IPPB3/423-1073/13-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1073/13-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2013 r. (data wpływu 31 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów spółki zależnej objętych w rezultacie transakcji wymiany udziałów #61485; jest prawidłowe;

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na pokrycie wkładu pieniężnego w spółce zależnej jest prawidłowe;

* zasad ustalania przychodu podatkowego w sytuacji likwidacji spółki zależnej jest prawidłowe;

* ustalenia wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji spółki zależnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów spółki zależnej objętych w rezultacie transakcji wymiany udziałów, możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na pokrycie wkładu pieniężnego w spółce zależnej oraz zasad ustalania przychodu podatkowego w sytuacji likwidacji spółki zależnej i ustalania wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych w wyniku tej likwidacji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") jest spółką prawa handlowego z siedzibą na terenie Polski. Planowane jest, iż spółka S. GmbH (dalej: "Spółka Matka") z siedzibą na terenie Niemiec, która posiada status spółki inwestycyjnej nabędzie 100% udziałów w kapitale Wnioskodawcy.

W ramach wykonywania działalności, Spółka Matka zarządza szeregiem niemieckich funduszy inwestycyjnych, w tym SG. (dalej: Fundusz"). Działalność inwestycyjna Funduszu obejmuje głównie lokowanie kapitału na rynku nieruchomości w różnych krajach, w tym także w Polsce. Fundusz nie jest odrębnym samoistnym podmiotem praw i obowiązków (tekst jedn.: nie posiada osobowości prawnej ani zdolności do czynności prawnych), w szczególności nie jest spółką kapitałową, ani osobową, ani też jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Z punktu widzenia prawa cywilnego, to Spółka Matka, a nie Fundusz, jest właścicielem aktywów Funduszu. Wśród aktywów Funduszu posiadanych i zarządzanych przez Spółkę Matkę są akcje spółki SCD. S.A. (dalej: "Spółka Zależna").

Planowane jest przekształcenie Spółki Zależnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na dzień składania niniejszego wniosku nie jest pewne kiedy nastąpi przekształcenie. Ze względu na powyższe, w celu uproszczenia, Spółka w dalszej części wniosku będzie używała określenia "udziały" dla określenia akcji w Spółce Zależnej (spółce akcyjnej) lub udziałów w Spółce Zależnej (spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).

Spółka Matka wniesie do Spółki wkład niepieniężny w postaci 100% udziałów Spółki Zależnej. Wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę na rzecz Spółki Matki w zamian za aport zostanie ustalona na poziomie odpowiadającym rynkowej wartości udziałów akcji Spółki Zależnej.

Spółka Zależna prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu powierzchni biurowej. Spółka ta jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w W., składającej się z działek o numerach 5/2 oraz 7/1, na której został przez Spółkę Zależną wzniesiony budynek biurowy (dalej: "Nieruchomość"). Powierzchnie w budynku posadowionym na Nieruchomości są obecnie przedmiotem najmu. Spółka Zależna nabyła wskazane powyżej prawo użytkowania wieczystego w drodze czynności prawnej innej niż wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części. Nieruchomość stanowi główny składnik majątku Spółki Zależnej i na dzień składania niniejszego wniosku stanowi środek trwały wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki Zależnej.

Spółka Zależna uzyskała środki pieniężne na nabycie i wybudowanie Nieruchomości między innymi w drodze kredytu udzielonego przez bank (dalej: "Bank"). Kredyt ten nie został jeszcze spłacony przez Spółkę Zależną. W związku z powyższym, celem uregulowania sytuacji finansowej Spółki Zależnej, po nabyciu udziałów w Spółce Zależnej w wyniku aportu, Wnioskodawca planuje dokonanie wkładu pieniężnego do Spółki Zależnej, przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego lub w części na podwyższenie kapitału zakładowego oraz zapasowego, w kwocie równej wysokości zadłużenia Spółki Zależnej wobec Banku. Celem pokrycia przedmiotowego wkładu, Spółka zaciągnie kredyt bankowy, a następnie uzyskane w ten sposób środki wniesie tytułem wkładu do Spółki Zależnej. Z przedmiotowego wkładu pieniężnego Spółka Zależna spłaci swój kredyt. Odsetki od kredytu zaciągniętego przez Spółkę nie będą objęte restrykcjami w zakresie tzw. "niedostatecznej kapitalizacji", wynikającymi z art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o p.d.o.p., gdyż kredyt nie zostanie zaciągnięty od podmiotu, do którego zastosowanie mogłyby znaleźć ograniczenia wynikające z tych przepisów.

Na dalszym etapie działalności, celem uproszczenia struktury własnościowej spółek, których właścicielem będzie Spółka Matka, zminimalizowania ryzyk biznesowych oraz ograniczenia kosztów funkcjonowania spółek, może zostać podjęta decyzja o (1) zbyciu udziałów objętych przez Wnioskodawcę w opisany powyżej sposób lub (ii) o likwidacji Spółki Zależnej w trybie określonym przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: "k.s.h.").

W przypadku podjęcia decyzji o likwidacji Spółki Zależnej, w celu uproszczenia postępowania likwidacyjnego planowane jest, aby nie dokonywano spieniężenia poszczególnych składników majątkowych Spółki Zależnej, lecz po ściągnięciu jej wierzytelności i uregulowaniu zobowiązań w niezbędnym, wymaganym przez przepisy prawa zakresie dokonano wydania pozostałych w Spółce zależnej aktywów w naturze, tj. Wnioskodawca, jako jedyny udziałowiec, otrzymałby wszelkie pozostałe po zaspokojeniu wierzycieli aktywa Spółki Zależnej.

Przeniesienie własności pozostałych po zaspokojeniu wierzycieli aktywów Spółki Zależnej, w tym Nieruchomości oraz innych składników majątkowych, na Spółkę w ramach podziału nieupłynnionego majątku Spółki Zależnej zostałoby dokonane w formie aktu notarialnego, który określałby wartość rynkową Nieruchomości oraz innych składników majątkowych pozostałych w Spółce Zależnej na dzień likwidacji i będących przedmiotem wydania likwidacyjnego na rzecz Wnioskodawcy. Wartość rynkowa aktywów Spółki Zależnej wskazana w akcie notarialnym zostanie ustalona przez wyspecjalizowany w tym zakresie podmiot.

Na mocy przedmiotowego aktu notarialnego, Wnioskodawca obejmie wszelkie składniki majątkowe wykazane w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki Zależnej, a także składniki majątkowe niewykazane w takiej ewidencji, lecz pozostające w majątku Spółki Zależnej na dzień jej likwidacji.

W rezultacie nabycia Nieruchomości w drodze wydania przez Spółkę Zależną majątku likwidacyjnego, Wnioskodawca z mocy prawa wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez Spółkę Zależną umów najmu. Dodatkowo, na Wnioskodawcę zostaną przeniesione inne umowy (np. umowy dotyczące dostarczania mediów, umowa o zarządzanie) związane z przedsiębiorstwem Spółki Zależnej w zakresie dozwolonym przepisami prawa.

W oparciu o przejęty w ramach likwidacji Spółki Zależnej majątek, Wnioskodawca zamierza kontynuować działalność gospodarczą Spółki Zależnej w analogicznym zakresie. Jednakże, w zależności od uwarunkowań biznesowych, możliwe jest również, iż Wnioskodawca podejmie decyzję o sprzedaży aktywów uzyskanych w ramach likwidacji Spółki Zależnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Zależnej objętych w rezultacie transakcji wymiany udziałów oraz wkładu pieniężnego Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych Spółce Matce w ramach transakcji wymiany udziałów powiększonej o wkład pieniężny do Spółki Zależnej dokonany przez Spółkę.

2. Czy odsetki od kredytu udzielonego Spółce, z którego środki pieniężne zostaną przeznaczone na dokonanie wkładu pieniężnego do Spółki Zależnej będą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie zapłaty.

3. Czy w przypadku likwidacji Spółki Zależnej w ciągu 2 lat od dnia nabycia udziałów tej spółki i otrzymaniu przez Spółkę aktywów Spółki Zależnej pozostałych w tej spółce po zaspokojeniu jej wierzycieli dochodem (przychodem) Spółki będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku Spółki Zależnej otrzymanego w związku z likwidacją tej Spółki ponad kosztem nabycia udziałów Spółki Zależnej określonym na poziomie wartości nominalnej udziałów Wnioskodawcy wydanych Spółce Matce w ramach transakcji wymiany udziałów powiększonej o wkład pieniężny dokonany przez Spółkę.

4. Czy wartością podatkową składników majątkowych (w tym Nieruchomości) otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją Spółki Zależnej, która będzie stanowiła w zależności od ich przeznaczenia:

* podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki (lub po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów uzyskanych ze zbycia tych składników majątkowych) jeżeli Spółka będzie wykorzystywać te składniki majątkowe na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok, lub

* koszt uzyskania przychodów ze zbycia w momencie odpłatnego zbycia jeżeli spółka nie będzie wykorzystywać tych składników majątkowych na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub przewidywany okres używania będzie krótszy niż rok

będzie wartość ustalona przez Spółkę nie wyższa niż wartość rynkowa tych składników majątkowych na dzień likwidacji Spółki Zależnej.

Stanowisko Wnioskodawcy:

1. W przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Zależnej objętych w rezultacie transakcji wymiany udziałów oraz wkładu pieniężnego, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości wartości nominalnej udziałów wydanych Spółce Matce w ramach transakcji wymiany udziałów powiększonej o wkład pieniężny dokonany przez Spółkę.

2. Odsetki od kredytu udzielonego Spółce, z którego środki pieniężne zostaną przeznaczone na dokonanie wkładu pieniężnego do Spółki Zależnej będą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki w momencie zapłaty.

3. W przypadku likwidacji Spółki Zależnej w ciągu 2 lat od dnia nabycia udziałów tej spółki i otrzymaniu przez Spółkę aktywów Spółki Zależnej pozostałych w tej spółce po zaspokojeniu jej wierzycieli dochodem (przychodem) Spółki będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku Spółki Zależnej otrzymanego w związku z likwidacją tej Spółki ponad kosztem nabycia udziałów Spółki Zależnej określonym na poziomie wartości nominalnej udziałów Wnioskodawcy wydanych Spółce Matce w ramach transakcji wymiany udziałów powiększonej o wkład pieniężny do Spółki Zależnej dokonany przez Spółkę.

4. Wartością podatkową składników majątkowych (w tym Nieruchomości) otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją Spółki Zależnej, która będzie stanowiła w zależności od ich przeznaczenia:

* podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki (lub po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów uzyskanych ze zbycia tych składników majątkowych) jeżeli Spółka będzie wykorzystywać te składniki majątkowe na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok, lub

* koszt uzyskania przychodów ze zbycia w momencie odpłatnego zbycia jeżeli spółka nie będzie wykorzystywać tych składników majątkowych na potrzeby związane z prowadzona przez nią działalnością gospodarczą lub przewidywany okres używania będzie krótszy niż rok

będzie wartość ustalona przez Spółkę nie wyższa niż wartość rynkowa tych składników majątkowych na dzień likwidacji Spółki Zależnej.

UZASADNIENIE stanowiska:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Zależnej objętych w rezultacie transakcji wymiany udziałów oraz wkładu pieniężnego, Spółka będzie uprawniona dc rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości wartości nominalnej udziałów Spółki wydanych Spółce Matce w ramach transakcji wymiany udziałów powiększonej o wkład pieniężny do Spółki Zależnej dokonany przez Spółkę.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów/akcji; wydatki te jednak w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonej o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d #61485; są kosztem uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Z powołanego przepisu wynika, że w przypadku zbycia udziałów nabytych w ramach operacji wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodów stanowić będzie wartość wydatków na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów spółki nabywającej, wydanych udziałowcom półki, której udziały są nabywane.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę na rzecz Spółki Matki zostanie ustalona na poziomie odpowiadającym rynkowej wartości udziałów Spółki Zależnej. Ponadto, nie zostanie dokonana dodatkowa zapłata w gotówce za przedmiotowe udziały.

W świetle powyższego, w opinii Wnioskodawcy, poniesiony przez Spółkę wydatek na objęcie udziałów w Spółce Zależnej będzie równy rynkowej wartości udziałów w Spółce Zależnej wniesionych do Spółki przez Spółkę Matkę w formie wkładu niepieniężnego. W konsekwencji, kosztem uzyskania przychodu Spółki, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zależnej (objętych w ramach transakcji wymiany udziałów), będzie nominalna wartość udziałów wydanych przez Spółkę na rzecz Spółki Matki, odpowiadająca rynkowej wartości udziałów objętych w Spółce Zależnej.

Przedstawione powyżej stanowisko zostało potwierdzone w m.in. w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 października 2013 r. nr IPTPB3/423-293/13-2/KJ, z 8 maja 2012 r. nr IPTPB3/423-76/12-4/PM, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 sierpnia 2013 r., nr ITPB3/423-244b/13/DK, interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 sierpnia 2012 r., nr IBPBI/2/423-476/12/AK, z 22 maja 2012 r., nr IBPBI/2/423-190/12/AP, z 20 kwietnia 2011 r., nr IBPBI/2/423-122/11/SD, z dnia 22 maja 2012 r. znak: IBPBI/2/423-190/12/AP oraz w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 maja 2013 r., nr IPPB3/423-186/13-2/MS1, z 18 kwietnia 2012 r. znak: IPPB3/423-43/12-3/AG, z 11 maja 2011 r., nr IPPB3/423-189/11-5/AG oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 września 2011 r., nr ILPB3/423-284/11-2/JG.

Dodatkowo, po objęciu udziałów w Spółce Zależnej w wyniku transakcji wymiany, Spółka może dokonać wkładu pieniężnego (dokowanego na kapitał zakładowy lub kapitał zakładowy i zapasowy Spółki Zależnej). Wkład niepieniężny niewątpliwie będzie mógł także stanowić koszt uzyskania przychodu ze zbycia udziałów w Spółce Zależnej. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty podatkowe wydatków na objęcie lub nabycie udziałów; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów. Oznacza to, iż Spółka będzie uprawniona do rozpoznania wkładu niepieniężnego jako koszt uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w Spółce Zależnej.

Podsumowując, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki Zależnej objętych w rezultacie transakcji wymiany udziałów oraz wkładu pieniężnego, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości wartości nominalnej udziałów Spółki wydanych Spółce Matce w ramach transakcji wymiany udziałów, powiększonej o wkład pieniężny do Spółki Zależnej dokonany przez Spółkę.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od kredytu (pożyczki) udzielonego Spółce, z którego środki pieniężne zostaną przeznaczone na dokonanie wkładu pieniężnego do Spółki Zależnej (przeznaczonego w pełni na kapitał zakładowy lub w części na kapitał zapasowy), stanowią koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie zapłaty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, chyba że możliwość zaliczenia danych kosztów do kosztów uzyskania przychodów jest wprost wyłączona na gruncie art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. A zatem, koszty odsetek od kredytów i pożyczek stanowią koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przez podatnika przychodami (w tym, służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów), o ile nie stanowią kategorii kosztów enumeratywnie wymienionej w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Katalog wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów zawarty w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. ma charakter zamknięty. Na mocy tego przepisu nie uważa się za koszty podatkowe m.in. wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce. Są one jednak kosztem uzyskania przychodu odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p.).

Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą (zob. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 7 września 2004 r., sygn. FSK 324/2004, wyrok NSA z 7 kwietnia 2006 r., sygn. akt II FSK 508/2005, wyrok NSA z 13 stycznia 2006 r., sygn. II FSK 229/05, wyrok WSA w Gliwicach z 8 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Gl 730/12, wyrok WSA w Białymstoku z 9 maja 2012 r. sygn. I SA/Bk 84/12, czy też wyrok WSA we Wrocławiu z 26 czerwca 2012 r., sygn. I SA/Wr 271/12), za wydatki na nabycie uważa się wydatki bezpośrednio związane z dokonywanym nabyciem. Są nimi w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Należy zatem odróżnić pojęcie wydatków na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. omawianym przypadku, zapłata odsetek będzie związana m.in. ze źródłem finansowania zakupu udziałów, jakie stanowił kredyt (pożyczka) udzielony przez Bank. Odsetki te nie należą zatem do kosztów nabycia udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p.

Także zdaniem Ministra Finansów wyrażony w piśmie z 7 sierpnia 2002 r. (znak PB4/AK- 8214-6905-192/02)"należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów (...) są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji."

W związku z powyższym, mając na uwadze fakt, iż Wnioskodawca w zamian za dokonanie wkładu pieniężnego w każdym wypadku nabędzie udziały w Spółce Zależnej (planowane jest bowiem, że wkład gotówkowy zostanie przeznaczony w pełni na kapitał zakładowy lub w części na kapitał zapasowy) w opinii Wnioskodawcy, w niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania wyłączenie wskazane w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p.

Niezależnie od powyższego, w analizowanej sytuacji, celem zaciągnięcia przez Wnioskodawcę kredytu (i tym samym #61485; również powodem powstania po stronie Wnioskodawcy zobowiązania do zapłaty odsetek) będzie dokonanie wkładu pieniężnego do Spółki Zależnej, a w konsekwencji również nabycie, w ramach prowadzonej działalności, udziałów w tej spółce oraz podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Zależnej. Przedmiotowe nabycie udziałów, jak również dokonanie wkładu pieniężnego niewątpliwie związane będzie osiąganymi przez Wnioskodawcę w przyszłości przychodami podatkowymi, w tym ewentualnymi przychodami z tytułu sprzedaży udziałów w tej spółce (w przypadku ewentualnej przyszłej sprzedaży udziałów w Spółce Zależnej przez Wnioskodawcę) lub przychodami z tytułu wynajmu Nieruchomości (w przypadku likwidacji Spółki Zależnej, przejęcia przedsiębiorstwa tej spółki i kontynuowania przez Wnioskodawcę aktualnie prowadzonej przez Spółkę Zależną działalności) lub przychodami ze sprzedaży Nieruchomości. W konsekwencji #61485; zdaniem Wnioskodawcy #61485; ponoszenie kosztów z tytułu odsetek od kredytu zaciągniętego w celu dokonania wkładu pieniężnego do Spółki Zależnej będzie pozostawało w związku z przychodami Wnioskodawcy. W efekcie, koszty te będą spełniały definicję kosztu uzyskania przychodów Wnioskodawcy, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

Wydatki z tytułu odsetek stanowią koszt pozyskania kapitału i jako takie mają pośredni związek z uzyskiwanymi przez podatnika przychodami. Z kolei, w świetle art. 15 ust. 4d ustawy o p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia. W rezultacie oznacza to, że #61485; na podstawie art. 15 ust. 4d, w związku z art. 16 ust. 1 pkt 10a i pkt 11 ustawy o p.d.o.p. #61485; Wnioskodawca winien być uprawniony do zaliczenia w koszt uzyskania przychodów kosztów z tytułu odsetek od pożyczki lub kredytu zaciągniętego w celu dokonania wkładu pieniężnego do Spółki Zależnej, a w tym także sfinansowania nabycia udziałów tej spółki w rezultacie podwyższenia kapitału zakładowego w momencie ich poniesienia, tj. w momencie zapłaty odsetek.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje także potwierdzenie m.in. w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 czerwca 2012 r., nr IPPB3/423-143/12-2/DP i IPPB3/423-145/12-2/DP, z 21 czerwca 2011 r., nr IPPB5/423-274/11-3/DG, z 23 listopada 2012 r., nr IPPB3/423-761/12-2/EŻ czy też interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 lipca 2013 r., nr ITPB3/423-189/13/MK, z 15 stycznia 2013 r., nr ITPB3/423-645/11/MK.

Ponadto, Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że na gruncie omawianego zdarzenia przyszłego, odsetki od kredytu nie będą objęte restrykcjami w zakresie tzw. "niedostatecznej kapitalizacji", wynikającymi z art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o p.d.o.p., gdyż kredyt nie zostanie zaciągnięty od podmiotu, do którego zastosowanie mogłyby znaleźć ograniczenia wynikające z tych przepisów.

Podsumowując, w opinii Wnioskodawcy, odsetki od kredytu udzielonego Spółce, z którego środki pieniężne zostaną przeznaczone na dokonanie wkładu pieniężnego do Spółki Zależnej, będą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki w momencie zapłaty.

Ad. 3

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku likwidacji Spółki Zależnej w ciągu 2 lat od dnia nabycia udziałów tej spółki i otrzymaniu przez Spółkę aktywów Spółki Zależnej pozostałych w tej spółce po zaspokojeniu jej wierzycieli dochodem (przychodem) Spółki będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku Spółki Zależnej otrzymanego w związku z likwidacją tej Spółki ponad kosztem nabycia udziałów Spółki Zależnej określonym na poziomie wartości nominalnej udziałów Wnioskodawcy wydanych Spółce Matce w ramach transakcji wymiany udziałów powiększonej o wkład pieniężny do Spółki Zależnej dokonany przez Spółkę.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p., zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;

4.

spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Ponadto, art. 22 ust. 4a ustawy o p.d.o.p. stanowi, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W świetle powyższego, w przypadku otrzymania majątku Spółki Zależnej w wyniku jej likwidacji w ciągu 2 lat od nabycia udziałów Spółki Zależnej przez Spółkę, dochód (przychód) Spółki uzyskany z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu jako dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.p. W tej sytuacji, nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p.

Definiując dochód (przychód) z likwidacji spółki zależnej, ustawodawca w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.p. odwołuje się do "wartości majątku" otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Zdaniem Spółki, "wartość majątku", o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.p. powinna być określona według jego wartości rynkowej. Stanowisko Spółki zdają się również potwierdzać organ podatkowe wskazując, że posiłkowo można tu stosować art. 12 ust. 5 ustawy o p.d.o.p. Zdaniem Spółki, taka wycena powinna być stosowana zarówno do środków trwałych, wartości niematerialnych prawnych, jak również innych składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji spółki zależnej. Stanowisko zgodne z zaprezentowanym powyżej poglądem Spółki zostało przedstawione m.in. w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 kwietnia 2012 r., nr IPPB3/423-56/12-3/PK1, z 25 marca 2009 r., nr IPPB3/423-25/09-2/ER czy też interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 grudnia 2007 r., nr ITPB3/423-93/07/DK.

Za przyjęciem, iż wartość majątku otrzymanego z likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zostać określona w wysokości jego wartości rynkowej przemawia również okoliczność, że właściwe przepisy prawa handlowego nakazują wykazać wartość składników majątkowych spółki w likwidacji w bilansie likwidacyjnym według ich wartości zbywczej (art. 281 § 3 k.s.h.). Jak wskazują komentatorzy, "Wartość zbywcza to wartość realna składnika majątkowego, jaką można uzyskać przy sprzedaży. Należy pamiętać, że na wartość zbywczą wpływają takie okoliczności, jak czas sprzedaży (...), miejscowość (...). Wartość zbywcza jest to więc realna wartość rynkowa" (A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 281 Kodeksu spółek handlowych, LEX/el., 2011).

W konsekwencji, w przypadku likwidacji Spółki Zależnej w ciągu 2 lat od nabycia przez Spółkę udziałów w Spółce Zależnej, dochodem (przychodem) Spółki z tytułu otrzymania majątku Spółki Zależnej w związku z jej likwidacją, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., będzie wartość rynkowa tego majątku określona na dzień przekazania majątku.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Powyższe w praktyce oznacza, że jeżeli wartość majątku otrzymanego w ramach likwidacji spółki zależnej nie przekracza wysokości kosztów nabycia udziałów w likwidowanej spółce, przychód podatkowy nie powstaje. Opodatkowana będzie natomiast jakakolwiek nadwyżka przychodu ponad wysokość kosztów nabycia udziałów likwidowanej spółki.

Należy zatem ustalić jak należy rozumieć określenie "koszt nabycia lub objęcia" udziałów w Spółce Zależnej koszt ten bowiem, zgodnie z dyspozycją art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o p.d.o.p. pomniejsz przychód otrzymany przez Spółkę w związku z likwidacją Spółki Zależnej. Zdaniem Spółki, kosztem tym (tekst jedn.: kosztem nabycia udziałów Spółki nabywanej) będzie wartość nominalna udziałów Spółki wydana przez Spółkę w zamian za aport udziałów Spółki zależnej powiększona o wkład pieniężny dc Spółki Zależnej.

Artykuł 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p. nie precyzuje jak należy rozumieć określenie "koszt nabycia bądź objęcia". Zgodnie z internetowym słownikiem PWN (http://sip.pwn.pl) #61485; nabyć #61485; nabywać oznacza "otrzymać coś na własność, płacąc za to" lub "zyskać coś lub zdobyć". Podobnie Uniwersalny Słownik Języka Polskiego PWN, tom K-0, 2003 nabyć-nabywać to "otrzymać coś na własność, zwykle za pieniądze, kupić (kupować)" oraz "osiągnąć (osiągać) coś, dojść (dochodzić) do czegoś, zyska zyskiwać) coś, zdobyć (zdobywać)".

Zdaniem Spółki, w przypadku nabycia udziałów Spółki Zależnej w formie wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p., wobec braku regulacji pomocniczo należy stosować art. 16 ust. 8e ustawy o p.d.o.p. Przepis ten stanowi, iż nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów/akcji; wydatki te jednak w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonej o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d #61485; są kosztem uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Powyższe znajduje potwierdzenie w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach, w tym m.in. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 kwietnia 2012 r., nr IPPB3/423-56/12-3/PK1, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 czerwca 2013 r., nr IBPBI/2/423-262/13/JS czy też interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 sierpnia 2013 r., nr ITPB3/423-221/13/DK.

Natomiast w odniesieniu do udziałów objętych za wkład pieniężny Spółka jako koszt ich objęcia (nabycia) powinna rozpoznać wkład pieniężny. Niewątpliwe bowiem wkład ten stanowi poniesiony przez Spółkę koszt objęcia tych udziałów.

Podsumowując, w przypadku likwidacji Spółki Zależnej w ciągu 2 lat od dnia nabycia udziałów tej spółki i otrzymaniu przez Spółkę aktywów Spółki Zależnej pozostałych w tej spółce po zaspokojeniu jej wierzycieli dochodem (przychodem) Spółki będzie nadwyżka wartości rynkowej majątku Spółki Zależnej otrzymanego w związku z likwidacją tej Spółki ponad kosztem nabycia udziałów Spółki Zależnej, określonym na poziomie wartości nominalnej udziałów Wnioskodawcy wydanych Spółce Matce w ramach transakcji wymiany udziałów, powiększonej o wkład pieniężny do Spółki Zależnej dokonany przez Spółkę.

Ad. 4

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym wartością podatkową składników majątkowych (w tym Nieruchomości) otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją Spółki Zależnej, która będzie stanowiła w zależności od ich przeznaczenia:

* podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki (lub po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne będzie stanowiła kosz uzyskania przychodów uzyskanych ze zbycia tych składników majątkowych) jeżeli Spółka będzie wykorzystywać te składniki majątkowe na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą i przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok, lub

* koszt uzyskania przychodów ze zbycia w momencie odpłatnego zbycia jeżeli spółka nie będzie wykorzystywać tych składników majątkowych na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub przewidywany okres używania będzie krótszy niż rok

będzie wartość ustalona przez Spółkę nie wyższa niż wartość rynkowa tych składników majątkowych na dzień likwidacji Spółki Zależnej.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o p.d.o.p., za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, uważa się z zastrzeżeniem art. 16g ust. 10b ustawy o p.d.o.p. ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 16g ust. 10b ustawy o p.d.o.p. #61485; w przypadku, jeśli środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane przez podatnika w związku z likwidacją osoby prawnej został uprzednio wniesione do tej (likwidowanej) osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części #61485; wartość początkową takich środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej y ewidencji podmiotu likwidowanego (tzw. zasada kontynuacji).

W przedstawionym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym majątek, który zostanie objęty przez Spółkę w związku z likwidacją Spółki Zależnej (obejmujący w szczególności Nieruchomość) został nabyty w drodze czynności prawnej innej niż wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lut organizowanej jego części. W konsekwencji, zdaniem Spółki, art. 16g ust. 10b nie znajdzie zastosowania w przedstawionym w niniejszym wniosku stanie faktycznym.

Artykuł 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o p.d.o.p. nie rozstrzyga, czy środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane w związku z likwidacją osoby prawnej mają mieć formę przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części, czy też stanowić poszczególne składniki majątkowe Konsekwentnie należy stwierdzić, że niezależnie od rodzaju przekazanych w wyniku likwidacji osoby prawnej składników majątkowych (związku pomiędzy tymi składnikami), ich wartość początkową dla celów podatkowych należy ustalić w oparciu o ich wartość rynkową z dnia otrzymania (przez Spółkę) tych składników majątkowych.

Ponieważ art. 16g ustawy o p.d.o.p. nie zawiera bardziej szczegółowych wskazań odnośnie ustalenia wartości rynkowej środków trwałych niż te zawarte w art. 14 ust. 2 ustawy o p.d.o.p., Spółka stoi na stanowisku, że wycena dokonana przez podmiot wyspecjalizowany w tym zakresie, z uwzględnieniem czasu i miejsca otrzymania przez Spółkę środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (w tym Nieruchomości) jako majątku polikwidacyjnego, będzie właściwa dla celów ustalenia wartości początkowych tych składników majątkowych (wycena taka powinna co do zasady być również podstawą do ustalenia dochodu Spółki z tytułu likwidacji w rozumieniu art. 10 ustawy o p.d.o.p.). Konsekwentnie, wartość określona przez wyspecjalizowany w zakresie wyceny podmiot powinna, zdaniem Spółki, zostać przyjęta jako podstawa do ustalenia wartości początkowej. Wartość ta pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 dokonanych przez Spółkę, będzie zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. stanowiła kosi podatkowy na dzień zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych y związku z likwidacją Spółki Zależnej.

Artykuł 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o p.d.o.p. mówi o wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej (a więc składników, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywanych na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą). Niemniej jednak oczywistym jest, iż również w przypadku, jeżeli podatnik nie ma zamiaru wykorzystywać składników majątkowych otrzymanych w ramach likwidacji innej spółki i na przykład od razu je sprzeda, wartość podatkową takich składników majątkowych, która będzie kosztem uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży należy określić według tej samej reguły.

W związku z powyższym zdaniem Spółki #61485; wartością podatkową składników majątkowych (w tym Nieruchomości) otrzymanych przez Spółkę w związku z likwidacją Spółki Zależnej, która będzie stanowiła w zależności od ich przeznaczenia:

* podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu Spółki (lub po pomniejszeniu o dokonane odpisy amortyzacyjne będzie stanowiła kosz uzyskania przychodów uzyskanych ze zbycia tych składników majątkowych) jeżeli Spółka będzie wykorzystywać te składniki majątkowe na potrzeby związane z prowadzoną przez ni działalnością gospodarczą i przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok, lub

* koszt uzyskania przychodów ze zbycia w momencie odpłatnego zbycia - jeżeli spółka nic będzie wykorzystywać tych składników majątkowych na potrzeby związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub przewidywany okres używania będzie krótszy niż rok

będzie wartość ustalona przez Spółkę nie wyższa niż wartość rynkowa tych składników majątkowych na dzień likwidacji Spółki Zależnej.

Przedstawione powyżej stanowisko Spółki znajduje także potwierdzenie w szeregu interpretacji organów podatkowych, w szczególności w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 listopada 2011 r., nr IPPB3/423-409/11-2/AG, z 16 listopada 2010 r., nr IPPB3/423-655/10-2/JG, z 1 lipca 2010 r., nr IPPB5/423-243/10-2/AJ, z 15 stycznia 2010 r., nr IPPB3/423-747/09- 2/PD), z 28 stycznia 2009 r., nr IPPB3/423-1569/08-2/JG, interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 października 2010 r., nr ITPB3/423-344a/10/MT, czy też w interpretacji Dyrektora Skarbowej w Katowicach z 23 marca 2009 r., nr IBPBI/2/423-1222/08/PP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Dodatkowo, odnosząc się do opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego w zakresie planowanej transakcji wymiany udziałów organ podatkowy podkreśla, że niniejsza interpretacja nie stanowi oceny w zakresie spełnienia kryteriów przewidzianych w przepisie art. 12 ust. 4d oraz ust. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) przez wszystkie podmioty uczestniczące w tej transakcji. Organ podatkowy przyjął bowiem, że spełnienie tych warunków stanowi element stanu faktycznego, tzn. występujące w opisie zdarzenia przyszłego podmioty spełniają kryteria wskazane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, co oznacza, że zgodnie z opisem zawartym we wniosku to Spółka Matka a nie Fundusz jest właścicielem akcji Spółki Zależnej, które wniesie do Spółki. Dokonanie takiej oceny nie byłoby również zgodne z oczekiwaniami Wnioskodawcy, który zadał pytania w zakresie skutków podatkowych zdarzeń występujących już po dokonaniu transakcji wymiany udziałów. Wyżej wymienione przepisy nie zostały również wskazane przez Wnioskodawcę jako przepisy, które miałyby stanowić przedmiot interpretacji indywidualnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl