie - w oparciu o otrzymaną nieruchomość - własną, odrębną od Spółki, działalność w zakresie obrotu lub wynajmu nieruchomości. Spółka będzie wynajmować część pomieszczeń od spółki-córki lub przeniesie swą działalność do innej lokalizacji, zależnie od bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości oraz sytuacji finansowej Spółki.

Zadeklarowana wartość - wnoszonego przez Spółkę do spółki-córki - aportu będzie równa wartości rynkowej, a cała jego wartość zostanie przelana na kapitał zakładowy spółki-córki bez tworzenia z tego tytułu kapitału zapasowego (agio). Tym samym Spółka obejmie udziały spółki-córki w łącznej wysokości wartości nominalnej odpowiadającej wartości aportu zadeklarowanej w akcie jego wniesienia.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, iż przedmiot aportu P S.A. do jednoosobowej spółki z o.o. (własność budynków i użytkowania wieczystego) nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

W przypadku używania przez przyszłą spółkę-córkę nabytych w drodze aportu nieruchomości na cele działalności gospodarczej, w tym ich oddania do odpłatnego używania-jak należy obliczyć wartość początkową nabytych nieruchomości w księgach spółki-córki, od której mają być obliczane odpisy amortyzacyjne stanowiące koszt uzyskania przychodów dla spółki-córki.

2.

W przypadku odpłatnego zbycia przez przyszłą spółkę-córkę nabytych w drodze aportu nieruchomości w całości lub w części - czy i w jakiej części kosztem uzyskania przychodów z ww. sprzedaży będzie wartość początkowa nieruchomości ujętych w księgach spółki-córki, nabytych wcześniej w drodze aportu.

Stanowisko Spółki odnośnie pytania nr 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisywanym stanie faktycznym wartość początkowa nieruchomości, stanowiąca podstawę dokonywania przez spółkę-córkę odpisów amortyzacyjnych, będzie równa tej części zadeklarowanej w akcie wniesienia aportu wartości, która odnosi się do wartości budynków, gdyż od prawa użytkowania wieczystego odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje się (art. 16c pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Ponadto, tak dokonane - od wartości budynków - odpisy amortyzacyjne będą stanowiły w całości koszt uzyskania przychodów, gdyż nie znajduje zastosowania ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ww. ustawy. W niniejszym stanie faktycznym cała wartość aportu została przelana na kapitał zakładowy spółki-córki, Tym samym odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane od pełnej wartości początkowej budynków (bez prawa użytkowania wieczystego) i będą one stanowiły koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Stanowisko Spółki odnośnie pytania nr 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisywanym stanie faktycznym spółka-córka do kosztu uzyskania przychodów ze zbycia nieruchomości w całości lub w części (własności budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego) będzie mogła zaliczyć wartość początkową zbywanych nieruchomości (lub ich odpowiednich części, w przypadku zbycia części nieruchomości), pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne od wartości zbywanych budynków, naliczone do dnia odpłatnego zbycia. Spółka uzasadnia swoje stanowisko faktem, iż od prawa użytkowania wieczystego odpisów amortyzacyjnych nie dokonuje się (art. 16c pkt 1 ww. ustawy), zaś wartość aportu do spółki-córki została w całości przekazana na kapitał zakładowy. Wartość nominalna udziałów spółki-córki wydanych Spółce w zamian za wniesiony przez Spółkę aport jest w tym przypadku surogatem "wydatku" dokonanego przez spółkę-córkę, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, na nabycie przedmiotów aportu. Ponieważ łączna wartość aportu odpowiada łącznie wartości nominalnej wydanych przez spółkę-córkę udziałów (nie utworzono agio), w związku z tym wartość ta, przypadająca na zbywane nieruchomości - po pomniejszeniu o odpisy amortyzacyjne od wartości zbywanych budynków - będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów ze zbycia nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl