IPPB3/423-158/09-2/JG - Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę kapitałową w drodze komercjalizacji a możliwość rozliczenia strat.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-158/09-2/JG Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę kapitałową w drodze komercjalizacji a możliwość rozliczenia strat.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2009 r. (data wpływu 2 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia straty z 2007 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia straty z 2007 r..

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Z dniem 1 stycznia 2008 r. Decyzją MSP i MON Zakłady... z przedsiębiorstwa państwowego zostały przekształcone w Spółkę Skarbu Państwa (100 % udziału SP) w oparciu o ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.) i są kontynuatorem w pełnym zakres działalności zadań przedsiębiorstwa państwowego, do chwili obecnej nie została przeprowadzona prywatyzacja bezpośrednia. Przedsiębiorstwo Państwowe za 2007 rok, czyli w roku poprzedzającym komercjalizację poniosło stratę w wysokości 5.659 tys. zł brutto, natomiast w roku 2008 jako Spółka Akcyjna na skutek znaczącego wzrostu produkcji osiągnęła zysk w wysokości 6.249 tys. zł brutto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można odliczyć stratę z 2007 r. w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 rok w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, ma ona prawo do rozliczenia straty z 2007 r. dotyczącej przedsiębiorstwa państwowego w rozliczeniu roku 2008, dotyczącym Spółki Skarbu Państwa, po komercjalizacji.

Wnioskodawca na potwierdzenie swojego stanowiska powołuje opracowanie "Zamknięcie roku 2007" (wydanym przez "RACHUNKOWOŚĆ" Sp. z o.o.,) Biegłego Rewidenta - Biuro Usług Księgowo-Audytorskich Stowarzyszenie Księgowych w Polsce "Buchalteria", gdzie stwierdzono: "Zakaz odliczania strat nie dotyczy natomiast rozliczenia przy przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w Spółkę Skarbu Państwa (komercjalizacja), zachodzi bowiem ciągłość osoby prawnej, która zmienia jedynie w ramach tej samej struktury formę ustrojową. Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa nie stanowi zawiązania nowej spółki, gdyż Skarb Państwa nie obejmuje akcji (udziałów) w trybie k.s.h., lecz z mocy odrębnej ustawy wchodzi w prawa jednoosobowego wspólnika lub akcjonariusza".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 93 i 93a ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) m.in. w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub połączenia się osób prawnych wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej osoby prawnej albo każdej z łączących się osób prawnych. Powyższa zasada ma również zastosowanie w przypadku osoby prawnej, która przejęła cały majątek innej osoby prawnej na zasadzie łączenia się spółek przez przejęcie. Podobnie, spółka kapitałowa powstała w wyniku połączenia spółek osobowych i kapitałowych wstępuje we wszystkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. Jednak art. 93e ustawy - Ordynacja podatkowa przewiduje, iż przepisy odrębnych ustaw, w tym przypadku ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), a także ratyfikowanych umów międzynarodowych, mogą stanowić w powyższej kwestii inaczej. Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.

Z powyższego wynika, że podmioty przekształcone, przejmujące inne podmioty, czy też powstałe po połączeniu lub podziale innych podatników, nie mogą przy ustalaniu dochodu uwzględnić strat poniesionych przez przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem spółki kapitałowej przekształcanej w inną spółkę kapitałową, przez którą taka strata może być rozliczona.

Brak możliwości rozliczania strat odnosi się również do przedsiębiorstw państwowych komercjalizowanych, tekst jedn. przekształcanych w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Przy określaniu dochodu lub straty nie uwzględnia się także strat przedsiębiorstw państwowych przejmowanych lub nabywanych na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji, co jednoznacznie wynika z przepisów art. 7 ust. 3 pkt 5 i ust. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wyżej wymienione przepisy mają bezpośrednie zastosowanie w przedmiotowej sprawie tekst jedn. do przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę kapitałową w drodze komercjalizacji. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.), komercjalizacja, w rozumieniu ustawy, polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę (...).

Reasumując ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje możliwość rozliczenia strat tylko w sytuacji:

*

przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną,

*

przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę z o.o.

Nie podlegają rozliczeniu straty m.in.:

*

przedsiębiorstwa państwowego przekształconego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa (komercjalizacja przedsiębiorstwa państwowego) - art. 7 ust. 4 u.p.d.o.p.,

*

przejętego lub nabytego przedsiębiorstwa państwowego w trybie prywatyzacji bezpośredniej art. 7 ust. 3 pkt 5 i art. 7 ust. 4a tekst jedn. przez:

*

sprzedaż przedsiębiorstwa,

*

wniesienie przedsiębiorstwa do spółki,

*

oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl