IPPB2/436-80/13-4/MZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB2/436-80/13-4/MZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2013 r. (data wpływu 15 lutego 2013 r.) uzupełniony pismem na wezwanie z dnia 22 kwietnia 2013 r. Nr IPPB2/436-80/13-2/MZ (data nadania 22 kwietnia 2013 r., 24 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia odrębnej własności lokalu przez właścicielkę nieruchomości na której został wybudowany budynek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przeniesienia odrębnej własności lokalu przez właścicielkę nieruchomości na której został wybudowany budynek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zapytanie dotyczy obowiązku Wnioskodawcy jako nabywcy odrębnej własności lokalu do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od przyszłej umowy przenoszącej własność tego lokalu zawartej w wykonaniu przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży.

W 2009 r. zawarto trójstronną umowę przedwstępną kupna-sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkaniowego w wybudowanym w tym celu budynku.

Stronami umowy byli: jako sprzedający - Właściciel nieruchomości na której miał być wybudowany budynek Pani X (która nie prowadzi działalności gospodarczej) oraz developer spółka X, która miała wybudować budynek (prowadząca w tym zakresie działalność gospodarczą) oraz jako kupujący (wnioskodawcy niniejszego zapytania o interpretację). Strony zobowiązały się do zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu w budynku wybudowanym przez developera i jego sprzedaży kupującemu.

Developer zobowiązał się do wybudowania budynku, a następnie ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży kupującemu oraz właścicielka nieruchomości Pani X także do ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz sprzedaży kupującemu.

Kupujący po wybudowaniu lokalu przez developera mieli wpłacić kwotę ceny sprzedaży na rachunek właścicielki nieruchomości Pani X jednakże bank, który udzielał kredytu zastrzegł sobie możliwość przelania pieniędzy z kredytu tylko na rachunek developera. Właścicielka nieruchomości zobowiązała się do wydania lokalu pod warunkiem uregulowania wszystkich zobowiązań finansowych.

Dom został wybudowany oraz ustanowiono odrębną własność lokalu. Spółka developerska została zlikwidowana. Umowa rzeczowa przenosząca własność nieruchomości odrębnej własności lokalu zostanie zawarta tylko z właścicielką nieruchomości. Pytanie dotyczy przyszłej umowy przenoszącą własność nieruchomości i obowiązku zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Właścicielka budynku nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem podatku VAT. Jednakże wskazać należy, że dom został wybudowany w celu sprzedaży wyodrębnionych w nim lokali, a spółka developerska, która ewentualnie mogła być obciążona podatkiem VAT została zlikwidowana. Nie bez znaczenia jest fakt, że wnioskodawcy nabędą lokal przed pierwszym jego zasiedleniem. W świetle ustawy o działalności gospodarczej właścicielka nieruchomości, która będzie przenosić odrębną własność lokalu na wnioskodawców powinna zostać potraktowana jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i obciążona podatkiem VAT. Kupujący nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są płatnikami podatku VAT. W zależności od interpretacji Urzędu Skarbowego przyszłej umowy przenoszącej własność kupujący zostaną obciążeni podatkiem od czynności cywilnoprawnych (2% od wartości gruntu lub wartości lokalu) albo zostaną zwolnieni od jego zapłacenia jeżeli Urząd Skarbowy rzeczową umowę przenoszącą własność potraktuje jako nabycie na rynku pierwotnym.

Pismem z dnia 22 kwietnia 2013 r. Nr IPPB2/436-80/13-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

* Wskazanie, czy interpretacja ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czy też przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Należy nadmienić, iż w części E.2 wniosku ORD-IN Wnioskodawca zaznaczył poz. 57 - podatek od czynności cywilnoprawnych. Natomiast w przedstawionym własnym stanowisku Wnioskodawczyni odnosi się również do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

* A zatem, jeżeli interpretacja ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to należy:

* Przeformułować pytania na pytania podatkowe dotyczące przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, które winno być powiązane z przedstawionym zdarzeniem przyszłym i zadanym pytaniem.

* Jeżeli interpretacja ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, to należy:

* przedstawić zdarzenie przyszłe mające być przedmiotem interpretacji w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług,

* sprecyzować pytanie podatkowe w indywidualnej sprawie Wnioskodawcy w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, które winno być powiązane z przedstawionym zdarzeniem przyszłym i zadanym pytaniem.

* Jeżeli interpretacja ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wówczas należy dokonać dodatkowej opłaty od wniosku w kwocie 40 zł na rachunek bankowy Izby Skarbowej w Warszawie Nr 31 1010 1010 0166 4922 3100 0000 i doręczyć dowód uiszczenia opłaty do tut. organu.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie informując, iż:

* Interpretacja ma dotyczyć przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

* Przedstawiono zdarzenie przyszłe: Zapytanie dotyczy obowiązku Wnioskodawcy jako nabywcy odrębnej własności lokalu do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od przyszłej umowy przenoszącej własność tego lokalu zawartej w wykonaniu przedwstępnej umowy kupna sprzedaży. W 2009 r. zawarto trójstronną umowę przedwstępną kupna-sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkaniowego w wybudowanym w tym celu budynku. Stronami umowy byli: jako sprzedający - Właściciel nieruchomości na której miał być wybudowany budynek Pani X (która nie prowadzi działalności gospodarczej) oraz developer spółka Y, która miała wybudować budynek (prowadząca w tym zakresie działalność gospodarczą) oraz jako kupujący - małżonkowie Marta i Tomasz R. (wnioskodawcy niniejszego zapytania o interpretację). Strony zobowiązały się do zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu w budynku wybudowanym przez developera i jego sprzedaży kupującemu. Developer zobowiązał się do wybudowania budynku, a następnie ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży kupującemu oraz właścicielka nieruchomości Pani X także do ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz sprzedaży kupującemu. Kupujący po wybudowaniu lokalu przez developera mieli wpłacić kwotę ceny sprzedaży na rachunek właścicielki nieruchomości Pani X jednakże bank, który udzielał kredytu zastrzegł sobie możliwość przelania pieniędzy z kredytu tylko na rachunek developera. Właścicielka nieruchomości zobowiązała się do wydania lokalu pod warunkiem uregulowania wszystkich zobowiązań finansowych. Dom został wybudowany oraz ustanowiono odrębną własność lokalu. Umowa rzeczowa przenosząca własność nieruchomości odrębnej własności lokalu zostanie zawarta tylko z właścicielką nieruchomości. Pytanie dotyczy przyszłej umowy przenoszącej własność nieruchomości i obowiązku zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że wnioskodawcy nabędą lokal przed pierwszym zasiedleniem. Spółka developerska jest podatnikiem podatku VAT. W zależności od interpretacji Urzędu Skarbowego przyszłej umowy przenoszącej własność kupujący zostaną obciążeni podatkiem od czynności cywilnoprawnych (2% od wartości gruntu lub wartości lokalu) albo zostaną zwolnienie od jego zapłacenia, jeżeli urząd skarbowy rzeczową umowę przenoszącą własność potraktował jako nabycie na rynku pierwotnym.

* Ponadto sprecyzowano pytanie i przedstawiono własne stanowisko w sprawie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy przyszłej umowie przenoszącej odrębną własność lokalu przez właścicielkę nieruchomości na której został wybudowany budynek kupujący zostaną zobowiązani są do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych... A jeśli tak to jaką stawką czy 2% od wartości gruntu czy 2% od wartości lokalu.

Zdaniem Wnioskodawcy, nabywcy lokalu starali się ustalić czy są zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. Zdaniem kupujących w tej sytuacji w ogóle nie powstanie obowiązek podatkowy po stronie kupujących, ale Wnioskodawczyni uprzejmie prosi o oficjalna interpretację czy w opisanym stanie faktycznym przy przyszłej umowie przenoszącej odrębną własność lokalu powstanie obowiązek do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (p.c.c.) nie obejmuje umów cywilnoprawnych, jeśli przynajmniej jedna ze stron z tytułu zawarcia tej umowy jest opodatkowana VAT. Podatek od czynności cywilnoprawnych należy się, jeżeli nabywca kupuje mieszkanie na rynku wtórnym, bez związku z działalnością gospodarczą poprzedniego właściciela. W niniejszym stanie faktycznym developer był opodatkowany podatkiem VAT.

Zasada ta wynika z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) z której wynika, że podatek od czynności cywilnoprawnych nie obejmuje umów, w których co najmniej jedna strona była zobowiązana do zapłaty podatku VAT. Przepis ten nawiązuje do uregulowań z ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Wynika z nich, że "towarem" są również budynki i budowle lub ich części (lokale mieszkalne lokale o innym przeznaczeniu, garaże) oraz grunty. Wymienione dobra mogą być przedmiotem transakcji określonej jako "odpłatna dostawa towarów", i tym samym opodatkowanej VAT, jeżeli jest dokonywana w ramach zdefiniowanej w ustawie działalności gospodarczej. 2 proc. wynosi stawka p.c.c. od zakupu lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym.

A zatem nabywcy państwo Tomasz i Marta R. nie będą zobowiązani do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż jedna ze stron umowy tj. developer jest obciążona podatkiem VAT.

Wnioskodawcy mają jednak wątpliwości czy w tym stanie faktycznym zostają zwolnieni od jego zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, czy też będą obciążeni tym podatkiem, a jeśli tak to w jakiej wysokości (od wartości nieruchomości - gruntu czy też od wartości lokalu). Wnioskodawcy zatem wnoszą o interpretację w jakim zakresie zostaną obciążeni podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przedstawionym przez nich stanie faktycznym ewentualnie o potwierdzenie, że nie będą zobowiązani przy zawarciu umowy przenoszącej odrębną własność lokalu do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie wnioskodawcy wskazują, że ich zapytanie nie dotyczy podatku VAT, jak wskazano w piśmie organu wzywającego do uzupełnienia braków, gdyż nabywcy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są podatnikami podatku VAT, ich pytanie od początku dotyczyło i dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wydaje się, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie może korzystać również ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, gdyż spełniona jest pierwsza z przesłanek warunkująca przedmiotowe zwolnienie od podatku, tj. developer ponosił wydatki na budowę budynku, w stosunku, do których ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 7d ustawy.

Reasumując, planowana dostawa budynku nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, w związku z tym podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, wg stawki właściwej, dla tego rodzaju obiektu czyli - 22%. Stosownie do art. 29 ust. 5, w przypadku dostawy budynku trwale z gruntem związanego, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. A zatem grunt podlegać będzie opodatkowaniu taką stawką podatku tak jak posadowiony na nim budynek. W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia fakt, iż zakup działki, na której wybudowano ww. budynek był zwolniony z podatku VAT. Jednakże Wnioskodawcy w stanie faktycznym nabywają od właściciela nieruchomości, a nie od developera, który co prawda jest stroną umowy, ale tylko jako osoba wykonująca zlecenie właściciela nieruchomości do wybudowania domu z którego mają być wyodrębnione lokale mieszkalne. A zatem nabywcy nie będą zobowiązani do zapłacenia żadnego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie należy wskazać, iż niniejsza interpretacja dotyczy oceny stanowiska Wnioskodawcy tylko i wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 wymienionej ustawy podlegają omawianemu podatkowi od czynności cywilnoprawnych, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 cytowanej ustawy.

Zgodnie z powyższym artykułem czynności cywilnoprawne w tym umowy sprzedaży podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1.

rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Artykuł 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa stawki podatku, które wynoszą od umowy sprzedaży:

a.

nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym - 2%,

b.

innych praw majątkowych - 1%.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a.

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b.

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

* umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

* (uchylone),

* umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z uwzględnieniem wyjątków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego i uzupełnienia wynika, iż zapytanie dotyczy obowiązku Wnioskodawcy jako nabywcy odrębnej własności lokalu do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od przyszłej umowy przenoszącej własność tego lokalu zawartej w wykonaniu przedwstępnej umowy kupna sprzedaży. W 2009 r. zawarto trójstronną umowę przedwstępną kupna-sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkaniowego w wybudowanym w tym celu budynku. Stronami umowy byli: jako sprzedający - Właściciel nieruchomości na której miał być wybudowany budynek Pani X (która nie prowadzi działalności gospodarczej) oraz developer spółka Y, która miała wybudować budynek (prowadząca w tym zakresie działalność gospodarczą) oraz jako kupujący - małżonkowie Marta i Tomasz R. (wnioskodawcy niniejszego zapytania o interpretację). Strony zobowiązały się do zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu w budynku wybudowanym przez developera i jego sprzedaży kupującemu. Developer zobowiązał się do wybudowania budynku, a następnie ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży kupującemu oraz właścicielka nieruchomości Pani X także do ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz sprzedaży kupującemu. Kupujący po wybudowaniu lokalu przez developera mieli wpłacić kwotę ceny sprzedaży na rachunek właścicielki nieruchomości Pani X jednakże bank, który udzielał kredytu zastrzegł sobie możliwość przelania pieniędzy z kredytu tylko na rachunek developera. Właścicielka nieruchomości zobowiązała się do wydania lokalu pod warunkiem uregulowania wszystkich zobowiązań finansowych. Dom został wybudowany oraz ustanowiono odrębną własność lokalu. Umowa rzeczowa przenosząca własność nieruchomości odrębnej własności lokalu zostanie zawarta tylko z właścicielką nieruchomości. Pytanie dotyczy przyszłej umowy przenoszącej własność nieruchomości i obowiązku zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że wnioskodawcy nabędą lokal przed pierwszym zasiedleniem. Spółka developerska jest podatnikiem podatku VAT. W zależności od interpretacji Urzędu Skarbowego przyszłej umowy przenoszącej własność kupujący zostaną obciążeni podatkiem od czynności cywilnoprawnych (2% od wartości gruntu lub wartości lokalu) albo zostaną zwolnienie od jego zapłacenia, jeżeli urząd skarbowy rzeczową umowę przenoszącą własność potraktował jako nabycie na rynku pierwotnym.

Mając jednakże na uwadze zdarzenie przyszłe opisane we wniosku podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy możliwości opodatkowania umowy sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia opodatkowania powyższej transakcji podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle powyższego należy wskazać, iż umowa przeniesienia odrębnej własności lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy stawka podatku będzie wynosiła 2% od wartości lokalu oraz gruntu. Należy wskazać, iż umowa przenosząca własność lokalu zostanie zawarta z osobą fizyczną (sprzedającym), który nie prowadzi działalności gospodarczej. Należy nadmienić, iż art. 2 pkt 4 lit. a ustawy miałby zastosowanie w przedmiotowej sprawie tylko i wyłącznie, gdyby którakolwiek ze stron z tytułu dokonania powyższej czynności została opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wówczas powyższa czynność korzystałaby z wyłączenia na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek do zastosowania wyłączenia na mocy art. 2 pkt 4 lit. a ustawy. Fakt, że developer był obciążony podatkiem VAT nie ma żadnego znaczenia dla przedmiotowego rozstrzygnięcia, bowiem developer nie jest stroną transakcji sprzedaży.

Należy nadmienić, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż interpretacja dotyczy wyłącznie skutków podatkowych powstałych po stronie Wnioskodawczyni. Jeżeli maż Wnioskodawczyni chciałby uzyskać interpretację indywidualną, winien wystąpić z odrębnym wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl