IPPB3/423-157/12-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-157/12-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2012 r. (data wpływu 16 marca 2012 r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Udziałowcem Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest spółka DB Sp. z o.o. (dalej: DB), która jest jednocześnie jedynym udziałowcem DBA Sp. z o.o. (dale): DBA). DBA jest natomiast jedynym akcjonariuszem w R S.A. (dalej: R). DB zamierza razem ze Spółką przeprowadzić transakcję zamiany udziałów, tj. dokonać aportu wszystkich (100%) udziałów w DBA do Spółki, w następstwie której DB otrzyma udziały Spółki. Na skutek wspomnianej transakcji Spółka stanie się jedynym udziałowcem DBA. Po przeprowadzeniu transakcji aportu udziałów w DBA do Spółki, Spółka zamierza dokonać połączenia z DBA przez przejęcie, w taki sposób, że Spółka będzie spółką przejmującą, a DBA spółką przejmowaną. Przejęcie DBA nastąpi, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 04, poz. 1037 ze zm; dalej k.s.h.), przez przeniesienie całego majątku DBA na Spółkę. W wyniku przejęcia Spółka nabędzie akcje spółki R. Następnie, DB podejmie decyzję o podziale Spółki przez wydzielenie zgodnie z art. 520 § 1 pkt 4 k.s.h., tj. przez przeniesienie części majątku Spółki na nowo zawiązaną lub istniejącą spółkę (dalej: Nowa Spółka). Podział Spółki przez wydzielenie nastąpi po przejęciu DBA przez Spółkę. Część majątku Spółki, która zostanie przeniesiona na Nową Spółkę będzie składała się wyłącznie z akcji R podczas gdy wszystkie pozostałe składniki majątkowe (tj. przedsiębiorstwo Spółki) pozostaną po podziale w Spółce.

Spółka, DB, DBA i R mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytania:

1.

Czy dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie spowoduje powstanie w Spółce przychodu do opodatkowania w wartości rynkowej akcji R ustalonej na moment wydzielenia.

2.

Jaki będzie koszt uzyskania przychodu powstałego w Spółce z tytułu podziału Spółki przez wydzielenie.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad 1

Zdaniem Spółki dokonanie podziału, Spółki przez wydzielenie spowoduje powstanie w Spółce przychodu do opodatkowania w wysokości rynkowej wartości akcji R ustalonej na moment wydzielania. W ocenie Spółki, powyższe podejście uzasadniają w szczególności poniżej przytoczone argumenty.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. - dalej: ustawy o p.d.o.p.), w spółce podlegającej podziałowi przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Stosownie do przytoczonego powyżej przepisu, powstanie przychodu w spółce podlegającej podziałowi przez wydzielenie uzależnione jest od tego, czy majątek pozostający w spółce dzielonej lub majątek przejmowany stanowią przedsiębiorstwo albo jego zorganizowaną część. Przy czym do wystąpienia skutku w postaci powstania przychodu w spółce dzielonej wystarczy, aby tylko jedna część majątku spółki dzielonej - pozostająca w spółce dzielonej albo przejmowana - nie stanowiły przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części. Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, podział Spółki nastąpi przez przeniesienie części majątku Spółki w postaci akcji R na Nową Spółkę. Zdaniem Spółki, akcje R nie będą stanowiły przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

Pogląd Spółki dotyczący kwalifikacji akcji jako składnika majątkowego nie stanowiącego przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest zgodny z praktyką organów podatkowych, której wyrazem jest, na przykład, interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 czerwca 2009 r., nr ILPB3/423-200/09-2/JG, w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: "składnik: majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Zgodnie z bardziej restrykcyjnym podejściem, prezentowanym przez niektóre organy podatkowe, nie wystarczy, aby nabywca przedsiębiorstwa był w stanie z nabytych składników zorganizować przedsiębiorstwo, ale składniki te muszą być zorganizowane i zdolne do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym jeszcze przed ich nabyciem. Zdolności takiej nie posiadają udziały jako takie."

Ze względu na to, że akcje R, które zostaną przeniesione na Nową Spółkę nie będą stanowiły przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w ocenie Spółki, w związku z dokonaniem podziału Spółki w Spółce powstanie przychód podlegający opodatkowaniu w wysokości wartości rynkowej akcji R.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że dokonanie podziału Spółki przez wydzielenie spowoduje powstanie w Spółce przychodu do opodatkowania w wysokości rynkowej wartości akcji R ustalonej na moment wydzielania.

Przyjęte przez Spółkę i zaprezentowane powyżej stanowisko znajduje również potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, których wyrazem jest, na przykład, interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 sierpnia 2008 r., nr ILPB3/423-324/08-2/HS, w której organ podatkowy stwierdził, że "w przedstawionym stanie faktycznym, Spółka podlega podziałowi. Część jej majątku w postaci akcji innej spółki kapitałowej zostanie wydzielona i przeniesiona na nowo zawiązaną spółkę. Zatem w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z podziałem Spółki przez wydzielenie, przy czym na spółkę nowo zawiązaną przenoszony składnik majątku (akcje w spółce akcyjnej), co zostało powyżej wykazane, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, przychodem w spółce dzielonej (u Wnioskodawcy) - stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych-jest wartość rynkowa przedmiotowych akcji przeniesionych na spółkę nowo zawiązaną, ustalona na dzień wydzielenia".

Ad 2

Zdaniem Spółki, kosztem uzyskania przychodu powstałego w Spółce z tytułu Jej podziału przez wydzielenie będą poniesione przez DBA wydatki na nabycie akcji R. W ocenie Spółki, powyższe podejście uzasadniają w szczególności poniżej przytoczone argumenty.

Zgodnie z art. 15 ust. 11 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9, są wydatki, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, poniesione na nabycie składników majątkowych przeniesione na spółki przejmujące lub nowo zawiązane.

Z przytoczonego przepisu wynika, że kosztem uzyskania przychodu spółki dzielonej z tytułu jej podziału są wydatki poniesione na nabycie przenoszonych w wyniku podziału składników majątkowych, pomniejszone o dokonane odpisy amortyzacyjne. W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym, w wyniku podziału Spółki zostaną przeniesione na Nową Spółkę akcje R. Akcje są składnikiem majątkowym, od którego nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, kosztem uzyskania przychodu Spółki z tytułu jej podziału będą wydatki poniesione na nabycie akcji R.

Spółka nabyła akcje R w wyniku połączenia przez przejęcie z DBA, w związku z czym Spółka nie poniosła bezpośrednio wydatków na ich nabycie. Wydatki na nabycie akcji R poniosła natomiast DBA.

Zgodnie z art. 93 § 1 w związku z § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), spółka kapitałowa łączącą się z inną spółką kapitałową przez przejęcie wstępuje we wszystkie prawa I obowiązki podatkowe spółki przejmowanej.

Jak wynika z powyżej przytoczonych przepisów, Spółka przejmując DBA wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązku DBA. Tym samym, zdaniem Spółki, w przypadku zbycia akcji R, na których nabycie wydatki poniosła DBA, Spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych przez DBA na ich nabycie.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że kosztem uzyskania przychodu powstałego w Spółce z tytułu jej podziału przez wydzielenie będą poniesione przez DBA wydatki na nabycie akcji R.

Przyjęte przez Spółkę i zaprezentowane powyżej stanowisko znajduje również potwierdzenie w praktyce organów podatkowych których wyrazem jest, na przykład, interpretacja indywidualnej wydana przez Dyrektora izby Skarbowej w Poznaniu z 29 sierpnia 2008 r. nr ILPB3/423-324/08-2/HS, w której organ podatkowy stwierdził, że "kosztami uzyskania przychodów są natomiast, na podstawie art. 15 ust. 1l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, poniesione na nabycie składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane. Składniki majątkowe spółki dzielonej (X S.A.) przeniesione na spółkę nowo zawiązaną (ME Spółka z o.o.) to akcje innej spółki kapitałowej, które amortyzacji podatkowej nie podlegały. Dlatego też w opisanym przypadku, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na nabycie (objęcie) tychże akcji".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl