IPPB2/4514-165/15-4/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/4514-165/15-4/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2015 r. (data wpływu 4 maja 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 czerwca 2015 r. (data nadania 12 czerwca 2015 r., data wpływu 15 czerwca 2015 r.) na wezwanie z dnia 29 maja 2015 r. Nr IPPB2/4514-165/15-2/AF (data doręczenia 9 czerwca 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia części udziałów mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia części udziałów mieszkania.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 2012 we współwłasności małżeńskiej Wnioskodawczyni wspólnie z mężem zakupiła mieszkanie własnościowe, częściowo za gotówkę, którą w darowiźnie otrzymała, częściowo za kredyt hipoteczny. Wnioskodawczyni posiada 200/429 części mieszkania nabytej do majątku osobistego, 229/429 części posiadają oboje z mężem na zasadach wspólności ustawowej. Wnioskodawczyni wraz z mężem cały czas posiadają wspólność majątkową.

Wnioskodawczyni wraz z mężem planują spłacić zaciągnięty kredyt mieszkaniowy wzięty wspólnie w małżeństwie, częściowo ze środków, które Wnioskodawczyni otrzymała jako kolejną darowiznę od swojej mamy, a częściowo ze środków własnych, częściowo ze środków męża. Środki z darowizny są potwierdzone umową darowizny.

Przeniesienie na Wnioskodawczynię aktem notarialnym kolejnych z 229/429 udziałów nie nastąpi na podstawie art. 1 pkt 1 ustawy od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pismem z dnia 29 maja 2015 r. wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez dokonanie opłaty w wysokości 40,00 zł na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przeniesienie części udziałów z męża na Wnioskodawczynię, dokonane na podstawie innej niż art. 1 pkt 1 ustawy od podatku od czynności cywilnoprawnych, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie, ponieważ przeniesienie własności nastąpi z pominięciem art. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a.

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b.

umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c.

(uchylona),

d.

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e.

umowy dożywocia,

f.

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g.

(uchylona),

h.

ustanowienie hipoteki,

i.

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j.

umowy depozytu nieprawidłowego,

k.

umowy spółki;

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w roku 2012 we współwłasności małżeńskiej Wnioskodawczyni wspólnie z mężem zakupiła mieszkanie własnościowe, częściowo za gotówkę, którą w darowiźnie otrzymała, częściowo za kredyt hipoteczny. Wnioskodawczyni posiada 200/429 części mieszkania nabytej do majątku osobistego, 229/429 części posiadają oboje z mężem na zasadach wspólności ustawowej. Wnioskodawczyni wraz z mężem cały czas posiadają wspólność majątkową. Wnioskodawczyni wraz z mężem planują spłacić zaciągnięty kredyt mieszkaniowy wzięty wspólnie w małżeństwie, częściowo ze środków, które Wnioskodawczyni otrzymała jako kolejną darowiznę od swojej mamy, a częściowo ze środków własnych, częściowo ze środków męża. Środki z darowizny są potwierdzone umową darowizny. Przeniesienie na Wnioskodawczynię aktem notarialnym kolejnych z 229/429 udziałów nie nastąpi na podstawie art. 1 pkt 1 ustawy od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że w przypadku gdy przeniesienie części udziałów w nieruchomości z męża na Wnioskodawczynię nie nastąpi na podstawie żadnej z czynności wymienionej w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast, jeżeli wymieniona we wniosku czynność będzie posiadała znamiona jednej z umów wymienionych w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wówczas będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ wydający niniejszą interpretację podkreśla, że jeżeli przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego będzie się różnił od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego. Należy też zauważyć, że na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia w toku ewentualnego postępowania podatkowego okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl