IPPB3/423-1206/14-4/GJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lutego 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1206/14-4/GJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2014 r. (data wpływu 1 grudnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nakładów (pyt. Nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nakładów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe

Podatnik posiada nieruchomość własną, zabudowana budynkami i budowlami i podejmuje decyzję o zbyciu prawa majątkowego, którym są nakłady na tej nieruchomości, zmaterializowane jako budynki i budowie. Przeniesienie własności praw majątkowych nastąpi poprzez zawarcie umowy, z potwierdzonymi przez notariusza podpisami osób uprawnionych do reprezentacji stron umowy. Przedmiotem umowy nie będzie zbycie gruntu, dlatego też umowa nie będzie zawarta w formie aktu notarialnego.

Dodatkowym dokumentem sprzedaży będzie też faktura VAT z podatkiem naliczonym od kwoty netto zbywanych praw majątkowych, materializowanych jako budynki i budowle na gruncie należącym do podatnika. Po sprzedaży prawa do nakładów podatnik wykaże przychód w kwocie netto do opodatkowania, a niezamortyzowaną wartość budynków i budowli zakwalifikuje do kosztów podatkowych, związanych z wykazanym przychodem opodatkowanym. Po sprzedaży nakładów podatnik odkupuje prawa do sprzedanych nakładów poprzez umowę leasingu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

W jakich wartościach należy rozpoznać przychód i koszt uzyskania przychodów u sprzedawcy prawa do nakładów na własnej nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, rozpoznanie przychodu dokonane będzie w kwocie wynikającej z umowy sprzedaży praw do nakładów, w dacie zawarcia umowy.

Koszty uzyskania przychodów będą związane z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b i c tej ustawy, tj. w wysokości wydatków poniesionych na nabycie, wytworzenie bądź ulepszenie budynków i budowli pomniejszonych o sumę odpisów amortyzacyjnych dotychczas dokonanych, gdyż koszt dotyczy odpłatnego zbycia środków trwałych, do którego dojdzie w wyniku zawartej umowy sprzedaży praw majątkowych do nakładów na gruncie należącym do E.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Na wstępie organ zaznacza, że stan faktyczny przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanowi jedyną podstawę faktyczną wydanej interpretacji oraz, że w toku postępowania interpretacyjnego organ nie ustala stanu faktycznego celem weryfikacji twierdzeń zawartych we wniosku o udzielenie interpretacji (por.m.in. wyrok NSA z 3 kwietnia 2014 r., sygn akt II FSK 914/12; wyrok WSA zw Łodzi z dnia 28 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 1256/13). W niniejszej sprawie przedmiotem interpretacji są skutki podatkowe sprzedaży prawa majątkowego do nakładów.

Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p. (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Zgodnie zaś z art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p., przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Wartość rynkową określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 14 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Innymi słowy, określony wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów jeżeli:

* pozostaje w związku z osiąganymi przez podatnika przychodami lub ma na celu zabezpieczenie ich źródła, oraz

* nie został enumeratywnie wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b u.p.d.o.p. nie uznaje za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych. Jednakże wydatki te po ich aktualizacji i pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia środków trwałych (rzeczy lub praw majątkowych).

W odniesieniu powyższych przepisów do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy zgodzić się ze Spółką, że w dacie zawarcia umowy sprzedaży praw do nakładów rozpozna przychód oraz koszty uzyskania przychodu. Jednocześnie należy zastrzec, że przychód w kwocie wynikającej z umowy sprzedaży prawa do nakładów może podlegać weryfikacji w kontekście ceny rynkowej, dokonywanej przez organy podatkowe (urzędy skarbowe) zgodnie z procedurą wynikającą z art. 14 u.p.d.o.p.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 5 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl