IPPB3/423-186/09-6/MS - Przekazanie kapitałów pieniężnych do spółki nowo powstałej a powstanie przychodu w spółce dzielonej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-186/09-6/MS Przekazanie kapitałów pieniężnych do spółki nowo powstałej a powstanie przychodu w spółce dzielonej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu 30 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z przekazaniem kapitałów pieniężnych do spółki nowo powstałej, uzupełnionym w dniu 27 kwietnia 2009 r. poprzez dosłanie poświadczonego za zgodność z oryginałem odpisu KRS-u - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z przekazaniem kapitałów pieniężnych do spółki nowo powstałej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

C Spółka z o.o. rozważa możliwość dokonania podziału Spółki, w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (Dz. U., Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) przez wydzielenie tj. przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę nowo zawiązaną. W tym konkretnym przypadku do nowo powstałej spółki mają być przeniesione środki pieniężne pochodzące z kapitału rezerwowego Spółki dzielonej. Udziałowcami spółki dzielonej jest pięć osób fizycznych, które objęły udziały za wkład gotówkowy. Nowo powstała spółka przydzieli udziały dwóm dotychczasowym udziałowcom spółki dzielonej w takiej samej wartości nominalnej jak w spółce dzielonej; ich udziały w spółce dzielonej zostaną w całości unicestwione.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (we wniosku określone jako Nr 2):

Czy w spółce dzielonej powstanie przychód w związku z przekazaniem kapitałów pieniężnych do spółki nowo powstałej...

Stanowisko wnioskodawcy.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w przypadku podziału spółki przez wydzielenie, jeżeli majątek przejmowany i majątek pozostający w spółce nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółkę nowo zawiązaną ustalona na dzień wydzielenia.

Zdaniem Spółki do składników majątkowych, o których mowa w tym przepisie należy zaliczyć aktywa trwałe i aktywa obrotowe z wyłączeniem aktywów pieniężnych w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

W ocenie spółki, wyłączenie aktywów pieniężnych powinno nastąpić z dwóch powodów:

*

po pierwsze środki pieniężne, które mają być przeniesione ze spółki dzielonej do nowo powstałej zastały już raz opodatkowane w spółce dzielonej; zaliczenie ich do przychodów spółki dzielonej oznaczałoby ponowne ich opodatkowanie.

*

po drugie nie jest możliwe ustalenie "wartości rynkowej" środków pieniężnych, a co najwyżej można mówić o cenie pozyskania pieniądza ze źródeł zewnętrznych (oprocentowanie kredytu, pożyczki, emitowanych obligacji itp.) co w tym przypadku nie ma miejsca.

Konkludując, zdaniem Spółki, środki pieniężne które mają być przeniesione ze spółki dzielonej do nowo powstałej nie powodują w spółce dzielonej powstania przychodu, o którym mowa w tym przepisie.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl