IPPB3/423-1053/13-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1053/13-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty odsetek od obligacji wypłacanych na rzecz obligatariusza - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty odsetek od obligacji wypłacanych na rzecz obligatariusza.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka), będącą polskim rezydentem podatkowym. W najbliższej przyszłości Spółka zamierza dokonać przejęć innych przedsiębiorstw poprzez zakup przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (ewentualnie zorganizowanej części przedsiębiorstwa) lub nabycie udziałów w spółkach. W celu uzyskania środków finansowych na nabycia Spółka zamierza wyemitować obligacje. Obligacje byłyby oprocentowane.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy i w którym momencie kwoty odsetek od obligacji wypłacane na rzecz obligatariusza stanowić będą dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy odsetki od obligacji będą dla Spółki kosztem uzyskania przychodów w momencie zapłaty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że wydatki odsetkowe z tytułu obligacji, o ile nie są kategorią enumeratywnie wymienioną w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., stanowią koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu lub zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Obligacje wydane przez Spółkę będą miały na celu finansowania zakupów, zmierzających do zwiększenia majątku Spółki, będącego bazą dla prowadzenia działalności gospodarczej (nabycia przedsiębiorstw / zorganizowanych części przedsiębiorstw lub ich udziałów).

Przedmiotowy majątek będzie nabyty w celu prowadzenia działalności gospodarczej i generowaniu przychodów podatkowych. Odsetki od obligacji będą natomiast wynagrodzeniem za możliwość czasowego korzystania przez emitenta ze środków finansowych obligatariusza.

W świetle przytoczonego powyżej przepisu, wydatki w postaci odsetek od obligacji wydanych w celu pozyskania środków finansowych na przejęcia przedsiębiorstw, które generować będą przychody podatkowe mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z przepisami podatkowymi, koszty uzyskania przychodów dzieli się na koszty bezpośrednie tj. bezpośrednio związane z przychodami podatkowymi i koszty pośrednie, inne niż koszty bezpośrednie, które ogólnie związane są z prowadzoną działalnością.

W sytuacji zapłaty przez Spółkę odsetek od wyemitowanych obligacji, których nie można powiązać z konkretnym przychodem (nie mają one uchwytnego związku z osiąganymi przychodami), należy przyjąć, iż będą one pośrednimi kosztami uzyskania przychodów. Jednocześnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych lecz nie zapłaconych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Interpretacja a contrario powyższego przepisu wskazuje, iż ustawodawca dopuszcza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od zobowiązań, w tym również odsetek od zobowiązań inkorporowanych w obligacjach, pod warunkiem, iż zostaną one faktycznie zapłacone. Innymi słowy odsetki od obligacji, analogicznie jak odsetki od pożyczek czy innych zobowiązań będą kosztami uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia tj. faktycznej zapłaty lub kapitalizacji.

Powyższe stanowisko nie budzi wątpliwości i zostało potwierdzone w szeregu interpretacji podatkowych, na przykład w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 kwietnia 2010 r. (sygn. IPPB3/423-421/10-3/AG), z 23 września 2011 (sygn. IPPB3/423-558/11-3/DP), z 10 listopada 2011. (sygn. IPPB5/423-831/11-2/RS), z 23 sierpnia 2012 r. (sygn. IPPB3/423-337/122/k.k.) czy z 7 stycznia 2013 r. (sygn. IPPB3/423-923/12-2/EŻ).

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż w przypadku, gdy emisja obligacji ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i dokonywana jest w celu osiągnięcia przychodów podatkowych, względnie zachowania lub zabezpieczenia źródła tych przychodów, wynagrodzenie należne obligatariuszowi za czasową możliwość korzystania przez emitenta z jego środków finansowych w formie odsetek od obligacji, może być kosztem uzyskania przychodu podatnika.

W konsekwencji, odsetki od obligacji wyemitowanych przez Spółkę mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty na rzecz obligatariusza.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl