IPPB3/423-1076/11-2/GJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1076/11-2/GJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2011 r. (data wpływu 19 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej też: "Spółka nabywająca" lub "Holding") jest spółką kapitałową, rezydentem Polski dla celów podatkowych. Udziałowcami Holdingu są osoby fizyczne. Wnioskodawca posiada m.in. udziały i akcje ("Udziały") w dwóch innych spółkach kapitałowych, będących rezydentami Polski dla celów podatkowych: w Spółce A i w Spółce B. Spółka B jest spółką akcyjną zaś Spółka A jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. W przyszłości udziałowiec Wnioskodawcy, osoba fizyczna, wniesie do Holdingu udziały w kolejnej spółce z o.o. (Spółka C). Używane dalej pojęcie Spółki kapitałowe w niniejszym wniosku oznacza Spółkę A, Spółkę B oraz Spółkę C.

Udziały w Spółce A i w Spółce B Wnioskodawca nabył w listopadzie 2011 r. w wyniku dokonania operacji tzw. wymiany udziałów. Oznacza to, iż Udziały w Spółkach A i B zostały wniesione do Spółki nabywającej aportem w zamian za udziały własne Wnioskodawcy. W wyniku wniesienia tych Udziałów w Spółkach A i B Wnioskodawca uzyskał bezwzględną większość głosów zarówno w Spółce A jak i w Spółce B. Aporty Udziałów w Spółkach A i B zostały wniesione przez osoby fizyczne, które są udziałowcami Holdingu. Udziały w Spółce C Wnioskodawca nabędzie również w drodze aportu wniesionego przez osoby fizyczne. W wyniku tej operacji Wnioskodawca nie uzyska jednak bezwzględnej większości praw głosu w Spółce C. Nie będzie to zatem ten typ aportu udziałów, który jest klasyfikowany jako wymiana udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d Ustawy CIT oraz art. 24 ust. 8a Ustawy PIT. W zamian za nabyte Udziały w Spółkach A, B, C Wnioskodawca wydał udziały własne o określonej wartości nominalnej, wskazanej w umowie Spółki nabywającej (dalej Udziały własne). Wartość ta jest równa wartości podwyższenia kapitału zakładowego Spółki nabywającej. Obecnie Wnioskodawca rozważa zbycie Udziałów, które nabył w Spółkach kapitałowych w zamian za wydane Udziały własne.

Z tego też względu bierze pod uwagę różne formy prawne ich zbycia:

1.

Planuje, iż dokona odpłatnego zbycia Udziałów w ramach umowy sprzedaży.

2.

Jeżeli jednak nie udałoby mu się sprzedać Udziałów, zbędzie je odpłatnie w ramach umowy zamiany za udziały lub akcje (dalej: "Inne Udziały") w innej spółce mającej osobowość prawną. Wnioskodawca podkreśla, iż w wyniku dokonanej zamiany, nie nabędzie on bezwzględnej większości głosów w innej spółce mającej osobowość prawną, której udziały w wyniku zamiany nabędzie. Będzie to umowa zamiany w rozumieniu art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, dalej: "k.c.").

3.

Inną formą prawną odpłatnego zbycia, którą Wnioskodawca planuje, jest wniesienie Udziałów w Spółkach kapitałowych aportem do innej spółki mającej osobowość prawną mającej siedzibę w Polsce lub kraju członkowskim Unii Europejskiej. W zamian za aport Udziałów w Spółkach kapitałowych, otrzyma on udziały lub akcje w innej spółce mającej osobowość prawną. Należy jednak podkreślić, iż także w tym przypadku operacja ta nie będzie się kwalifikować jako wymiana udziałów w rozumieniu przepisów art. 12 ust. 4d Ustawy CIT.

4.

Wnioskodawca rozważa także przystąpienie do funduszu inwestycyjnego zamkniętego (dalej: "Fundusz"). Statut Funduszu będzie przewidywał możliwość dokonywania wpłat na certyfikaty inwestycyjne udziałami lub akcjami w spółkach mających osobowość prawną. Z tego względu Wnioskodawca przeznaczyłby posiadane Udziały w Spółkach A, B, C jako wpłaty na objęcie certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu. Innymi słowy, wniósłby te Udziały do Funduszu w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez fundusz.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w przypadku sprzedaży Udziałów w Spółkach kapitałowych przez Wnioskodawcę koszty uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy na moment sprzedaży Udziałów należy ustalić w wysokości nominalnej wartości Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane jego udziałowcom za otrzymane aportem Udziały w Spółkach A, B i C.

2.

Czy w przypadku dokonania przez Wnioskodawcę zamiany Udziałów w Spółkach kapitałowych na Inne Udziały koszty uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy na moment zamiany należy ustalić w wysokości nominalnej wartości Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane jego udziałowcom za otrzymane aportem Udziały w Spółkach A, B i C.

3.

Czy w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę Udziałów w Spółkach kapitałowych aportem do innej spółki mającej osobowość prawną mającej siedzibę w Polsce lub kraju członkowskim Unii Europejskiej, koszty uzyskania przychodu należy ustalić w wysokości wartości nominalnej Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane jego udziałowcom za otrzymane aportem Udziały w Spółkach A, B i C.

4.

Czy w przypadku dokonania odpłatnego zbycia Udziałów w Spółkach A, B, C poprzez wydanie ich na objęcie przez Wnioskodawcę certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu koszty uzyskania przychodu należy ustalić w wysokości wartości nominalnej Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane jego udziałowcom za otrzymane aportem Udziały w Spółkach A, B i C.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1. W przypadku sprzedaży Udziałów w spółkach kapitałowych koszty uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy na moment sprzedaży Udziałów należy ustalić w wysokości wartości nominalnej Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane jego udziałowcom za otrzymane aportem Udziały. Taki wniosek wypływa z wykładni:

* przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT w odniesieniu do Udziałów w Spółkach A i B, które zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach aportu spełniającego warunki wymiany udziałów, dokonanego przez jej udziałowców,

* przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT w odniesieniu do Udziałów w Spółce C, które zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach aportu tych Udziałów do Spółki nabywającej dokonanego przez jej udziałowców.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy CIT dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. W świetle przepisu art. 15 ust. 1 Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Brzmienie przepisu wskazuje dwie istotne przesłanki, które muszą zaistnieć, aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany jako koszt podatkowy. Przede wszystkim wydatek musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą tzn. musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Po drugie, wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy CIT. Katalog zawarty w przepisie art. 16 ust. 1 Ustawy CIT zawiera nie tylko te wydatki, które bezwzględnie nie mogą być rozpoznane jako koszt podatkowy, ale również takie, które mogą być uznane za koszt, ale tylko w ściśle określonym w przepisie momencie. Do takich kosztów należą m.in. wydatki wskazane w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT. Na jego podstawie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Wskazana regulacja określa sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów ze zbycia udziałów (akcji) przez spółkę nabywającą, która w zamian za otrzymane udziały (akcje) wydaje swoje udziały (akcje) wraz z ewentualną zapłatą w gotówce. We wskazanym przepisie przyjęto, że koszty te będą ustalane w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) wydanych przez spółkę nabywającą skorygowanej o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce. Koszty te będą uwzględniane przy ustalaniu podstawy opodatkowania dopiero w przypadku odpłatnego zbycia nabytych za nie udziałów (akcji).

Wskazana regulacja znajdzie zastosowanie do sprzedaży Udziałów w Spółkach kapitałowych przez Wnioskodawcę. Wskazać bowiem należy, iż Wnioskodawca nabył Udziały w Spółkach kapitałowych w zamian za wydanie Udziałów własnych. W momencie dokonania tej operacji Wnioskodawca nie był uprawniony do rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Uprawnienie to zostało odroczone do momentu odpłatnego zbycia Udziałów w Spółkach A, B, które zostały objęte w zamian za Udziały własne Wnioskodawcy. Udziały własne Wnioskodawcy stanowiły jego wydatek, który został poniesiony przez Wnioskodawcę w celu nabycia udziałów w Spółkach kapitałowych. Wartość tego wydatku to nominalna wartość Udziałów własnych wydanych przez Wnioskodawcę w zamian za udziały w Spółkach kapitałowych. Z tego względu uznać należy, iż to właśnie ta wartość - wartość nominalna Udziałów własnych Wnioskodawcy wydanych w zamian za Udziały w Spółkach A i B stanowi koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy z tytułu odpłatnego zbycia na podstawie umowy sprzedaży Udziałów w Spółkach kapitałowych.

Taką interpretację przepisów prawa podatkowego potwierdzają organy podatkowe w następujących interpretacjach:

* interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2011 r. (IPPB3/423-619/11-4/JG) Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w której potwierdził on stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym:"w świetle powołanych wyżej przepisów, zdaniem Spółki holdingowej, nie ulega wątpliwości, że w przypadku gdy Spółka holdingowa zrealizuje plan sprzedaży udziałów (akcji) Spółki nieruchomościowej, będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) Spółki nieruchomościowej, udziałów (akcji) własnych odpowiadającej wartości rynkowej udziałów (akcji) Spółki nieruchomościowej z dnia ich wniesienia do Spółki holdingowej".

* interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2011 r. (znak IPPB3/423-189/11-5/AG), w której Dyrektor Izby Skarbowej potwierdził następujące stanowisko wnioskodawcy: "w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w ramach operacji wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodów będzie stanowić wartość wydatków na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów spółki nabywającej wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane (skorygowane o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce). W konsekwencji, w ramach przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę udziałów Spółki A otrzymanych w następstwie operacji wymiany udziałów, w dacie sprzedaży udziałów Spółki A Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodów równowartość nominalnej wartości własnych udziałów wydanych Spółce zbywającej w ramach wspomnianej operacji wymiany udziałów". Ponadto Wnioskodawca zwraca uwagę, iż w przypadku Udziałów w Spółce C, które nie zostały nabyte w ramach aportu spełniającego warunki wymiany udziałów, a na podstawie ich typowego aportu do Spółki nabywającej, kosztem uzyskania przychodu z tytułu ich sprzedaży również będzie wartość nominalna Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane udziałowcom Holdingu w zamian za ten aport. Tak wynika z brzmienia przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT. Zgodnie z jego brzmieniem: "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (...) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa łub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...). Jak wskazano już powyżej, wydatki, jakie Wnioskodawca poniósł na nabycie Udziałów w Spółce C to Udziały własne, które wydał w zamian za aport. Z tego też względu uznać należy, iż wartość nominalna Udziałów własnych stanowi koszt uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia na podstawie umowy sprzedaży Udziałów w Spółce C przez Wnioskodawcę.

Ta interpretacja również nie budzi wątpliwości w praktyce organów podatkowych jak i w orzecznictwie. Została potwierdzona w m.in.:

* w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lutego 2008 r. (znak ILPB3/423-266/07-2/HS) przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, który wskazał: "Spółka dokonując sprzedaży wniesionych do niej aportem akcji będzie obowiązana ustalić dochód w wysokości różnicy pomiędzy uzyskanym przychodem z ich sprzedaży (cena określona w umowie), a kosztem jego uzyskania w wartości stanowiącej równowartość podwyższonej wartości nominalnej wydanych udziałów własnych",

* w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2011 r. (III SA/Wa 1087/I1), w którym wskazano: "Kosztem uzyskania przychodu banku, w przypadku odpłatnego zbycia akcji/udziałów spółek wniesionych do niego aportem, jest wartość nominalna wydanych akcji własnych banku"

* w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 listopada 2011, w którym wskazano: "w przypadku przyjęcia argumentacji organu podatkowego należałoby przyjąć, że skoro wartość przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. powinna być wartością rynkową i może być szacowana przez organy podatkowe, to również przy ustalaniu kosztu uzyskania przychodów, na gruncie art. 15 ust. 1k pkt 1 u.p.d.o.p., powinna być brana pod uwagę wartość rynkowa udziałów lub akcji na dzień ich objęcia, a nie ich wartość nominalna, co stałoby w wyraźnej sprzeczności z treścią art. 15 ust. 1k u.p.d.o.p".

Ad. 2 W przypadku zamiany Udziałów w Spółkach kapitałowych na Inne Udziały koszty uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy na moment zamiany należy ustalić w wysokości wartości nominalnej Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane jego udziałowcom za otrzymane aportem Udziały. Taki wniosek wypływa z wykładni: - przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT w odniesieniu do Udziałów w Spółkach A i B, które zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach aportu spełniającego warunki wymiany udziałów, - przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT w odniesieniu do Udziałów w Spółce C, które zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach aportu tych Udziałów do Spółki nabywającej. Umowa zamiany jest umową nazwaną uregulowaną w przepisach art. 603 oraz 604 k.c. Zgodnie z definicją legalną wskazaną w k.c. "Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy". Wykonanie zobowiązania w ramach urnowy zamiany polega zatem na przeniesieniu własności rzeczy na inny podmiot-jest to zatem nic innego jak zbycie tej rzeczy. Charakterystyczną cechy umowy zamiany jest forma odpłatności. W zamian za przeniesienie własności rzeczy, zbywca nie otrzymuje pieniędzy tylko inne rzeczy. Przedmiotem zamiany mogą być rzeczy (a właściwie - prawo własności rzeczy) i ich zbiory, a także inne prawa majątkowe, np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (tak wskazano w uchwale Sądu Najwyższego z 9 marca 2010 r., III CZP 5/10). Istotne jest, iż zgodnie z przepisem art. 604 k.c. do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Oznacza to zatem, iż konstrukcja zamiany posiada wyłącznie jedną cechę odróżniającą ją od umowy sprzedaży. W zamian za zbycie rzeczy lub prawa majątkowego, zbywca otrzymuje inną rzecz lub prawo majątkowe. Odpłatność zamiany ma zatem charakter niepieniężny. Bez wątpienia jednak wskazać należy, iż zamiana jest odpłatnym zbyciem rzeczy lub prawa majątkowego.

Taką interpretację - co prawda na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 76 z późn. zm.; "Ustawa PIT") - potwierdza praktyka organów podatkowych:

* w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 lutego 2010 r. (IBPBII/2/415-1163/09/JG) wskazano: "Użyte w cytowanym wyżej przepisie pojęcie "odpłatne zbycie" obejmuje swoim zakresem nie tylko umowę sprzedaży, ale każdą inną umowę, na mocy której dochodzi do odpłatnego przeniesienia prawa własności, w tym również umowę zamiany. Umowa zamiany jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny. Zgodnie z art. 603 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy co stanowi również formę odpłatnego zbycia rzeczy. Umowa zamiany jest zatem umową o podobnym charakterze co umowa sprzedaży, nie można jej jednak utożsamiać ze sprzedażą. Obie umowy stanowią o odpłatnym zbyciu."

* w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 maja 2010 r. (IPPB1/415-292/10-5/RS) wskazano: "Zauważyć należy, te użyte w cytowanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy "odpłatne zbycie" oznacza przeniesienie prawa własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. Aby dana czynność miała charakter odpłatnej nie musi jej jednak towarzyszyć świadczenie pieniężne i przepływ gotówkowy. Forma bezpośredniej wymiany towarów, jaką jest uregulowana w art. 603 ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) umowa zamiany, w wyniku której każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy, również stanowi ich odpłatne zbycie. Ekwiwalentem w tym wypadku jest inna rzecz a nie wartości pieniężne. Innym argumentem przemawiającym za tym, iż umowa zamiany stanowi odpłatną czynność prawna jest art. 604 Kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca do umowy zamiany nakazuje stosować przepisy dotyczące sprzedaży. Fakt ten ukazuje liczne podobieństwa między wskazanymi umowami, ograniczając różnicę między nimi jedynie do formy zapłaty, którą w przypadku umowy sprzedaży stanowi wartość pieniężna, a w przypadku umowy zamiany - inna rzecz W następstwie umowy zamiany mają miejsce dwie czynności. Z jednej strony dochodzi u każdej ze stron do odpłatnego zbycia nieruchomości, z drugiej natomiast każda ze stron nabywa nową nieruchomość. Należy przy tym zauważyć, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega jedynie odpłatne zbycie a nabycie jest podatkowo obojętne."

Rozpoznając zatem umowę zamiany jako rodzaj odpłatnego zbycia, uznać należy, iż dokonanie takiej operacji przez Wnioskodawcę będzie rodzić takie same skutki na gruncie Ustawy CIT jak w przypadku każdej innej formy odpłatnego zbycia. Oznacza to, że w przypadku zamiany Udziałów w Spółce A i w Spółce B nabytych przez Wnioskodawcę w ramach operacji wymiany udziałów na Inne Udziały, kosztem uzyskania przychodów będą zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT wydatki poniesione przez Spółkę nabywającą przy wymianie udziałów. Wydatki te są równe wartości nominalnej Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane w zamian za Udziały w Spółkach A i B. W przypadku zaś odpłatnego zbycia Udziałów w Spółce C poprzez dokonanie ich zamiany na Inne Udziały koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia Udziałów należy ustalić na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT, tj. w wysokości wartości nominalnej wydanych przez Wnioskodawcę Udziałów własnych w zamian za aport Udziałów w Spółce C.

Ad. 3 W przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę Udziałów w Spółkach kapitałowych aportem do innej spółki mającej osobowość prawną koszty uzyskania przychodu należy ustalić w wysokości wartości nominalnej Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane jego udziałowcom za otrzymane aportem Udziały w Spółkach A, B i C. Taki wniosek wypływa z wykładni przepisu art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b) w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT. Operacja wniesienia wkładu do spółki mającej osobowość prawną skutkuje przeniesieniem prawa własności przedmiotów wkładu na jego nabywcę - spółkę mającą osobowość prawną. Wniesienie wkładu, bez względu na to, co jest jego przedmiotem, stanowi obowiązek wspólników spółki niemającej osobowości prawnej. W zamian wspólnicy spółki mającej osobowość prawną otrzymują udziały lub akcje w tej spółce. W momencie wniesienia Udziałów w Spółkach A, B i C do innej spółki mającej osobowość prawną Wnioskodawca traci ich, własność. W tym też momencie rozpozna on przychód wskazany w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy CIT w wysokości nominalnej wartości udziałów lub akcji w innej spółce mającej osobowość prawną, które otrzyma w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W tym także momencie na podstawie przepisu art. 15 ust. 1j Ustawy CIT Wnioskodawca będzie mógł rozpoznać koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu "w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce (...) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji)- ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 (...)". W świetle tego przepisu koszt uzyskania przychodu ustala się odmiennie w zależności od tego, co jest przedmiotem wkładu i jak został on nabyty. W przypadku Wnioskodawcy Udziały w Spółkach A, B i C zostały nabyte przez Spółkę nabywającą od udziałowców Wnioskodawcy. W zamian Spółka nabywająca wydała im Udziały własne. Bez wątpienia zatem nie można wskazać, iż Wnioskodawca nabył Udziały w Spółkach kapitałowych w zamian za wkład niepieniężny. Wydając bowiem swoim udziałowcom Udziały własne, Wnioskodawca nie wniósł do nich wkładu - nie można wnieść wkładu do osoby fizycznej. Z tego względu zdaniem Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu należy ustalić na podstawie przepisu art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. b) Ustawy CIT, tj. w wysokości wartości określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT: "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodu (...) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...)." Z literalnego brzmienia przepisu wprost wynika, iż wydatki, jakie są poniesione na nabycie m.in. udziałów (akcji) są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich odpłatnego zbycia. W przypadku Wnioskodawcy oznacza to, iż w przypadku wniesienia Udziałów w Spółkach kapitałowych aportem do innej spółki mającej osobowość prawną, czyli innymi słowy w przypadku ich odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę, wydatki Wnioskodawcy należy określić jako wartość nominalną Udziałów własnych, które zostały wydane udziałowcom Holdingu w zamian za aport Udziałów w Spółkach kapitałowych. To ta wartość będzie mogła być rozpoznana u Wnioskodawcy jako koszty uzyskania przychodów.

Potwierdzenie takiej analizy przepisów Ustawy CIT znaleźć można w orzecznictwie. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 16 lipca 2008 (I SA/Bk 155/08) wskazano: " Wydane akcje własne stanowią zapłatę za otrzymany wkład niepieniężny, a ich wartość - stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.p. - powinna stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu późniejszego zbycia przedmiotu tego wkładu w formie aportu. Kosztem powinna być wartość nominalna wydanych akcji" Cytowany wyrok zapadł na gruncie następującego stanu faktycznego: Spółka była właścicielem 306 udziałów w kapitale zakładowym spółki z o.o. "G". Spośród tych 306 udziałów, 211 Spółka nabyła od wspólników spółki "G" tytułem "zapłaty" za własne akcje wydane w ramach podwyższenia kapitału zakładowego, zaś pozostałą część udziałów Spółka nabyła za gotówkę. Następnie na mocy aktu notarialnego Spółka dokonała zamiany 306 udziałów w spółce z o.o. "G" na udziały w spółce z o.o. "S". W wyniku tej operacji Spółka uzyskała przychód z tytułu nominalnej wartości udziałów objętych w kapitale zakładowym spółki "S". Wskazana sytuacja faktyczna jest tożsama z planowanym działaniem Wnioskodawcy. Spółka wskazana w wyroku odpłatnie zbyła udziały w spółce kapitałowej. Odpłatne zbycie nastąpiła w drodze umowy zamiany. Zbyte zaś udziały spółka ta nabyła jako aport dokonany przez jej udziałowców.

Powyższa analiza, jak również opis stanu faktycznego, na bazie którego zapadł analizowany wyrok potwierdzają słuszność stanowiska Wnioskodawcy, iż kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę w drodze aportu Udziałów w Spółkach kapitałowych do innej spółki mającej osobowość prawną jest wartość nominalna Udziałów własnych Spółki nabywającej wydanych udziałowcom Holdingu w zamian za aport.

Ad. 4 W przypadku dokonania odpłatnego zbycia Udziałów w Spółkach A, B, C poprzez wydanie ich tytułem objęcia przez Wnioskodawcę certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu, koszty uzyskania przychodu na moment objęcia certyfikatów, tj. moment powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia Udziałów, należy ustalić w wysokości wartości nominalnej Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane jego udziałowcom za otrzymane aportem Udziały w Spółkach A, B i C. Taki wniosek wypływa z wykładni: - przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT w odniesieniu do Udziałów w Spółkach A i B, które zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach aportu spełniającego warunki wymiany udziałów, - przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT w odniesieniu do Udziałów w Spółce C, które zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach aportu tych Udziałów do Spółki nabywającej. W przypadku objęcia przez Wnioskodawcę certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu będzie on zobligowany do ich opłacenia. Jeżeli dokona on opłacenia certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu Udziałami w Spółkach A, B, C, to faktycznie przestanie on być właścicielem Udziałów w Spółkach kapitałowych. Oznacza to, iż zbędzie Udziały w Spółkach A, B, C w zamian za możliwość objęcia certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu. Zdaniem Wnioskodawcy taka operacja ma charakter odpłatnego zbycia Udziałów w Spółkach kapitałowych. Taką interpretację potwierdza praktyka organów podatkowych oraz orzecznictwo. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 grudnia 2009 (II FSK 939/08) wskazano, iż "Prawidłowo Sąd przyjął także, iż zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego dokonywanych w formie udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi w drodze umowy prawa do tych udziałów na towarzystwo. Słusznie Sąd zauważył, iż umowa taka ma charakter odpłatny. Wynika to stąd, że podmiot zapisujący się na certyfikaty, a więc w tym przypadku spółka uzyskuje w zamian swojego świadczenia w postaci wniesionych udziałów, świadczenia ze strony funduszu. Świadczeniem tym są certyfikaty inwestycyjne dające uczestnikowi funduszu określone uprawnienia.

Podobnie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z dnia 3 sierpnia 2010 r. (III SA/Wa 1207/10): "Natomiast wniesienie udziałów/akcji do funduszu inwestycyjnego podlega opodatkowaniu jako "odpłatne zbycie", co zostało wskazane powyżej. Ustawa podatkowa nie musiała wskazywać certyfikatów jako papierów wartościowych, których nabycie stanowi podstawę opodatkowania, wystarczającą formą było wskazanie zbywanych (a nie nabywanych papierów wartościowych), do których z całą pewnością należą akcje w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, co wynika z art. 3 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. W związku z powyższym, zdaniem Sądu, organ prawidłowo uznał, iż poprzez: wniesienie papierów wartościowych (to jest m.in. akcji) lub udziałów w spółce z o.o do funduszu inwestycyjnego, w zamian za jednostki uczestnictwa (lub certyfikaty inwestycyjne), dochodzi do ich zbycia na rzecz funduszu oraz do jednoczesnego nabycia innych papierów wartościowych - jednostek uczestnictwa (certyfikatów inwestycyjnych)." Podobnie twierdzą organy podatkowe. Na potwierdzenie tej tezy Wnioskodawca wskazuje interpretację indywidualną, która co prawda została wydana na gruncie Ustawy PIT, to jednak potwierdza ten tok rozumowania. Interpretacja ta została wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 21 stycznia 2008 r. (znak IPPB1/415-302/07-2/AM). Organ podatkowy wskazał w niej, iż "Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pan wnieść do zamkniętego funduszu inwestycyjnego akcje spółki akcyjnej i w ten sposób pokryje Pan cenę obejmowanych certyfikatów inwestycyjnych tego funduszu. W takim przypadku, w momencie dokonania wpłaty za certyfikaty inwestycyjne nastąpi odpłatne przeniesienie tytułu własności tych akcji na fundusz. Tym samym z tytułu zbycia akcji w spółce akcyjnej uzyska Pan dochód w rozumieniu art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." Z tego też względu Wnioskodawca uważa, iż na dzień opłacenia certyfikatów inwestycyjnych Udziałami w Spółkach kapitałowych będzie on uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia Udziałów w Spółkach kapitałowych w wysokości wartości nominalnej Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane jego udziałowcom za otrzymane aportem Udziały w Spółkach A, B i C. Różna może być tylko podstawa prawna tego wniosku. W przypadku Udziałów w Spółkach A i B - jako że zostały nabyte w ramach operacji wymiany udziałów - koszty podatkowe ustala się na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT. Natomiast w przypadku Udziałów w Spółce C koszty podatkowe ustalić należy na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT. Pomimo dwóch różnych regulacji skutek podatkowy dla Wnioskodawcy będzie identyczny: koszt uzyskania przychodów na moment opłacenia certyfikatów inwestycyjnych Udziałami w Spółkach kapitałowych należy ustalić jako wartość nominalną Udziałów własnych Wnioskodawcy, które zostały wydane udziałowcom w zamian za otrzymane aportem Udziały w Spółkach kapitałowych.

Taką interpretację potwierdzają organy podatkowe:

* w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 listopada 2008 r. (IPPB3/423-1340/08-2/JB) wskazano: "Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, należy stwierdzić, że zbywając akcje, udziały i obligacje w dniu w którym nastąpi nabycie jednostek uczestnictwa funduszu, Spółka powinna rozpoznać, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy, przychód z tytułu zbycia tych papierów wartościowych i udziałów i jednocześnie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, pomniejszyć go o wydatki poniesione na zakup tych papierów i udziałów. Jeżeli wydatki na nabycie przedmiotowych papierów wartościowych i udziałów przewyższają przychód z tytułu ich zbycia, to wynik na tej transakcji będzie stratą podatkową."

* w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2008 r. (DD5/8211/4/SBC/08/PK-276) wskazano: "Wartość pieniężna nabywanych jednostek uczestnictwa będzie stanowić określony w art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. przychód po stronie podmiotu wnoszącego papiery wartościowe. Natomiast koszt uzyskania przychodów kształtujący dochód ze zbycia papierów wartościowych, w świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., należy określić na poziomie kosztu nabycia wniesionych papierów wartościowych, za które objęto jednostki uczestnictwa bądź certyfikaty inwestycyjne."

Podsumowanie do wszystkich 4 pytań:

Zarówno sprzedaż Udziałów w Spółkach kapitałowych, ich zamiana za Inne Udziały, wniesienie ich aportem do innej spółki mającej osobowość prawną, jak i wydanie ich tytułem objęcia przez Wnioskodawcę certyfikatów inwestycyjnych stanowią cztery formy odpłatnego zbycia Udziałów. Przepisy Ustawy CIT wprost wskazują, iż w każdym przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) kosztem uzyskania przychodów rozpoznawanym przez podmiot zbywający są wydatki poniesione przez ten podmiot na ich uprzednie nabycie. Wydatki te można rozpoznać w wysokości odpowiadającej wartości nominalnej udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki. Tak wynika zarówno z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT jak i z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT. Dla Wnioskodawcy oznacza to, iż bez względu na to, w jaki sposób uda mu się odpłatnie zbyć udziały, skutki prawnopodatkowe będą identyczne, tj.: - w przypadku zbycia Udziałów w Spółkach A i B, które zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach aportu spełniającego warunki wymiany udziałów, Wnioskodawca rozpozna koszty uzyskania przychodów na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT, - w odniesieniu do Udziałów w Spółce C, które zostały nabyte przez Wnioskodawcę w ramach aportu tych Udziałów do Spółki nabywającej, Wnioskodawca rozpozna koszty uzyskania przychodów na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl