IPPB2/436-9/07-3/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 września 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-9/07-3/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2007 r. (data wpływu 25 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego dotyczącego wniesionego do Spółki przez udziałowca wkładu pieniężnego przekazanego na kapitał zapasowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania wniesionego do Spółki przez udziałowca wkładu pieniężnego przekazanego na kapitał zapasowy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest spółką kapitałową. Udziałowiec zamierza dokapitalizować Spółkę poprzez wniesienie wkładu pieniężnego. Udziały zostaną objęte za cenę wyższą od wartości nominalnej. Kwota stanowiąca równowartość wartości nominalnej udziałów zostanie przekazana na kapitał zakładowy, natomiast nadwyżka zostanie przekazana, zgodnie z art. 154 § 3 Kodeksu Spółek Handlowych na kapitał zapasowy.

Pismem z dnia 16 sierpnia 2007 r. Nr IPPB2/436-9/07-2/MZ wezwano wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku w zakresie zdarzenia przyszłego w sprawie podania informacji - czy wniesiony do Spółki wkład nie będzie stanowił dopłaty. Wnioskodawca pismem z dnia 29 sierpnia 2007 r. (wpływ dnia 4 września 2007 r.) uzupełnił wniosek informując, iż wniesiony do spółki wkład nie będzie stanowił dopłaty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do wniesionego przez udziałowca wkładu pieniężnego przekazanego na kapitał zapasowy, do czasu jego potencjalnej, przyszłej konwersji na kapitał zakładowy.

Zdaniem wnioskodawcy wartość wniesionych wkładów, która nie zostanie przekazana na podniesienie kapitału zakładowego Spółki a zwiększy kapitał zapasowy nie podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Spółka zaznacza, iż ustawodawca wprost wymienił jako opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych wniesienie dopłat do spółki kapitałowej, nie wymienił natomiast sytuacji nadwyżki wniesionego wkładu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów, która uregulowana jest w przepisach art. 154 Kodeksu Spółek Handlowych. Prowadzi to do wniosku, że ta wartość wniesionych udziałów, która zgodnie z decyzją udziałowca Spółki nie zostanie przekazana na podniesienie kapitału zakładowego Spółki, a zwiększy kapitał zapasowy nie będzie stanowiła podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie takiego wkładu nastąpi w momencie jego konwersji na kapitał zakładowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl