IPPB3/423-115/14-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-115/14-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko #61485; przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2014 r. (data wpływu 3 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej, której pierwszy rok obrotowy (określony w statucie jako kalendarzowy) trwa od listopada 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej, której pierwszy rok obrotowy (określony w statucie jako kalendarzowy) trwa od listopada 2013 r. do 31 grudnia 2014 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki komandytowo-akcyjnej - K. spółka komandytowo akcyjna (dalej: Spółka). Spółka została utworzona w drugiej połowie 2013 r. Zarejestrowana została w KRS w dniu 20 listopada 2013 r. Zgodnie ze statutem spółki, rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy, z zastrzeżeniem, że jej pierwszy rok obrotowy kończy się z dniem 31 grudnia 2014 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik do dnia 31 grudnia 2014 r. w zakresie uzyskanych przez niego przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej będzie stosował przepisy dotychczasowe tj. obowiązujące do dnia 31 grudnia 2013 r. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Artykuł 4 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym, która została ogłoszona w Dzienniku Ustaw pod poz. 1387 stanowi, iż w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski przepisy o jej opodatkowaniu stosuje się począwszy od pierwszego roku obrotowego tej spółki, rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r. Zgodnie z art. 4 ust. 2 Spółka, o której mowa w ust. 1, która:

1.

powstała po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu, a jej rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie kończy się w dniu 31 grudnia 2013 r. lub

2.

dokonała zmiany roku obrotowego po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu

- jest obowiązana na dzień 31 grudnia 2013 r. do zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego. Pierwszy rok podatkowy takiej spółki rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2014 r. i trwa do końca przyjętego roku obrotowego.

Zgodnie natomiast z art. 11 ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem art. 4 ust. 2, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Przepis wszedł w życie dnia 11 grudnia 2013 r.

Ponieważ spółka komandytowo-akcyjna została utworzona (zarejestrowana w KRS) przed wejściem w życie art. 4 ust. 2 nowelizowanej ustawy, należy zatem przyjąć, iż art. 4 ust. 2 nowelizowanej ustawy nie będzie miał zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym. Przyjmując zatem, iż wskazany powyżej przepis nie będzie miał zastosowania w analizowanym przypadku oraz fakt, iż rok obrotowy spółki nie skończył się z dniem 31 grudnia 2013 r., dlatego też nie można przyjąć, iż rok podatkowy spółki zacznie się z dniem 1 stycznia 2014 r., a spółka komandytowo-akcyjna zobowiązana będzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych.

W wyniku zawiązania spółki komandytowo-akcyjnej wskazano, iż rokiem obrotowym spółki jest rok kalendarzowy, z zastrzeżeniem, że jej pierwszy rok obrotowy kończy się z dniem 31 grudnia 2014 r.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.

Jak wynika z przywołanego powyżej art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej przepisy o jej opodatkowaniu stosuje się począwszy od pierwszego roku obrotowego tej spółki, rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r. Jak wskazano powyżej w przedmiotowej spółce komandytowo-akcyjnej, pierwszy rok obrotowy spółki kończy się z dniem 31 grudnia 2014 r. Biorąc powyższe pod uwagę, należy przyjąć, iż pierwszym rokiem obrotowym spółki rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2013 r. będzie rok obrotowy, który rozpocznie sicz dniem 1 stycznia 2015 r. i dopiero od tego dnia spółka zobowiązana będzie stosować przepisy o jej opodatkowaniu zgodnie z ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym.

Podatnik wskazuje również, iż w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych utworzonych przed dniem 1 stycznia 2014 r. nie można stosować przepisów dotyczących przyjęcia/ zmiany roku podatkowego wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych czy Ordynacji podatkowej. Spółka ta przed 1 stycznia 2014 r. nie była bowiem podatnikiem podatku dochodowego i nie miały do niej zastosowania regulacje zawarte w ustawach o podatkach dochodowych. W tym okresie podatnikami tych podatków są bezpośrednio wspólnicy. A to oznaczą, że do samej spółki komandytowo-akcyjnej nie odnosi się w ogóle pojęcie roku podatkowego, które związane jest bezpośrednio właśnie z podatkami dochodowymi. Należy przyjąć, iż spółka komandytowo-akcyjna (przed dniem jej objęcia ustawa o CIT) w ogóle nie ma roku podatkowego. Mają go tylko jej wspólnicy i określają oni ten rok podatkowy dla siebie we własnych aktach ich utworzenia (umowach spółek, statutach). Należy również wskazać, iż wspólnikami tych spółek mogą być zarówno osoby prawne jak i fizyczne, zatem niemożliwym byłoby przyjęcie uregulowań dotyczących roku podatkowego zgodnego np. z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych czy Ordynacją podatkową, bo każdy ze wspólników mógł mieć inny rok obrotowy/rok podatkowy. Ponieważ jednak spółka komandytowo-akcyjna ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe, to dotyczy jej pojęcie roku obrotowego oznaczającego okres, w którym wykonywane są cyklicznie obowiązki wynikające z ustawy o rachunkowości.

Niniejsze stanowisko potwierdza sam Ustawodawca, który w przywołanym powyżej art. 4 wyraźnie wskazuje na rok obrotowy spółki, a nie podatkowy. Ustawodawca wyraźnie rozróżnia te dwa pojęcia wskazując na rok obrotowy, ma bowiem świadomość, iż w spółkach komandytowo-akcyjnych w okresie do dnia 01.01.2014 nie można mówić o jej roku podatkowym. Ustawodawca nie uzależnia również stosowania przepisów dotychczasowych od roku podatkowego/obrotowego któregokolwiek ze wspólników, a odnosi się wprost do roku obrotowego spółki komandytowo-akcyjnej, a zatem w przedstawionym stanie faktycznym rok obrotowy spółki kończy się z dniem 31 grudnia 2014 r., niezależnie od tego kto jest wspólnikiem spółki i jaki ma ten wspólnik swój rok obrotowy/podatkowy.

Podsumowując, zdaniem podatnika ponieważ rok obrotowy spółki kończy się z dniem 31 grudnia 2014 r., zatem zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy nowelizującej podatnik jako wspólnik przedmiotowej spółki do dnia 31 grudnia 2014 r. w zakresie uzyskanych przez podatnika przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce będzie stosował przepisy dotychczasowe dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. sprzed wejścia niniejszej ustawy nowelizującej w życie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl