IPPB2/4511-470/16-2/KW1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lipca 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/4511-470/16-2/KW1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2016 r. (data wpływu 27 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę przekształconą dochodu wypracowanego przez przedsiębiorcę prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez spółkę przekształconą dochodu wypracowanego przez przedsiębiorcę prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (zwany dalej także " przedsiębiorcą przekształcanym" - w odniesieniu do okresu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przed dniem jej przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) prowadził indywidualną działalność gospodarczą, która z dniem 1 czerwca 2016 r. została przekształcona w trybie art. 584 (1) - art. 584 (13) k.s.h. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca jest obecnie jedynym wspólnikiem tej spółki.

Zgodnie z art. 584 (2) § 1 k.s.h. majątek przedsiębiorcy przekształcanego wypracowany przed dniem przekształcenia stał się majątkiem spółki. Suma aktywów bilansu przedsiębiorcy przekształcanego, została ustalona według stanu na dzień 1 października 2015 r. zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia.

Część sumy aktywów została przeznaczona na pokrycie kapitału zakładowego spółki. Pozostała część sumy aktywów pomniejszona o sumę rezerw i zobowiązań według stanu na dzień 1 października 2015 r., została przeznaczona na kapitał zapasowy spółki. Wpis przekształcenia do krajowego rejestru sądowego nastąpił w dniu 1 czerwca 2016 r. Zgodnie z art. 584 (1) § 1 k.s.h. przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru. Datą powstania spółki jest zatem dzień 1 czerwca 2016 r.

Przedsiębiorca przekształcany od dnia 1 października 2015 r. (dzień sporządzenia sprawozdania finansowego dla celów przekształcenia, na podstawie którego ustalono kapitał zakładowy i zapasowy spółki) do dnia 1 czerwca 2016 r. (dzień powstania spółki) kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej, z której osiągał dochód. Od tego dochodu przedsiębiorca przekształcany odprowadził należne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dochód ten nie został jednak przez przedsiębiorcę przekształcanego - przed dniem powstania spółki - wypłacony.

Zgodnie z przywołanym powyżej art. 584 (2) § 1 k.s.h. spółce przekształcanej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka stała się zatem dysponentem dochodu wypracowanego przez przedsiębiorcę przekształcanego przed dniem przekształcenia i przed tym dniem nie wypłaconego na jego rzecz. Spółka zamierza w niedalekiej przyszłości wypłacić ten dochód (raz jeszcze należy podkreślić, że chodzi o dochód wypracowany do dnia przekształcenia, od którego przedsiębiorca przekształcany odprowadził zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych) wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wypłata przez spółkę na rzecz wnioskodawcy dochodu wypracowanego przez przedsiębiorcę przekształcanego (wnioskodawcę) przed dniem powstania spółki, od którego przedsiębiorca przekształcany (wnioskodawca) odprowadził zaliczki na podatek dochodowy, będzie stanowić dla wnioskodawcy przychód z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 PIT?

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zdaniem wnioskodawcy, wypłata przez spółkę na rzecz wnioskodawcy dochodu wypracowanego przez przedsiębiorcę przekształcanego (czyli wnioskodawcę) przed dniem powstania spółki, od którego przedsiębiorca przekształcany (czyli wnioskodawca) odprowadził zaliczki na podatek dochodowy, nie będzie stanowić dla wnioskodawcy przychodu z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 PIT, z następujących względów.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 PIT źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 PIT za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Artykuł 17 ust. 1 pkt 4 PIT stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d.

wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mają obowiązek obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych - art. 44 ust. 1 pkt 1 PIT. Z przepisu tego wynika, że podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej ma obowiązek wpłacać w ciągu roku podatkowego od uzyskanego dochodu zaliczki na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku podatkowego złożyć zeznanie podatkowe, w którym wykazywane są dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że dochód, którego źródłem jest pozarolnicza działalność gospodarcza podatnicy opodatkowują na bieżąco w trakcie roku podatkowego.

Wskazana w art. 17 ust. 1 pkt 4 PIT dywidenda to rodzaj przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, którego podstawą uzyskania jest tytuł prawny w postaci udziałów (akcji) stanowiących kapitał osób prawnych. Pojęcie dywidendy może mieć dwojakie znaczenie. Po pierwsze, można przez to rozumieć część zysku wypracowanego przez spółkę kapitałową, która została przeznaczona do podziału pomiędzy wspólników. Po drugie, dywidendą nazywa się samo świadczenie, które spółka wypłaca wspólnikom z tytułu ich prawa do udziału w zyskach spółki (tak A. Bartosiewicz w komentarzu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pt: "PIT. Komentarz" LEX 2015).

Zatem istotą dywidendy jest to, że powstaje ona z zysku wypracowanego przez spółkę kapitałową. Natomiast mając na uwadze stan faktyczny, opisywany w niniejszym wniosku, spółka wypłaci wnioskodawcy nie zysk wypracowany przez siebie, ale dochód wypracowany przez przedsiębiorcę przekształcanego (czyli wnioskodawcę) przed dniem powstania spółki, od którego przedsiębiorca przekształcany (czyli wnioskodawca) odprowadził już zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Oznacza to, że świadczenie wypłacone wnioskodawcy przez spółkę nie będzie dywidendą. Wypłata, której spółka dokona na rzecz wnioskodawcy nie będzie także "innym przychodem" z tytułu udziału w zysku spółki, w szczególności wskazanym w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. a-d PIT. Przede wszystkim z tego powodu, że jak wskazano powyżej, wypłacony zostanie dochód, który został w całości wypracowany przez przedsiębiorcę przekształcanego (wnioskodawcę) przed dniem powstania spółki, od którego przedsiębiorca przekształcany (wnioskodawca) odprowadził zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Reasumując, spółka będzie wyłącznie wypłacającym środki pochodzące z dochodów uzyskanych przed przekształceniem przez przedsiębiorcę przekształcanego (wnioskodawcę), które podlegały przez niego wcześniej (na bieżąco w trakcie roku podatkowego) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychód po stronie wnioskodawcy nie powstanie w momencie wypłaty środków przez spółkę, ponieważ w takim przypadku zostaną mu wypłacone te same środki, które zostały już opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stanowisko analogiczne do przedstawionego w niniejszym wniosku zajął także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 11 października 2013 r., sygn. IPPB1/415-734/13-2/ KS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w odniesieniu do zadanego pytania.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl