IPPB3/423-1478/08-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1478/08-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu 2 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Spółki z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Spółki z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Z Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest użytkownikiem wieczystym gruntu oraz właścicielem wybudowanego na nim budynku przy ulicy K 13 (dalej: Nieruchomość). Spółka zamierza odrestaurować budynek, aby mógł on spełniać funkcję luksusowego hotelu. W tym celu spółka zamierza pozyskać partnera biznesowego, który mógłby partycypować finansowo w odrestaurowaniu Nieruchomości (oraz, który posiadać będzie niezbędno doświadczenie w tym zakresie). Spółka jest wspólnikiem - komandytariuszem spółki osobowej (dalej: Spółka Osobowa). Spółka zamierza wnieść do Spółki Osobowej:

1.

prawo użytkowania nieruchomości tzn. prawo używania nieruchomości i pobierania pożytków (ograniczone prawo rzeczowe), o którym mowa w art. 252 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (dalej: Kodeks Cywilny), albo

2.

prawo dzierżawy nieruchomości (prawo obligacyjne) uregulowanym w art. 693 i nast. Kodeksu Cywilnego.

Uzyskując tym samym prawo do udziału w zysku Spółki Osobowej. Partner biznesowy wniesie natomiast do Spółki Osobowej wkład pieniężny, z którego będzie można częściowo sfinansować odrestaurowanie Nieruchomości. Pozostała część finansowania na odrestaurowanie Nieruchomości zostanie pozyskana z kredytów bankowych.

Decyzja, co do formy prawnej wkładu zależna jest od zgody banku na udzielenie finansowania Spółce Osobowej (prawo użytkowania nieruchomości w odróżnieniu od prawa dzierżawy jest prawom niezbywalnym). Wkład do Spółki Osobowej zostanie wniesiony w 2008 lub 2009 r. Niezależnie od formy prawnej wkładu, prawo do nieruchomości (jedno z wyżej wspomnianych tzn. albo prawo użytkowania nieruchomości albo prawo dzierżawy) będzie ustanowione na okres od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2042 r., Do dnia 31 grudnia 2012 Nieruchomość będzie przedmiotem dzierżawy pomiędzy Spółką oraz Spółką Osobową. Spółka Osobowa będzie wykorzystywać prawo do nieruchomości będące przedmiotem wkładu w ramach swojej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Osobowej powstanie dla Spółki przychód zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wniesienia do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego nie powstaje dla Spółki jako wnoszącego wkład do Spółki Osobowej, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p. przychodom osoby prawnej jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Spółka Osobowa jest spółką nie posiadającą osobowości prawnej. Spółkami kapitałowymi są wyłącznie spółka z ograniczona odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Wynika z tego, że Spółka Osobowa nie jest spółką kapitałową ani spółdzielnią. W konsekwencji wniesienie do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego nie powoduje powstania przychodu u wspólnika wnoszącego wkład do spółki osobowej.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl