IPPB3/423-1036/13-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1036/13-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko #61485; przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2013 r. (data wpływu 20 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* konsekwencji podatkowych otrzymania składników majątkowych innych niż środki pieniężne otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

* konsekwencji podatkowych zbycia składników majątkowych innych niż środki pieniężne otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych otrzymania, a następnie zbycia składników majątkowych innych niż środki pieniężne otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką kapitałową (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą w Polsce i jest polskim rezydentem podatkowym.

Wnioskodawca jest udziałowcem innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej Spółka) należącej do tej samej co Spółka grupy. Udziałowcami Spółki są również inne osoby prawne z grupy i osoby fizyczne. Spółka jest obecnie w trakcie procesu przekształcenia w spółkę komandytową. Zakończenie procesu przekształcenia planowane jest w 2014 r. W efekcie przekształcenia Spółki Wnioskodawca stanie się jednym z komandytariuszy przekształconej Spółki posiadającym większościowy wkład i udział w zysku tej Spółki. Umowa Spółki przekształconej zostanie zawarta na czas nieoznaczony (dalej: Umowa).

Po przekształceniu Spółki w spółkę komandytową Wnioskodawca może wystąpić ze Spółki. Wystąpienie ze Spółki (komandytowej) nastąpiłoby w drodze wypowiedzenia przez Spółka umowy spółki poprzez złożenie stosownego pisemnego oświadczenia. Zgodnie z umową Spółki (komandytowej)"<...> wspólnik może wypowiedzieć Umowę Spółki komandytowej za co najmniej pięciodniowym uprzedzeniem <...>". Oznacza to, że wystąpienie może mieć miejsce na koniec lub w trakcie roku obrotowego Spółki. Umowa Spółki (komandytowej) dopuszcza wypowiedzenie umowy przez wspólnika i stanowi, że "<...> W przypadku wystąpienia ze Spółki komandytariusz ma prawo do otrzymania z tytułu wystąpienia płatności w pieniądzu lub do otrzymania składników majątku w naturze, zależnie od decyzji komplementariusza. Kwotę płatności w pieniądzu lub składniki majątkowe ustala komplementariusz uwzględniając wartość rynkową majątku Spółki oraz proporcję wartości wkładu występującego komandytariusza do sumy wszystkich wkładów wspólników <...>". W świetle Umowy Spółki (komandytowej) dopuszczalne jest wystąpienie wspólnika w każdym momencie. W zależności od uwarunkowań biznesowych wystąpienie Wnioskodawcy może mieć miejsce w niedługim czasie po przekształceniu.

Możliwe jest, iż Wnioskodawca z tytułu wystąpienia ze Spółki otrzyma składniki majątku w naturze, a mianowicie posiadane przez Spółkę udziały w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, należącej do tej samej grupy co Spółka i Wnioskodawca. W zależności od wycen Wnioskodawca może otrzymać całość lub część udziałów w ww. spółce.

W wyniku wystąpienia Spółka ze Spółki nie dojdzie do rozwiązania Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki (komandytowej) i otrzymania przez niego z tytułu wystąpienia ze Spółki (komandytowej) składników majątku innych niż środki pieniężne, tj. udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, po stronie Wnioskodawcy występującego ze Spółki powstanie przychód.

2. Czy przychód podatkowy powstanie w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością otrzymanych w związku wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki (komandytowej).

Stanowisko w zakresie pytania nr 1

W opinii Wnioskodawcy, w przypadku wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki (komandytowej) i otrzymania przez niego w związku z wystąpieniem ze Spółki (komandytowej) składników majątku innych niż środki pieniężne, tj. udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po stronie Wnioskodawcy występującego ze Spółki nie powstanie przychód.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: z 2011 r., Dz. U. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) przychodami są m.in. otrzymane pieniądze wartości pieniężne w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu:

a.

likwidacji takiej spółki,

b.

wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce.

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3b ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji. Przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Zdaniem Wnioskodawcy, literalne brzmienie tego przepisu wyraźnie wyłącza z przychodów wartość innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych z tytułu wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną.

Stanowi on przy tym, że przychód po stronie wspólnika powstanie, gdy zdecyduje się on zbyć otrzymane w związku z wystąpieniem ze spółki składniki majątku.

Przepis powyższy powoduje zatem odroczenie momentu powstania przychodu, aż do momentu ewentualnego zbycia składników majątku uprzednio otrzymanych w związku z wystąpieniem z półki niebędącej osobą prawną.

Potwierdza to także treść uzasadnienia do projektu ustawy wprowadzającej do ustawy o CIT art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b w obowiązującym obecnie brzmieniu (druk sejmowy nr 3500). Jak wynika bowiem z uzasadnienia "w przypadku otrzymania przez występującego wspólnika innych niż środki pieniężne składników majątku zasady opodatkowania będą takie jak przy likwidacji spółki <...> i tak w przypadku otrzymania przez wspólnika innych składników majątku ich wartość będzie stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki. Będzie to skutkowało opodatkowaniem faktycznie uzyskanego przychodu"

Jak wynika z powyższego, celem regulacji art. 12 ust. 4 pkt 3b jest zapewnienie, aby opodatkowanie zysku wynikającego z potencjalnej różnicy pomiędzy ceną zbycia składników majątkowych wydanych w związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej (która to cena zbycia nie powinna odbiegać od wartości rynkowej vide art. 14 ustawy o CIT) a ich wartością w cenie nabycia nastąpiło dopiero na etapie faktycznej realizacji tego zysku a więc np. ewentualnej sprzedaży takich składników majątku przez wspólnika. Jednocześnie brak jest innych przepisów, które powodowałyby obowiązek rozpoznania przychodu/dochodu w sytuacji występowania wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną i otrzymaniu przez niego składników majątku innych niż środki pieniężne. Spółka komandytowa jest spółką niebędącą osobą prawną.

W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym brak jest opodatkowania z tytułu wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki (komandytowej) w szczególności z tytułu wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki i z tytułu otrzymania przez niego z tytułu wystąpienia ze Spółki udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Stanowisko przedstawione powyżej przez Wnioskodawcę potwierdzone zostało między innymi w:

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 września 2013 r., sygn. ILPB4/423-210/13-2/ŁM,

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 września 2013 r., sygn. IPPB3/423-446/13-3/DP,

* interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 października 2012 r., sygn. IPPB3/423-450/12-2/k.k.

Reasumując, w przypadku wypowiedzenia przez Wnioskodawcę umowy Spółki (komandytowej) otrzymania przez niego z tytułu wystąpienia ze Spółki składników majątku innych niż środki pieniężne tj. udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po stronie Wnioskodawcy występującego ze Spółki nie powstanie przychód podatkowy.

Stanowisko w zakresie pytania nr 2

W opinii Wnioskodawcy, mając na uwadze przepisy podatkowe przytoczone powyżej, które są jednoznaczne w tym zakresie, oraz uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy odnośnie do pytania nr 1, przychód podatkowy dotyczący otrzymanych przez wspólnika #61485; w wyniku wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną #61485; składników majątku innych niż środki pieniężne może powstać dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez takiego wspólnika wydanych mu w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej składników majątku niebędących środkami pieniężnymi (tu: udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).

Jak wskazano bowiem w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, zgodnie z regulacją art. 12 ust. 4 pkt 3b, w sytuacji, gdy występujący wspólnik spółki niebędącej osobą prawną otrzymuje inne składniki niż środki pieniężne z tytułu wystąpienia z takiej spółki ich wartości nie zalicza się do przychodów wspólnika występującego. Przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa (art. 14 ust. 1#61485;3 stosuje się odpowiednio). Przepis ten wskazuje zatem jednoznacznie na odroczenie momentu powstania przychodu podatkowego do momentu odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z wystąpieniem ze spółki niebędącej osobą prawną (tu do momentu ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością)

Reasumując, mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż przychód podatkowy Wnioskodawcy sytuacji otrzymania przez niego w wyniku wystąpienia ze Spółki (komandytowej) składników majątku w postaci udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. składników majątku innych niż środki pieniężne może powstać dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę wydanych mu w związku z wystąpieniem ze Spółki (komandytowej) udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 1 oraz nr 2, jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl