IPPB3/423-1025/13-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1025/13-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 17 grudnia 2013 r. (data wpływu do Biura KIP w Płocku -19 grudnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych z tytułu wynagrodzenia za dobrowolne umorzenie akcji oraz zastosowania w tej sytuacji art. 11 i art. 14 ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2013 r. do Biura KIP w Płocku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych z tytułu wynagrodzenia za dobrowolne umorzenie akcji oraz zastosowania w tej sytuacji art. 11 i art. 14 ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X. Spółka Akcyjna (dalej: Spółka), jest polskim rezydentem podatkowym, spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, prowadzącą działalność gospodarczą jako tzw. fundusz private eguity. Spółka jest akcjonariuszem (posiada akcje) innego polskiego rezydenta podatkowego, P. Spółka Akcyjna (dalej: P.).

P. rozważa umorzenie posiadanych przez Spółkę akcji w P. za wynagrodzeniem pieniężnym, tj. może dojść do umorzenia akcji za zgodą akcjonariusza (Spółki) w drodze nabycia akcji przez spółkę akcyjną (P.) - odpłatne umorzenie dobrowolne akcji w spółce akcyjnej - w trybie art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.)

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1.

czy przychodem podatkowym Spółki z tytułu wynagrodzenia za dobrowolne umorzenie akcji w P. będzie kwota należnego wynagrodzenia od P. pomniejszona o koszt objęcia (nabycia) tych umarzanych akcji przez Spółkę.

2.

czy organy podatkowe będą uprawnione do określenia przychodu Spółce w innej wysokości niż należne Spółce wynagrodzenie i czy znajdą zastosowanie art. 11 i 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej - u.p.d.o.p.).

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1.

Przychodem podatkowym Spółki z tytułu wynagrodzenia za dobrowolne umorzenie akcji w P. będzie kwota należnego wynagrodzenia od P. pomniejszona o koszt objęcia (nabycia) tych umarzanych akcji przez Spółkę - zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p.

W obecnym stanie prawnym, dochód z tytułu odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki, w celu umorzenia tych akcji, nie stanowi przychodu z udziału w zyskach osób prawnych według art. 10 u.p.d.o.p. Niniejszym, wynagrodzenie uzyskane z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji zaliczane jest do przychodów podatkowych rozliczanych na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się umorzenia akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych akcji w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. Opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka uzyskanego wynagrodzenia ponad wartość odpowiadającą wydatkom na nabycie bądź objęcie umarzanych akcji.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku nabycia przez P. własnych akcji w celu ich umorzenia (zbycia akcji przez Spółkę na rzecz P. w celu ich umorzenia), powstanie po stronie Spółki przychód podatkowy w wysokości należnego od P. wynagrodzenia pomniejszonego o koszt nabycia lub objęcia umarzanych akcji.

Ad 2.

Organy podatkowe nie będą uprawnione do określenia przychodu Spółce w innej wysokości niż należne Spółce wynagrodzenie, a art. 11 i 14 u.p.d.o.p. nie znajdą zastosowania, z uwagi na specyficzną konstrukcję instytucji umorzenia akcji uregulowaną w k.s.h.

Zdaniem Spółki, organy podatkowe nie będą uprawnione do określenia przychodu Spółce w innej wysokości niż należne Spółce wynagrodzenie, a art. 11 i 14 u.p.d.o.p. nie znajdą zastosowania.

Umorzenie akcji opiera się na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw o charakterze majątkowym i korporacyjnym. Umarzanie akcji w spółce akcyjnej jest uregulowane w art. 359 oraz art. 360 k.s.h. W wyniku umorzenia łączna wartość nominalna posiadanych przez akcjonariusza akcji ulega zmniejszeniu. Akcje w spółce akcyjnej mogą być umarzane, jeżeli statut spółki tak stanowi (art. 359 k.s.h.). Nabycie akcji przez spółkę akcyjną w celu umorzenia polega na podjęciu stosownej uchwały przez spółkę akcyjną i zawarciu umowy nabycia akcji pomiędzy spółką akcyjną a wspólnikiem. Uchwała o umorzeniu określa w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego (zgodnie z art. 359 § 2 zd. 2 k.s.h.).

Wynagrodzenie za umorzone akcje może przybrać formę zarówno pieniężną jak i niepieniężną (np. w formie własności nieruchomości i ruchomości). Umorzenie akcji za wynagrodzeniem stanowi czynność inną od umowy sprzedaży i od umowy zamiany, a wynagrodzenie nie stanowi ceny. Instytucja umorzenia akcji w spółce akcyjnej jest bowiem ściśle związana ze stosunkiem uczestnictwa w spółce akcyjnej i musi wynikać ze statutu. Jest to norma o charakterze szczególnym w stosunku do przepisów Kodeksu cywilnego.

Jak wskazano w pkt 1 powyżej, zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.p., do przychodów podatkowych nie zalicza się m.in. kwot otrzymanych w wyniku umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów lub akcji w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. Przychodem Spółki z tytułu zbycia akcji w P. celem umorzenia będzie zatem ewentualna nadwyżka otrzymanego wynagrodzenia nad kosztem objęcia (nabycia) umarzanych akcji.

Artykuł 11 u.p.d.o.p. stanowi, iż jeżeli w wyniku powiązań (kapitałowych, majątkowych oraz personalnych) zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów albo wykazuje dochody niższe od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Natomiast w świetle art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p. przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

W ocenie Spółki, przytoczony powyżej przepis art. 11 u.p.d.o.p. nie będzie miał zastosowania z uwagi na fakt, iż w przypadku umorzenia akcji za wynagrodzeniem, nie mamy do czynienia z transakcją dla celów przepisów o cenach transferowych. Umorzenie akcji bowiem stanowi operację techniczną mającą na celu unicestwienie akcji. Według art. 14 u.p.d.o.p., powstanie dodatkowego przychodu do opodatkowania będzie miało miejsce w przypadku przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych, jeżeli uzgodniona pomiędzy stronami umowy cena bez uzasadnionej przyczyny odbiega od ceny rynkowej. W art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p. określającym zasady szacowania przychodu odwołano się do terminu "cena", w przypadku zaś umorzenia akcji P. akcjonariusz (Spółka) uzyskuje od spółki (P.)"wynagrodzenie" za umarzane akcje. Zbycie akcji na rzecz P. w celu ich umorzenia stanowi bowiem autonomiczną instytucję prawa spółek handlowych, regulującą specyficzny stosunek prawny, tj. relacje pomiędzy akcjonariuszem a spółką.

Z uwagi zatem na fakt, iż termin "wynagrodzenie" nie jest tożsamy z terminem "cena", którym posługuje się art. 14 ust. 1 u.p.d.o.p., to brak jest podstaw do ustalania wartości przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji w P. w celu ich umorzenia w wysokości innej niż wysokość otrzymanego od P. wynagrodzenia.

Zdaniem Spółki, gdyby intencją ustawodawcy było odpowiednie stosowanie postanowień art. 14 u.p.d.o.p. do przychodów z umorzenia akcji, to stosowne odesłanie zostałoby wprost wskazane w art. 12 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., tak jak zostało to uczynione m.in. w przypadku przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej (art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p.) oraz w przypadku ustalenia przychodu w razie podziału spółek (art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p.). Tym samym, zakładając racjonalność działań ustawodawcy, zdaniem Spółki, art. 14 u.p.d.o.p. nie będzie miał zastosowania w przedstawionym zdarzeniu.

Zdaniem Spółki, również ze względu na specyfikę transakcji dobrowolnego umorzenia akcji zastosowania nie znajdują przepisy art. 11 oraz 14 u.p.d.o.p. Transakcja zbycia akcji na rzecz spółki celem ich umorzenia może być bowiem zawarta jedynie pomiędzy spółką, której akcje zostaną umorzone, a akcjonariuszem (zbywcą). Zatem przepisy art. 11 i art. 14 u.p.d.o.p. nie mają zastosowania, ponieważ nie mogą istnieć inne porównywalne transakcje, zawarte pomiędzy podmiotami niepowiązanymi.

Powyższy pogląd został potwierdzony w wydanych, licznych interpretacjach prawa podatkowego, np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 18 lipca 2013 r. nr IPPB3/423-315/13-2/MS1, z dnia 8 października 2012 nr IPPB3/423-477/I2-2/PK1, z dnia 18 października 2011 nr IPPB3/423-567/11-2/DP lub Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 4 stycznia 2012 r. nr ILPB4/423-468/11-2/LM.

Podsumowując, organy podatkowe nie będą, zdaniem Spółki, uprawnione do określenia przychodu Spółce w innej wysokości niż należne Spółce wynagrodzenie, a art. 11 i 14 u.p.d.o.p. nie znajdą zastosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl