IPPB3/423-1063/08-2/MB - Wniesienie przez spółkę oddziału aportem do innej spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 października 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1063/08-2/MB Wniesienie przez spółkę oddziału aportem do innej spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2008 r. (data wpływu 7 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wniesienia jej aportem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w przedmiocie wniesienia przez spółkę aportem do innej spółki swojego oddziału.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

B S.A. z siedzibą Polsce zajmuje się produkcją, konfekcjonowaniem i handlem bakaliami, suszonymi owocami, orzechami oraz ziarnami i pestkami. W ramach prowadzonej działalności Spółka wytworzyła szereg znaków towarowych oraz innych, praw własności niematerialnych i prawnych. Spółka w ramach swojej struktury wyodrębniła oddział, który zarządza Własnościami Intelektualnymi, prowadzi działania marketingowe, promuje Spółkę oraz wytworzone znaki towarowe, przeprowadza lub organizuje działania reklamowe. Oddział działa w oparciu o budżet, wyodrębniony z budżetu Spółki. Oddział uzyskuje przychody z opłat licencyjnych za użytkowanie Własności Intelektualnych.

Oddział jest jednostką wyodrębnioną organizacyjnie (posiada "swoich" pracowników oraz osobę zarządzającą (na stanowisku dyrektora). Oddział posiada swoją siedzibę i adres (inny niż adres i siedziba Spółki), a także swój rachunek bankowy. Oddział prowadzi swoją działalność w oparciu o wyodrębnione składniki majątkowe (pomieszczenia i wyposażenie biurowe, sprzęt).

W trakcie wyodrębniania Oddziału, Spółka przyporządkowała do niego istniejące w jej przedsiębiorstwie zobowiązania dotyczące majątku Oddziału; od daty wyodrębnienia, majątek Oddziału jest obciążany przez zobowiązania, które dotyczą jego działalności (zobowiązania są płacone majątku Oddziału), tak więc Oddział posiada zobowiązania (w tym wobec kontrahentów czy pracowników).

Oddział jest także wyodrębniony finansowo - sporządza swoje sprawozdania finansowe, w tym bilans. Dokumenty księgowe posiadane przez Spółkę pozwalają na przyporządkowanie przychodów i kosztów do Oddziału.

Oddział będzie przedmiotem aportu do innej spółki kapitałowej w wyniku czego Spółka uzyska udziały Nabywcy. W związku z wniesieniem aportu Spółka przeniesie na Nabywcę także zobowiązania Oddziału - w drodze oddzielnej czynności prawnej (z uwagi na to, że ze względów prawnych nie jest możliwe dokonanie aportu Z wraz ze zobowiązaniami na podstawie czynności przeniesienia własności wkładu niepieniężnego w postaci Z).

Sprawa Spółki opisana w stanie faktycznym niniejszego wniosku nie jest tożsama ze sprawą przedstawioną we wniosku z 3 marca 2008 r. (IP-PB3-423-415/O8-2/MB). Zmianie uległ istotny element stanu faktycznego, tj. w związku z aportem Z, zobowiązania Oddziału zostaną przeniesione na rzecz Nabywcy (w drodze oddzielnej czynności prawnej). W poprzednim stanie faktycznym przedstawionym we wniosku z 3 marca 2008 r. Oddział miał dokonać spłaty/uregulowania wszystkich przyporządkowanych i dotyczących Oddziału zobowiązań powstałych przed datą aportu.

Spółka zadała pytanie:

Czy Oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w związku z tym, czy w sytuacji, gdy zostanie wniesiony do Nabywcy, Spółka nie uzyska przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p.?

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki, Oddział stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przemawiają za tym następujące argumenty:

a.

Przedsiębiorstwo według u.p.d.o.p. to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej (art. 4a pkt 3 u.p.d.o.p. w zw. z przepisami Kodeksu cywilnego). Z zaś, to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 4a pkt 4 u.p.d.o.p.).

b.

W świetle powyższych regulacji, zdaniem Spółki należy uznać, że Oddział stanowi z ponieważ

1.

Posiada on zespół składników materialnych i niematerialnych. Oddział funkcjonuje w oparciu o wyodrębnione środki trwałe (biuro, sprzęt komputerowy, wyposażenie biura), a także wartości niematerialne (w tym Własności Intelektualne). Do oddziału są także alokowane, przyporządkowane zobowiązania związane z działalnością Oddziału.

2.

Jest wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie (jest wyodrębniony w strukturze Spółki). Podstawą jego funkcjonowania jest Uchwała Zarządu spółki w sprawie utworzenia oddziału Spółki" podjęta na Nadzwyczajnym Posiedzeniu Zarządu spółki B.

Oddział posiada swój regulamin oraz wyznaczoną osobę kierującą jego działaniami (na stanowisku dyrektora). Oddział zatrudnia zespół pracowników, wykonujących przypisane Oddziałowi zadania. Oddział posługuje się oddzielnym od Spółki adresem. Ponadto, Oddział posiada swój wyodrębniony rachunek bankowy, za pomocą którego rozlicza on swoje zobowiązania i wierzytelności. Oddział posiada swój numer NIP, oraz jest płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i ubezpieczenia społeczne.

3.

Jest wyodrębniony finansowo. Zgodnie z § 1 pkt 9 Uchwały, Oddział sporządza sprawozdania finansowe (w tym bilans). Oddział działa w oparciu o swój budżet (dotychczas w ramach istniejącego przedsiębiorstwa Spółki). Podstawą sporządzenia budżetu są zyski wypracowane przez działalność Oddziału. Księgi rachunkowe Oddziału prowadzone są w taki sposób, że możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów do działalności Oddziału. Dokumenty księgowe są przy tym przechowywane w siedzibie Spółki.

4.

Składniki majątkowe Oddziału służą realizacji określonych zadań gospodarczych. Oddział został powołany, aby zarządzać należącymi do Spółki lub spółek zależnych Własnościami Intelektualnymi, przeprowadzać działania reklamowe (koordynacja, nadzór, wykonanie) oraz inne działania marketingowe (głównie promujące znaki towarowe). Wyodrębnienie Oddziału jest częścią strategii rozwoju Spółki, której ważnym elementem są właśnie działania marketingowe (strategia ta została przedstawiona m.in. w prospekcie emisyjnym Spółki dostępnym na stronach internetowych www.bakalland.pl). Działalność Oddziału umożliwia Spółce m.in. centralizację usług o charakterze marketingowym tak, aby poszczególne spółki z grupy nie musiały powierzać tych samych zadań zewnętrznym usługodawcom). Działalność Oddziału będzie w przyszłości wykonywana przez Nabywcę.

5.

Zespół składników Oddziału potencjalnie mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone zadania gospodarcze. Spółka kapitałowa otrzymująca Oddział aportem będzie dalej realizowała zadania gospodarcze przypisane Oddziałowi i obecnie wykonywane przez Oddział (a więc promocja, działania marketingowe etc.). Oznacza to, że Oddział już w chwili obecnej może stanowić potencjalnie samodzielne przedsiębiorstwo (generujące przychody i koszty).

6.

Oddział w chwili dokonywania aportu będzie posiadał przyporządkowane zobowiązania. Zobowiązania te zostaną wniesione do Nabywcy na podstawie odrębnej czynności prawnej. Taka forma dokonania aportu (dwie oddzielne czynności prawne) wynika z ograniczeń prawnych (nie jest możliwe dokonanie aportu Z obejmującego zobowiązania). W ocenie Spółki nadal jednak dokonywany będzie aport Z - a więc zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p.

c.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p., do przychodów zalicza się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub Z. Zdaniem Spółki Oddział jest Z, a więc wniesienie Oddziału tytułem aportu do Spółki nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania p.d.o.p. po stronie Spółki. Spółka zobowiązana będzie ustalić ewentualny dochód podlegający opodatkowaniu p.d.o.p. w momencie zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl