IPPB3/423-1094/11-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1094/11-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2011 r. (data wpływu 27 grudnia 2011 r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych tzw. wymiany udziałów, w zakresie:

* pytania numer 1 - jest prawidłowe;

* pytania numer 2 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych tzw. wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej: "Spółka") posiada akcje w swojej spółce zależnej (dalej: "Spółka A"). Część posiadanych akcji w Spółce A została zakupiona za gotówkę, pozostała większa część została wniesiona w 20I1 r. do Spółki przez Skarb Państwa jako wkład niepieniężny.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego były akcje trzech spółek zależnych od Spółki (dalej: Trzy Spółki), w tym akcje Spółki. W wyniku transakcji Skarb Państwa objął akcje Spółki w podwyższonym kapitale zakładowym. Podwyższenie kapitału w Spółce nastąpiło w drodze emisji akcji. Objęcie przez Spółkę akcji Trzech Spółek zależnych nastąpiło po cenie wyższej od wartości nominalnej akcji Spółki, a nadwyżka (agio) została przelana na jej kapitał zapasowy. Wartość nominalna obejmowanych akcji była niższa od wartości rynkowej wkładu niepieniężnego. Suma wartości nominalnej wyemitowanych przez Spółkę akcji oraz kwoty przelanej na kapitał zapasowy była równa wartości rynkowej wnoszonych akcji.

Zarówno przed, jak i w wyniku powyższej transakcji Spółka była większościowym udziałowcem Trzech Spółek zależnych, w tym Spółki A. posiadając bezwzględną większość praw głosu w każdej z tych spółek.

Spółka rozważa w przyszłości dokonanie sprzedaży posiadanych akcji Spółki A.

Spółka oraz Trzy Spółki zależne posiadają siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT).

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytania:

1.

Czy w zaistniałym stanie faktycznym wniesienie do Spółki przez Skarb Państwa aportem akcji Trzech Spółek w zamian za wyemitowane akcje Spółki stanowi wymianę akcji, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, a w konsekwencji, czy w momencie dokonania wymiany akcji Spółka była zobligowana do rozpoznania przychodu z tytułu otrzymania akcji Trzech Spółek zależnych oraz kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia własnych akcji.

2.

Czy w przyszłym stanie faktycznym, w momencie sprzedaży akcji kosztem uzyskania przychodu dla Spółki będą wydatki faktycznie poniesione na nabycie akcji, tzn. wartość emisyjna akcji własnych wydanych w zamian za te akcje (wartość nominalna oraz agio).

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Spółki wniesienie do Spółki przez Skarb Państwa aportem akcji Trzech Spółek w zamian za wyemitowane akcje Spółki stanowi wymianę akcji, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, a w konsekwencji, w momencie dokonania wymiany akcji Spółka nie będzie zobligowana do rozpoznania przychodu z tytułu otrzymania akcji Trzech Spółek oraz kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia własnych akcji.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo;

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W przedmiotowym stanie faktycznym:

* Skarb Państwa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, zwolnionym od podatku na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT,

* Spółka, Skarb Państwa oraz Trzy Spółki posiadają siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o ClT,

* Skarb Państwa dokonał wniesienia aportem posiadanych przez siebie akcji Trzech Spółek do Spółki,

* w zamian za otrzymane akcje Trzech Spółek, Spółka wydała Skarbowi Państwa akcje pochodzące z emisji, przy czym wartość nominalna wydanych akcji była niższa od wartości rynkowej wkładu niepieniężnego,

* zarówno przed, jak w wyniku przeprowadzonej transakcji Spółka posiadała bezwzględną większość praw głosu w każdej z trzech spółek.

W świetle powyższego, w opinii Spółki, powyższa transakcja spełnia przesłanki art. 12 ust. 4d ustawy o CIT.

W konsekwencji, Spółka nie powinna rozpoznać dla celów podatkowych przychodu z tytułu otrzymania akcji Trzech Spółek na moment dokonania wymiany akcji. Obowiązek podatkowy Spółki jest bowiem odroczony w czasie do momentu późniejszego odpłatnego zbycia akcji objętych w tych spółkach w wyniku transakcji wymiany udziałów.

Jednocześnie, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k.

W świetle powyższego, w opinii Spółki, w przedmiotowym stanie faktycznym Spółka nie powinna rozpoznać kosztu uzyskania przychodów z tytułu przekazania własnych akcji na moment dokonania transakcji wymiany akcji. Obowiązek podatkowy Spółki jest bowiem odroczony w czasie do momentu późniejszego odpłatnego zbycia udziałów objętych w Trzech Spółkach w wyniku transakcji wymiany akcji.

Opisana w stanie faktycznym transakcja stanowi wymianę akcji w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o CIT.

Na moment dokonania transakcji wymiany akcji Spółka nie rozpozna przychodu podatkowego z tytułu otrzymania akcji w Trzech Spółkach arii kosztu uzyskania przychodów z tytułu przekazania Skarbowi Państwa własnych akcji. Opodatkowanie będzie bowiem odroczone do momentu zbycia przez Spółkę akcji w Trzech Spółkach, otrzymanych w ramach wymiany akcji.

Ad. 2

Zdaniem Spółki, w przypadku sprzedaży akcji Spółki A otrzymanych przez Spółkę tytułem wkładu niepieniężnego w zamian za wyemitowane akcje własne, kosztem uzyskania przychodu będą wydatki faktycznie poniesione na nabycie sprzedawanych akcji, tj. wartość emisyjna akcji własnych wydanych w zamian za te akcje (wartość nominalna oraz agio).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od. osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W celu ustalenia faktycznego obciążenia Spółki związanego ze zbywanymi akcjami konieczne jest uwzględnienie ceny emisyjnej akcji emitowanych przez Spółkę w celu objęcia akcji będących przedmiotem wkładu niepieniężnego. Wartość emisyjna akcji stanowić będzie bowiem ekonomiczny ekwiwalent wydatków poniesionych przez Spółkę na nabycie akcji.

Spółka uzyskała wkład niepieniężny w postaci akcji Trzech Spółek zależnych za wyemitowane akcje własne o określonej cenie emisyjnej. Wartość emisyjna została alokowana poprzez jej odniesienie na kapitał zakładowy i kapitał zapasowy Spółki.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Powyższy przepis stanowi, wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji. Spółka pragnie podkreślić, iż pojęcie wydatków jest szerokie i nie ma podstaw do jego ograniczania wyłącznie do wydatków pieniężnych. W konsekwencji, do kosztów uzyskania przychodu należy zaliczyć wartość nominalną akcji powiększoną o agio.

Uznanie, że przez wydatek na nabycie należy rozumieć wyłącznie wartość nominalną akcji, byłoby niezgodne z ekonomiczną logiką transakcji przedstawionej w stanie faktycznym. Co do zasady, wartość majątku wnoszonego powinna być równa wartości rynkowej (nie zawsze równoznacznej z wartością nominalną) wydawanych w zamian za niego akcji. W takiej sytuacji nadwyżkę nad wartością nominalną tego majątku lokuje się na agio. W praktyce gospodarczej jest to częste zjawisko.

Spółka pragnie zaznaczyć, że w przypadku, gdy przedmiotem wkładu do Spółki byłaby gotówka (odpowiadająca wartości rynkowej akcji na moment wniesienia, przelana zarówno na kapitał zakładowy jaki zapasowy), za którą Spółka następnie zakupiłaby akcje spółek zależnych, to w momencie ich późniejszej sprzedaży do kosztów uzyskania przychodów Spółka mogłaby zaliczyć wydatki na zakup akcji (odpowiadające w pełni ich wartości rynkowej).

W konsekwencji, skutki podatkowe po stronie Spółki powinny być analogiczne w przypadku, gdy przedmiotem wkładu są. zarówno akcje, jak i środki pieniężne.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, w przypadku zbycia akcji objętych przez nią w ramach wkładu niepieniężnego (z agio emisyjnym) w zamian za wyemitowane akcji własne, kosztem uzyskania przychodów powinny być wydatki faktycznie poniesione na nabycie akcji, tzn. wartość emisyjna akcji własnych wydanych w zamian za te akcje (wartość nominalna oraz agio).

Ponadto uznanie, że kosztem podatkowym w momencie zbycia otrzymanych jako wkład niepieniężny udziałów jest wyłącznie ich wartość nominalna, prowadziłoby do opodatkowania agio, co jest niezgodne z art. 12 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT, zgodnie z którym wartość agio nie stanowi przychodu do opodatkowania.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie, np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ż dnia 26 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA 2048/10, uchylający indywidualną interpretację w której Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym w przypadku zbycia wniesionych aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością akcji, kosztem uzyskania przychodów były wydatki na ich nabycie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, które oznaczały wartość akcji z dnia wniesienia wkładu (zarówno w części obciążającej kapitał zakładowy, tj. wartości nominalnej udziałów, jak i w części obciążającej kapitał zapasowy, tj. agio).

W celu ustalenia faktycznego obciążenia związanego ze zbywanymi akcjami, objętymi uprzednio w ramach wkładu niepieniężnego wniesionego z agio, konieczne jest zatem uwzględnienie ceny emisyjnej akcji. W konsekwencji kosztem uzyskania przychodów przy sprzedaży akcji objętych w zamian za wyemitowane akcje własne są wydatki faktycznie poniesione na nabycie sprzedawanych akcji tj. wartość emisyjna akcji własnych wydanych w zamian za te akcje (wartość nominalna oraz agio).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania numer 1, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Natomiast na tle przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania numer 2, stwierdzam co następuje:

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej.

Zgodnie z powyższymi uregulowaniami podatnik dla celów podatkowych ma możliwość pomniejszenia przychodów o wszelkie wydatki, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie. Zatem, aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

* wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który został powołany prze z Wnioskodawcę (Spółkę), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Cytowany wyżej przepis nie znajdzie jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie gdyż, od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera przepis bezpośrednio regulujący metodę ustalenia kosztów uzyskania przychodów dla podmiotu nabywającego udziały w ramach wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d tej ustawy, na moment odpłatnego zbycia tychże udziałów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszt uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonej o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Z literalnego brzmienia powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w ramach operacji wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodów może stanowić wartość wydatków na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów spółki nabywającej wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane (skorygowanej o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce).

W konsekwencji, w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, w przypadku zbycia przez Spółkę akcji Spółki A, otrzymanych w ramach wymiany udziałów, w dacie zbycia akcji Spółki A Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e w zw. z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nominalną wartości własnych udziałów wydanych akcjonariuszowi Spółki A (tj. Skarbowi Państwa) w ramach wymiany udziałów (aportu stanowiącego wymianę udziałów). Stanowisko Spółki, zgodnie z którym za koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji Spółki A nabytych w ramach wymiany udziałów, należy uznać wartość emisyjną akcji Spółki, wydanych w zamian za akcje Spółki A, jest błędne ponieważ nie uwzględnia dyspozycji art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, znajdującego zastosowanie w przedmiotowym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym.

Wskazać należy ponadto, iż powołany w treści wniosku wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Kr 2048/10 został wydany w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2011 r., a więc w żadnej mierze nie można go odnosić do przedmiotowej sprawy.

Co więcej, organ zauważa, że orzeczenia sądowe zapadające w indywidualnych sprawach podatników co do zasady nie są wiążące dla organu wydającego interpretację dla innego podatnika. Podstawą interpretacji indywidualnej jest sam przepis prawa podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania numer 2, uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl